Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr kompaktu

KarelR2 (4)|16.5.2013 16:32
Dobrý den,
řeším výběr fotoaparátu, vybírám mezi

Canon IXUS 125 HS
Nikon Coolpix S6300
Samsung WB750
Sony WX60

Cenově a výbavou jsou natom celkem podobně, koukal jsem na ukázkové fotky Samsungu a video, např fotky Nikonu semi líbyli více. Oproti Canonu mají tyto dva stereo nahrávání, ale Canon oněco lepší světelnost. Sony má dovré video, ale oproti ostatním horší světelnost. Prosím o radu který byjste spíše doporučili? Nebo jestli Vás napadá ještě jiný model?
Velice děkuji

Karel
KarelR2 (4)|17.5.2013 03:15
Další který mě zaujal je Nikon Coolpix P310 díky velké světelnosti. Pak už jsem narazil na Olympus XZ-1 ale ten už je odost dražší. Zaráží mě že u ještě dražších modelů jsou objektivy se světelností 3.5-5.6, nebo 3.3-6.3 kdy v recenzích je skoro napsáno jak takovéhle světelnosti jsou "spatné" Kdy popisy takovýchto foťáků jsou jak jsou super??? a fotky v ukázkách jsou hezké. Jak tedy koukat na tyto hodnoty?
Karel
KarelR2 (4)|17.5.2013 03:50
také jsem našel v recenzích porovnání Canon Ixus 230 HS. že je jen automatika ale jinak jsou srovnatelné. Jak si potom stojí Canon Ixus 240 HS? Cenově je Canon odost levnější. Z prvního porovnání "horší světelnost" objektivu, ale zda jeto nějakej zásadní rozdíl??? nebo seto zas ažtak nepozní?
rousini (738)|17.5.2013 09:30
Já ti v konkrétních modelech neporadím, ale vycházej z toho, že kompakty a ultrazoomy jsou všeobecně bída. Vyjímek je minimum a jak sám vidíš nikdo se tomu seriozně nevěnuje. Projdi si tady starší podobné příspěvky, pročti fórum digiareny.
To co píše výrobce o svých aparátech (PR žvásty) tomu nevěnuj pozornost... Pokud předpokládáš, že se focením budeš chtít bavit, tak požaduj přístroj s manuálem a RAW. V opačném případě nejdřív prověř mobil jestli by nestačil. Právě Olympus XZ-1 je asi tak cenově a kvalitou první věc, která se dá nazvat fotoaparátem.
Komo (840)|17.5.2013 19:30
Za podobnu cenu ako XZ-1 je uz aj Canon PS S 100. Na dlhom konci ma sice horsiu svetelnost, ale je mensi,lahsi,ma lepsie video a tusim aj lepsi ISO vykon.
KarelR2 (4)|21.5.2013 00:48
Ano Canon PowerShot S100 se dá přidat k porovnání Olympusu XZ-1 a Nikonu P310, koukal jsem na ukázkové fotografie a vypadají o něco lépe než z Nikonu, míňeno hlavně že neni vidět tolik šum. Video je perfektní, viděl jsem i amatérsné záběry a vypadají dobře i rychlé přechody i natáčení za šera. Olympus se často zaostřuje což záznam narušuje. Prý jeto dané velikostí objektivu - zkoušel jsem v prodejně, ale viděl jsem též amatérské záběry z venku při procházce. Nikon je oproti Olympusu opravdu lehounký a oproti fotografiím vypadá ve skutečnosti ještě lépe. Také má hodně citlivounký zoomování je krásně plynulé, Olympus ne žeby se škubal, ale musel jsem více zatlačit na zoomovací páčku a tím mi zoom jel poté mnohem rychleji než jsem chtěl. Takže nějaké pomalinké přibližování semi tedy s Olympusem nedařilo. Mnou pořízené snímky byly z Olympusu více do teplých barev, Nikon trošku chladnější. Rozdíl ale ne nějak markantní.
Pokud se vrátím ke Canon PowerShot S100 tak jsem našel že nemá Stabilizátor snímače, což si myslim že je škoda. Má tedy jen optický stabilizátor. Nevím jestli jeto zásadní nevýhoda, dočetl jsem se že oba stabilizátory jsou srovnatelný a prý může být v provozu vždy jen jeden. Tak nevim ?. Canon má také nejnižší rozlišení displeje 460t, ale to bych hodnotil jako ne tak důležitý parametr. Třebas oproti Nikonu má větší snímací čip.
Ano již několikrát jsem narazil že Olympus XZ-1 patří v kategoii kompakty ktěm nejlepším. Spíše jeto pak hledat kompromis pokud chci i fajn video, kde je škoda že Olympus trpí tim zaostřováním. To fullHD ani nepotřebuju a nemyslím si že bych zrovna fotil na maximální rozlišení, které fotoaparáty nabízí. Současně mám starý Sony Cyber-shot DSC-P92, 5Mpix, kdy většinou jsem fotil na 3Mpix, a na fotky 10x15cm mito vždy stačilo.
Slyšel jsem už i radu, "pokud je limitem cena, počkej rok a pak si za 7tis kup Olympus XZ-2"
Komo (840)|22.5.2013 18:50
Na 7 tisic za rok nepadne, neverím.
rousini (738)|23.5.2013 15:08
Spadne stejně jako XZ-1, jenže co ten rok???
Osobně bych Nikona P310/330 nebral. 16Mpx na malý snímač je dost. Světelnost mimo nejkrátší ohnisko taky nic extra. Jediný přínos oproti XZ-1 je CMOS BSI pro video.
Takže to je obstojná kamerka a foťák na pěkné počasí. To, ale dovede spouista mobilů. Na druhou stranu dá se s tím trochu pohrát a zjistit, co požadovat od dalšího aparátu...
Určitě to není úplně obyčejný cvakátko. Já bych při požadavku na video koupil bazarový Panasonic LX5.