Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung nx11 a panorama

t0ncek (35)|13.6.2013 09:35
Ahoj,

chtěl jsem se zeptat, zda je nějak možné při pořizování panoramat upravovat parametry expozice - clonu či čas. Jelikož pokud fotím panorama za slunečného počasí, tak je prakticky vždy ta fotka přepálená. Automatika se snaží zvolit co nejkrátký čas, ale taky tam je vždy snad ta nejnižší možná clona..Jediné co mi jde upravit je kompenzace expozice, ale fotit s -2EV, když je venku normální počasí mi přijde jako hloupost.

Je nějaká možnost, jak v režimu panorama ovlivnit taky clonu?
Milan Šurkala (3381)|13.6.2013 14:34
Zdravím, co tedy vlastně chceš? Vadí ti přepal, vadí ti podexpozice. Jak chceš přepal (což je přeexpozice) vyřešit jinak než podexpozicí? Pokud je fotka přepálená, tak přece nemusíš volit -2 EV, ale klidně si vystačíš třeba s -2/3 EV, případně dalším řešením je RAW, ale tam jsou pro panaramata zase jiné problémy. Osobně na NX11 fotím panoramata tak, že změřím expozici automatikou, nastavím tyto hodnoty do manuálního režimu expozice a s tím ty snímky nafotím.
t0ncek (35)|14.6.2013 10:55
Ahoj, chtěl bych si v režimu panorama navolit ručně clonu. Nepřišel jsem na to jestli to jde. Vždy když chci fotit panorama a vyberu panoramatický režim, tak foťák automaticky navolí nejnižší clonu, a hodně krátký čas např. 1/2500, ale i tak je fotka přepálená. Když použiju korekci expozice, tak se některých přepalů sice zbavím (ne všech), ale tmavší části snímku už jsou zase moc tmavé. Proto si myslím, že by bylo moudřejší nastavit trošku vyšší clonu než foťákem defaultně vybraná nejnižší hodnota.
Milan Šurkala (3381)|14.6.2013 11:09
Otázkou ale je, co ti pomůže vyšší clona? Ta přece nemá žádný vliv na to, jaký bude poměr jasů v obloze a v krajině. Když přicloníš, furt budeš mít přepálenou oblohu nebo tmavou krajinu.
t0ncek (35)|14.6.2013 11:41
No měl jsem za to, že když bude vyšší clona, tak se ke snímači dostane méně světla, tzn. při stejně krátkém čase by ta obloha mohla být méně přepálená, ale asi je moje úvaha špatná :-) Takže si pomůžu jen zmíněnou korekcí expozice a pozdější práci v editoru, kdy zkusím ty už dost tmavá místa trochu zesvětlit?
Milan Šurkala (3381)|14.6.2013 13:47
To, co jsi chtěl dosáhnout tou clonou (méně světla ke snímači) se jmenuje "korekce expozice", ne clona. Proto jsem nerozuměl tomu, proč ti vadí "korekce expozice", když chceš efekt "korekce expozice". Samotné zaclonění způsobí, že se prodlouží čas, aby expozice byla stejná a opět to bude takové, jak předtím (v režimu priority clony). Celký jas snímku je dán trojicí hodnot - ISO, clona a expoziční čas. Ať je upravíš jakkoli, vždy upravují jas v celém snímku. Tzn. pokud máš přepálenou oblohu a snížíš expoziční čas, ISO nebo zvýšíš clonu, jakákoli z těchto tří věcí způsobí tmavší oblohu s méně přepaly, ale snížení jasu se projeví i v už tak tmavé krajině. Naopak pokud máš tmavou krajinu a chceš ji světlější, můžeš zvýšit ISO, prodloužit čas nebo snížit clonu (případě vše naráz) a snímek se prosvětlí, ale s tím se prosvětlí i už hodně světlá a přepálená obloha. Pro expozičně náročné snímky je jediným řešením úprava v počítači (nebo různé prosvětlovací režimy fotoaparátů, které dělají v podstatě totéž). Proto se také používá RAW, který má větší dynamický rozsah než JPEG a skrývá více obrazové informace jak v jasech, tak ve stínech (v editoru se dají stáhnout přepaly a naopak prosvětlit stíny). Panoramata jsou ale focena do JPEG, takže tam to bude problematické. Nicméně prvotní úvaha, že zvýšením clony se sníží jas jen v obloze, ale už ne v krajině, je naprosto mylná.
Dan7 (411)|14.6.2013 23:42
[QUOTE=t0ncek;27092]Je nějaká možnost, jak v režimu panorama ovlivnit taky clonu?[/QUOTE]

Ahoj. V tom automatickém režimu panorama asi žádná změna není možná. Clonu, čas, ISO si nastaví foťák. Výstup jen v JPG. Je lepší nějaká korekce expozice, ale dostačuje i -0,3.
Mám hodně panoramat z tohoto režimu bez korekce a obloha ani není moc přepálená (jen třeba proti slunku). Lepším řešením je naučit se fotit panoramata na manuál do RAWu / JPG a pak fotky spojit až v počítači.
SAM_2789s.JPG
t0ncek (35)|17.6.2013 13:12
OK. Díky moc za osvětu. :-) Vyzkouším i možnost fotit do RAWu a spojit foto v počítači.