Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

A3300-RAW z CHDK a barevné body?

andurillek (28)|3.4.2013 17:32
Zdravím všechny, zejména ty znalé. Narazil jsem na problém, kterému nerozumím, snad se najde někdo, kdo mi ho osvětlí.
Chtěl jsem vyzkoušet, jak funguje CHDK firmware a tak jsem za pár peněz ve výprodeji koupil Canonek A3300IS. CHDK jsem v poho zprovoznil a začal jsem si mimo jiné pohrávat s fotkama v RAW, respektive v DNG, které už současné CHDK umí produkovat. A narazil jsem na zajímavou věc: V convertoru RawTherapee obrázek v něm zpracovaný obsahuje výrazné barevné tečky(pixely?) viditelné zejména ve světlých částech obrazu (jsou ale všude po celé ploše snímku). Různými nastavením v convertoru se tyto barevné pixely dají výrazně korigovat. Když ale stejný snímek otevřu v convertoru ZPS15, nebo CameraRaw v PSElements a v těchto povypínám veškeré editační úpravy, tak se tam tyto barevné pixely nevyskytují. Tak jsem vyzkoušel, zda se tyto body objevují stále na stejných místech u více snímků a zjistil jsem že ano. Pak jsem udělal snímek se zakrytým objektivem a postupně jsem ho otevřel v Zoneru a v RawTherapee. V Zoneru téměř tmavá plocha, v RaTh viditelný výraznější šum, ale body vyloženě nikde nerazí. Tady je možno skouknout výřez oblohy z naprosto identického místa z fotky zpracované v Zoneru a RaTh. Zoner je čistý, RaTh s tečkama.
Je to šum? Vadné pixely snímače? Nebo nedokonalost RawTherapee? (když v RawTherapee otevřu RAW třeba ze zrcadla Canon EOS450D, žádné tečky se nekonají:-)
213.155.226.61/colorpix/RaTh.jpg
213.155.226.61/colorpix/zoner.jpg
lga (1)|8.4.2013 13:03
Jak máš nastavenou položku Bad Pixel Removal v menu RAW Parameters ve foťáku?
Jsem si s tím jednou hrál a pak jsem měl barevné tečky v RAWu také. Na zpracování RAW jsem používal Contenta RAW Converter.
andurillek (28)|15.4.2013 12:09
Mám to na off.
andurillek (28)|15.4.2013 12:26
Je ale zajímavé, že se to právě projeví jenom v tom RaTh. Zoner i PSE to nedělají.