Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr stativu na foťak + kamera

Messiah_ (1)|10.3.2009 20:37
Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem stativu na Canon 450 D a kameru sony HDR-HC9E. Jako dobrou kombinaci mezi cenou a kvalitou jsem našel Velbon Maxi 347GB.

http://www.fotoexpert.cz/doplnky-stativy/velbon-maxi-347gb

Pokud má někdo zkušenosti s nákupem stativu pro kameru a fotoaparát, prosím napište mi své rady a návrhy. Požadavky na stavit jsou : 3-cestná hlava, maximální výška nad 155cm, cena do 2500,- Kč, budu ho hodně přenášet, takže váha má také velkou roli.

Děkuji za vaše návrhy, připomínky, rady:)
HimiX (187)|10.3.2009 23:09
Nevidím u toho stativu žádné kličky, takže bych si nejdřív zjistil, jestli jde pohyb hlavy do všech stran nějak zajistit, jinak ztrácí stativ pro foták smysl.

S váhou je problém ten, že smysl stativu je, aby nevznikal pohyb a proto by měl být stativ těžký, ale tady se dostáváme k tomu přenášení, že :-) prostě to chce rozumný kompromis... Nebudu ti radit žádnou váhu, ale obecně platí, že čím má stativ vyší váhu tím lepší :-)
bumago (20)|11.3.2009 12:34
Důležitým parametrem stativu je také jeho nosnost. Je potřeba počítat nejen s nejtěžší sestavou tělo + objektiv (+ blesk + případné další příslušenství), kterou vlastníte ale i s tím co uvažujete pořídit do budoucna. Pro dosažení co nejlepších výsledků by navíc měla být nosnost stativu zhruba 2x větší, než nejtěžší sestava foťáku na něm používaná.

Vzhledem k uvažovanému použití nejen pro foto ale i pro video bych volil stativ s možností výměny hlavy. Minimálně tím zůstane otevřená cesta k pozdějšímu dokoupení videohlavy, která by byla pro natáčení vhodnější.

Můj názor je ten, že stativ se nekupuje na 2-3 roky a že se tedy nevyplatí na něm šetřit. Často to skončí tak, že nákupem levného stativu se ten kvalitnější jen ještě více prodraží.

Já jsem po dlouhém rozhodování koupil Manfrotto 190 XPROB a 3D hlavu 804 RC2. Významnou roli hrála i vynikající polohovatelnost daná možností velmi jednoduše a rychle překlopit středovou tyč do vodorovné polohy (bez demontáže) a rozevřít nohy až o 90°. Dal jsem za něj téměř polovinu svého měsíčního platu (pravda, dost malého) ale jsem s ním spokojený. Přestože váží 2,6 kg (a docela se pronese), tahám ho i na pěší tůry 20-30 km. Jen do budoucna plánuju dokoupení kulové hlavy.
stativ.jpg
bumago (20)|11.3.2009 12:40
Omlouvám se za kvalitu obrázku, ale dost jí "pomohl" server při uploadu. Nechápu proč je omezena velikost souboru jpg na cca 100 KB, jestliže jiné formáty mohou mít i několik MB jak hlásá nápověda v okně Spravovat přílohy.
HimiX (187)|11.3.2009 13:00
To mas jedno, na obrazcich jde videt o co jde, a koukam, ze to vypada na fakt dobrej stativ, kam se nto hrabe muj Velbon.
Takze ten stativ ma hlavu 2D, ale diky te polohovaci stredni tyci ziskava vlastne 3D?
HimiX (187)|11.3.2009 13:06
Nevim proc, ale nefunguje mi editace, takze budu pokracovat v dotazu zde:
Budeme se bavit o prvni fotce, muzu stredovou tyc s fotakem jeste povytahnout dopredu nebo dozadu?
bumago (20)|11.3.2009 18:51
Hlava je plně 3D, to polohování tyče je na ní nezávislé. Vodorovnou polohu používám např. při ofocování tiskovin (pomáhám sestře se sběrem materiálů na diplomku), nebo při focení makra. I ve vodorovné poloze jde tyčí posouvat v plném rozsahu, navíc celý kloub je otočný kolem svislé osy. Hlavní výhoda je, že při plně rozevřených nohách se dostanu s foťákem prakticky až k zemi. Při málo rozevřených nohách a větším vysunutí tyče ve vodorovné poloze (na ty dokumenty) je nutné použít nějakou zátěž jako protiváhu foťáku. Bez ní hrozí překlopení celé sestavy. Na obrázku je to nouzově přidrátovaný olověný aku na zadní noze :-)).

Jinak stativy v této třídě se standardně prodávají samostatně, hlavu si každý vybere dle svých potřeb z široké nabídky. Podle všeho není problém ani kombinovat stativ a hlavu od různých výrobců, ale to nemám ověřeno. Já ho kupoval předloni v září - u FotoŠkoda jsem si ho nechal předvést a pak ho koupil na VKFoto - měli ho tam o několik stovek levnější než FotoŠkoda.
804RC2.jpg 190xprob.jpg IMG_3617.jpg
HimiX (187)|13.3.2009 09:35
Tak to je parada... mit tenhle stativ tak ho mozna i pouzivam :-)
bumago (20)|29.3.2009 16:52
Já ho používám docela dost. Pokud jdu ven se záměrem fotit, táhnu ho téměř pokaždé. Je pravda, že na 30 km dlouhé tůře se docela pronese, ale hlavně v zimním období bych bez něj spoustu fotek neměl šanci udělat. A v létě zase často fotím tekoucí vodu a to chce taky časy od několika desetin do několika celých sekund - bez stativu téměř nemožné. Jenom na cykloturistiku je neskladný a těžký. Na kolo ale beru zrcadlo jen vyjíměčně, takže to taky moc nevadí. Občas výborně poslouží i na rodinné foto - sejde se příbuzenstvo, chtějí společnou fotku i se mnou, tak dám Nikouna na stativ a odpálím IR dálkáčem. A nemusím ho svěřovat nikomu, kdo s ním neumí :-)) .
Templ (37)|6.7.2009 07:15
Nešetřil bych. Oehling nabízí karbonový Benro M-258n6 s hlavou HD-28 v akci za necelých 5.000,-Kč
http://www.panoramio.com/user/531158
Templ (37)|6.7.2009 07:16
[QUOTE=bumago;1619]Já ho používám docela dost. Pokud jdu ven se záměrem fotit, táhnu ho téměř pokaždé. Je pravda, že na 30 km dlouhé tůře se docela pronese, ale hlavně v zimním období bych bez něj spoustu fotek neměl šanci udělat. A v létě zase často fotím tekoucí vodu a to chce taky časy od několika desetin do několika celých sekund - bez stativu téměř nemožné. Jenom na cykloturistiku je neskladný a těžký. Na kolo ale beru zrcadlo jen vyjíměčně, takže to taky moc nevadí. Občas výborně poslouží i na rodinné foto - sejde se příbuzenstvo, chtějí společnou fotku i se mnou, tak dám Nikouna na stativ a odpálím IR dálkáčem. A nemusím ho svěřovat nikomu, kdo s ním neumí :-)) .[/QUOTE]

S goriláčem jsi to nezkoušel?
http://www.panoramio.com/user/531158
sumida (15)|22.2.2011 23:47
Používám stejný stativ pro kameru i zrcadlovku, je to Velbon CX 586 šitý pro kameru, tedy s hydraulickou (fluidní) hlavou 2D. Pro zrcadlovku sice to není ideální, protože nemám možnost fotit na výšku. Ale žiju s tím.
Pro kameru je důležitá právě fluidní hlava která zajistí plynulý pohyb kamery v obou osách tím, že vyrovnává nerovnoměrný tah ruky kameramana. To se projevuje zejména v rozběhu a zastavení. Použijete-li pro kameru fotostativ který nemá fluidní hlavu, pak pohyb nebude s velkou pravděpodobností tak plynulý jak by měl být. Dále doporučuji stativ s hákem na zavěšení zátěže pro zvýšení stability zejména ve větru. Můj stativ hák nemá a je to občas znát. Nosnost, kterou udává výrobce by měla být přibližně dvojnásobek váhy zátěže.
budo (11)|22.11.2011 23:03
Dnes jsem náhodně ve Fotolabu prohlížel stativy. Koukal jsem na HAMA Star 63 .... lehký do báglu, levný, obyč ..... a vedle stálo něco, co mě totálně uchvátilo, jen jsem to vzal do ruky ..... a že do tý ruky fakt padnul .... !

MKC3-H01 - http://www.manfrotto-foto.cz/manfrotto-katalog/mkc3-h01-foto-video-stativ-c3-cerny/

Fotky nic moc, ale na tom videu je to vidět dobře .... třeba to někoho zaujme.
milav (17)|7.12.2011 22:24
Já bych doporučil (také z Fotolabu-mají ho za skvělou cenu) Vanguard Alta +233AP - mám ho na kameru i foto, má 3 cestnou fluidní hlavu, kvalitní zpracování, pouzdro v ceně: http://eshop.fotolab.cz/product/stativy/vanguard/vanguard-alta-233-ap-stativ/