Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon S95 - porucha zaostřování - poradí někdo?

Pepa59 (3)|16.4.2013 22:38
Koupil jsem S95 s nefunkčním LCD. Po jeho výměně jsem ale zjistil, že špatně funguje zaostřování, a to AF i MF.
Na AF to zaostří, rámeček zezelená, ale už na displeji je vidět, že scéna je neostrá. Focením podél nábytkové stěny, když rámeček byl na objektu vzdáleném třeba 3m, nebo 5m, jsem zjistil, že to zaostřilo cca na 20cm! (Namáčkl jsem kousek od stěny, pak úkrok ke stěně a domáčknutí, abych viděl, kam to vlastně zaostřilo.) Podobně na MF - zaostří to jen asi do 20cm, na ostření to reaguje, takže motor ostření chodí - je ho slyšet, čočkou hýbe.
Objektiv jsem rozebral - mechanizmus ostření chodí volně nedrhne. V sestavě objektivu jsem nezjistil nijaký problém, třeba vychýlenou čočku. Čidlo výchozí polohy ostření asi bude dobré, jinak by to zřejmě nechodilo vůbec.
Nenapadne někoho možná příčina?
rousini (738)|17.4.2013 10:01
V podstatě jsi takovou koupí šel do rizika, tady máš jeho následky. Zřejmě jsi šikovný, ale kdo ví jestli tohle opravuje značkový servis. Možná mění nějaký celý modul, možná to vrací zákazníkovi s prospektem aktuální nabídky...
Sorry, že mudruju, ale zakousl jsi asi moc. Jestli někdo poradí, tak sežeru řetěz :notsure
Pepa59 (3)|17.4.2013 11:45
[QUOTE=rousini;26594]V podstatě jsi takovou koupí šel do rizika, tady máš jeho následky. Zřejmě jsi šikovný, ale kdo ví jestli tohle opravuje značkový servis. Možná mění nějaký celý modul, možná to vrací zákazníkovi s prospektem aktuální nabídky...
Sorry, že mudruju, ale zakousl jsi asi moc. Jestli někdo poradí, tak sežeru řetěz :notsure[/QUOTE]
Nojó, asi máš pravdu... Kupoval jsem ho s tím, že je vadný displej - a to jsem zvládl. Ale to ostření je záhada, s níž jsem se jako kutil-amatér ještě nesetkal. Teď jsem to znova zkusil a na MF jsem ostřil podél dřevěného metru - potvrdilo se, že i na nekonečno (podle stupnice na LCD i podle toho, že dál už to nejde) to zaostřuje do 20cm! Do těch 20cm to chodí plynule, asi od 2cm.
Že by to servis nespravoval, ale měnil celý objektiv nebo základní desku, o tom nepochybuju. A tak při tomto svém dotazu zde doufám, že se nade mnou smiluje nějaký odborník a poradí. Sám asi zatím znova zkusím rozborku objektivu.
Teď jsem mrknul na AZ-foto na parametry: má to ostřit od 50cm, na makro od 5cm!!! Takže je z toho speciál na makro lepší než originál :-(
Vypadá to, jako by to vysílalo méně impulzů pro krokový motor ostření, anebo na ně motor nereaguje na všechny, ale jen na nějaký zlomek...
rousini (738)|17.4.2013 20:52
Jediný co v tomhle případě dovedu je :thumb
Milan Šurkala (3381)|17.4.2013 23:01
Občas se stává, že objektiv je vadný (nebo poškozený) tak, že je v podstatě zaostřený blíž. V takovém případě má lepší "makro", ale neostří na nekonečno (u levných kompaktů jsem se s touto závadou od výroby setkal už několikrát). Zde je možné, že to, co způsobilo vadu displeje (možná nějaký pád) způsobilo i poškození objektivu. A s nefunkčním LCD se blbě zjišťuje, zda je objektiv v pořádku. Modul s objektivem pro S90/S95 stojí na Ebay zhruba 35-45 dolarů.
Pepa59 (3)|21.7.2013 19:31
Zdravím, Rousini, doufám, že máš nějakou známou cukrářku, která by Ti vyrobila řetěz :-)
M.Š. mi poradil - Ebay. A tam jsem docela narazil. Koupil jsem objektiv, který měl být (asi za 1200 Kč) nový a podle fotky s CCD. Došel mi ale použitý a bez CCD. Reklamaci v HK jsem vzdal, tak jsem to poskládal a zjistil stejnou závadu - zaostřování max do půl metru! Při pokusech jsem ale zjistil, že při zatlačení zezadu na desku čipu se nekonečno trochu oddaluje. Tak jsem nakonec z objektivu skalpelem odřezal tři výstupky (cca 0,3mm) pro šrouby, na něž deska čipu dosedá - takže jsem čip přiblížil k optice - a vono to funguje!!!
Tak nevím - ten objektiv byl použitý, tak možná byl měněn kvůli stejné vadě, jakou jsem měl na tom prvním, anebo je chyba jinde a tímto jsem ji vykompenzoval...
První fotku objektivu jsem vyfotil až po odřezání prvního (levého) výstupku.
Kopie - CIMG4682.JPG Kopie - CIMG4684.JPG Kopie - CIMG4686.JPG
rousini (738)|22.7.2013 09:17
No hele seš bourák. Na to bych si netroufl a to taky vrtám do všeho. Řetěz nedám, ale panáka ne Tebe jo...