Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax

mUheE (31)|8.5.2013 15:20
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na Vaše názory. Chtěl bych koupit zrcadlo od Pentaxu. Rozhoduju se mezi K 30 a K 5 II nebo K5. Slyšel jsem, že pentax bude zhruba do měsíce vydávat nové modely. Není lepší si počkat ? Jaky model je lepší pro začátečníka ? Taky by mě zajímalo jaký tělo by jste doporučili a s jakýma objektivama ? Rád fotím sport, krajinu,pamatky,přítelkyně :D , auta, ale hlavně přírodu. Nepohrdnu ani makrem. Investovat bych chtěl zhruba do 25 tis. a časem i do dalšího vybavení, jako jsou objektivy s pevnym ohniskem apod. Předem děkuji za Vaše názory.
Sakini (1174)|9.5.2013 11:34
Tyhle zprávy jsou u Pentaxu obvykle nejmíň pravdivé. V březnu to mělo být rovnou pět nových zrcadlovek, v dubnu tutově fullframe, a pokaždé se nakonec nic nestalo. Oni určitě na něčem pracují, pod Ricohem se konečně něco děje, a nepochybně letos uvedou nějaké novinky, ale nespoléhal bych se na to. Pokud nespěcháš tak si klidně nějaký měsíc počkej a uvidíš, pokud nechceš čekat tak si můžeš pořídit dobré stroje. K-5 II i K-30 jsou zajímavou alternativou k mainstreamu. Ovšem počítej s tím že výhodně koupíš základ, a pak už se ty sumy začnou štosovat. Pentax má menší výběr objektivů, i menší podporu od třetích stran (Tamron skoro rezignoval u nových objektivů na verze pro Pentax). Z toho plyne že mu chybí výběr uprostřed, máš levné základní objektivy a pak až drahé lepší. Třeba dobrý teleobjektiv střední třídy momentálně těžko najdeš, mezi 55-300 a hodně drahým 60-250 je docela prázdno. Ale něco se vždycky dohromady dát dá, třeba pevnými skly je Pentax dobře vybavený.
Další věc je tvůj rozpočet, který prakticky jasně udává výběr. K-5 II za pětadvacet pořídíš s 18-55, a šlus. Nic jiného se ti tam nevejde. I když koupíš jen tělo, tak ti nezůstane na nějaký lepší univerzál. K-5 je pořád ještě dobrý, ale není o moc levnější než jeho mladší reinkarnace, a taky ti nezůstane moc prostředků na optiku.
K-30 se ti vejde bohatě, set s 18-55 a 55-300 vyjde na cca 21 tisíc, a ještě ti zůstane na nějakou drobnost k tomu. Nebo koupit tělo za patnáct a k němu světelnější univerzál od Sigmy nebo Tamronu. Vzhledem k tomu že má stejný senzor jako K-5, a na svou třídu je nadprůměrně dobře vybavený, není to nic za co by se uživatel měl stydět.
Dalšího vybavení je dost, můžeš si pořídit třeba blesk nebo pevná skla, možností jak utratit peníze je spousta :-)
mUheE (31)|9.5.2013 14:12
Sakini mocrak dekuju za tvoji odpoved. Chtel bych poridit par dobrych objektivu a postupem casu nejlepe menit jen telo. Na k 30 uz koukam nejakej patek, jaky pevny sklo bys mi doporucil ? Hodilo by se mi neco univerzalnejsiho jako 18 - 135 nebo podobne, ale svyberem si nejsem jist. Jeste koukam po nejakych macro objektivech ale to ma cas. K-5 II bych taky dosahl ale rikam si jestli jako zacatecnik dokazu vyuzit ty funkce co ma navic
Sakini (1174)|9.5.2013 16:07
No ony ti ty věci navíc zavazet nebudou, kdyžtak je nebudeš používat a až časem k nim dojdeš. Ale bez slušné optiky je docela škoda ho provozovat, jen se seťákem. Z pevných skel má Pentax solidní pětatřicítku a padesátku za pár korun, to je základ na běžné focení s kterým se dá začit, a jinak celou řadu dost dobrých Limited objektivů s kterými se můžeš později specializovat. 100 mm makro je taky dost šikovné, a můžeš mít i menší makroobjektivy. Naopak 18-135 je dost nepodařený (a přitom drahý), a co se týče univerzálu díval bych se po něčem kratším ale schopnějším. Třeba 17-70/4, nebo Sigmu 17-70/2.8-4. A když k tomu pořídíš 55-300 tak máš základ pokrytí, to je solidní teleobjektiv a v setu výhodně poříditelný.
Myslím že s K-30 si vyhraješ až až, a než ti přestane stačit tak už Pentax dávno vydá něco nového, na co bys pak mohl přejít. Pokud jde o to co je důležitější, tak nejdřív bych se snažil o schopnější optiku, už vzhledem k tomu že K-30 je opravdu šikovná, a má opravdu výkonný senzor na kterém je nasazení lepších objektivů hodně znát. Když mu dáš něco lepšího, dobře se ti odmění.
mUheE (31)|9.5.2013 20:20
Opravdu ti moc dekuji za tve uzitecne rady :) asi pujdu do ty trici abych mel jeste na nejakej ten objektiv, ted jen najit na netu nejakej peknej set. Jen skoda ze se neda najit jen s objektivem 55 -300 wr ale ze k tomu davaj i ten 18- 55 kterej si myslim mi moc vyhovovat nebude a hlavne uz jeden v rodine je takze neni problem si kdyztak zapujcit :) Jeste se rozhoduju zda si ho objednam tady a nebo ho koupim nekde v cizine. Co jsem si delal malej pruzkum tak ceny v CR jsou nekde opravdu nadsazeny.(nejlepsi ceny ma asi pentax shop) Jen ted nevim z ktere zeme je to nejlepsi. Treba kdyz jsem koukal na nemecky stranky tak ceny jsou zhruba o dva tisice jinde. Bohuzel to zas vyrovnava doprava a riziko ze to nemusi dojit :) nemel by nekdo s timto zkusenost ?
mUheE (31)|9.5.2013 20:34
Opravdu ti moc dekuji za tve uzitecne rady :) asi pujdu do ty trici abych mel jeste na nejakej ten objektiv, ted jen najit na netu nejakej peknej set. Jen skoda ze se neda najit jen s objektivem 55 -300 wr ale ze k tomu davaj i ten 18- 55 kterej si myslim mi moc vyhovovat nebude a hlavne uz jeden v rodine je takze neni problem si kdyztak zapujcit :) Jeste se rozhoduju zda si ho objednam tady a nebo ho koupim nekde v cizine. Co jsem si delal malej pruzkum tak ceny v CR jsou nekde opravdu nadsazeny.(nejlepsi ceny ma asi pentax shop) Jen ted nevim z ktere zeme je to nejlepsi. Treba kdyz jsem koukal na nemecky stranky tak ceny jsou zhruba o dva tisice jinde. Bohuzel to zas vyrovnava doprava a riziko ze to nemusi dojit :) nemel by nekdo s timto zkusenost ?
RayeR (50)|10.5.2013 19:46
Ahoj,
delsi dobu premyslim o upgradu dnes uz skorodedecka Canon EOS 350D. Ne ze by mi nak chybely megapixely, ale aspon zakladni funkce videa (bez tahani dalsiho pristroje) by byla vitana. S vyvojem Canonu, hlavne co se tyce kvality cipu nejsem moc spokojeny, tak jsem se zacal rozhlizet i jinde a narazil na Pentax K-30, ktery me velmi nadchnul. Jak sadou funkci, promyslenym ovladanim, tak zrejme kvalitou a odolnosti konstrukce. V uvahu beru EOS 650D, Nikon D5100 a Pentax K-30. Co me ale na K-30 dost zklamalo je to, co predvadi ten setovy objektiv 18-55 WR. V recenzich to taktne zamlcuji nebo dokonce lehce chvali, na photozone.de dosahl rozliseni pres 2000 car a 3 hvezdicky a pritom kdyz se podivam na nejaky realny fotky 1:1, treba na http://www.digineff.cz/art/pentax/pentax-k30.html nebo http://www.megapixel.cz/pentax-k-30/recenze#product-sec-sample i jinde, tak je to v krajich dost brutalne rozmazany a s dost viditelnou ch.aberaci. Kdyz to srovnam s fotkama s Canonim setem 18-55 IS II nebo Nikon 18-55 tak tam jsou kraje o dost ostrejsi. Pritom na testovacim obrazci to vypadalo pekne http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-30/14 ale to bylo na dlouhym konci, meli to este zkusit na 18mm. Jako by to byl jiny objektiv. Asi bych mel nekam zajit s kartou se na ty fotaky podivat, jestli by mi dovolili udelat si par zkusebnich fotek na porovnani, abych to videl sam...

Takhle mi prijde, ze se setakem Canonu ci nikonu bych mohl celkem dlouho vydrzet, nez by me zas chytil rozmar utracet za lepsi sklo, kdezto u toho Pentaxu je to asi nutnost, coz pocatecni invetstici nejspis dost navysi. Je k dispozici naka slusna nahrada toho setaku (klidne i od alternativnich vyrobcu), aby kdyz koupim jen telo - dnes cca 15500, tak se vesel tak do 25k max? Nebo raci vzit D5100, jehoz setak je asi nejvice chvalen...
kasssy (63)|10.5.2013 22:09
Ahoj. Od unora mam K-30 jako nahradu za levny kompakt. Takze jsem velmi spokojeny,ale to je muj dojem po takovy zmene. Pokud chces muzu ti poslat na e-mail par fotek.(adresu pres soukr. zpravu) neco vyberu,nebo muzu nafotit dle tve specifikace. Jo a mam dva setovy objektivy. 18-55WR a 55-200WR. Sice nepotrebuji tu udavanou odolnost proti vode,ale ochrana proti prachu se vzdy hodi. A koneckoncu nikdy nevim,kdy zmoknu.
RayeR (50)|11.5.2013 03:21
Tak to verim, to asi kazdej kdo presel z kompaktu na naky zrcadlo (i kdyz v rade pripadu zas muze bejt mala hloubka zrcadla proti kompaktu naopak na obtiz). Kdyz ti ty setaky na nakou dobu vystaci, tak se urcite vyplati priplatit za WR verze, jinak je ten fotak chraneny jen napul (nebo skoro vubec), muze se tam dostat voda/bordel prave pres objektiv co bajonet bez tesneni... Dik, posilam SZ.
mUheE (31)|11.5.2013 11:13
Ahoj,
ja jsem na tu 5100 koukal i na 3200, protoze maji stejny cip jako k30 , ale prave vetsinou fotim v rizikovych podminkach nad vodou, na horach v lesich vsude kde je vetsi koncetrace vlhkosti :) proto potrebuju fotak kterej to v pohode zvladne a nebudu resit ze mi na nej spadla kapka vody :D ba ze spadl do snehu :). Dalsi faktor kterej me ovlivnuje pro koupi pentaxe je ze lepsi objektiv bych musel koupit i na nikony protoze ty setaky celkove nemaji takovou kvalitu aby ten cip zvladly na 100% a casem bych presel na jiny skla.. tak proc ne rovnou ? (muj nazor laika :D ) Proto volim pentax :) ted jen resim po jakym sahnout :) a v jakym setu a kde ho koupit
kasssy (63)|11.5.2013 12:12
[QUOTE=mUheE;26857]Ahoj,
ja jsem na tu 5100 koukal i na 3200, protoze maji stejny cip jako k30 , ale prave vetsinou fotim v rizikovych podminkach nad vodou, na horach v lesich vsude kde je vetsi koncetrace vlhkosti :) proto potrebuju fotak kterej to v pohode zvladne a nebudu resit ze mi na nej spadla kapka vody :D ba ze spadl do snehu :). Dalsi faktor kterej me ovlivnuje pro koupi pentaxe je ze lepsi objektiv bych musel koupit i na nikony protoze ty setaky celkove nemaji takovou kvalitu aby ten cip zvladly na 100% a casem bych presel na jiny skla.. tak proc ne rovnou ? (muj nazor laika :D ) Proto volim pentax :) ted jen resim po jakym sahnout :) a v jakym setu a kde ho koupit[/QUOTE]

Jak je myšleno, že tyto fotoaparáty mají stejný čip? Jako konstrukčně, nebo úplně stejný? Jde o to, že Nikon D3200 uvádí rozlišení 24mpx a 5100 16 Mpx...
RayeR (50)|11.5.2013 13:28
Co sem vsude cetl, tak K-5, K-30, D5100 a D7000 maji vsechny jeden a ten samy typ snimace od Sony (kery pouziva i Sony, ale jejich fotaky jdou mimo me).

>mUheE
No v tom je ale ta zrada, ze kdyz ti utesnenej setak prestane stacit, tak za lepsi utesnenej pentax se asi nedoplatis. Objektivy alternativnich vyrobcu asi moc bezne utesneny nejsou, takze tim pak snizujes odolnost fotaku jako celku.
mUheE (31)|12.5.2013 08:40
Rayer ja doufam ze v tom zrada nebude :) a ze kdyz prolezu aukro nebo nejakej bazarek ze tam neco najdu :)

---------- Doplněno v 08:40 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:40 ----------

Kassy
omlouvam se nikon 3200 tam byt nemel :)
kasssy (63)|12.5.2013 11:32
Tak to potom jo. Prave ta D3200 me tam nestimovala:-)
mUheE (31)|15.5.2013 10:47
Tak cim vic koukam po pentaxech :D tim vic se mi zamlouva k _5 II s akorat ta cena me tam trochu desi :-) a chtel bych ¨Vas poprosit jaky je rozdil oproti k-5 ? jasny ze tam budou nejaky funkce navic, ale zajima me celkovy nazor na tyhle dva modely. Jelikoz k -5 je na cene k- 30 tak pokukuju i po nem :) predem dekuju za odpovedi ¨.)
Sakini (1174)|15.5.2013 11:22
No není divu, je to pěkný stroj. II má oproti původní K-5 nový autofokusový systém, vylepšené zpracování povrchu těla (např. displej je překrytý speciálním ochranným sklem), nebo větší vyrovnávací pamět (dá minimálně 20 RAWů v sérii). Celkově to je K-5 doladěná do vyrovnané formy. IIs bez low-pass filtru je pak výrazně dražší, to už je vážně pro fajnšmekry.
K-5 je pořád solidní, ale oproti K-30 toho asi zase tak moc nepřinese, ta je modernější a s vylepšeným autofokusem takže i přesto že patří do nižší třídy, nemá se oproti K-5 za co stydět. Když K-5, tak dneska už rovnou II.
mUheE (31)|15.5.2013 11:55
Tak ted jsem se docetl ze ma vyjit novy pentax K-3 full frame cip u nas se jeste neprodava ale nekde by se sehnal dal co rikas na tohle s porovnanim K-5 IIs
Sakini (1174)|15.5.2013 12:24
:-))) tohle je taky jedna z věčných zvěstí, drží se naživu už několik let a nikdy z toho nakonec nebylo. Ono to vypadá že tento rok už opravdu bude, pravděpodobně s 24 MPx FF senzorem od Sony, ale pokud letos bude představený tak nejdřív na podzim. Určitě ho ještě nikde neseženeš, a pokud bude tak určitě ne za třicet nebo čtyřicet tisíc (vejš pane). Spíš by mohly být zajímavé nějaké nové APS-C typy, které určitě vyjdou, ale kdy to je poměrně ve hvězdách. Samozřejmě takový fullframe by byl oproti K-5 IIs docela jinde, boj by byl ale co se týče Pentaxích skel, tam by asi moc levných alternativ neexistovalo, takže takový systém od Pentaxu bude docela nákladný.
mUheE (31)|15.5.2013 12:53
ted jsi sem dovolim dat jeden odkaz http://photorumors.com/2013/03/24/pentax-k-3-24mp-full-frame-camera-announcement-on-march-27th/ ... no tak se nechame prekvapit :)
Sakini (1174)|15.5.2013 14:49
Znám ten rumor, pár dní se všichni pěkne třepali, a pak se všechno zase vesele odtroubilo na později. Taková zpráva vychází tak dvakrát do roka. Ne že bych to Pentaxářům nepřál, bylo by jen dobře kdyby se trh FF rozšířil o další variantu. Dřív ale bude spíš nějaké nové APS-C.
mUheE (31)|17.5.2013 11:56
Tak asi nebudu cekat na zadny zazraky a pujdu do neceho co je aktualni a na moje foceni si myslim zatim dostacujici. Mam na vyber teda dva modely K30 ze setakama 18-55 a 55-200 wr za 19990 nebo k- 5 s tema stejnyma objektivama za 26 190 kc ted se jen rozhodnout, zas nechci koupit slabsi model na funkce ktere by mi za rok treba chybely. Ale pri koupi K5 by mi nezbylo ani na filtry :D jeste k tomu nevim ani jakej koupit :D jen si porad nevim rady s tema setakama jestli ma cenu je kupovat jestli neni lepsi koupit telo a dokoupit treba ten 17- 70 . S timto bych jeste potreboval poradit. Predem diky za odpovedi
Sakini (1174)|17.5.2013 12:12
S těma dvouma seťákama dlouhodbě moc parády nenaděláš, poslouží ale nenadchnou. Kdyby to aspoň byl 55-300,to je slušné tele, ale 50-200 je spíš takový nijaký. Vyfozíš s ním, ale žádný zázrak se nekoná. Ovšem zase máš v setu dva objektivy a pokrytý potřebný rozsah, to se počítá, a špatné fotky to nebudou. Je to na tobě jakou cestou se dáš, kvalita obrazu nebo univerzální pokrytí. Filtry prozatím nehoň, nějaký ten obyčejný UV na ochranu koupíš vždycky.
mUheE (31)|17.5.2013 13:57
Tak muzu koupit i 55-300 ten se stoji o necelou tisicikorunu vic ... ale zas ty setaky nejsou utesneny to je prave to co me od toho odrazuje .. asi se vydam cestou telo plus nejaky ten objektiv bokem
RayeR (50)|19.5.2013 02:10
>mUheE
Tak ja uz mam svoji K-30 doma :)
Kdyz koupis v 1 z asi 10 obchodu uvedenych na http://pentax.cz/cashback.html tak dostanes 1200,- zpatky.
Jinak zatim na prvni pohled mi pripada, ze oproti staremu EOS 350D v kvalite neni zadny zasadni rozdil, nepocitam-li vic MP (na ISO 100, u velkych ISO je na tom K-30 lip) - pri praci s RAW, z toho CR2 toho slo vydolovat fakt hodne... S videem sem spokojen.
mUheE (31)|19.5.2013 13:49
Ahoj muzu se zeptat s jakyma objektivama jsi ji koupil ?
mUheE (31)|19.5.2013 15:22
porad hledam srovnani mezi k 30 a k 5 II nemuzu nic najit. Rad bych vedel jestli zhruba tech 7 tis ma cenu priplacet
RayeR (50)|20.5.2013 02:33
[QUOTE=mUheE;26921]Ahoj muzu se zeptat s jakyma objektivama jsi ji koupil ?[/QUOTE]

S tim zakladnim 17-55mm WR, sice chci prikoupit neco lepsiho, ale kdyz rozdil ceny tela a s timle zakladakem je jen asi 1500, tak proc ho nevzit - kdyz je to WR verze, tak ho budu moct vyuzit v narocnejsim prostredi.
mUheE (31)|20.5.2013 07:17
jasny ja prave se nemuzu rozhodnout jestli k 5 nebo K 30
a kdyz uz budu vedet jakej tak jaky objektiy :D urcite chcu taky wr aby fotak od pentaxe mel smysl :D
RayeR (50)|20.5.2013 14:37
Koukal jsem, ze na 55mm to ostri celkem na blizko, ze se da vyfotit i slusny makro
tohle je 1:1, orez
http://rayer.g6.cz/1tmp/2euro.jpg
http://rayer.g6.cz/1tmp/PPro1.jpg
http://rayer.g6.cz/1tmp/PPro2.jpg
nemam moc s cim srovnat, mohlo by to bejt asi ostrejsi (je to uz lehce doostreny lightroomem), zajimalo by me jak by to vypadalo nakym lepsim sklem. Mozna by to chtelo este o par mm seridit ten ostrici bod. U mince sem ostril na predni kraj.
mUheE (31)|20.5.2013 16:51
na setovy objektiv to neni spatny, rozhodne by stalo ho vyzkouset i v dalsich disciplinach :D a podelit se s prateli na foru :D ja jsem jeste porad ve stadiu kdy si nevim rady jaky telo ':D
RayeR (50)|21.5.2013 09:57
Tak este vcerejsi pohled na Prahu
http://rayer.g6.cz/1tmp/IMGP0205.JPG (f/13)
(ten flicek vlevo nahore byl naky bordel, uz sem ho vymetl ven)
mUheE (31)|21.5.2013 10:21
delas chute :D Ja jsi tedka nachavama radit na pentaxfriends jakej model a jaky objektivy a docela se snazej radej mi tedka trochu jako SAKIni (jenom me utvrzujou ze ma pravdu ) rikaj abych koupil 3O a k tomu na zacatek 18- 135 ze mi to hoden pokrije a pak dokupoval levny objektivy. Jeste tedka ve svem okoli hledam nejakej bazarek kterej by nejaky dobry mel ze bych nejradsi koupil jen telo plus nejakej ten objektiv s lepsi svetelnosti popripade pevny sklo na zacatek :D
kasssy (63)|21.5.2013 11:04
Zkusil jsem ti poslat zpravu kde jsou odkazy na par fotek co jsem fotil pro Rayera. Jestli nedorazi,zkusim to znovu:-)
mUheE (31)|21.5.2013 13:14
Ano zprava dosla mockrat dekuju :) Docela to jde na to ze to je setak :) ne moc chvaleny :)))) ja tedka koukam po nejakym univerzalnim 18 - 25O atd
RayeR (50)|21.5.2013 16:51
Me se to moje zda takove ne uplne ostre, prestoze sem clonil jak blazen, mozna proste je to dany tim, ze setak na 8MP stiha v pohode, ale podobny sklo uz na 2x vic MP nestiha...
RayeR (50)|26.5.2013 22:35
Tak tady jeste jedna ukazka z patka - Vit na prazkem hrade, uz skoro nocni fotka, full RAW 13MB
http://rayer.g6.cz/1tmp/IMGP0396.DNG

BTW pouzivate nekdo k Pentaxu naky ovladaci program?
Canon mel Remote Capture a byla i alternativa Breezesys DSLR remote. Pentax nic takovyho oficialne nema, nasel sem 2 free programky PK_Teether a pkTriggerCord, ale podpora K-30 je zatim bidna, nektere funkce nejdou nastavovat, prip. to i zasekne fotak (pkTriggerCord), snad to casem vylepsi...
mUheE (31)|28.5.2013 09:55
ahoj tak bracha pouziva lightroom, jinak riky ze pentax ma i nejaky svuj program ale ten nepouziva
mUheE (31)|28.5.2013 16:35
TAk jsem se vcera byl podivat v Praze v skodafoto. Koukal jsem jak na k 30 tak K 5II a musim rict ze obe tela jsou opravdu dobre zpracovana, kdyz bych to mel porovnat treba s nikonem 5100 tak opravdu nikon pusobi jako hracka :) musim rict ze s ani jednim modelem bych se nebal vody :D Lepe z tech dvou se mi drzela k 5 II, vsechno ovladani jsem mel lepe po ruce a pritom K 5 II neni o moc vetsi nez K 30. Zatim vede K 5 II :D
RayeR (50)|30.5.2013 03:40
Lightroom pouzivam na upravu fotek, ale me slo o program, ktery umozni fotak dalkove ovladat z PC, coz se pro nekery pripady muze hodit. Ozval se mi autor pkTriggerCordu s tim, ze K-30 je prilis novy a neco tam zmenili ve firmwaru, takze ovladaci API neni plne kompatabilni se starsimi pentaxy, proto nekera nastaveni ovladat nejdou. Zatim nemel moznost si K-30 nekde pujcit, takze bez HW se takovy SW tezko ladi, snad pozdeji.

Jinak bych mel este jednu pripominku ke K-30, prijde mi ze automaticky vyvazeni bily funguje hur nez u Canonu, proste v pripade umelyho osvetleni bejva AWB 350D casteji blize realite nez AWB K-30 a i venku na slunci mi pride ze, K-30 nekdy tahne do studenejsich barev. Upravuju RAWy, takze tam si to dosteluju...
mUheE (31)|31.5.2013 13:19
no po vyberu tela :D teda porad badam ale vice mene se naklanim k 5 II :D jsem se dal na vyber objektivu: jako pevny sklo bych bral Sigma 10 - 20 mm f 3.5 ex dc HSM a pak koukam po Sigme 17 _70 mm f 3:8 dc MACRO OS HSMC co si o nich myslite ? ja jsem se docetl celkem dobreho hodnnoceni.
RayeR (50)|2.6.2013 01:07
A co je pro tebe na K5-II tak dulezite co K-30 nema? Myslim ze by bylo lepsi nechat si vetsi podil budgetu na skla :)
RayeR (50)|4.6.2013 03:18
Tady jeste porovnani setaku canon eos 350d a k-30 na kratkem konci, f/8 (zmenseno na steny rozliseni a pak vybranej vyrez s kraje fotky)
vlevo 350d s EF-S 18-55 II, v pravo k-30 s 18-55 WR

jen 2x zvetsene pixely pro detailnejsi porovnani

je videt, ze ta k-30 si zaslouzi lepsi sklo, pres 2-nasobny rozlisnei snimace je to vetsi mazanice nez stary canon...
Pavel Olivík (160)|4.6.2013 10:38
...ano...už v náhledu jde vidět,že více megapixelů není výhoda...řekl bych,že ten Pentax to nedává...tím nechci shazovat kvalitu Pentaxu...ať si každý udělá obrázek...
kasssy (63)|4.6.2013 13:46
To je smutny. Ale jsem optimista,tak se laicky zeptam: nemuze mit na vysledek vliv "umely" snizeni rozliseni u Pentaxe? Myslim to tak,ze treba 10mpx origos ma lepsi vysledek nez 10mpx snizenych napr. Ze 16mpx? Je to jen moje teorie na zachranu situace:-) (jestli jsem to dibre pochopil,tak jsi srovnal rozliseni na stejnou uroven)
RayeR (50)|4.6.2013 18:21
Zmensoval jsem oba necelociselnym pomerem na stejne cilove rozliseni z keryho sem vzal ten vyrez, prave aby canon nebyl zvyhodnen, ale ono to bylo videt i z toho 1:1...
Kdyz se podivam na naky detail ve stredu obrazu, tak je to +- stejne, takze k rozostreni dochazi v krajich a rozich. Skoda ze nemuzu takle porovnat Nikon, pry jejich setaky jsou nej. Novy canon IS II USM, co davaji k 6xxD na tom je urcite taky lip.
mUheE (31)|5.6.2013 07:49
Je to videt prave proto se rozhoduju co hnedka koupim za objektiv celkove ty setaky pry nepatri k zrovna tem dobrym, zajimal by me ten 18 _135 jak foti.. ten zas tak spatny neni co jsem cetl
.. mam par tipu ale jeste davam ceny dohromady.
kasssy (63)|5.6.2013 10:29
[QUOTE=mUheE;27015]Je to videt prave proto se rozhoduju co hnedka koupim za objektiv celkove ty setaky pry nepatri k zrovna tem dobrym, zajimal by me ten 18 _135 jak foti.. ten zas tak spatny neni co jsem cetl
.. mam par tipu ale jeste davam ceny dohromady.[/QUOTE]

Zrovna Ondrej Neff na svych strankach v testu K-30 o 18-135 moc pochvalne nemluvil. Ovsem je otazka,co by rekl na 18-55. Nebo jestli to neni na nahode,jak s ktery kus povedl. Nekdo chvali 18-55 a jiny 18-135, a pak se v tom vyznej:-)
mUheE (31)|5.6.2013 14:25
Presne je to hodne asi o lidech a jakej kousek se jim dostane do ruky :) kazdopadne ho asi jako setak zkusim :) ted uz jen jestli s k 30 nebo s k 5 II ktera me laka vic .. bohuzel v setu k 5 II Je objektiv 18 _ 135 drazsi nezli u k 30 .. no jsem nerozhodnej hrozne :D hodne lidi mi rika ze ten rozdil tam mezi nima je. K _5 II vyda mene hluku lepsi iso ,af a pod .. u k 30 vidim vyhodu ze tam muzu narvat baterky a cenu ktera je o dost niz.. jinak neni ani o moc pomalejsi nez li k 5 II
RayeR (50)|5.6.2013 17:55
Co sem zkoumal par fotek z 18-135, tak mi to prislo o neco lepsi, ale tam dost zalezi na jaky ohniskovy vzdalenosti to je foceny. 18-135 je sakra velkej rozsah zoomu aby to kreslilo vsude dobre. Ja sem sel do tohodle levnejsiho protoze stejne pocitam s vymenou. Jako tele mi zas pride tech 135 malo, tak mam ted rozjednanej 50-200 z druhy ruky...
Co se tyce ISO, tak K5II tezko bude znatelne lepsi, kdyz ma stejnej snimac. Patrne ma akorat lepsi ADC, taky pouziva 14-bit RAW, ale jak jsem zistil, tak i tech 12b bohate staci (K-30 ma zas lepsi DR jak 350D, kery mel vic bitu).
BTW kdyz je rec o tech baterkach, neobjevili ste nakou levnou cinskou alternativu ty baterkovy redukce? Ta origo stoji snad pres 1000 - se jako posr... Pri nejhorsim si neco zbastlim sam. Ale zatim neplanuju zadnou delsi cestu mimo civilizaci, kde bych nemohl dobit ze zasuvky.
kasssy (63)|5.6.2013 18:38
Ten adapter by se mel nechat sehnat pres e-bay. Ale cenu presne nevim. Jesli 5$? Nevim...