Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

První DSLR - Nikon D5100 / D7000

Void7 (2)|3.4.2013 13:54
Zdravím ve spolek.

Poprosil bych o radu, které zrcadlovce dát přednost. Nějaký ten pátek už fotím (pro radost) a po několika kompaktech jsem zakotvil u Panasonicu DMC-FZ30. Rád bych přešel na DSLR a rozhoduji se mezi Nikonem D5100 a D7000. Rád bych něco, co při dobrém zacházení vydrží několik let (10 a více?) a přežije i nějaký ten lehčí extrémek (focení v poušti, mrazu, apod.) a když už se bude investovat, tak do nových skel. Z tohoto pohledu bych sáhl po D7000 jejíž tělo působí rozhodně důvěryhodněji (bytelněji) než D5100. Na druhou stranu se jedná o první zrcadlovku, tak trochu váhám, jestli budu zvládat práci s D7000 (přeci jen jsem amatér).

Oba foťáky mám tak nějak "omakané" a nevím co si myslet o 5100. Může mi někdo poradit, jakou mají životnost tyhle low-end "plasťáčky"? Třeba se obávám zbytečně, ale za radu nic nedám.

Díky za případné rady.
Milan Šurkala (3381)|3.4.2013 14:50
Lepší zrcadlovky mají zpravidla něco navíc proti slabším, ne méně. To znamená, že zvládne totéž co D5100a určité funkce tam jsou navíc. Proto moc nechápu obavy typu "zda budu zvládat práci". Nikdo tě nenutí tyto věci používat, v podstatě z toho můžeš mít D5100 s pár funkcemi navíc. Ano, ono to ovládání je u některých detailů trochu jinačší, ale v zásadě... pokud nevíš co to dělá, tak to nepoužívej a nech si to na dobu, až nebudeš "amatér". Pokud si ji chceš nechat 10 let, šel bych spíše do D7000. D5100 bys pravděpodobně hodně brzy vyměnil za vyšší model, neustále by tě žralo, co bys mohl mít navíc, kdybys tehdy připlatil... a jednou bys to nevydržel :) Jinak na tyto extrémnější podmínky bych dal do výběru i zrcadlovky od Pentaxu, a to jak levnější K-30, tak i dražší K-5 II.
Dan7 (411)|3.4.2013 18:44
Tím jsem si prošel :). Přesně jak píše Milan Šurkala. Loni jsem si koupil jako svou první zrcadlovku Nikon D5100 a letos ji prodal. A koupil si Nikon D7000. Podle tvého příspěvku bych tak spíš rovnou volil Nikon D7000. Právě lepší zrcadlovky jsou na tom mnohem líp s ovládáním. Focení je rychlejší a zábavnější. Nikon D5100 je sice "plastová", ale jinak s tím nebyl problém. Výhoda proti Nikonu D7000 jsou cena, menší rozměry, váha a výklopný LCD displej. V případě Nikonu D7000 je to pak výborné ovládání, kde celkem Nikon D5100 pokulhává. Často se něco nastavuje přes menu a menší počet tlačítek je i pro začátečníky spíš problém. A přitom to jde líp už i této cenové kategorie. To třeba i náš další foťák Samsung NX11 to má lepší.
ewing (68)|4.4.2013 00:25
Toz ja nedokazu presne vykalkulovat co znamena to "lehci extremek." Pokud se jedna o nikon, troufl bych si ale rict,ze ackoli jsou 5100 i 7000 dosti mladsi modely,tak v odolnosti se nemuzou rovnat starsimu 300s a fotky z nej lezou taky vyborne. Osobne bych tuhle byt treba i starsi,ale dobre jetou masinku vzal v uvahu protoze pri tom "lehcim extremku" ta 5100 ci 7000 nemusi dozit ani 3 let.
pusher... (5)|4.4.2013 12:34
Ja resil to stejne a nakonec jsem trochu te lepsi ergonomie u D7000 ozelel, vzal D5100 a za usetrene penize koupil pevny sklo, externi blesk + dalkovy odpalovac a par dalsiho prislusenstvi.
Oba zminene typy maji stejny cip, takze kvlaita snimku bude stejna. U d5100 je plus vykloplny display, a jednoznacne minus jsou ergonomie, platsove provedeni tela a ten grip pro lidi s vetsi tlapou neni uplne ideal, ikdyz zvyknout se na to da. Zalezi, ktere aspekty jsou pro tebe dulezitejsi a taky zda mas budget na prikupovani dalsich skel, doplnku, atd. Pokud ne, tak bych vzal d5100 a za usetrene penize zminene veci dokoupil. Pokud penize neresis, tak jdi do D7000. Osobne bych doporucil se podivat na D7100...
Void7 (2)|4.4.2013 14:52
Díky všem za rady.
S tím ovládáním není co řešit. Tím menším extrémem jsem nemyslel žádný hardcore. Předpokládám, že D7000 bude odolnější třeba na déšť, vlhkost, že to bude prostě líp "zapečetěný". Říká se, že když se vezme mobilní telefon třeba do koupelny, kde se objeví pára, tak že to může způsobit pomalé, postupné korodování. Když si třeba představím, že budu fotit v -20 stupních a pak přejdu do +25 - předpokládám, že asi nezůstane jen u zamlženého skla... Dále pak třeba nějaký horský výšlap (počítám s tím, že na tyhle akce je to "těžká kráva" :) ) s deštěm (v létě jsem byl v Tatrách a když jsme byli v cca 2500 mnm, tak se objevil bouřkový mrak a všechno pěkně "bzučelo" elektřinou :) ), nebo když se někde lehce ťukne, apod.
Třeba u D5100 je jeden z bočních krytů volnější už při koupi...

No a co se objektivů týká, tak jako první na omakání vezmu seťák 18-105 a pak se uvidí (v příbuzenstvu navíc jedna D7000 je a s nejedním objektivem). Budget je momentální, proto se rozhoduji, tak jak se rozhoduji, abych v budoucnu nelitoval, že mi 5100 nestačí. A co se té D7100 týká, tak proti té hraje nový čip (o čipu v 5100/7000 se píše jako o jednom z nejlepších (?)) a navíc by mohla zlevnit D7000, na což i tak trochu čekám.
Milan Šurkala (3381)|4.4.2013 15:32
Jenže čip v D7100 je lepší než ten v D5100/D7000 ;-)
Cejpatka (220)|4.4.2013 16:01
Dle mě nemá smysl kupovat odolné, utěsněné tělo D7xx a na tom nechat nasazený neutěsněný setový objektiv 18-105 VR s plastovým bajonetem.
Dan7 (411)|4.4.2013 19:51
To není jen to tělo Nikonu D7000. Je to i rychlejší ovládání (např. tlačítko pro změnu ostření AF, tlačítko pro bracketing atd,). Lepší ostření (39 ostřících bodů). Lepší hledáček pro komponování fotek (100% pentaprism). Stavový displej. Lepší baterie! (ta v Nikonu D5100 byla vybitá třeba u nočního focení hodně brzo). Dva sloty pro paměť. karty... Nejvíc se mně v porovnání s Nikonem D5100 líbí ta celková rychlost při focení.
adosl (12)|19.4.2013 12:43
také zrovna řeším problém s výběrem zrcadlovky můj výběr je zatím pentax k-30 se seťákem 18-135 WR. Máte někdo osobní zkušenosti s tímto setem? Dále jsem přemýšlel i nad nikonem D7100 ale tam už mi přijde cena dost vysoko navíc v setu není slušný objektiv a nejsou utěsněné. Můžete mi někdo napsat jaké výhody by měl dražší D7100. Poznám výrazně rozdíl v obrazové kvalitě fotek případně v něčem jiném. Jsem amatér ale také bych si rád pořídil něco na delší dobu tak abych to za tři roky nechtěl vyměnit. Také bych rád fotil v extrémnějších podmínkách jako hory ve velkých mrazech a na písečných plážích za vysokých teplot takže utěsnění by se asi hodilo. Ale jede mi také o poměr kvality k ceně.
Cejpatka (220)|19.4.2013 21:04
Objektivu Pentax 18-135 bych se zdaleka vyhnul, neboť jeho optická kvalita je bohužel docela podprůměrná ... viz
http://www.photozone.de/pentax/597-pentax_18135_3556?start=2
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1384/cat/46
Tělo K-30 by si zasloužilo minimálně PENTAX 17-70/4, ale ten objektiv zase vodě a prachu odolný není, ale to nevím jistě.
adosl (12)|19.4.2013 23:35
Ale naopak na pentax foru ho uživatelé ohodnotili docela vysoko http://www.pentaxforums.com/lensreviews/showcat.php?cat=all&limit=
Cejpatka (220)|20.4.2013 00:51
Pentax má prostě své fans, kteří fandí, i když se něco nepovede. :)
adosl (12)|20.4.2013 09:46
no zrovna ti fandové ohodnotili pentax 17-70 horsí známkou jak ten 18-135
Milan Šurkala (3381)|20.4.2013 11:19
Co jsem viděl fotky z Pentaxu 18-135mm, tak bych taky řekl, že je to vcelku solidní průser. Dále je to objektiv, na který jsem slyšel snad nejvíce protichůdných názorů (možná existuje více verzí, které se mezi sebou opticky více liší... nevím).
lmarica (5)|20.4.2013 17:41
V zari 2012 jsem prechazel z Pana FZ-20 na D5100 v setu 18-105 a uz ted si myslim na upgrade, i kdyz primarne skla a blesku :) Co se tyce tela, tak fotim casto psy v akci a tech 30 ostricich bodu navic by se urcite hodilo. Neskutecne me na D5100 vadi ten vyklopny display. Puvodne jsem si myslel, jaky to je bonus, ale vysledek je ten, ze jsem ho pouzil za celou dobu asi 3x a prijde mi to jako nejslabsi misto cele konstrukce tela. Naopak me vubec nevadi ovladani (i kdyz kdyby mi nekdo nabidl ovladani vyssiho modelu, tak bych urcite bral). V manualu jsem se uz naucil rychle menit celou kombinaci clona, uzaverka, ISO (bez oddaleni oka od hledacku, Fn klavesu mam na ISO, ISO zobrazeno v hledacku). Jedinou vec, kterou jeste obcas menim je zpusob ostreni a to je v nejlepsim pripade na 4 stisknuti tlacitek (akorat je potreba se podivat na display). Co vsak D7000 zavidim je dostupny battery grip s kolecky, na D5100 sice existuje taky (neoriginalni), ale ve chvili, kdy potrebuje clovek rychle zmenit nastaveni, tak ja veskera ergonomie tatam. S baterii problem nemam (interni blesk, nafoceni reportaze nocniho treninku zachranarskych psu bez problemu, cca 200 cvaknuti).
Kolem a kolem si myslim, ze bych i ted bral stejnej set. Pokud bych mel penize na d7000 + 18-105, tak bych si asi vzal jenom d5100 telo a koukl za zbytek na kvalitnejsi bazarovy sklo primo pro moje ucely (i kdyz na vysneny 70-200 f/2.8 Nikkor ani to nestaci :D)
Jurawood (16)|21.4.2013 10:04
Mě u D5100 vadí u autoISO zobrazování aktuální citlivost pouze v hledáčku, na displeji stále bliká auto-iso.. jak kdyby tam nemohli zobrazovat přímo vypočtené iso?
tohle není přece normální :stupid, výhodu výklopného displeje naopak vidím v tom že ho prostě otočím dovnitř zavřu a nepoužívám.
Chci se zeptat jak máte nastavenou dioptrickou korekci? Já ji rozhodně nemám na středu a 0 dioptrií mám asi jedno cvaknutí od okraje korekce mínusu.
Dan7 (411)|22.4.2013 14:05
Výklopný displej je jedna z výhod Nikonu D5100. Ten displej byl dobrý na stativ, což bylo dost pohodlné se dívat na displej dolů. A taky při focení z nemožných úhlů (např. od země nebo přes plot). Málo fotografů to umí využívat, protože každý fotí většinou z hledáčku.
Nikon D7000 má na změnu ostření přímo tlačítko. Zmáčkneš tlačítko a už otáčíš rollerem na požadované ostření. Ta rychlost nastavení proti Nikonu D5100 skoro ve všem je výborná. Taky na voliči Nikonu D7000 jsou dvě uživatelská nastavení (U1 a U2), kde si můžeš nastavit úplně všechno předem. Mám to třeba nastavené na stativ. Normálně fotíš třeba nějakou akci nebo portrét a máš tak nastavený foťák. Dáš foťák na stativ a chceš fotit ze stativu. Otočíš jen kolečkem na uživatelské nastavení a už máš úplně všechno nastaveno třeba včetně clony, ostření, ISA, předsklopení zrcátka.
Mirda4 (79)|22.4.2013 19:08
Já osobně ten výklopný displej celkem oceňuji. Ne kvůli tomu, že bych ho nějak často využíval při focení, ale kvůli tomu, že ho při přenášení přístroje překlapnu dovnitř a mám displej krytej proti poškrábání atd. Menu by samozřejmě mohlo být propracovanější co se týče uživatelské obsluhy, ale já jsem do D5100 šel jako do začátečnické řady, kde je navíc velmi vysoká užitná hodnota za dané peníze a ta kvalita výstupu u mě přebíjí ty drobné nedostatky v ovládání. Kdybych kupoval dnes, pořídil bych opět D5100.
RayeR (50)|13.5.2013 11:18
Nikona D7000 jsem taky zaradil do sveho vyberu, sice uz je to vyssi trida a je o neco drazsi, ale ne az tak hrozne, telo kolem 18,5-19k, se setakem 18-55mm 21k. To by mi oproti D5100 stalo za to priplatit pro mnohem lepsi ergonomii ovladani a horcikove telo. Akorat by me zajimalo, jesi jsou minulosti ty zavady (nebo je to snad vlastnost) nepresnyho autofokusu - mam na mysli ostreni na trosku jinou vzdalenost nez kam ostrite bodem. Na zahranicnich i nasich forech i youtube je toho plno. Castecne to jde resit AF fine-tune v menu, ale pro nektere objektivyto pry nepomaha, protoze ta korekce je zavisla na nastaveni zoomu. Nekteri nestastnici co u nas fotak s touto zavadou koupili se pokouseli to davat do Nikon servisu na serizeni a tam s nima vybehli, ze je to pry v norme. A nebo si pristroj opakovane predavali a stale to nebylo spravne serizene a dotycny akorat travil mesice bez fotaku a nastvany. Co sem z toho pochopil, tak cesky Nikon servis je pekna chamrad a je dobre se jim obloukem vyhnout (nemam osobni zkusenost, ale to co sem cetl sou dost horory, mam zkusenost s prazskym AWH servisem Canonu a tam to probihalo uplne jinak, pozarucni oprava hotova behem par dnu, bez reci a v poradku). Zajimalo by me tedy, jesi nekdo kupoval D7000 pred par mesici, jesi uz je tohle vyreseny. Pri mojem stesti s elektronikou, jak se znam, by sem urcite trefil ten spatny kus (asi nejlepe zajit na prodejnu, tam si to otestovat a ten samy kus rovnou odnest :) Este jsem cosi cetl o spineni snimace olejem z mazani zaverky, ale to je snad minulost.

Zatim jako nejlepsiho kandidata jako telo vidim Pentax K-30, kde jsem zatim zadne negativa na vyrobni kvalitu nezaznamenal (ono taky ma u nas radove nizsi zastoupeni, tak toho neni tolik), akorat se mi nelibi ostrost toho jejich setaku 18-55 WR, neni to zas takova tragedie jak jsem puvodne myslel, ale kdyz se proste podivam na fotky se setakem canon IS II nebo Nikon VR, tak sou v rozich jasne ostrejsi a s mensi aberaci...
Sakini (1174)|13.5.2013 13:41
D7000 jsem kupoval jako sekundární APS-C tělo na začátku 2011, a za celou dobu jsem nezaznamenal žádný z tolik rozmazávaných problémů. Určitě to ve mě hlodalo, a autofokus jsem opakovaně zkoušel, ale prostě běhá jak má naprosto přesně. Závěrka má svých 45 tisíc a olej jsem neviděl, jen jsem občas vyhnal trochu prachu. Ve spojení s gripem je ergonomie velice pohodlná, ovládání bohaté, a všechno jde nastavit během chvilky. Takže oproti D5100 při dnešních cenách ten příplatek stojí víc než za to. I když tělo není vyloženě speciálně utěsněné, je plně chráněné a veškerá prašná pole i lijáky přežil naprosto bez problémů, i v blátě jsem na něj jednou lehl a bez problému.
Jak je to s těmi vadami těžko říct, ale pokud tak se táhly průběžně celou dobou produkce. Ovšem v poměru k počtu prodaných kusů to zase není nějak šokující podíl, když se vezme jak je to úspěšný model. Osobně znám osm majitelů, a nikdo z nich nic takového nezaznamenal. Tak trochu risk, ale nakonec velký zisk. Nepřesnost autofokusu není jeho vlastnost, samozřejmě těla a objektivy jsou často individuality a můžou potřebovat doladit, ale nemělo by to být moc radikální.
Jen bych prosil s 18-55 ne, to je "unter alle Sau", ten objektiv naprosto nedokáže využít maximum co ten přístroj umí, to je vyloženě jen víčko na tělo. Aspoň 18-105, i to je tak akorát existenční minimum, ale lepší než ten základ všech základů.

K-30 je samozřejmě schopný, ale ty objektivy s těmi je kříž. Chce to něco výkonnějšího, záklaďáky 18-55 toho moc nedají, a pak se těžko hledá. 18-135 je drahý a slabý, a 17-70 už něco stojí.
RayeR (50)|13.5.2013 16:47
No proste mi z toho vychazi, ze si jit radsi vyzkouset primo dany kus D7000 a pokud dobry, tak ho uz nepustit a modlit se aby se neco nepo... pozdeji. Chtel jsi rict, ze Nikoni 18-55mm je horsi nez ten Pentaxi? Podle testu nevychazi spatne, ani podle ukazek co sem videl.
Ale na tu K-30 se urcite chci zajit podivat do obchodu, rad bych ji dal sanci. Co se tyce ohniska, tak nejsem moc narocny, hodne fotim treba stavby, takze vyuziju spis kratsi konec nez dlouhy. Takze tak 90% sem nafotil s canonim 18-55mm setakem (vim, zadny zazrak, ale ty rohy celkem OK) a zbytek teletem, ale ten se mi nechce tahat vsude sebou. Tudiz by mi na K-30 postacilo tez neco v tomto rozsahu 18-55mm, ale kdyby se dalo vybrat neco s lepsi kresbou v cele plose nez bezne setaky pentax/nikon/canon tak do 10k, tak by to bylo dobre (mohl bych zkusit i neco z bazaru, ale tusim ze nabidka nebude moc siroka, taky proc by se nekdo zbavoval opravdu kvalitniho objektivu), nejaky tip? Casem bych si dokoupil naky dlouhy sklo, to hned nepotrebuju. Otazka jesi ten pentaxi setak nevzit i tak, protoze priplatek proti holymu telu nakych 1500 neni moc a je WR - takze bych ho mohl tahat na narocnejsi akce kde holt ozelim rohy. Lepsi WR od pentaxu stoji asi vic nez to telo, takze kdyz bude naka alternativa jineho vyrobce, tak nejspis neutesnena...
EDIT: no na vyber toho koukam fakt moc neni, Pentax 17-70 uz je pres 10k
http://www.vkfoto.cz/pentax-smc-da-17-70-mm-f-4-0-al-if-sdm/
a do 10k se tak tak vleze Tamron 17-50
http://www.vkfoto.cz/tamron-sp-af-17-50-mm-f-2-8-xr-di-ii-ld-asp-if-pro-pentax-lenspen/
este jina moznost? Pokud by ten Pentax 17-70 byl vyrazne lepsi jak ten setak, tak bych do toho asi casem sel...
Sakini (1174)|13.5.2013 19:32
Chtěl jsem říct, že 18-55 seťák je hodně málo na D7000. Mezi seťáky patří k lepším, ale to neznamená že je to bůhvíco. Aby z toho senzoru šlo maximu, chce to dobrou optiku - a to platí i pro Pentaxy s tím samým senzorem, tedy i K-30.

Z těch alternativ ti chybí ještě http://www.oehling.cz/inshop/objektivy-sigma-pro-pentax/sigma-af-17-70-2-8-4-0-dc-macro-hsm-pro-pentax-[id-190247].html Ten Tamron to je hodně náhodné jaký vybereš, dost je jich nepovedených (v tom je tenhle objektiv už legendární, buď není ostrý a nebo nefunguje mechanicky) a je potřeba pečlivě vybírat z několika kusů. Pentax 17-70 je výrazně lepší než seťáky, je dokonce ostřejší než top sklo 16-50/2.8, v minulosti ho jen pronásledovalo selhávání ostřícího SDM pohonu. V současnosti už by se to nemělo vyskytovat, ale stoprocentní jistota není nikdy.
RayeR (50)|13.5.2013 20:43
Nejak se potentoval link, ale mezitim jsem uz na nej taky koukal
http://www.vkfoto.cz/sigma-17-70-mm-f-2-8-4-dc-macro-hsm-pro-pentax/
Co tak ctu nazory, tak to bude stejna loterie jako ten Tamron, nekomu pekne mazal rohy, vyroklamoval a novy uz byl o dost lepsi. Z druhy ruky se koukam daji sehnat tyhle alternativy kolem 6-8k, to by se dalo, holt vzit sebou ntb, ctecku a poradne pred koupi proverit... BTW jakej system ostricich motorku se vlaste na pentaxu a tehle dalsich objektivu pouziva? Sem koukal,ze K-30 uz ma v telu nakej pohon, ja sem zas z canonu zvyklej, ze vse je v objektivu - US motor, kery je tichy a velmi rychly. Jak je to tady s rychlosti a hlucnosti?
Sakini (1174)|14.5.2013 08:10
Ta Sigma je výrazně líp udělaná po mechanické stránce, nějaké podivné kusy se taky najdou, ale není jich zdaleka tolik jako u Tamronu.

Pentax má tradičně pohon z těla už z kinofilmových dob, ovšem v moderních časech začal přecházet na ultrazvukové motory v objektivech (označení SDM), takže ten náhon z těla se používá maximálně tak pro základní optiku. Starší typ Tamronu 17-50 ten pohon využívá a nemá vlastní motor, Sigma má vlastní pohon (označení HSM), Pentax 17-70 taky. U Canonu to je od zavedení EF jasné, tam je všechno v objektivu, Pentax tímhle směrem míří od určité doby ale pořád dodržuje zásadu pohonu v těle, i v tom nejlevnějším. Ten náhon z těla není pomalý, samozřejmě je velice dobře slyšet protože jde o čistě mechanickou vazbu. U moderních typů je to už znatelně vylepšené, ale starší modely jako K-x vyloženě rachotily. Funguje to ale dobře a přesně. Moderní objektivy s ultrazvukovým pohonem jsou samozřejmě rychlejší a tišší.
RayeR (50)|14.5.2013 15:00
Co jsem procital, tak je spis zazrak, kdyz se napoprve podari trefit dobry kus...

Aha, to jsem si neuvedomil, ze ty setaky jeste pouzivaji tenhle prehistoricky pohon. U canonu jsem byl zvykly na rychlost a tichost, i kdyz malo kdy fotim pohyb, tak to povazuju za vyhodu, no uvidim... Taky jsem koukal, ze K-30 nabizi moznost dostelovani AF front/back fokusu pro jednotlive objektivy, ale tady s tim snad moc problem neni, nasel sem jednu zminku co se tykala tamronu, kde to bylo treba poladit...
Sakini (1174)|14.5.2013 15:17
Když máš na jedné hromádce nedobré zkušenosti s výběrem, působí to odstrašujícím dojmem. Ale když si to vezmeš v poměru k počtu prodaných a používaných Sigem, tak to zase takový horor nebude. A že je docela měkká na plnou díru na širokém konci je známé, dobře použitelná je až od clony 4, tam se ty rohy zklidní.
RayeR (50)|16.5.2013 01:38
Ten Pentax DA 4/17-70 AL (IF) SDM by byla moznost sehnat z druhy ruky za 8k, tak asi neni moc co resit, verim ze bou mit vyrovnanejsi kvalitu nez sigma/tamron, samozrejme to chci predem videt...
Sakini (1174)|16.5.2013 07:16
To každopádně, a i problém s SDM by měl být vyřešený, podle toho jak starý kus seženeš. Je to opravdu dobrý objektiv na svou kategorii.
RayeR (50)|17.5.2013 19:17
Tak vcera jsem byl pro K-30. Do ruky padne dobre, ovladani a system menu si jen pochvaluju, i kdyz klidne bych uvital jeste mensi pismo v menu ve prospech vice informaci na jedne obrazovce. Holt je to trochu nezvyk, tak velky LCD proti 350D. Objektiv vrci, ale ostreni je celkem rychle. Prijde mi, ze zrcatko vic kope. Na srovnani fotek se podivam podarne o vikendu...
Docela me taky prekvapil manualek svoji tloustkou, snad 1.5cm. Pritom po chvli rozkoukavani mi menu nepride zas slozity. Este sem nenasel uplne vsechno, treba time lapse nebo korekci FF/BF...
kasssy (63)|18.5.2013 20:26
Návod je celkem obsáhlý. Ovládání foťáku jsem pochopil celkem rychle, ale návod ne:-))
RayeR (50)|18.5.2013 20:52
BTW vy se starsimi K-30 - koukal jsem, ze je k dispozici firmware 1.04, ja jsem koupil s 1.03, tak uz mam upgradovano...
kasssy (63)|19.5.2013 08:11
Ja se dival a mam verzi 1.02 :-) ja se uz se na aktualizaci dival,ale cetl jsem co obsahuje a pro me se tam nic nemenilo. Slo tam hlavne o zlepseni funkce s nejakym konkretnim objektivem. Ale uz nevim,jestli to treba nebyla 1,03
kasssy (63)|25.5.2013 13:16
Ahoj. Jestliže mám verzi 1.02, mám postupně aktualizovat na 1.03 a pak 1.04, nebo rovnou na 1.04? Jde o to, jestli ta verze 1.04 obsahuje i změny v 1.03?
RayeR (50)|26.5.2013 22:37
Nestudoval sem to, ale typicky to funguje i s preskocenim verze, prip. si to firmware zkontroluje.
kasssy (63)|28.5.2013 21:55
Ahoj. Stacilo me si precist navod na aktualizaci a tam je to psany, ze pokud neni vyslovne uvedeno,tak ze novejsi aktualizace obsahuje i ty starsi.. Takze uz jdu z dobou a mam 1.04:-)