Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 36

Téma: První DSLR - Nikon D5100 / D7000

Nováček
    Registrace
    Mar 2013

Zdravím ve spolek.

Poprosil bych o radu, které zrcadlovce dát přednost. Nějaký ten pátek už fotím (pro radost) a po několika kompaktech jsem zakotvil u Panasonicu DMC-FZ30. Rád bych přešel na DSLR a rozhoduji se mezi Nikonem D5100 a D7000. Rád bych něco, co při dobrém zacházení vydrží několik let (10 a více?) a přežije i nějaký ten lehčí extrémek (focení v poušti, mrazu, apod.) a když už se bude investovat, tak do nových skel. Z tohoto pohledu bych sáhl po D7000 jejíž tělo působí rozhodně důvěryhodněji (bytelněji) než D5100. Na druhou stranu se jedná o první zrcadlovku, tak trochu váhám, jestli budu zvládat práci s D7000 (přeci jen jsem amatér).

Oba foťáky mám tak nějak "omakané" a nevím co si myslet o 5100. Může mi někdo poradit, jakou mají životnost tyhle low-end "plasťáčky"? Třeba se obávám zbytečně, ale za radu nic nedám.

Díky za případné rady.
    Odpovídat lze po přihlášení

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Lepší zrcadlovky mají zpravidla něco navíc proti slabším, ne méně. To znamená, že zvládne totéž co D5100a určité funkce tam jsou navíc. Proto moc nechápu obavy typu "zda budu zvládat práci". Nikdo tě nenutí tyto věci používat, v podstatě z toho můžeš mít D5100 s pár funkcemi navíc. Ano, ono to ovládání je u některých detailů trochu jinačší, ale v zásadě... pokud nevíš co to dělá, tak to nepoužívej a nech si to na dobu, až nebudeš "amatér". Pokud si ji chceš nechat 10 let, šel bych spíše do D7000. D5100 bys pravděpodobně hodně brzy vyměnil za vyšší model, neustále by tě žralo, co bys mohl mít navíc, kdybys tehdy připlatil... a jednou bys to nevydržel Jinak na tyto extrémnější podmínky bych dal do výběru i zrcadlovky od Pentaxu, a to jak levnější K-30, tak i dražší K-5 II.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Dan7
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    679

Tím jsem si prošel . Přesně jak píše Milan Šurkala. Loni jsem si koupil jako svou první zrcadlovku Nikon D5100 a letos ji prodal. A koupil si Nikon D7000. Podle tvého příspěvku bych tak spíš rovnou volil Nikon D7000. Právě lepší zrcadlovky jsou na tom mnohem líp s ovládáním. Focení je rychlejší a zábavnější. Nikon D5100 je sice "plastová", ale jinak s tím nebyl problém. Výhoda proti Nikonu D7000 jsou cena, menší rozměry, váha a výklopný LCD displej. V případě Nikonu D7000 je to pak výborné ovládání, kde celkem Nikon D5100 pokulhává. Často se něco nastavuje přes menu a menší počet tlačítek je i pro začátečníky spíš problém. A přitom to jde líp už i této cenové kategorie. To třeba i náš další foťák Samsung NX11 to má lepší.

Občasný diskutér Avatar uživatele ewing
    Registrace
    Mar 2013
    Fotografií
    2

Toz ja nedokazu presne vykalkulovat co znamena to "lehci extremek." Pokud se jedna o nikon, troufl bych si ale rict,ze ackoli jsou 5100 i 7000 dosti mladsi modely,tak v odolnosti se nemuzou rovnat starsimu 300s a fotky z nej lezou taky vyborne. Osobne bych tuhle byt treba i starsi,ale dobre jetou masinku vzal v uvahu protoze pri tom "lehcim extremku" ta 5100 ci 7000 nemusi dozit ani 3 let.

Nováček
    Registrace
    May 2009

Ja resil to stejne a nakonec jsem trochu te lepsi ergonomie u D7000 ozelel, vzal D5100 a za usetrene penize koupil pevny sklo, externi blesk + dalkovy odpalovac a par dalsiho prislusenstvi.
    Oba zminene typy maji stejny cip, takze kvlaita snimku bude stejna. U d5100 je plus vykloplny display, a jednoznacne minus jsou ergonomie, platsove provedeni tela a ten grip pro lidi s vetsi tlapou neni uplne ideal, ikdyz zvyknout se na to da. Zalezi, ktere aspekty jsou pro tebe dulezitejsi a taky zda mas budget na prikupovani dalsich skel, doplnku, atd. Pokud ne, tak bych vzal d5100 a za usetrene penize zminene veci dokoupil. Pokud penize neresis, tak jdi do D7000. Osobne bych doporucil se podivat na D7100...

Nováček
    Registrace
    Mar 2013

Díky všem za rady.
    S tím ovládáním není co řešit. Tím menším extrémem jsem nemyslel žádný hardcore. Předpokládám, že D7000 bude odolnější třeba na déšť, vlhkost, že to bude prostě líp "zapečetěný". Říká se, že když se vezme mobilní telefon třeba do koupelny, kde se objeví pára, tak že to může způsobit pomalé, postupné korodování. Když si třeba představím, že budu fotit v -20 stupních a pak přejdu do +25 - předpokládám, že asi nezůstane jen u zamlženého skla... Dále pak třeba nějaký horský výšlap (počítám s tím, že na tyhle akce je to "těžká kráva" ) s deštěm (v létě jsem byl v Tatrách a když jsme byli v cca 2500 mnm, tak se objevil bouřkový mrak a všechno pěkně "bzučelo" elektřinou ), nebo když se někde lehce ťukne, apod.
    Třeba u D5100 je jeden z bočních krytů volnější už při koupi...

No a co se objektivů týká, tak jako první na omakání vezmu seťák 18-105 a pak se uvidí (v příbuzenstvu navíc jedna D7000 je a s nejedním objektivem). Budget je momentální, proto se rozhoduji, tak jak se rozhoduji, abych v budoucnu nelitoval, že mi 5100 nestačí. A co se té D7100 týká, tak proti té hraje nový čip (o čipu v 5100/7000 se píše jako o jednom z nejlepších (?)) a navíc by mohla zlevnit D7000, na což i tak trochu čekám.

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Jenže čip v D7100 je lepší než ten v D5100/D7000 ;-)

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Cejpatka
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    2

Dle mě nemá smysl kupovat odolné, utěsněné tělo D7xx a na tom nechat nasazený neutěsněný setový objektiv 18-105 VR s plastovým bajonetem.

Obyvatel Digimanie Avatar uživatele Dan7
    Registrace
    Nov 2012
    Fotografií
    679

To není jen to tělo Nikonu D7000. Je to i rychlejší ovládání (např. tlačítko pro změnu ostření AF, tlačítko pro bracketing atd,). Lepší ostření (39 ostřících bodů). Lepší hledáček pro komponování fotek (100% pentaprism). Stavový displej. Lepší baterie! (ta v Nikonu D5100 byla vybitá třeba u nočního focení hodně brzo). Dva sloty pro paměť. karty... Nejvíc se mně v porovnání s Nikonem D5100 líbí ta celková rychlost při focení.

Nováček
    Registrace
    Oct 2007

také zrovna řeším problém s výběrem zrcadlovky můj výběr je zatím pentax k-30 se seťákem 18-135 WR. Máte někdo osobní zkušenosti s tímto setem? Dále jsem přemýšlel i nad nikonem D7100 ale tam už mi přijde cena dost vysoko navíc v setu není slušný objektiv a nejsou utěsněné. Můžete mi někdo napsat jaké výhody by měl dražší D7100. Poznám výrazně rozdíl v obrazové kvalitě fotek případně v něčem jiném. Jsem amatér ale také bych si rád pořídil něco na delší dobu tak abych to za tři roky nechtěl vyměnit. Také bych rád fotil v extrémnějších podmínkách jako hory ve velkých mrazech a na písečných plážích za vysokých teplot takže utěsnění by se asi hodilo. Ale jede mi také o poměr kvality k ceně.

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    2

Objektivu Pentax 18-135 bych se zdaleka vyhnul, neboť jeho optická kvalita je bohužel docela podprůměrná ... viz
    http://www.photozone.de/pentax/597-p...5_3556?start=2
    http://slrgear.com/reviews/showprodu...ct/1384/cat/46
    Tělo K-30 by si zasloužilo minimálně PENTAX 17-70/4, ale ten objektiv zase vodě a prachu odolný není, ale to nevím jistě.

Nováček
    Registrace
    Oct 2007

Citace Původně odesláno od Cejpatka Zobrazit příspěvek
    Objektivu Pentax 18-135 bych se zdaleka vyhnul, neboť jeho optická kvalita je bohužel docela podprůměrná ... viz
    http://www.photozone.de/pentax/597-p...5_3556?start=2
    http://slrgear.com/reviews/showprodu...ct/1384/cat/46
    Tělo K-30 by si zasloužilo minimálně PENTAX 17-70/4, ale ten objektiv zase vodě a prachu odolný není, ale to nevím jistě.
    Ale naopak na pentax foru ho uživatelé ohodnotili docela vysoko http://www.pentaxforums.com/lensrevi...cat=all&limit=

Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    2

Pentax má prostě své fans, kteří fandí, i když se něco nepovede.

Nováček
    Registrace
    Oct 2007

no zrovna ti fandové ohodnotili pentax 17-70 horí známkou jak ten 18-135

---------- Doplněno v 09:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:45 ----------

no zrovna ti fandové ohodnotili pentax 17-70 horí známkou jak ten 18-135

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Co jsem viděl fotky z Pentaxu 18-135mm, tak bych taky řekl, že je to vcelku solidní průser. Dále je to objektiv, na který jsem slyšel snad nejvíce protichůdných názorů (možná existuje více verzí, které se mezi sebou opticky více liší... nevím).

Strana 1 z 3 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Nikon D7000 - problémy a zkušenosti
    Od Tremor v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 55
    Poslední příspěvek: 05-02-2015, 22:12
  2. Nikon D7000 vs Pentax K-50
    Od kecher v sekci Zrcadlovky
    Reakcí: 18
    Poslední příspěvek: 04-02-2015, 19:39
  3. Nikon D7000 + Nikon 24-70mm f/2.8G ED AF-S