Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DMC-FZ48: nastavenie pre dosiahnutie najlepšej kresby

Patrix48 (4)|26.7.2013 19:07
Zdravím. Chcel by som požiadať pána Šurkalu ale aj ostatných skúsenejších fotografov či používateľov UZ FZ 45/48/62/100/150/200 o radu pri nastavení fotoaparátu FZ48 pre dosiahnutie lepšej kresby, prípadne všeob. povedané obrazovej kvality. Prikladám tri originály priamo z foťáku bez akýchkoľvek SW úprav a potreboval by som pri tejto konkrétnej scéne vedieť, ktorý z troch záberov má najlepšiu kresbu alebo všeobecne obrazovú kvalitu. Ostrosť snímok mám nastavenú na +2, kvalita snímok Fine, fotím na pomer 3:2.
http://img.acianetmedia.com/i/Thxc2.jpg Redukcia šumu 0, Intelligent Resolution zapnuté
http://img.acianetmedia.com/i/e2wno.jpg Redukcia šumu -2, Intelligent Resolution zapnuté
http://img.acianetmedia.com/i/Yvks5.jpg Redukcia šumu -2, Intelligent Resolution vypnuté

Ďalšia záležitosť, v ktorej by som uvítal radu a ktorá by toto mohla ovplyvniť, je ostrenie, resp. voľba ostriceho bodu. Kam mám pri tejto kompozícii umiestniť ostriaci bod, aby som dosiahol najlepšie zaostrenie ? Pokiaľ viem, FZ48 ostrí meraním kontastu, takže na základe naštudovaného článku z nemenovaného SK foto webu som ostril do oblasti, kde je prvý (zľava) telegrafný drevený stĺp a traťová značka za ním. Je lepšie ostriť na koľajnice alebo mám ostať pri ostrení na stĺpy ? Alebo mám zmeniť veľkosť ostriaceho bodu na väčší (v poradí tretí), bod umiestniť cez koľajnice, stĺpy a nechať, nech si aparát sám vyberie "najkontrastnejšiu" hranu ?
Posledná vec: ak používam časy 1/500 a 1/640 (fotím vlaky), môžem si dovoliť vypnúť stabilizátor (sú teórie, že to môže vylepšiť kvalitu foto) aj napriek tomu, že ak mám stabiliz. vypnutý, obraz mám trochu rozkývaný rôznymi smermi ? Bohužiaľ dané ohnisko sa z daného miesta nedá udržať úplne bez pohnutia.
Vopred vám ďakujem za rady.
Patrix48 (4)|13.8.2013 15:41
Ďakujem za rady. Prosím o LOCK a následné promptné zmazanie vlákna.
Milan Šurkala (3381)|13.8.2013 16:50
Tak první otázce moc nerozumím, to snad sám vidíte, co se Vám líbí více nebo ne. Osobně bych preferoval poslední variantu s vypnutým odšumováníma vypnutým Inteligentním rozlišením, které v některých místech nepřirozeně doostřuje. Pokud jde o ostření, tak na tyto vzdálenosti je u kompaktů opravdu naprosto šumafuk, na co se ostří. Ta hloubka ostrosti je tak obrovská, že se to nijak neprojeví a svislé linie bych řešil pouze v případě, že je problém se zaostřením. Pak je opravdu lepší ostřit na sloupy a podobně (nebo prachsprostě natočit fotoaparát našikmo tak, aby koleje byly svisle :-)).

Ohledně časů je divné, že dochází k nějakému rozmazání, to jsou hodně krátké časy na to, aby vznikly nějaké problémy, a to i na velkém zoomu. Osobně mívám při focení dopravy stabilizaci vypnutou a i s krátkými časy pro jistotu fotím "panning" stylem - sleduji vlak, aby byl opravdu naprosto ostrý a případná jemná pohybová neostrost pozadí mi nevadí. Je dobré si uvědomit, že na jedoucí vlak nemá zapnutí nebo vypnutí stabilizace žádný vliv.
Patrix48 (4)|13.8.2013 22:21
Ďakujem Vám za odpoveď. Na prvú otázku som očakával presne takú odpoveď, akú ste mi dali. Chcel som totiž dosiahnuť nastavenie, ktoré vydoluje z foťáku najlepšie výsledky. Nemám v oblasti kresby, doostrovania, šumu a pod. dostatočné znalosti na to, aby som to vedel dobre posúdiť.
S tým ostrením som to myslel takto: v tom článku som sa dočítal, že najlepšie sa zaostruje na hrany s najväčšími rozdielmi medzi farbami. Tak som chcel vedieť, či je dôležité vždy hľadať tú najkontrastnejšiu hranu (napr. v tomto prípade bude na kilometrovníku, ktorý je biely) alebo stačí ostriť na koľajnice / stĺpy a rozdiel tak či onak nebude viditeľný.

Čo sa týka tej teórie o stabilizácii, dočítal som sa: keď fotograf pri stlačení spúšte aparátom trochu pohne, stabilizácia začne pracovať, aby vzniknutý pohyb stabilizovala a tak môže vzniknúť mierne rozmazanie. Preto som chcel stabilizáciu mať radšej vypnutú. Ale na druhej strane som sa obával, že vypnutá stabilizácia mi môže spôsobiť na ohniskách 100 mm (EQ 35) a vyššie a pri spomenutých exp. časoch rozmazanie celej fotky, možno len jemné, ale aj takému chcem predísť.
Milan Šurkala (3381)|14.8.2013 08:12
No, podívejte, pokud ty rozdíly nedokážete posoudit, tak je v podstatě jedno, jaké nastavení použijete :-)

S tím ostřením je to samozřejmě pravda, nejsnáze se ostří na kontrastní hrany ve svislém směru. Nicméně ve dne je ten fotoaparát schopen zaostřit prakticky na cokoli a na rychlost to prakticky nemá vliv. Toto se hodí zejména u nočních fotografií, kdy je dobré ostřit třeba na lampu pouličního osvětlení, hranu osvětleného domu a podobně. Zatímco FZ48 se chytne téměř čehokoli, některé kompakty se bez této pomoci (a někdy bohužel ani s ní) nechytnou ničeho a nezaostří.

U ohnisek a časů platí pravidlo převrácené hodnoty. Se 100mm ohniskem stačí čas 1/100 sekundy a kratší, u 300mm ohniska 1/300 sekundy a kratší a podobně. Největší neplechu dělají stabilizace (pokud tu neplechu dělají) při časech okolo této hranice (toto jsem ale zažil spíše na CSC a zrcadlovkách, u kompaktů minimálně) nebo pak při hodně dlouhých časech na stativu. Každopádně toto Vám doporučuju si vyzkoušet sám, protože co stabilizace, to originál.
Patrix48 (4)|14.8.2013 14:57
Rozdiely posúdiť dokážem, ale nie dosť dobre. Napríklad to Vami spomenuté neprirodzené doostrenie na niektorých miestach už posúdiť nedokážem. Ale už je to jedno, nakoniec som sám dospel k nastaveniu, s ktorým som spokojný. Pravidlo prevrátenej hodnoty poznám. So stabilizáciou ešte budem "špekulovať". Ešte raz ďakujem za rady !