Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Publikace fotek na Facebook a barevný profil

Tremor (41)|20.6.2013 07:55
Zdravím,
Používám Photoshop a funkci "ulozit pro web" a když nahraju fotku na FB, má jiné barvy než třeba zde v galerii.
Ať nastavím jakýkoliv profil, fotka vypadá stále stejně.
Nemáte někdo tip jak tohle poladit?
Pavel Olivík (160)|20.6.2013 09:10
...nazdar...

...taky jsem si toho teď všimnul u jedné kamarádovy fotografie na Facebooku...stejnou fotografii jsem zahlédl na Google Plus a tam mě přišla fotografie barevně hezčí...na tom Facebooku byly barvy mdlé a celkově to nebylo moc koukatelné...co si budeme povídat,tak Facebook fotografie mrví nejen kvalitou,ale i barevným podáním...

...takže to bude problém vývojářů Facebooku...
Sakini (1174)|20.6.2013 11:02
Takové je prostředí FB - fotky se komprimují a barevně degradují, primárním cílem je rychlá prohlížitelnost galerií a všechno ostatní jde stranou. To nijak nepoladíš, Face prostě není místo na kterém by se měly fotky seriózně prezentovat.
Tremor (41)|20.6.2013 11:19
Nojo, je mě to jasný. Facebook prostě není fotogalerie.
Neumí používat barevné profily, to že zvyšuje JPG kompresi už sem si zvyk, ale tamto by mohli nějak poladit.
Spíš mě napadlo, na fotce přidat na žovosti/saturaci a na FB by to pak mohlo vypadat normálně!?
Jen vychytat ten poměr a pak si udělat v PS na to akci.
Zkusím s tím polaborovat a dám vědět.
jonashredblocks (129)|20.6.2013 21:02
Ale aspoň pomáhá zaškrtávat to políčko Vysoká kvalita - nahraje se rozlišení přes plnou obrazovku + i ta kvalita je lepší...
Tremor (41)|21.7.2013 08:24
Takže jsem se konečně dopátral odpovědi. :thumb
https://www.facebook.com/help/266520536764594
Tremor (41)|21.7.2013 14:02
Tak jsem na základě výše zmíněních informací udělal malý pokus.
Vytvořil jsem snímek o rozlišení 720px delší strany 72dpi a uložil ho ve čtyřech verzí v různé kvalitě.

1, 90,77 kB (49%)
2, 96,13 kB (50%)
3, 269,9 kB (85%)
4, 396,1 kB (100%)

Procenta udávají kvalitu JPEG komprese při ukládání v PS pomocí nástroje "uložit pro web".
Všechny snímky byly bez EXIF informací s vloženým profilem barev monitoru a v režimu sRGB.

Následně jsem nahrál snímky na FB a opět je uložil do PC a pozoroval co s nimi FB provedl.

Podle informací na FB by do snímků s velikostí do 100kB neměl vůbec zasahovat.
Proto jsem nahrál jeden snímek (č. 2) v maximální možné kvalitě do 100kB.
Další o něco menší a pak jeden nad 100kB a byl jsem zvědavý jak si s ním poradí.
poslední 4 snímek, jen ze zvědavostí co provede se snímkem v maximální možné kvalitě.

A výsledky mě dost překvapily a bohužel ne mile. :(

prakticky na všechny snímky FB uplatnil svojí kompresi

První dva snímky pod 100kB měly výslednou velikost 67 kB a 67,8 kB
Druhý snímek nad 100 kB měl 77,7 kB
A třetí snímek s maximální kvalitou degradoval na 67,5 kB

Takže limit 100 kB buď nefunguje, nebo jsem nepochopil jeho funkci. :(

V každém případě jsem přišel na to že ideální volba je použít kompresi na 85% tak jak jsem byl doposud zvyklý na FB snímky ukládat.

Na závěr jsem všechny snímky stažené z FB ještě upravil pomocí úrovní tak aby na nich co nejvíce vynikly artefakty vzniklé díky kompresi
a vizuálně se mě zdá být snímek č. 3 (85%) opravdu nejlepší, i když zdaleka ne podle mých představ. :(

Původně jsem chtěl doplnit i snímky ale myslím že čísla stačí... :)
Rellik (1136)|21.7.2013 15:38
Buďte rádi že FB snímky degraduje, jelikož podle podmínek, které určitě nikdo z vás nečetl, pak může jisté snímky dál používat pro svou potřebu. V podstatě se u těchto snímků vzdáváte svých práv na autorství. Aspoň dřív to tak bylo, zda tomu tak ještě je nevím. FB skoro nepoužívám...
Tremor (41)|21.7.2013 15:50
Ano, nevím jak to funguje, nepoužívám to ale z cela určitě je to na hovno. Takové odpovědi miluju.
Byla a je to samozřejmě blbost, navíc fotka v rozlišení 720px v jakékoliv kvalitě je natolik malá, že pochybuji o jejím dalším využití.
Rellik (1136)|21.7.2013 19:54
Tremor: Aspoň si o tom něco zjisti a pak teprv kritizuj nějaké odpovědi, které se ti nelíbí... ;)
Tremor (41)|21.7.2013 22:19
Omlouvám se dneska jsem měl trochu podrážděný den, tak mě to trochu nakoplo. ;)
V tomto tématu jde o to přijít na nejvhodnější parametry fotografie pro upload na FB, ne o to proč!

V každém případě jsem si o tom tedy přečetl a je to tak jak říkám.
Nikde se nepíše že se automaticky vzdáváš svých autorských práv na fotografii!
Pouze poskytneš FB výhradní práva na užití fotografie a to ještě dle nastaveného soukromí, ostatně se to i v té diskuzi píše.
Což je logické, jinak by systém sdílení mezi přáteli fungovat ani nemohl.
Nijak tě to však nezbavuje autorství a vlastnictví fotografie.

A hlavně jde o to, jak jsem již psal, že fotografie o rozměrech 720 px je pro jiné než náhledové využití prakticky nepoužitelná.