Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

hloubka ostrosti s kompaktem ?

Drupry (15)|1.5.2013 13:39
Dobrý den
Vlastním "profi kompakt" panasonic Lumix DMC-LX5 a chtěl bych se zeptat jak se dá pracovat (a jestli vůbec) s hloubkou ostrosti třeba u portrétů. Je mi jasné, že výsledků zrcadlovky nedosáhnu, ale nemyslím si že maximální 90mm ohnisko je málo a nevím jak moc funguje digitální zoomování, ale třeba na 200mm (digitálně) se mi nepovedlo téměř žádný rozdíl v rozostření (v porovnání s 50mm).
V těchto technikách fotografování jsem zatím amatér, rád bych se přiučil, nebo dozvěděl něco nového, ale polopatě prosím.
Milan Šurkala (3381)|1.5.2013 18:34
Co nejvíce zoomovat a použít co nejnižší clonu (tedy F3,3). A fotit z co nejmenší vzdálenosti. Digitální zoom nepoužívat.
Rellik (1136)|1.5.2013 19:02
V největším zoomu (90mm) je nejnižší clona na F5,1, což je na kompakt už vysoké číslo. Na rozmazané pozadí se dají pořídit předsádky, které to umožní. Nicméně jak to funguje nebo používá nepovím, jen jsem to někde viděl.
Milan Šurkala (3381)|1.5.2013 20:54
[QUOTE=Rellik;26723]V největším zoomu (90mm) je nejnižší clona na F5,1, což je na kompakt už vysoké číslo.[/QUOTE]

LX5 má F2,0-3,3 objektiv, takže na největším zoomu je na tom mnohem lépe než tebou udaných F5,1 (to bude asi jiný Panasonic, o kterém mluvíš). Každopádně vstupní otvor clony na max. zoomu nějakých 5,8 milimetru (19,2/3,3) není až tak moc, takže zázraky bych od toho opravdu nečekal (DSLR má u 18-55mm objektivu 1cm, některé profi kompakty pak zhruba okolo 8 mm na 90mm ohnisku).
Rellik (1136)|1.5.2013 20:58
[QUOTE=Milan Šurkala;26729]LX5 má F2,0-3,3 objektiv, takže na největším zoomu je na tom mnohem lépe než tebou udaných F5,1 (to bude asi jiný Panasonic, o kterém mluvíš)[/QUOTE]
Jo je to možné, že jsem se sekl v tipu. Nicméně to nemění nic na tom, že to s tím nikdy nebude žádný zázrak :)
rousini (738)|1.5.2013 22:57
Zázrak to určitě není, ale třeba s Olympusem XZ-1 můžu potvrdit alespoň jakési oddělení motivu od pozadí, za dobrých podmínek pozorovatelné i na pohlednicovém formátu. Kromě supermakra to samozřejmě bokehem nazvat nelze...
Drupry (15)|2.5.2013 17:17
[QUOTE=Rellik;26723]Na rozmazané pozadí se dají pořídit předsádky, které to umožní. Nicméně jak to funguje nebo používá nepovím, jen jsem to někde viděl.[/QUOTE]
na tohle jsem se chtěl taky zeptat. Jak to funguje, co to umí, jak moc velký vliv to na výsledek má a jestli vůbec něco takového dělají na můj model. Trochu jsem pohledal a našel jsem jenom jeden typ určený pro LX5 http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4080335-cz-panasonic-dmwlwa52-sirokouhla-predsadka-pro-lx5
ale já potřebuju spíš obráceně, nějakou telepředsádku ? O tomhle nevím absolutně nic, poprosil bych o podrobné vysvětlení jestli se do toho někomu chce :) jde mi samozřejmě o hloubku ostrosti a práci s ní
Rellik (1136)|2.5.2013 18:10
To co jsi našel ti moc nepomůže. Ono ti to jen vynásobí 0,75x ohniskové vzdálenosti které máš teď na objektivu. Takže je spíš použitelné na makro. Taky jsem to chvíli měl doma než jsem to opět prodal. Navíc za tu cenu, co jsi našel, bych ti jich mohl sehnat sand více než 10. Na ten bookeh je jiný adaptér, který se mi znova bohužel nedaří najít.
Drupry (15)|3.5.2013 21:16
na každý kompakt je jiný typ předsádky ? není na tom tubusu nějaký univerzální závit ? protože jiná oficiálně distribuovaná předsádka snad neexistuje..
Rellik (1136)|4.5.2013 07:39
Není pro každý kompakt něco jiného (liší se pouze průměr závitů), jen to co jsi našel nemá s bookehem nic společného. Kdysi jsem to našel na EBAY a teď se mi to nedaří :( Byla to taková jakoby trubka (podobné puškohledu) to se našroubovalo a nějakým způsobem to mělo větší efekt rozmazaného pozadí. Podle mě to násobilo ohniskovou vzdálenost nahoru (naopak toho co jsi našel - místo 0.75x např 2.2x), takže to pak mohlo na max zoomu být víc rozmazané než máš teď (ovšem za cenu toho, že musíš jít od předmětu dál. Nicméně pokud to bude pracovat na principu zvětšovací lupy jako to pracuje u toho zmenšení (zmenšovací lupa), tak to ani nezkoušej hledat. Jelikož ta předsádka co jsem ji měl (0.75x) tak na makro se to dalo ještě použít, ale při normálním focení byla ostrá pouze kruhová výseč ze středu celé fotky (rohy a okraje fotky mázlé, s vysokou aberací), takže jsem byl po ořezu opět tam kde předtím (bez jejího použití). U toho zvětšováku bych to viděl podobně...