Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

výběr kompaktního fotoaparátu

sykula (4)|15.3.2009 10:18
Dobrý den,
Chtěl bych poradit s výběrem foťáku okolo 6 tis.
Nejčastěji budu fotit krajinu a portréty za každého počasí, s možností většího zoomu aspoň 7krát. Mělo by mít kvalitní a neomezené video.
Zaujali mě tyto 2 Olympus [mju:]-7000 Ocean Blue a Panasonic Lumix DMC-TZ5, tak budu rád za každou radu:-)
Nebo mi dejte svůj typ

Děkuji
Milan Šurkala (3381)|15.3.2009 14:09
Olympus mju 7000 na krajinu s 37mm ohniskem? Opravdu ne, vybírej si něco, co bude mít širší úhel záběru a hlavně ať to nemá 12MPx na 1/2,33" čipu, když už je to Olympus. To pak šumí i na nejnižší ISO a detaily tam žádné nebudou (hodně barevného šumu). Navíc, pokud to bude mít takovou kvalitu videosekvencí, jak je u Olmypusu obvyklé (což bohužel po zkušenostech s jinými novými modely této značky předpokládám), tak utíkej, co ti nohy stačí.
Normálně bych ti doporučil Canon SX110 IS, ale ten začíná na 36 mm, takže opět žádný zázrak pro krajinářskou fotografii. Tam se často hodí širší úhel záběru. Bude to těžké, to mi opravdu nejlépe vychází asi Panasonic TZ4 a TZ5, které mají širokoúhlé 28mm ohnisko a solidní kvalitu fotografií. Nemá sice manuální nastavení, ale to nemá ani mju 7000, nad kterým jsi uvažoval.
sykula (4)|15.3.2009 17:37
Já tomu nerozumím spíš jsem koukal na vzhled:-) já nevím na co koukat u výběru foťáku:-( sestra má tento foťák casio ex-Z100 a jsou z toho v pohodě fotky a stojí jen 3 tis. a proto se ptám v čem jsou ty foťáky co stojí 5 tis. a víc lepší?

Teď fakt nevim co:-) Ale dík že jsi mi napsal protože jsem o tom olympusu dost přemýšlel tak, ještě že jsi napsal
Milan Šurkala (3381)|15.3.2009 19:23
Dražší fotoaparáty obvykle nabízí manuální možnosti, stabilizaci a podobně. Nicméně i z levných fotoaparátů dokážou lézt solidní fotografie. Pokud však chceš něco, co má alespoň 7x zoom (mimochodem takový požadavek je trochu mimo, protože třeba ten Olympus se 7x zoomem přiblíží téměř na chlup stejně jako Panasonic s 10x zoomem :-)), je třeba si připlatit. Ultrazoom za 3000 Kč ti nikdo jen tak nedá. Snad jen Kodak měl nějakou hodně levnou hračku.
Podívej, na krajinu je dobré, když máš co nejširší ohnisko. Samozřejmě ne pro všechny fotky, ale často se ti hodí, když budeš mít široký úhel záběru. A to Olympus mju 7000 opravdu nenabídne. Musíš se dívat na ohniskové vzdálenosti. Olympus začíná na 37 mm, takže s ním by sis užil jen to, že budeš furt couvat, aby se ti vešlo do objektivu to, co chceš. 35mm ohnisko je standard, ale pořád je to moc. Ideální je 28 mm, které nabízí už docela pěkný široký úhel záběru. Prostě koukej na to, aby toto číslo bylo co nejmenší (pokud chceš širokoúhlé fotografie). Pokud chceš co největší přiblížení, naopak se drž toho, aby to druhé číslo v rozsahu bylo co největší.
Uvedu příklad. Máš fotoaparáty řekněme 24-300 mm (12,5x zoom) a 38-300mm (8x zoom). První začíná na 24 mm, má tedy velmi široký úhel záběru. Druhý začíná na 38 mm, tedy i na minimální zoom se do objektivu skoro nic nevejde. A teď pozor! Všimni si, že oba fotoaparáty mají to druhé číslo 300 mm. Oba tedy přiblíží naprosto stejně! A vůbec zde nehraje roli, že ten první má 12,5x zoom a druhý jen 8x zoom. Násobnost zoomu ti nic neřekne o přiblížení, to teprve přepočtené ohnisko!
Dále pokud možno hledej fotoaparát s co nelepší světelností. To znamená, že údaj F3,3-F4,9 a podobné budou mít co nejnižší čísla. Tedy např. F2,8-F4,6 je mnohem lepší než F3,5-F5,6. Čím jsou tato čísla nižší, tím snáze se s daným fotoaparátem fotí v šeru a více rozmazává pozadí.
sykula (4)|16.3.2009 07:39
Díky za vyčerpávajicí odpověď, te´d se už trochu orientuju. No a co si myslíš Casio: Exilim Zoom Z100? Světelnost objektivu 2.6 - 5.8, Ohnisková vzdálenost (mm) 28 - 112 mm.
Těch 112 mm mi to asi moc nepřiblíží:-(?
Nebo mi zkus pár foťáků ukázat jaký jsou dobrý:-)
Karlos5573 (269)|16.3.2009 10:08
sykula (4)|16.3.2009 11:52
Zajímavý obrázek.
A co si mylsíte o tomto foťáku : Casio EXILIM Z200 nebo Z100
Milan Šurkala (3381)|16.3.2009 12:13
Takže k tomu Casiu. Bohužel s nimi nemám praktické zkušenosti, ale doufám, že se nějakého Casia na test dočkám. Z výběru Z100 a Z200 bych bral Z200, který má stabilizaci (CCD-shift, posun CCD čipu). Rozsah ohnisek 28-112 mm mi přijde jako rozumný. Záleží samozřejmě na člověku, ale osobně fotím spíše na širší ohniska a zoom moc nevyžaduju. 112 mm opravdu není moc, dle mého názoru je ideální rozsah tak 28-200 mm. Více než 200 mm už většinou neupotřebíš a stejně rozdíl mezi 200 mm a třeba 400 mm není moc velký. Resp. je to jen dvojnásobek, takže máš-li 10x ultrazoom a 20x ultrazoom, tak ten druhý nepřiblíží 10x více, jak si překvapivě někteří lidé myslí, ale jen dvakrát. A to už není tak moc.
Karlos5573 (269)|16.3.2009 12:49
Myslím že 28-112 mm není tak špatná hodnota. Já mám zatím jen pevnou padesátku a žiju :)
dkas (154)|16.3.2009 22:45
Taky jsem kdysi měl ultrazoom, protože jsem zkrátka chtěl dělat ty šílené přiblížení. Jenže, pak jsem zjistil, že to vlstně ani nepotřebuju a že mě strašně štve, že to je málo širokoúhlý :) Takže doporučuju spíše širokej záběr, než nějakej ultra mega hyper zoom...
A_JeTo (4)|11.5.2009 15:39
No tie lepšie ultrazoomy sú aj rozmernejšie. Taký malý kompaktík sa dá nosiť vždy, napr. v ľadvinke, alebo na opasku tak ako mobil. Tak do ceny 6000 sa vojde napr. Fuji F100FD, fotí pekne, len video má klasické, ja mám objednaný Panasonic FX150, ten má video aj HD, aj keď kompresia MOV nie je bohviečo. Na fotky ak mám dobrý záber môžem uložiť do RAW a prípadne použiť aj tzv. bracketing. Väčší snímač je vždy vhod na krajinky, aby pohľad na snímok nebol sklamaním. No uvidím potom. Veľmi drahý pristroj za 2 až 3 roky bude neaktuálny. Nuž a keď idem fotiť a mám ho kde dať, vezmem si aj ľahký teleskopický stojan. Nemusí sa vždy stavať na zem, ale tak sa menej prejaví chvenie rúk, keď je len aspoň prišroubovaný a neroztiahnutý.