Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

zoom pro PENTAX K-5 IIS

adosl (12)|22.4.2013 15:28
Ahoj.

Chci si pořídit zrcadlovku a už jsem se rozhodnul pro PENTAX K-5 IIS. Ale vůbec si nevím rady s volbou objektivu. Moc se mi líbí hlavně díky utěsnění objektiv 18-55 WR od pentaxu nebo 18-135 WR ale dočetl jsem se spíše o jejich podprůměrné obrazové kvalitě. Bohužel žádný jiný výrobce utěsněné objektivy v nabídce nemá. Další věcí je, že se to tělo nedá koupit v setu tak abych za objektiv ušetřil a proto je například 18-135WR už pro mě moc.

Chci něco do začátku s co nejuniverzálnějším využitím. Fotit budu hlavně lidi při různých činnostech, zimní sporty, makro (technické věci, auta), a krajinky. Utěsněnost jsem chtěl hlavně na focení při horších podmínkách jako déšť, mráz a písek ve větru.

zatím mám ve výběru
novou Sigma C 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM
nebo setový Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL WR
nebo poslední Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 Di-II
ale u toho mě zaujala spíše jen cena recenze jsem nenašel žádné

můžete mi prosím něco poradit tak maximálně do 10 - 12 tisíc když to bude méně budu jen rád. Chci opravdu jen co nejuniverzálnější základ později bych dokoupil něco lepšího. Rád bych byl aby to mělo rychlé ostření a čistý detailní obraz.

Pokud by jste mi doporučili nějaké pevné sklo pro univerzální použití tak klidně můžete.


Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Sakini (1174)|22.4.2013 15:46
Z toho výběru je Sigma 17-70/2.8-4 nejlepší volbou, už předchozí verze byla podařená a za dané peníze toho hodně dá. Opticky je velice dobrá, lepší než Pentax 18-135, a ostří rychle. Za cenu toho utěsnění to myslím stojí, proti 18-55 WR je to jiná liga. Tamron 18-200 je pořád ten samý UZ objektiv, takže cenově příznivý a opticky limitovaný velkým rozsahem, jen ho trochu pozměnili.
Ještě připadá v úvahu starší verze Tamronu 17-50/2.8, což je solidní objektiv, ovšem s menším rozsahem než Sigma a slabším zpracováním. A cenový rozdíl není moc velký, za ty dva tisíce navíc ta Sigma stojí.
Originální Pentax 17-70/4 je taky ve finančním limitu, je to velice dobrý a ostrý objektiv, ale utěsněný není. Proti Sigmě se nemá za co stydět.

Pentax 18-135 bohužel není nejpovedenější, silně trpí na chromatickou aberaci, a je docela drahý. Na extrémním utěsnění není třeba až tak moc lpět, při běžných podmínkách set i s "normálním" objektivem vydrží víc než si uživatel myslí. Důležitější je aby to dělalo kvalitní fotky, a zrovna K-5 IIs si dobrou optiku opravdu zaslouží.
rousini (738)|22.4.2013 16:59
Názor laika: a nebylo by lepší koupit tělo K-30 a za ušetřený peníz zainvestovat sklo? Ne že bych ty těla chtěl přímo srovnávat, ale píšeš "Něco do začátku..." A K_30 je do začátku dost dobrá, taky utěsněná...
adosl (12)|22.4.2013 18:21
[QUOTE=rousini;26653]Názor laika: a nebylo by lepší koupit tělo K-30 a za ušetřený peníz zainvestovat sklo? Ne že bych ty těla chtěl přímo srovnávat, ale píšeš "Něco do začátku..." A K_30 je do začátku dost dobrá, taky utěsněná...[/QUOTE]

no K-30 jsem původně zvažoval ale nakonec vyhrála volba kvalitnějšího těla s tím že pořádný objektiv můžu dokončit časem ale nechci třeba za rok za dva zjistit že mi tělo nevyhovuje a vyměňovat vše. tak proto K-5.

Nevítě někdo kde prodávají v českých eshopech tu novou sigmu 17-70 s označením C pro ten pentax K.
Sakini (1174)|22.4.2013 19:18
Novou Con. 17-70 zatím vedou velcí hráči, Megapixel a Foto Škoda, ale samozřejmě pro Pentax ne skladem protože se jich tolik neprodá. Takže to bude každopádně trvat. Zkusil bych to v první řadě u Hamy jakožto oficiálního dovozce Sigmy pro ČR, mají všechny verze ale pro Pentax označeno jako Dočasně vyprodáno. To znamená jen že jich moc nedrží tady, po objednání ji dovezou (když dokázali na objednávku dovézt DP1 Merrill která u nás nebyla nikde v prodeji, tak tohle by neměl být problém).

http://www.hama.cz/produkt/sigma-17-70mm-f2-8-4-dc-macro-hsm-pro-pentax-rada-contemporary-
adosl (12)|22.4.2013 21:53
tak nevím jestli nepočkat až bude objektiv u více eshopů v nabídce jestli nepůjde cena trošku níž zatím ji mají v obou obchodech jak přes kopírák.
Sakini (1174)|22.4.2013 22:27
To bude ještě chvíli trvat, dokud se nedoprodá starší verze která je o něco levnější - a těch je v zásobě ještě pořád dost. V příštích několika měsících to nehrozí, CaNi verze jdou už dobře na odbyt a Pentax je v poměru k nim okrajová záležitost.