Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kvalita filtrů

General01 (1)|13.4.2013 12:23
Dobrý den, měl bych na vás dotaz, jak jsou na tom s kvalitou filtry značek Mathin High, Seagul a Citiwide. Lze je srovnat aspoň s kvalitou výrobku od Hamy? Mám možnost je koupit dost levně. Jsou to skla ne plasty. Jednalo by se o UV a CPL filtr. Použití bude na Nikonu D5100 + objektiv 18-105. Někde na netu jsem četl?že Mathin High je srovnatelný kvalitou s výrobky od firmy Hoya, ale zda je to pravda. Děkuji za odpověď
kultus (1295)|2.3.2014 11:08
asi neaktualni, ale koupil jsem 49mm CPL citiwide na ebay a krome toho, ze je mezi pevnou a otocou casti vetsi vule je opticky v poradku. Jen je trochu videt vinetace v jednom rozku, staci ale opravdu jen malinko prizoomovat a ztrati se. To se ale dalo cekat, fyzika se oblafnout neda. Zkousel jsem ho samozrejme na stativu stylem fotka s CPL a fotka bez CPL a projizdel pri 100% priblizeni celou plochu snimku a rozdily v detailu temer neznatelne, mozna s kvalitnejsim objektivem by uz byl problem, ale se setakem 18-55mm na Sony Nex 5R v pohode. Mam jeste jeden Fotga a ten je trosicku nizsi, ale vinetace v tom jednom rohu porad je ikdyz jeste mensi, ztrata detailu taky zadna. Myslim si, ze za ty prachy supr koupe na to kolik to clovek pouziva. Nevim jestli jsou ty znackove lepsi v silnejsim efektu nebo lepsi kresbe, ale u obou levnych je efekt vyborny jak v eliminovani odlesku, tak zvyrazneni mraku a celkoveho kontrastu snimku. Kdyby byl zajem, jeden klidne za slusnou cenu prenecham. Pouzivam uz jen Fotgu...
Begy_cz (537)|2.3.2014 11:14
dražší filtry jsou mimojiné o materiálech.
Kvalitní filtr má obroučku z mosazi a samotné vrstvy se napařují na sklo. Některé pak mají ještě ochranné vrstvy (proti poškrábání, odpuzující vodu atd....) Levný filtr je typicky z hliníku a plastu.
Navíc si skus nejlépe proti bílé ploše monitoru(otevřený poznámkový blok apod.) jak CPL zatmavuje. Měl jsem jeden extra levný a místo "černé" plochy byla jakási tmavě fialová.

že by docházelo ke ztrátě detailů jsem mezi levnými nebo dražšími nikdy nepoznal nic
kultus (1295)|2.3.2014 11:58
Jsem po docela slusne kalbe tak mi to jeste nemysli... :D zkousel jsem to proti monitoru a vzhledem k tomu ze je leskly tak jsem videl akorat svuj hnusny odraz a zatmaveni bylo nejake neroznomerne skoro do X :D jak si mam u toho nastavit fotak nejlip asi na plny manual a proste si tocit filtrem ze ;) jinak ja od toho filtru snad ani vic necekam, pokud zachovana detaily a funguje polarizace (mizi odlesky nebo se zatmavuje obloha a zvyraznuji mraky) jsem spokojeny a fotky jsou s nim pekne takze pak opravdu nemam potrebu vyhodit litr jen za polarizak :) navic jsem videl testy (nevim jak moc jsou spolehlive) kde srovnavaji levne i znackove UV a CPL filtry a Hoya, B&W si zase tak dobre jak jsem cekal nevedli :) mozna ale kdybych nahodil nejake zkusebni foto tak bys tam nejake chyby nasel...bude to chtit trochu vic odzkouset treba dnes kdyz je tak hezky ale nevim krome barev na co se soustredit, samozrejme fotit proti slunci s polarizakem nema smysl takze nejake odlesky mne moc netrapi ;)