Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RAW s funkciami GIMP

Symbio (53)|21.6.2013 09:44
Ahoj,
pouzivam RawTherapy pre spracovanie RAW, ale chybaju mi (neviem najst) funkcie ako v GIMPe - napr. rozne sposoby vyberu (Hranaty, oval, laso,...) aby som mohol urobit nejake pp operacie len nad vyberom.

Existuje nieco take? Ak ano v akom sw?

Dik za radu.
Rellik (1136)|21.6.2013 13:42
Raw editory většinou nedisponují žádnými podobnými funkcemi jako jsou pak přímo grafické editory (GE). Raw editory jsou vě většině případů pro "vyvolání" (exportu) RAW do JPG (Tiff) souboru, který se pak dál upravuje v GE. V podstatě focení do RAW má smyl při fotkách, u kterých je záměrem kvalitný výstup, který je tak přímo pod kontrolou někoho, kdo ho bude "vyvolávat". Nastaví si přesné barvy, odstraní chyby objektivu, vytáhne stíny, stáhne jasy, atd... což už u komprimovaného JPG nejde. Po tomto vyvolání se pak dělají retuše právě v GE. Konkrétně třeba RAW editor AfretShot Pro od COrelu, má i nějaké základní editační prvky tohoto zaměření.
Nicméně jsem je nikdy nepoužíval a ani nevím jak fungují. Jinak do Gimpu jde doinstalovat plugin od UfRaw, který pak umožní v gimpu otvírat i rawy - spustí se jako první, a exportuje raw přímo do gimpu bez ztráty kvality. Občas to tak používám, když se mi nechce s něčím moc hrát.. Takže asi tak no... :)
Symbio (53)|24.6.2013 21:28
Vdaka za rozsiahle objasnenie. Zariadim sa podla toho. Este otazka - je lepsie najprv vyvolat RAW do TIF a potom v GE spracovat do JPG, alebo RAW do JPG a v GE este dopracovat?
Rellik (1136)|25.6.2013 15:08
No tak tiff je víceméně bez ztrát detajlů, takže je lepší dělat s tiffem. Nicméně to pak stejně uložíš jako jpg, takže to moc nemá smysl. Takže záleží na tobě jak to budeš zpracovávat. Já osobně to rovnou z RAWu exportuju do jpg s nastavením kvality na 100 (maximum).
fabikp (40)|25.6.2013 20:11
Symbio, existuje několik RAW editorů s docela propracovanými nástroji na různé druhy výběrů a pak se dá dál pracovat jen s tím, co je ve výběru a zbytek obrázku zůstává nedotčený. Osobně mám vyzkoušené: Lightroom, ACDSee, After Shot Pro, Phase One. Bohužel všechny jsou placené, ale mají zadarmo měsíční trial ( na vyzkoušení). Neplacený RAW editor s nástroji pro výběr jsem ani po dlouhém pátrání neobjevil ( aspoň ne pro Windows). Pavel
Symbio (53)|25.6.2013 22:38
[QUOTE=fabikp;27153]Neplacený RAW editor s nástroji pro výběr jsem ani po dlouhém pátrání neobjevil [/QUOTE]

zial ani ja, ale dik za info.

[QUOTE=Rellik;27151]No tak tiff je víceméně bez ztrát detajlů, takže je lepší dělat s tiffem. Nicméně to pak stejně uložíš jako jpg, takže to moc nemá smysl.[/QUOTE]

Ak to mam najprv v tif a nad tym robim upravy a potom konverziu do jpg tak by to mohlo byt lepsie ako ked urobim najprv stratovu konverziu a nad zdevastovanymi udajmi dalsie upravy.
Ale odskusane to nemam a neviem ako by som to vyhodnotil.

Ma niekto nejaky napad?
fabikp (40)|26.6.2013 06:53
Zkus upravit jednu fotku oběma postupy, takže dostaneš dva různé (?), ale na pohled stejné výsledky, v obou vyber nějakou malou oblast ( u obou stejnou) a tu si prohlédni v maximálním zvětšení ( u obou ve stejném). Na pixelové úrovni by rozdíly mohly být vidět. Pavel