Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon 5100 Nikon 18-105

Lucas_cz (4)|29.4.2013 15:17
Dobrý den,

ocitl jsem se ve světe fotek jak naprostý lajk, řekl jsem si, že by to mohl být hezký koníček a tak jsem pořídil tento fotoaparát. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nefotil, respektive nefotil se zrcadlovkou, chtěl jsem Vás požádat o nějaké tipy a triky, jak hezky fotit s tímto fotákem. Doufám, že jsem Vám nezpůsobil šlak, ale prosím pro mne by to bylo pomoc.

děkuji Všem za koment.

Lukáš
Mirda4 (79)|30.4.2013 19:12
Mám ten samý set cca půl roku a vyhovuje mi maximálně, výstup je pro mě zatím velmi dobrý. Taky jsem se potřeboval do tajů focení trochu dostat a mimo jiné mi pomohla i tahle knížka http://www.kosmas.cz/knihy/165115/nikon-d5100/ , je to v ní vše popsáno poutavým textem a je to přímo na zmiňovaný model. Pak jsem samozřejmě přečetl vše možné i nemožné na netových stránkách, tam se toho dá taky najít dost a dost. Základem je porozumět pojmům clona, čas, citlivost, hloubka ostrosti atd. a pak už se občas dostaví i velmi kvalitní výsledek.
Rellik (1136)|1.5.2013 08:49
[QUOTE=Lucas_cz;26711]jak hezky fotit s tímto fotákem[/QUOTE]
No pokud jsi nikdy dřív nefotil, tak toho docílíš pouze tak, že budeš zkoušet. Doporučuju vyhnout se automatickému režimu a skočit rovnou na prioritu času, clony a nebo i plný manuál. Každé se hodí k něčemu jinému. Jako hlavní nastavení bych asi doporučil nastavit ISO z automatu na ISO 200 a tím fotit víceméně v každé situaci. Zvyšovat, jen pokud nebude dostatek světla a hrozilo by pohybové rozmazání. Jako druhé vypnout stabilizaci na objektivu a zapínat jen v případech kdy čas je delší než obrácená hodnota ohniska objektivu. Např u 55mm = čas 1/(55*1,5) čas který nepotřebuje stabilizátor u 55mm je cca 1/80s (1,5 je crop faktor snímače).
Prioritu času používej například u focení pohybujících se objektů - děti, zvířata, auta... Kde je nutné nastavit krátký čas pro "zmražení objektu". Clona se dopočítá automaticky. Například pro normální chůzi člověka stačí čas někde kolem 1/100 +-.
Prioritu clony používej například pro focení objektů a krajin. Vyšší clona = větší hloubce ostrosti a u krajinářských snímků, tak bude všechno krásně ostré. Taky ji můžeš používat u portrétů, kde ji naopak můžeš nechat nastavenou co nejnižší, aby byla ostrá pouze portrétovaná postava a pozadí rozmazané.
Manuální režim používej například při protisvětle, kde předchozí automatika buď světla zachová a zbytek je černočerná tma a nebo zachová stíny a světla jsou bílobílé světlo :) Chce to kompromis, nejlépe podtrhnutý bleskem.
Protisvětlo bez blesku:
Protisvětlo s bleskem:

No myslím pro začátek informací stačí ne? :)
Jestli budeš chtít ještě něco vědět, klidně se zeptej... :)
Jinak tady si můžeš zkoušet různé nastavení fotoaparátu, tak aby sis nemusel zbytečně opotřebovávat svůj: http://dv-foto.cz/page/?wiew=3
Případně tady je i pro cvičení kompozice http://camerasim.com/3-words-prevent-this-dslr-rookie-mistake/
Lucas_cz (4)|1.5.2013 20:06
Děkuji za odpověď. Snímky z toho jsou opravdu nádherné, alespoň pro mě. Ale pořád to má do "profi" fotek daleko. Cvičit, cvičit, číst a číst.
Lucas_cz (4)|1.5.2013 20:19
Ještě by mě zajímalo, jaká je životnost takového fotáku?
Rellik (1136)|1.5.2013 20:35
Jaká je životnost se těžko dá odhadnout nebo napsat přímo. Nejvíce se opotřebovává závěrka u níž výrobce deklaruje i nějakých 100 000 cyklů. Víc nejspíš nezkouší, takže to klidně může být i 200 000 fotek (cvaknutí). Znám fotografy (profi i amatéry), kteří mají starší (staré) zrcadlovky již několik let (canon 20D, nikon D40...) a stále s nima normálně fotí. Takže životnost je celkem relativní. Záleží jak s tím kdo taky zachází...
Lucas_cz (4)|2.5.2013 08:40
[QUOTE=Rellik;26728]výrobce deklaruje i nějakých 100 000 cyklů.[/QUOTE]

při mém tempu 200 fotek denně mi tedy odejde poměrně brzo :-).
Rellik (1136)|2.5.2013 15:22
[QUOTE=Lucas_cz;26732]200 fotek denně[/QUOTE] Dám ti otázku - na co ti je 200 fotek za den? Pokud to teda nemáš na kšeft a v tom případě ti může být jedno jak dlouho foťák vydrží, jelikož se zaplatí. To stíháš úpravy a podobně? Já teda kolikrát neudělám 200 fotek ani za měsíc. Ono je totiž lepší kvalita než kvantita ;) Fotit s rozmyslem, vyzkoušet různé pozice a pak teprv stisknout spoušť. Ne nacvakat 20 fotek jednoho objektu a pak vybírat tu nejlepší. Ale jak říkám nevím co fotíš a proč, takže to ber jen z mého pohledu. :)
PavelDoležal (11)|2.5.2013 21:40
[QUOTE=Rellik;26718]Jako druhé vypnout stabilizaci na objektivu a zapínat jen v případech kdy čas je delší než obrácená hodnota ohniska objektivu.[/QUOTE]

Možná zní můj dotaz hloupě, ale jako začátečník si to snad mohu dovolit. Proč vypnout stabilizaci při krátkých časech, může snad nějak fotce ublížit. Mám asi měsíc E-PL3 a učím se s ní fotit,
a tahle skutečnost mě zajímá. E-PL3 nemá sice stabilizaci v objektivu, ale v těle, předpokládám však, že v tomto případě je to jedno. Díky.
Sakini (1174)|3.5.2013 09:00
[QUOTE=Lucas_cz;26732]200 fotek denně[/QUOTE]

Tak tohle tempo by bylo likvidační - to je 73 tisíc za rok :-) co by člověk měl pořád fotit? Já vím, je to jen teoreticky ;-) ale stejně, jednou člověk musí přestat zkoušet. Já mám třeba na zrcadle za necelé dva roky 45 tisíc - ale taky je z toho hodně fotoreportáží a občas to něco vydělává. A práce je s tím při zpracování hafo, víc už bych asi ani nedal s komplet zpracováním.


[QUOTE=PavelDoležal;26741]Proč vypnout stabilizaci při krátkých časech, může snad nějak fotce ublížit.[/QUOTE]

Stabilizace má působit před pořízením snímku, na což potřebuje určitý čas. Pokud ti foťák dá kratší čas, dokáže se stabilizace klidně trefit do okamžiku kdy spustí závěrka, a naopak způsobit rozmazání (pohybovou neostrost). Ostatně pokud máš kratší čas, není problém to udržet i bez stabilizace - ta je určená na ty delší. A určitě se vypíná na stativu, kde taky tropí neplechu a z principu není potřeba, když je foťák pevně umístěný.
honzarejlek (13)|2.6.2013 16:52
Mám tenhle foťák a teď jsem zjistil že mi při přetahování fotek přes Zoner nenačte do stahovaných fotek video, prostě ho vůbec nevidí. Přitom při prohlížení ve foťáku normálně vše funguje a když ho najdu v klasickým průzkumníku ve windows (8), tak ho na kartě vidí a hned taky bez problémů přehraje... V čem je problém? Asi bych to viděl na Zoner, ale nenašel jsem nikde nějakou záložku "načítat i video" nebo tak nějak...
Rellik (1136)|2.6.2013 21:45
Jestli ono to nebude tím, že zoner je primárně určen pro práci s fotografiemi a video ho tudíž vůbec nezajímá - nemá pro něj podporu. To je jako bys chtěl ve wordu otevřít třeba ZIP archiv ;)
honzarejlek (13)|2.6.2013 22:46
Že je Zoner víceméně pro fotky je mi jasné, jen jsem se tomu podivil, protože s novým foťákem přetahuju stejným způsobem jako se starým a ten mi do Zoneru hodil i ty videa. Ne že by mě to nějak limitovalo, videa točí hlavně manželka, ale říkal jsem si proč to nejde stejně jako předtím.. :-)
Neuge (12)|2.6.2013 23:18
Podporu pro video jako takové samozřejmě má (tedy alespon 14. verze). Dokonce má takovej hodně osekanej interní videopřehravač. Zřejmě akorát nepodporuje foťákem používaný formát.