Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Poraďte kompakt pro otce k 80.

Jasmína (6)|21.4.2013 18:14
Prosím o radu, chci otci k 80. narozeninám koupit foťák, něco do 5 000.- a trošku s ohledem na nemotorné prsty. To je jasné, vzhledem k jeho věku, že. Ne velký, jako je Nikon coolpix L810, ne malý a plochý, jako je Nikon coolpix P310 ( je zde doporučován, ale táta by ho mohl považovat za hračku). V jednom obchodě mi doporučili Nikon coolpix P 610 - vzhledově dobrý, ale recenze na něj špatné.
Tak něco v provedení Olympusu SZ 31.
Možná ten, nebo i podobný, na focení v přírodě, oslav a jeho rybích úlovků, ale třeba levnější?

Díky za každou radu a vaše doporučení. Jasmína
rousini (738)|21.4.2013 19:28
Tady je obrazová kvalita malinko druhořadá. Dúležité bude vybrat model s hledáčkem a ovládáním na čudlíky. Napadá mě Nikon P7100 s cenou 7000Kč. Obávám se, že lpění na limitu 5000 nabídne pouze (z pohledu otce) hračku do šuplíku.
Možná by se dal finanční náklad rozložit mezi sourozence a raději koupit jeden dar než deset cetek...
Jasmína (6)|21.4.2013 19:48
Rousini, koukla jsem se na něj, jenže tady snad ani tak nejde o peníze, to " z prasátka vyberu" , ale taťka je trošku technický antitalent, čím víc čudlíků, mačkátek a voličů bude mít, tím spíš ho do ruky nevezme a k srdci mu nepřiroste.

Díky moc za radu, ale raději cosi jednoduššího. Jasmína
rousini (738)|21.4.2013 20:13
Takhle: ten aparát má automatický režim, jako každý jiný kompakt. Navíc má i manuální či polomanuální ovládání, které je k nezaplacení, když člověka focení chytne, protože v tom případě obyčejné cvakátko letí... Kvalita fotek je taky samozřejmě o třídu jinde.
Pokud zvolíš obyčejný kompakt, tak veškeré možnosti nastavení se řeší přes displej v menu, kde se prochází pidiovladačema tedy nic pro nemotornější ruce a horší zrak. Podobný komfort ovládání nabízí i rozměrově větší ultrazoomy, ale to je kategorie, která je člověkovi, který nevěří, že se mu potmě podaří vyfotit veverku s naježeným kožichem k ničemu.
Já samozřejmě nemám dost široký fokus, abych poradil to nejlepší z celého spektra, tak se pohybuji s jistou mírou empatie ve svém teritoriu. Kdyžtak počkáme na názory jiných.
Helmuth fon Bukwicz (33)|27.4.2013 21:26
Jasmíno! Klobouk dolů,před tatínkem.Doufám,že až mě bude 80,tak ještě budu vědět,kde je u foťáku spoušť a udržím nejen ten foťák :-))) Přeju všecko nej a zdravíčko především.Jestli je tatínek do toho opravdu zapálenej,asi bych mu koupil nějaký pořádný zrcadlo,než nějakej kompakt,ať nadělá spoustu moc krásnejch foteček a užije si tenhle krásnej koníček dosytosti :-))
Jasmína (6)|2.5.2013 13:51
Jejej, otec je fit , ale není to fanda focení, jen pořád tahá těžký foťák a kupuje filmy, tak mě napadlo, že mu pořídíme něco modernějšího a zároveň praktičtějšího, neb špatné snímky může bez milosti mazat.

Díky za váš zájem, ale zatím nejsem rozhodnutá, co koupím, moc rad se mi nedostalo.
rousini (738)|2.5.2013 16:28
Pokud dnes někdo fotí na film, tak:
a) se živí sběrem lesních plodů (žije mimo civilizaci)
b) je fanda do focení

Moc rad jsi nedostaka, protože jsi nenapsala pořádně co chceš. Napsala jsi, že chceš "tancovat", ale nevíme jestli to mají být boty na step, lodičky nebo tenisky na break dance...
Já si jen myslím, že přes tatínkovo pevné zdraví je člověk v letech starý pes a chce na co byl zvyklý. Mohutnější tělo, čudlíky a hledáček. Z toho důvodu mě napadá kacířská myšlenka na entry zrcadlovku nebo fakt ten UZ. Ne, že by to bylo řádově lepší, ale je to něco do ruky...
Když si představím sebe v těch letech a že bych dostal mýdlovou krabičku místo staré Prakticy, tak bych na to asi nedopatřením šlápl. Ještě chci podotknout, že digitál bez počítače nemá smysl, ale s tím snad počítáš.

Možnosti:
1. Kompakt s hledáčkem Nikon P7100, Fuji X10,
2. Kompakt s přídavným hledáčkem Olympus XZ-1(2) + VF-2(3)
3. UZ Panasonic FZ200
4. Zrcadlovka Nikon D5100 + 18-105VR
5. Mirorless Olympus E-PL3 + 14-42 (40-150) + VF-2(3)

Je toho hodně, ale bez aktivní spolupráce to za tebe nikdo nevybere.
Komo (840)|3.5.2013 12:11
Apropo,ked uz je rec o hladacikoch....Clovek , ktory uz potrebuje okuliare na citanie, zrejme ma problem bez nich uvidiet na displej. ci ako? Da sa to potom riesit ciastocne hladacikom?
rousini (738)|3.5.2013 13:00
Ano, hledáčkem který má dioptrickou korekci.
arkij (95)|3.5.2013 16:41
Co se takhle podívat po nějakém Ultrazoomu? Třeba Sony jich momentálně nabízí několik - od nejlevnějšího CyberShot DSC-H200V, přes DSC-HX300V, DSC-HX300V až po nejdražší DSC-HX100V. Je to přece jenom kus přístroje v ruce, má hledáček a v mnohém se blíží klasice a fotky vzhledem ke slušné optice taky nebudou špatný.

https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-hx200v-ultrazoomovy-rychlik/4556
http://technet.idnes.cz/sony-ma-ultrazoom-s-extremnim-optickym-priblizenim-f9p-/tec_foto.aspx?c=A110206_211524_tec_foto_lub

http://www.alza.cz/sony-cybershot-dsc-hx200v-cerny-d325878.htm
Jasmína (6)|4.5.2013 18:32
Já to pořád prohlížím, Rousini, asi by bylo nejlepší se s otcem poradit, ale to by pak nebylo žádný překvápko, že.

Možná to proberu s maminou, fotí taky , s těžším fotoaparátem by se nechtěla tahat, Panasonic Lumix FZ200 je pěkný, ale kus.
Letos dostala od nás notebook, naučila se rychle a snaživá je, takže si fotky sama dokáže stáhnout, aspoň nebudu muset fotit otci z fotek do mého Panasonicu a posílat jeho kamarádům fotky od sebe z PC. Jo, takhle jsme to dělali doposud, víte.

Video si nahrávat nebude, možná si maximálně něco přiblíží a cvakne foto, on ještě před 2 roky dělal lidem odhady nemovitostí, vyměřit, spočítat, máti to přepsala na stroji a někdo z nás na PC. Na to je moc šikovný, ale televizi si nastavit neumí, tak bych volila něco jednoduššího.
Jasmína (6)|4.5.2013 18:43
Buď Nikon Coolpix L810, nebo Olympus SZ-31.

Nikon Coolpix P510 je lepší, ale zase těžší.

Sony? Nevím, nevím. Jdu pročítat recenze ...

Díky.
rousini (738)|4.5.2013 19:48
No s tím výběrem seš zase přesně na začátku... Tohle ti neposvětím, obrazově je to tragedie. Všechny tři aparáty tu mají recenzi a naštěstí za dobrých světelných podmínek - takže porovnatelné. Klikni na stránku "Galerie ilustračních snímků" a hned první fotku dej zobrazit v plné velikosti. Jsou to matlanice. Ty aparáty vypadají hezky do ruky, ale to je jediné dobré, co nabízí...
Mirda4 (79)|4.5.2013 19:50
Pokud by to měl být UZ, tak asi opravdu jen Nikon P510 (P520) a nebo Panasonic FZ48, FZ150, FZ200. U těchto přístrojů se dá mluvit o relativně slušné kvalitě objektivu a světelnost na začátku je max. hodnoty 3. Nicméně malér bude za situace, kdy bude světla méně a tyhle malé snímače začnou šumět a patlat. Jestli se bude fotit ale z 95% za denního světla, tak by mohl být uživatel spokojený. Pokud se předpokládá, že se bude fotit z více jak 25% v šeru, tmě a při žárovce, koukal bych pak už spíše na přístroje alespoň se snímačem o velikosti 1/1,7" a taktéž se slušným průběhem světelnosti. Pokud se nebavíme o přístrojích velikosti mýdlové krabičky, ale aby to mohl chlap v ruce pohodlně držet, tak pak bych to viděl na třeba Nikon P7100, Nikon P7700, Canon G12, G15, Panasonic LX7. Pokud by si člověk nevybral ani tady, tak už pak musíme přeskočit do další kategorie a to do kompaktů s výměnnými objektivy.
Jasmína (6)|4.5.2013 22:12
I v místnostech fotíme, při oslavách doma, či v restauracích . Tady bude špatné světlo, takže ano, zase musím přehodnotit výběr.