Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Šíleně pomalé stření Nikkor 18-105

Rellik (1136)|27.7.2013 12:08
Zdravím vespolek. Poslední dobou pozoruju čímdál pomalejší stření objektivu Nikkor 18-105. I u dobrého světla, viz obrázek níže, ostří řádově v sekundách (2-5s).

Když jsem nasadil starý objektiv Nikkor 28-80 http://www.kenrockwell.com/nikon/2880.htm ostří okamžitě. Nesetkal se s tím někdo z vás a dá se s tím něco dělat?
Dan7 (411)|29.7.2013 14:00
Netuším. S tím jsem zatím problém neměl. Dělá to na všech ohniscích a taky na vícebodovém (Auto AF-S) nebo bodovém ostření? To vypadá asi na nějakou závadu ostření v objektivu. Pokud není objektiv v záruce, tak bych zkusil poradit v nějaké místní opravně fototechniky.
Taky mě napadla asi blbost. Když má objektiv vlastní motor a nefungoval by. Ostřilo by to i za pomoci těla nebo ne? Nikon D90 motor má i v těle.
Rellik (1136)|29.7.2013 15:16
Neostří nijak, respektive ostří na všech ohniscích stejně pomalu. D90 má vlastní motor v těle. Nicméně USM objektivy mající svůj motorek nemají hřídelku pro propojení s tímto motorkem. Záruku nevím jestli ještě má, musel bych se zajet podívat do krabic na chalupu. Asi tam zítra sjedu... Pokud v záruce už nebude kopím něco lepšího do těch cca 15-20000, jen zatím nevím co... Ale to budu řešit až zjistím tu záruku...
Dan7 (411)|29.7.2013 22:17
Díky za informaci s tou hřídelkou. To jsem tak nějak tušil, ale nevěděl. Vím, že mám ve foťáku na bajonetu takovou vrtulku, ale mám všechny objektivy s vlastním motorkem. Nikdy jsem to tak nezkoušel.
To je otázka, co náhradou. Záleží jaké máš požadavky a jestli to má být základní objektiv. Jako základní používám teď Nikon 16-85mm. Zatím celkem spokojenost. Měl jsem i Nikon 18-105mm, než jsem ho prodal. No když teď srovnávám kvalitu fotek z obou objektivu, tak tam teda moc rozdíl nevidím :). Pro mě rozhodně výhodou je to příjemné širokoúhlé ohnisko a taky celková kvalita zpracování je výborná. Novější stabilizace VRII. Dobrá je taky menší váha a velikost, protože většinou k němu táhnu ještě další (širokáč nebo tele). Jestli to stojí za ten velký rozdíl v ceně ponechám stranou.
Docela zábava by mohla být i s poslední verzí Sigmy 17-70mm. Ta má lepší světelnost a umí trochu makro.
Rellik (1136)|1.8.2013 21:27
Vyřešeno - stačilo očistit kontakty na objektivu. LOCK