Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Fotolab nebo raději fototiskárna?

Petr S. (328)|6.3.2009 11:04
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Fotolab nebo raději fototiskárna?

Tisknete fotografie na tiskárně nebo raději dáváte přednost jejich zpracování ve fotolabu? A tisknete je vůbec, nebo si je necháváte pouze na počítači, příp. vypálené na CD či DVD. Myslíte si, že tisk ve fotolabu je dostatečně kvalitní? A co z pohledu ceny? Ať už je váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
prof.bukaj (0)|6.3.2009 13:03
V ranných dobách fotolabů (2001) bylo zpracování fotek velmi dobré. S rozšířením digitálních přístrojů a tím i klientely však bohužel kvalita klesla hodně hluboko (výsledek je vždy "rozplizlý", jedno zda fotíte na 5 nebo 10 mega). V posledních 4 letech jsem neměl jedinou zakázku bez reklamace (konkrétně Fotolab). Loni jsem "ochutnal" prohlížení na LCD TV 42" - fotky pouštím přímo z "flešky" do USB televizoru a .... už nechci jinak! Fantastický zážitek, dokonce všechny fotky teď ořezávám (pokud lze) na poměr stran 16:9, aby se pokryla celá obrazovka.
Milan Šurkala (3381)|6.3.2009 13:27
Přijde mi, že to ve fotolabech děsně flákají. Přijde mi, že s mou čtyři roky starou inkoustovkou Canon dokážu tisknout lépe. Navíc ty ceny jsou nechutné, ještě 13x18 cm jde, ale větší formáty, to je nezřídka 50-70 Kč, což je za fotku řekněmě dvakrtá tak větší brutální cena. Bratr si teď nechával tisknout v klasické tiskárně, kde dělají plakáty a podobné blbosti, několik 30x40 cm obrázky na 300g/cm2 lesklý papír. Jeden obrázek stál 27 Kč, což je super. Kvalita velmi dobrá a když se to hodí třeba za sklo, nikdo nepozná, že to není fotografický papír. Asi si tam začnu tisknout velké fotky :-)
Neregistrovaný (0)|6.3.2009 13:52
Dával jsem fotky roky do fotolabu (Fotostar.cz), ale v poslední době jsem byl stále více nespokojený. Příliš často se stalo, že hotová zakázka byla celá do žluta, nebo příliš tmavá. Tak jsem se naštval, koupil obyčejnou inkoustovku Canon za necelé 2.000 Kč, a opravdu jsem se nestačil divit - fotky jsou tak o dvě třídy lepší. Od té doby jsem ve Fotostaru neudělal jedinou fotku. A už nikdy neudělám.
mensa (3)|6.3.2009 18:30
Já si nechávám sem tam dělat ve fotolabu fotky v rozměrech A4 a s kvalitou jsem spokojen i cena je přijatelná,ale brzy bych si chtěl pořídit nějakou tiskárnu,tak uvidíme,jak to bude dál.
Petr S. (328)|6.3.2009 23:06
Mé požadavky jsou zatím nižší - fototiskárna by se mi proto nevyplatila. Zatím to řeším stále přes fotolaby, nejčastěji Fotostar. Zatím jsem s nimi žádné větší problémy nezpozoroval, i když jak říkám, moc často nevyvolávám...
Seth (1)|7.3.2009 11:31
Já to už hodně dlouho "flákám". Mám spoustu fotek, které bych chtěl dát na papír, ale nemůžu se k tomu dokopat... :-( Jinak dávám přednost fotolabu. Klasickému, co je u nás ve městě (jeden z několika). Nevím kam to posílají, ale s výsledkem jsem byl zatím docela spokojen. Jen zápasím s ořezem na patřičný formát, aby to nebylo zdeformované, popř. aby neořízli něco, co by mělo na fotce zůstat...

Budu muset nastudovat, jak to v grafickém editoru udělat. Nejraději bych, kdyby tam byl přednastavený formát, např. 3:2 (15x10) nebo formát fotky a jen zvětšením/zmenšením by se zachoval poměr stran a já to šoupal po fotce...
Lark (31)|7.3.2009 12:13
Na papír nechávám dělat ve fotolabu jen vybraný zlomek, a to až když je jich tak kolem 200ks. Jinak pro příbuzné a známé je promítám na 42" plazmě a je to paráda. Všichni vidí, nikdo se netlačí, nikdo nic nepoškodí, zkrátka lambáda :D

OT to Seth: Zpracovávám většinou v ZonerPS a tam jsou běžné formáty ořezů předdefinované, dokonce si můžeš nadefinovat svoje. Do fotolabu dávám zásadně fotky upravené a ořezané a do objednávky zadávám "bez úprav".
Neregistrovaný (0)|7.3.2009 17:35
Díky všem za potvrzení zhoršující se kvality fotolabů. Posílám svoje fotky do Fotolab.cz a když porovnám fotky staré 3roky a dnešní - hrůza. Dotazoval jsem se jich na nejvhodnější rozlišení pro různé šíře (např. cca 13x18), abych vyloučil předem vliv jejich úprav (resamplu) - neobtěžovali se s odpovědí. Zaznamenal jsem jediný rozdíl, a to v použitém fotopapíru - dříve tiskli na Fuji a dnes na Kodak. Má-li to vliv, nevím. Faktem je, že velké formáty (30x45) nejsou na Kodaku a zdají se mi dobré. Jinak fotím Canon 400D + Canon 17-55 f2,8 IS USM a upravuji ve Photoshopu
dkas (154)|9.3.2009 10:29
Jo, taky souhlasím, že se pěkně zhoršili ve fotolabech. Ta kvalita je fakt někdy úděsná :( Je to zubatý, prostě hrůza. Na fototiskárně tisknu občas, moc fotek na papíře nemám.
michal.kolesa (10)|9.3.2009 17:31
Proč se v těch fotolabech zhoršuje kvalita ?
Karlos5573 (269)|9.3.2009 17:35
Protože se snaží udělat za více peněz horší práci. Šetří na SW barvách tiskárnách atd...
Asi tak jako kdysik byly některé značky solidní elektronika např. Japan a dneska všechno china komplet. Dneska zákazník hodně hledí na cenu. Určitě se najde někde fotolab kde budou mít pěkné fotky ale třeba cena bude dvojnásobná apod.
HimiX (187)|10.3.2009 20:35
Nedivte se, že je kvalita horší a horší, ono když je ta cena 10 let stejná a koruna má stále nižší hodnotu, tak se to někde musí projevit, jako co by jste chtěli za 2,- za velikost dětské fotky, když jen u fotopapíru dětské velikosti se v shopu člověk nedostane pod +- 4,-.

Osobně jsem zkusil několik fotolabů +-15 a můžu říct, že pokud chcete hezkou fotku bez barevných nádechů, kvalitně zpracovanou atd... musíte udělat dvě věci, za prvé si srovnat barevný profil labu a počítače a za druhé si připlatit.

Fotky dělám u Fotoškoda a můžu říct, že jsem zatím neměl jediný problém, fotoškoda není levný, ale kvalita a služby tam prostě jsou, tak proč si nepřiplatit a nemít doma krásnou fotku.

Domácí tiskárna je na fotky podle mého dost drahá a výsledek ne že by byl špatný, ale podle mě je fotolab prostě lepší.

Seth:
Fotku si nějak doma ořízni atd... prostě jak se ti to líbí a ve fotolabu řekni, formát třeba dětskou velikost 10x15 a že to chceš na Long side.
To znamená, že fotku roztáhnou na šířku /na těch 10/ a kam dosáhne do délky tam ji uříznou, vyhneš se tak ořezu nebo bílím prům.