Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt nebo Zrcadlovka? Pomoc...

govra10 (3)|6.4.2013 16:42
Dobrý den,

úvodem bych chtěl říci, že jsem toho tady pročetl hodně a nenašel jsem tady uspokojení nějaké. Důvod proč prosím o radu je, že jsem dostal od organizace 10 000 s tím, že za tyto peníze mám vybrat nějaký vhodný fotoaparát. V tom nepřeberném množství se mi to nějak pořád nedaří, tak bych prosil Vaši pomoc.

Fotoaparát bude sloužit k focení různých událostí a akcí jako jsou soutěže, kde je hodně lidí a každodenní situace.
Fotografie by měly být dobré jak za slunečného tak za šerého počasí i za tmy. Bude používán ve všech možných časech.
Také by měl obsahovat funkci autobracketing něco, pomocí čehož z toho poté udělám HDR fotografii.

Fotografie nebudou nijak zvlášť (kromě těch HDR) upravovány. Čili tak, jak se to vyfotí, tak to půjde i k publikaci.

Prosím Vás o radu, jestli kupovat kompakt/zrcadlovku a popřípadě jaký typ fotoaparátu je vzhledem k těmto specifikacím nejvhodnější?

Děkuji Vám moc a velice si vážím Vaší ochoty.
Mirda4 (79)|6.4.2013 19:29
V třídě zrcadlovek je za cenu 10000,- většinou tak samotné tělo a to ještě základní řady low-endu. Nikon má za 9000,-Kč v nabídce model D3100 s 18-55 objektivem
http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d3100-18-55-ii-af-s-dx-1000,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/ , ten je ale bez optické stabilizace. Za dobrého světla a krátkého času by ta chybějící stabilizace nemusela tolik vadit, ale bude světla méně, časy delší a pak už by mohla scházet. No a verze se stabilizovaným objektivem 18-55 VR je k mání za 11000,-Kč, http://eshop.fotolab.cz/product/digit-ln-zrcadlovky/nikon/nikon-d3100-18-55-af-s-dx-vr-8gb-sdhc-1000,-poukaz-na-cewe-fotoknihu/, tedy o 1500,-Kč více než je tvůj rozpočet. Nic jinýho novýho ze současné nabídky zrcadlovek se v ceně do 10000,-Kč nedá pořídit. Takže ve třídě zrcadlovek to máme jednoduché. No a ve třídě kompaktů, tam už jsou možnosti širší, (nicméně kvalita výstupu bude ve většině případech horší než z té D3100, velký snímač má prostě navrch), ale zároveň je tam potřeba se rozhodnout, zda chci třeba lepší světelnost objektivu, na úkor menšího přiblížení (zoomu). Zda chci i relativně kvalitní videosekvence, nebo chci jen fotit. Zda chci hledáček, nebo se spokojím s displejem atd. A jak kvalitní má být výstup- budu si ho dávat jen na webové stránky, budu ho chtít tisknout na papír, třeba i na větší formáty atd.
Komo (840)|7.4.2013 09:30
10 000? To bude asi nejaka chudobna firma.
rousini (738)|7.4.2013 10:05
[QUOTE=govra10;26504]...Fotoaparát bude sloužit k focení různých událostí a akcí jako jsou soutěže, kde je hodně lidí a každodenní situace.
Fotografie nebudou nijak zvlášť (kromě těch HDR) upravovány. Čili tak, jak se to vyfotí, tak to půjde i k publikaci...[/QUOTE]

Možná ses snažil, ale o využítí jsi nenapsal skoro nic. Co to je soutěže :stupid ???
Když vyjdu z toho, že primárním účelem fotografie je její publikace, tak asi nebudu sám, kdo si pomyslí, že mi tvoje specifikace této činnosti přijde zvláštní ...:runaway

Ale s ohledem na cenovku není o čem.
Mirda4 (79)|7.4.2013 11:17
Pamatuju si, jak to bylo u nás ve firmě před cca 2 lety zpátky. IT pracovník dostal na nákup nového fotoaparátu 3000,-Kč. Přinesl tehdy nějký kompakt navíc bez optické stabilizace, pouze s digitální a všichni tehdy říkali, jak ten Nikon dělá nekvalitní fotky a přitom stál celý 3000,-Kč ? :-)
Dan7 (411)|7.4.2013 16:00
V tomto případě nezbývá než doporučit raději nějaký světelný kompakt (např. Olympus XZ-1). Záleží taky, kdo bude fotit. Úplně vidím jak zaměstnanci v podobné firmě fotí různé akce. To se fotí stejně všechno na automatiku a nejlépe s tím miniaturním bleskem za všech okolností :). V kategorii kompaktů se vůbec neorientuji a tak spíš poradí místní znalci.
govra10 (3)|7.4.2013 21:21
A u těch zrcadlovek typu Nikon D3100 nebo Nikon D3000 lze nějak udělat, aby mi to vyfotilo 3 fotky s různou expozicí najednou?

Jinak abych to vše upřesnil, tak to není firma, ale organizace. Tím jsem myslel OBČANSKÉ SDRUŽENÍ, které určitě nemá příjmy jako firma.

Takže k tomu využití obecně. Když pominu ty soutěže, tak by to měl být fotoaparát, který dejme tomu, bude využíván pro všední situace.
Není pořizován přímo na nějakou specifickou činnost, ale aby fungoval za slunečného, šerého počasí, přes den i za tmy. Aby byl v těchto ohledech
vyvážen. A poté aby tam byla možnost toho focení v těch různých expozicích (napadá mě auto bracketing).

Cena teda nemusí být přesně do 10 000 ale kolem (+-2000).

Tak jestli s těmito specifikacemi bude už možno pomoci, byl bych rád.
Cejpatka (220)|7.4.2013 22:57
Nikon D3000, D3100 ani nejnovější D3200 nemají funkci automatického expozičního bracketingu. To má až Nikon D5100, který se nejlevněji sehnat v setu s 18-55 VR od cca 12000,-.
govra10 (3)|7.4.2013 23:38
A nějaký kompakt, který by mi vyhovoval a měl by tohle? :)
romana51 (311)|8.4.2013 09:29
Zkus se podívat na Nikon Coolpix P510. Cena do 8tis., má ultrazům, báječné šíro, fantastický stabilizátor a expoziční bracketing umí také. Když se podíváš na http://www.digineff.cz a zadáš si v recenzích co k němu říká pan Neff, budeš ho chtít! :) Velmi kladné hodnocení je i od p. Milana Šurkala na Digimanii, jen si to najít !! :mistake
rousini (738)|8.4.2013 09:39
Asi Fuji X10.
Komo (840)|8.4.2013 09:55
A preco je ten bracketing pre tebe taky dolezity?
romana51 (311)|8.4.2013 10:04
A preco je ten bracketing pre tebe taky dolezity? :D Protože až se dovíš co je to HDR, tak pochopíš ! :rules
Komo (840)|8.4.2013 12:28
Tusim si objavila Ameriku. Podla neho chce fotak na bezne fotenie.Ale postupne sa dozvedame, podla vymenovanych poziadaviek, ze naroky su vysoke. Fotky upravovat nebude, ale hlavne chce bracketing. Navyse dostane na to velmi chudobny rozpocet. Ty v tom vidis nejaku logiku? Ja nie. Ked sa ju dozvies a pochopis, daj ,prosim vediet.
Milan Šurkala (3381)|8.4.2013 14:22
[QUOTE=romana51;26527]Zkus se podívat na Nikon Coolpix P510. Cena do 8tis., má ultrazům, báječné šíro, fantastický stabilizátor a expoziční bracketing umí také. Když se podíváš na http://www.digineff.cz a zadáš si v recenzích co k němu říká pan Neff, budeš ho chtít! :) Velmi kladné hodnocení je i od p. Milana Šurkala na Digimanii, jen si to najít !! :mistake[/QUOTE]

Tak s tím velmi kladným hodnocením bych byl trochu opatrný. Není to úžasný fotoaparát, ale z ultrazoomů patří k tomu lepšímu.
Dan7 (411)|8.4.2013 14:24
A k tomu používání bracketingu na HDR by se taky hodil i stativ. To už jsou další náklady.
romana51 (311)|8.4.2013 17:26
Pro p.Milana Šurkala - já jsem nenapsal že je "úžasný", ale že má fantastický stabilizátor a zoom je skutečně super. Protože P510 vlastním, vím o čem mluvím. Udržet v ruce zoom 1000 a i 2000, to je přece senza, nebo ne? Kdysi jsem měl zrcadlovou 1000, sovětský MTO, a tam se bez těžkého dřevěného stativu a drátěné spouště nedal udělat kloudný snímek. Také měl světelnost 11. Takže není divu, že jsem se nadchnul. :angel