Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D7000 vs D7100 + objektiv

Rellik (1136)|1.8.2013 16:42
Zdravím vespolek. Zvažuji kopě nového přístroje. Může mi někdo objektivně posoudit zda se vyplatí přiinvestovat do modelu D7100 namísto D7000? Asi jediný větší rozdíl jsem shledal pouze v tom, že D7100 neobsahuje antialiasingový filtr.
Taky bych chtěl pořídit nějaký "lepší" objektiv než je výchozí 18-105 (v podobném rozsahu). Při focení jde nejvíce o dokument (interiér exteriér), svatby, oslavy. Důležitá je pohotovost, rychlost, dobrá kresba.
Sakini (1174)|1.8.2013 20:39
Devadesátka už je ti malá? Pak jsou oba přiměřeným krokem, samozřejmě cenově to je zatím slušný rozdíl. Rozdíly ovšem jsou docela výrazné.

Senzor D7100 - s kvalitní optikou dává ohromně detailní snímky, navíc odstranění AA filtru opravdu funguje a přidává na ostrosti. Co se týče šumu je na tom podobně jako senzor D7000, jen je náročnější na objektivy (ale těmi lepšími není problém ho pokrýt).
Autofokus - rozdíl je masivní, MultiCAM 3500 je hlavním trumfem nového modelu. U opravdu rychlých objektivů je rozdíl rychlosti tak 30%, o přesnosti a úspěšnosti trackingu ani nemluvím.
Přídavný crop - použití výřezu ze senzoru jednak natáhne ohniskovou vzdálenost, a jednak pokryje celou použitou plochu AF body. Výborné na akci a sport, autofokus až do rohů, pořád zůstává cca 15 MPx, a obzvlášť u teleobjektivů je prodloužení znatelné. Výchozí APS-C crop 1.5 se použitím přídavného 1.3 změní na 1.95 - to je u 300 mm telete místo 450 mm už 585. U krátkých skel se to samozřejmě tak výrazně neprojeví.
Lepší displej - jen o něco větší, ale jednoznačně kvalitnější, opravdu dobře se na něj dívá.
EXPEED 3 - kdo by neocenil modernější a výkonnější procesor.
Lepší video - autofokus stále není nic extra, ale natáčení videa je o něco lepší a účinnější, navíc už se stereo mikrofony a dokonce i výstup pro sluchátka.

Základní rysy po D7000 zůstaly - odolné utěsněné tělo, dva sloty na karty, kvalitní hledáček, velkokapacitní akumulátor, závěrka na 150 tisíc cyklů, prostě to kvalitní zůstalo. Nejvýraznější slabinou D7100 je menší vyrovnávací paměť, repsektive menší kapacita pro dané RAWy. D7000 zvládne víc za sebou, s 7100 člověk brzo narazí na limit i s rychlou kartou pokud je zvyklý fotit v sérii.
Vylepšení 7100 myslím odpovídá aktuálnímu cenovému rozdílu, sedmitisícovka má pořád co říct a je to pořádný výkonný foťák s kterým se dá dělat cokoliv když máš ten správný objektiv. Pak už to je jen o tom co opravdu potřebuješ.

A co místo 18-105? Nejvíc se nabízí 16-85, který podle některých názorů není opticky o nic lepší, a leckdo už se o něm vyjádřil i vyloženě negativně. Jelikož jsem měl oba, troufám si tvrdit že je jednak podstatně ostřejší, a to i na dlouhém konci, a hlavně se zapomíná že je mnohem rychlejší než 18-105, a líp stavěný. Rychlost ostření je na univerzální zoom velice dobrá (sdílí stejný pohon jako 17-55), a rozsah stačí na vše potřebné (24-128 pokryje opravdu hodně). Dodnes ho používám, a když na něj dojde jiný nepotřebuju. A že není světelný? Seriózní focení v interiéru je stejně s bleskem, nikdo by neriskoval hru s vysokým ISO když jde o fotky. A za běžného světla nezná omezení.
Jako zajímavou alternativu bych viděl Sigmu 17-70/2.8-4 C, tedy tu novou. Zatím jsem ji zkusil jen jednou, ale oproti starší verzi působí mnohem solidněji, a co je zajímavé 2.8 na širokém konci je opravdu použitelné (u staré to byla tak měkká kresba, že to v podstatě bylo k ničemu). Je trochu kratší, ale je taky rychlá při ostření a vypadá to že kvalita výroby se usadila, takže nebude třeba vybírat z deseti kusů jako dřív. Ale je to hodně neokoukané nové sklo, a netroufnu si přímo říct "to je ono".
Jinak v tomhle rozsahu jako alternativu 18-105 asi už nic nenajdeš. Ovšem 16-85 ji zastane opravdu zdatně.
Rellik (1136)|1.8.2013 21:48
Díky za obsáhlou odpověď. Taky jsem se díval po tom objektivu 16-85. Nicméně nevím, zda mi těch 85 bude stačit. Občas fotím na max ohnisko (105) a i to mi občas připadá málo. Ale je to jen u specifických fotek. Většinou jdu do těch cca 50-70, takže by to mohlo zatím stačit. Tu sigmu myslíš tuto http://www.fotocz.cz/galerie/index_1991e133a633bd1f1b639452f30a5323.html ? Taky nevypadá špatně. Bohužel recenzí zatím moc není. Co jsem koukal na recenzi toho 16-85, tak krátké a dlouhé ohnisko moc nechválili. Ale ono je to nejspíš věc názoru. Jinak v místnosti je samozřejmostí externí blesk, takže nějaké čarování s vysokým ISO nepřipadá v úvahu. :) O těch samotných tělech ještě musím dost popřemýšlet... Video není podstatné, sériové snímání taky, sport nefotím (jen občas a to víceméně jen tak). Jinak nakonec jsem našel na mém oblíbeném webu i srovnání těchto dvou verzí fotoaparátů. Ve výsledku píší, že ten rozdíl v kvalitě obrazu bez a s AA filterm, zase tak markantní nejsou. http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_D7100/outdoor_resolution.shtml Tak nevím... Šum je taky víceméně srovnatelný (fotím max do cca ISO 2000 a to jen v extrémních situacích). Musím pobrat víc informací a pořádně promyslet. Zda využiju celý potenciál D7100 nebo pro mou potřebu stačí D7000.
Sakini (1174)|1.8.2013 22:13
No mám od začátku pocit, že ten filtr tam hlavně není aby nerozostřoval těch 24 MPx a neprojevovalo se to na obyčejnějších objektivech které už tak nepokryjí to rozlišení, přece jen seťákem je 18-105 a to není žádný přeborník na vysoká rozlišení. Takže v celku ten výsledek opravdu může být dost blízký u obou, tak jako je šum. Vzhledem k tvému zaměření (časem tady od tebe člověk nějaké postřehy pochytí) myslím že 7000 ti bude víc než stačit. Ty výkonnostní přídavky navíc nejsou nutné - stejně je to zajímavé, autofokusem a povahou je 7100 foťák na rychlou akci, ale hodně omezeným sériovým snímáním se na to vůbec nehodí.
A na 16-85 má opravdu každý osobní názor, a i ty by sis musel vytvořit vlastní. Já ho pořídil kdysi dávno jako náhradu za 18-105, nedám na něj dopustit a těch pár milimetrů na konci mi vůbec nechybí, naopak ty dva milimetry na začátku jsou docela poznat. A hlavně moc jiných takových není, tak člověk nemůže zase tolik vymýšlet :-) Ta nová Sigma ještě není moc ozkoušená praxí, těžko se na ni spoléhat.
Rellik (1136)|2.8.2013 15:22
Sakini: Taky si myslím, že těch X tisíc navíc za D7100 se mi nějak neoplatí. 24Mpx je relativně taky celkem zbytečných. Fotky na výstavy děláme stejnak "jen" 30x45 na což stačí "pár" Mpx. Na fotky velikosti 10x15 stačí 3Mpx atd.. Vyšší hustotu pixelů můžu brát pozitivně pouze u ořezu. Jinak jsou zbytečné. Znám profi fotografy, kteří fotí kdejaké akce na staré zrcadlovky s cca 6Mpx (jeden z nich má tuším EOS 60D)... Asi v mém rozhodování vyhraje ta D7000 + nějaký lepší objektiv. Bohužel zatím nevím jaký :( Ta 16-85 vypadá slušně. Určitě je lepší něž těch 18-105. Navíc jak píšeš ty 2mm na kraji jsou dost podstatné. u poslední akce co jsem fotil by se celkem hodily :) Zatím díky a do dvou týdnů se snad už rozhodnu. :)
Sakini (1174)|2.8.2013 17:31
Budu zvědavý jak se celkově rozhodneš. A 16 MPx stačí bohatě, pro firmu na veletržní stánky fotím A1 až A0 a je to naprosto bez problémů i s vzdálenými detaily. Na tisk gigapixely určitě potřeba nejsou ;-)
Rellik (1136)|2.8.2013 20:12
Tak jsem našel srovnání těch Nikkoráckých objektivů 16-85 vs 18-105 http://www.cameralabs.com/reviews/Nikkor_DX_16-85mm_VR/studio_resolution.shtml Myslím, že ten rozdíl cca 10000,- u té 16-85 není moc adekvátní vůči výstupu toho 18-105... Tak teď nevím zda brát sice širší ale kratší sklo, které je víceméně v obrazové kvalitě stejné jako to druhé... I při konečném srovnání 16-85 vs 18-105, píší víceméně to samé co jsem zatím zjistil... http://www.cameralabs.com/reviews/Nikkor_DX_16-85mm_VR/verdict.shtml Dokonce ke konci článku je věta, že je víceméně jedno zda někdo koupí 16-85 , 18-105 nebo 18-200 - opticky jsou na tom podobně, jen je rozdíl v "zoomu" případně kovovém bajonetu...
jonashredblocks (129)|2.8.2013 20:15
Anebo, pokud je ti 105mm na konci málo, tak Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G ED AF-S DX VR II, ale ten už stojí podstatně více. V DIGIfotu ho dost chválili, a třeba můj táta má tu první verzi jeho (s D300s). Ale ten má přeci jen v kresbě při některých ohniscích trochu nedostatky, výhoda zase ten rozsah.
Sakini (1174)|2.8.2013 21:17
18-200 je na svůj rozsah velice dobrý, jeden z mála výměnných velkorozsahových objektivů které za něco stojí. Na dlouhém konci je opticky cca jako 18-105 na jeho konci, což je slušné. Kdo potřebuje ten rozsah, zřejmě nemůže vybrat líp. Ty všemožné recenze a srovnání dobře znám, taky jsem je svého času procházel. Určitě nehodlám za 16-85 lobovat, ale ten celkový rozdíl se prostě musí zažít a vyzkoušet, není to jen o kovovém bajonetu a rozsahu. 18-105 jsem měl prakticky zdarma k foťáku, a hodně jsem přemýšlel jestli dát patnáct za objektiv který je podle všech stejný. Ovšem stálo to za to, už jen kvůli pohotovosti a rychlosti, ovšem i ostrost je prostě poznat a na 85 mm zvládá i zajímavé "makro" (ne skutečné, ale dobře se dají vyfotit i hodně malé vecičky). Pokud si ho nějak nepůjčíš a neporovnáš přímo s 18-105 (který je samozřejmě velice dobrý, ale docela loudavý), nemůžeš se objektivně rozhodnout. Kdo ví, třeba ti pro tvoje potřeby 18-105 bude opravdu plně vyhovovat...


Aero 50 Sodomka cabrio (1938) von The Adventurous Eye auf Flickr
jonashredblocks (129)|3.8.2013 15:40
Jojo, co mě u 18-105 štve - když nepočítám standardní světelnost -, tak to je pomalost autom. ostření + jeho problémovost nejen v protisvětle, ale i za nižší intenzity světla...
Dan7 (411)|5.8.2013 13:38
Každý máme jiné preference. Fotím hodně na široká ohniska a hledal jsem základní objektiv co to zvládne. A to přesně splňuje Nikon 16-85mm. Sice má být podle některých recenzí na 16mm slabší, ale žádnou takovou zkušenost nemám. Na 16mm je to bez problému. Taky jsem četl v nějaké recenzi, že už je jedno 16mm vs 18mm a není to rozdíl. Podle mé zkušenosti je na širokoúhlém ohnisku rozdíl i 1mm.
Hodně v rozdílu ceny obou objektivů dělá technická kvalita zpracování. Pro někoho zbytečný luxus, ale to se musí vyzkoušet. Mně třeba vadilo, že nemá 18-105mm ani stupnici na ruční ostření (někdy se pro kontrolu na ní dívám). Je tu také větší rychlost při ostření, ale není to žádný zázrak (mám zkušenosti i se Sigmou a tam to ostření HSM je pocitově rychlejší). Také celková práce s ním je mnohem lepší. Změna ohniska i manuální ostření je pěkně tuhé a přesnější.
Stabilizace je novější VRII a lepší. S tou jsem měl na Nikonu 18-105mm problémy, ale tady ji mimo stativ ani nevypínám. Dokonce jsem ji jednou zapomněl vypnout i na stativu. Zjistil jsem to až na konec. Tak si říkám, že to budou pěkně pokažené fotky. Nevím jak to, ale fotky byly bez problémů ostré:
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=27390
Raději jsem to už od té doby nezkoušel. Je možné, že ta stabilizace Nikonu 16-85mm pozná, že je objektiv na stativu?

Jedna věc jsou recenze na internetu a další potom třeba srovnání fotek na digimanii. V takovém srovnání jsou fotky z 16-85mm lepší než fotky 18-105mm. Je ovšem možné, že ten objektiv 16-85mm používají spíš zkušenější fotografové na lepším foťáku :).
Sakini (1174)|5.8.2013 15:38
Ano, VRII rozeznává upevnění na stativu.
Dan7 (411)|5.8.2013 18:31
Díky za info. Tak to je dobrá zpráva pro nás sklerotiky :).
Cejpatka (220)|5.8.2013 19:29
Dovolím si oponovat. Objektivy Nikonu s VRII nerozeznají umístění na stativ, a také v návodu k objektivu 16-85 je upozornění na nutnost vypínání stabilizace při fotografování ze stativu. V praxi se mi to také potvrdilo, při vypnutí stabilizace byly x-sekundové expozice zřetelně ostřejší (předsklopení zrcátka + IR spoušť) - http://static.panoramio.com/photos/original/94209328.jpg
Tzv. "Tripod mode" mají jen některé teleobjektivy - http://imaging.nikon.com/lineup/lens/concept/vr/en/technology/normal/tripod/
Dan7 (411)|5.8.2013 22:32
No stejně budu radši stabilizaci radši vypínat. Ale tu kupu hnoje s časem 15 sekund mám ostrou normálně. Což mě docela mile překvapilo. Až ke konci focení jsem si všimnul, že jsem nechal ten večer zapnutou stabilizaci na stativu. To udělat na Nikonu 18-105mm VR, tak to můžu rovnou všechno mazat. Tady mě překvapilo, že to šlo všechno bez problémů použít viz. další fotky z toho večera.
DSC_4216.jpg DSC_2677.jpg
Dan7 (411)|5.8.2013 22:52
Jinak máš pěknou ostrou fotku noční Prahy. Můj Nikon D7000 + 16-85mm by to asi zvládl o něco hůř. Taky mně připadá, že Nikon 16-85mm na delším ohnisku 85mm už trochu vadne.
Sakini (1174)|6.8.2013 06:14
[QUOTE=Cejpatka;27431]Dovolím si oponovat. Objektivy Nikonu s VRII nerozeznají umístění na stativ, a také v návodu k objektivu 16-85 je upozornění na nutnost vypínání stabilizace při fotografování ze stativu.[/QUOTE] Námět na test - to si určitě vyzkouším ;-) Ono těžko přesně říct, když každý trošku kovaný fotograf stabilizaci na stativu vypne zcela samozřejmě.
Dan7 (411)|6.8.2013 17:00
Dívám se na dnešní aktuality na Digimanii a je tu další objektiv do pranice:
AF-S Nikkor 18-140mm F3,5-5,6 VR
https://www.digimanie.cz/univerzalni-objektiv-af-s-nikkor-18-140mm-f35-56-vr/5153
Rellik (1136)|6.8.2013 20:20
[QUOTE=Sakini;27443] Ono těžko přesně říct, když každý trošku kovaný fotograf stabilizaci na stativu vypne zcela samozřejmě. [/QUOTE] Já ji ani nezapínám, takže ji nemůžu zapomenout zapnutou... :)

Dan7: Vypadá zajímavě, ale záleží jak na tom bude opticky...
Sakini (1174)|7.8.2013 07:32
[QUOTE=Rellik;27455]Já ji ani nezapínám, takže ji nemůžu zapomenout zapnutou... [/QUOTE] Tak to my dobře víme, že ji nepoužíváš ;-)

18-140 vyloženě působí jako seťák, uvidíme v reálu, ale tipuju to na prodlouženou 18-105 s ničím nadprůměrným. Ale když bude stejně dobrá jako stopětka, bude to proti 18-135 jiných značek pořád pěkný náskok. Já momentálně doufám v 16-85/4, to by mohlo být zajímavé.
Rellik (1136)|17.8.2013 20:21
Tak, kolegáčci. Po sáhodouhém hledání různých testů, recenzí, pochval i záporů je vybráno. Vyhrála nakonec D7100 i když jsem se spíše byl přikloněn k D7000. Po několika porovnávacích snímcích přímo v obchodě obou modelů a prohlédnutí na tamních monitorech k tomu určených bylo mé rozhodnutí víceméně jasné. Nastalo pak rozhodnutí peněžní, kteréžto jsem nakonec nějak skousl a šel do toho. Jelikož jsem stále na vážkách s objektivem, vzal jsem "jen" tělo a budu používat zatím objektivy co mám. Sice mě v obchodě trochu nahlodala bazarová sigma 17-70 za 1500,- ale nakonec jsem si řekl, že si teď zase našetřím na nějaký ten "lepší" objektiv i když zatím nevím jaký... Při brouzdání objektivy jsem narazil i na tento tamron http://www.fotocz.cz/galerie/index_3fbe24b1f0d1dab8805381b2e837ad31.html který taky možná vypadá zajímavě. Už stejnou světelností po celém rozsahu ohniska. To ještě budu bádat... Počítám že tak 4 měsíce mám teď na vybrání nějakého objektivu...
Sakini (1174)|18.8.2013 20:01
No nevim nevim, zrovna tenhle bych už dneska nevolil. Před nějakým rokem jsem po něm sám mslně pokukoval, není vůbec špatný (když máš dobrý kus), ale v reálu mě nakonec moc nepřesvědčil. Těch 2.8 je s klasickým limitem, takže slabší kresba a neostré okraje, každopádně potřebuje přiclonit, a ta konstrukce je vyloženě fórová. Předpokládám že sis o něm už pozjišťoval fakta, a víš do čeho bys šel, ale upřímně v době kdy je k dispozici nová Sigma 17-70 Contemporary za hodně podobné peníze, bych už Tamron 17-50 nezvolil. Snad tu novou Sigmu budu mít brzo na pár dní k dispozici, abych mohl říct víc, ale podle všech známek se Tamronu vyrovná a je mnohem líp stavěná. Na ten rozsah a univerzálnost to nemusí být marný kousek.
Vidím že vyhrála ostrost a detaily D7100 - holt víc megapixelů a chybějící AA filtr se projeví, to se pak těžko odolává ;-) ty detaily jsou působivé. No užiješ si, je to příjemná mašinka.
Rellik (1136)|18.8.2013 21:35
Sakini: jj o tom tamronu už jsem si zjistil, že potřebuje přiclonit, takže těch 2.8 není žádná výhra. Ale jak říkám, mám teď pár měsíců na výběr. Zatím fotím objektivy co mám k dispozici. No fotím, spíše seznamuju s foťákem. Momentálně mám nejoblíbenější objektiv Nikkor 28-80 z fullframe zrcadlovky. Takže je pěkně ostrý po celé ploše, má fantastický bookeh a i přes své stáří fotí fakt supr..
Jedna testovací fotka http://foto.dv-foto.cz/ (plné rozlišení cca 40Mb!)
Sakini (1174)|19.8.2013 06:34
Vida, takový starouš a jak mu to jde - to jako ten objektiv ;-) A detailů plno.
Rellik (1136)|19.8.2013 14:27
Tak jsem to dneska trochu uprgradoval objektiv. Pořídil jsem za pár stovek Sigmu 28-80 HF http://alatest.com/reviews/lens-filter-reviews/sigma-28-70mm-f-2-8-ex-dg-lens/po3-126851375,152/ Výhody oproti Nikkor 28-80:
1/ při testech ostřejší
2/ plynulejší chod zoomu i ostření
3/ neotáčí se přední člen
4/ má rozšíření na makro
5/ má kovový bajonet

Pak nahodím zhruba stejné foto pro porovnání... :)
Rellik (1136)|20.8.2013 16:53
Koho by zajímal rozdíl mezi "starými" objektivy z SLR zrcadlovek Nikkor a Sigma může zhlédnout v plném rozlišení zde:

http://foto.dv-foto.cz/DSC_0077.jpg - Nikkor 28-80 f/3.5-5.6 AF-D ( http://www.kenrockwell.com/nikon/2880.htm - ten starší model u úzkým ostřícím kroužkem. výroba: 1995 - 1999)
http://foto.dv-foto.cz/DSC_0078.jpg - Sigma 28-80 f/3.5-5.6 Aspherical Macro HF ( http://home.arcor.de/objektive/Sigma_28-80_35-56_HF.gif výroba: 1996 - 2000) Bohužel bližší popis jsem nenašel.

Cena obou objektivů se pohybuje kolem 1500,- což je příjemná cena, pro někoho kdo by si chtěl rozšířit vybavení o celkem slušné objektivy, hlavně ta sigma má parádní ostrost a kresbu.
Dan7 (411)|20.8.2013 18:52
Zajímavé by bylo vyfotit nějakou stejnou scénu ze stativu se stejným nastavením. Použít staré i nové objektivy a jestli by to vůbec někdo poznal :).
Sakini je expert a má pravdu. V případě jednoho objektivu bych ti taky radil spíš ten Nikon 16-85mm nebo novou Sigmu 17-70mm C. Tak samozřejmě, že by tomu Nikonu D7100 slušel nějaký Nikon 17-55mm f/2.8. Ale za tu cenu už můžeš mít 3 kvalitní objektivy (např. základ, širokoúhlé, telezoom).
Tamron 17-50mm f/2.8 mám ten starší levnější bez VC. Už jsem o něm psal v debatě o objektivech a dával tam nějaké ukázkové fotky. Někdy i na 2.8 vyprodukuje slušnou fotku, ale je to tak úspěšnost na 30 %. V každém případě jsem ho vyměnil za Nikon 18-105mm. V přímém srovnání byl viditelně lepší (+ ostřejší, lepší fotky, světelnost, - má jen ohnisko do 50mm :(). Akorát je to hrozný drek po technické stránce. Jestli by ti nevadil pocit při focení, že se ti rozpadne v ruce :). Ale umím si ho sám sešroubovat :).
Záleží co fotíš, ale mám ho spíš jako doplňkový objektiv. Je dobrý hlavně za horšího osvětlení a interiérech.
Sakini (1174)|20.8.2013 20:57
Ta Sigma je ostřejší a kontrastnější, vypadá to dobře za ty drobné.
Rellik (1136)|9.12.2013 17:46
Tak. Po sáhodlouhém čtení recenzí a fór jsem zjistil, že oba objektivy Nikkor 16-85 a sigma 17-70C jsou víceméně vyrovnané. Sigma je trošku slabší na začátku a Nikkor zase naopak na konci. Při profiltrování mých fotek v PC jsem zjistil, že nejvíce používané ohniska mám od cca 30-60mm. Takže by bylo celkem jedno který objektiv bych vzal (když nebudu brát podle ceny). Nakonec mé rozhodnutí upřesnila diskuze na Flickru kde zmíněné objektivy taky byly středem zájmu. Jelikož tam byly i odkazy na různé testovací stránky, tak z těch jsem se spíše přiklonil k Sigmě díky aberaci, která u nikkoru je celkem velká. Taky vinětace je u sigmy dle testů menší.
U aberace jsem se zaměřil na test kolem 50mm kde jsou sice oba objektivy téměř vyrovnané. Nicméně sigma je na tom o něco líp. S rostoucím ohniskem pak jasně vyhrává
http://www.lenstip.com/366.5-Lens_review-Sigma_C_17-70_mm_f_2.8-4.0_DC_Macro_OS_HSM_Chromatic_and_spherical_aberration.html
http://www.lenstip.com/199.5-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF-S_DX_16-85_mm_f_3.5-5.6G_ED_VR_Chromatic_aberration.html
Takže nakonec jsem koupil Sigmu 17-70C + UV B+W jako ochranu přední čočky.
Takže snad to taky pomůže někomu kdo se rozhoduje mezi těmito objektivy :)
Rellik (1136)|10.12.2013 11:14
Bohužel už nejde editovat předchozí příspěvek, tak píšu nový. Dnes jsem testnul rozdíly mezi tím mým starým objektivem sigma 28-80 HF a novou sigmou 17-70 C. Výsledky se nijak moc neliší krom toho, že se mi nepodařilo vždy zaostřit na stejné místo. Koho by to zajímalo, tak může porovnat:
http://sigma.dv-foto.cz/ - foto v plném rozlišení s 90% kvalitou jpg Osobně jsem čekal větší rozdíl mezi objektivem někdy z roku 2006 za 1500,- a objektivem novým z roku 2013 za 12000,-. Tady je aspoň vidět, že není moc potřeba se honit za co nejnovějšími objektivy s názorem, že musí být určitě lepší.
Dan7 (411)|2.1.2014 20:38
Možná je v tom taky příplatek za širokoúhlé ohnisko :). To by mně opravdu u 28-80mm dost chybělo. Tak jsem se podíval a Sigma 17-70C vs 28-80HF. Musím říct, že ta Sigma 17-70C vypadá dobře - ostrost a fotky vypadají opravdu takové čistější - novější - modernější.
Dzany80 (126)|5.1.2014 14:34
Ahoj vsem, nechci zakladat nove vlakno, zeptam se tady.
v soucasne dobe vlastnim pouze ultrazoom sony HX100, ktery vlastnim 4 roky. Fotim, manualem. Funkcema je tento fotoaparat dostacuji, jenze dostavanu se k tomu, co nezmenim... A to je prilis male clonove rozpeti... 2,8 - 8,0. Bohuzel je to dano tim nevymenitelnym objektivem, ktery ma ohnisko 5 - 100mm, a dle me i bez nejakeho priblizovaciho faktoru. A to nemluvim o foceni pri seru apod.
Pohnuly se ve me myslenky a tak jsem zacal koukat po sve prvni zrcadlovce, protoze me fotografovani bavi. Samozrejme chci telo, ktere mi par let vydrzi, nechci levny sunt.
Po nejakem ohmatani modelu CANON a NIKON jsem volil znacku NIKON, nebot CANON mi nevyhovuje usporadanim tlacitek ovladani a spatne se mi drzi.
V soucasne dobe mam od kamarada pujcenou D90. Kdyz srovnavam moznosti obou fotoaparatu (D90, SONY HX1), tak je to pro me docela znacny rozdil, zejmena pri fotografiich ve spatnych svetelnych podminkach. A ted babo rad, ktery zvolit.

Nikon D7000 jsem volil po precteni mnoha diskuzi, clanku a samozrejme i po osobnim shlednuti . Prislo mi to jako nejlepsi kompromis, protoze je to nastupce D90, ktery mam ted zapujcen (bohuzel je to starsi model a je v AJ). D7000 je vylepsena o par funkci proti D90. Telo fotoaparatu je masivni a dobre se mi drzi, oproti modelu D5100, ktery na me pusobi, jako plastak, i usporadanim tlacitek a celkove je 5100 pro me nevyhovujici. Mam rad masivnost tela, viz NIKON D90. Dalsi plusy, ktere ve prospech D7000 hovori je prehledne ceske menu a to posledni FULL HD video (ale na tom ja nelpim - na to mam GOPRO). A to, co me prave ovlivnilo, tak je cena, protoze je znacne levnejsi nez D7100. Jo kdyby byly penizky, tak 7100 je jasna volba.
Co se tyce samotneho foceni, fotim vse, co zaujme. Hodne jezdim na hory a venuji se sportu, takze hlavne v tomto oboru a sem tam i nejake rodinne akce apod. Samozrejme se chci zdokonalovat a nehodlam si za rok kupovat nove telo, protoze zjisitm, ze je mi treba ta 5100 nevyhovujici.
Takze dotaz muj zni. Je D7000 kvalitni v porovnani s ostatnimi modely, nebo mam radeji hledat jinou alternativu?
Omluvte moji moznou neznalost, ale mam rad veci kvalitni, proto se ptam tak laicky...
Rellik (1136)|5.1.2014 15:36
Jestli jsi četl celou mou diskuzi ohledně fotoaparátů D7000 a D7100, tak určitě narazils i na to proč pak vyhrála D7100 i přesto, že jsem byl nakloněn právě k D7000. ;) Jinak D90 byl můj předešlý aparát a češtinu neměl žádný z modelů ať byl vyrobený dřív nebo později. Jinak D7000 a D7100 jsou na pomyslné špici, nebojím se říct "poloprofi", aparátů. ;)
Dzany80 (126)|5.1.2014 17:26
Ja to spis resim z hlediska financi, proto ta D7000, bohuzel ta 7100 je jaksi skokove jeste dalekocenove vyse. Me se vubec nechce jit do 5100, prave kvuli bakelitovemu telu. Ted mam pujcenou D90 a pokud vim, tak D7000 je nastupce, ne? Proto jsem vznesl ten dotaz. Bohuzel jej nabizi jen se setovym objektivem 18-105mm VR, takze jsem na vazkach. Bohuzel 7100 je pro me cenove mimo. Takze bud D7000 nebo nevim... do nizsi rady se me nechce kvuli male velikosti a spatnemu ovladani.
Sakini (1174)|5.1.2014 17:44
S D7000 neuděláš chybu, pokud chybí prostředky je to po 7100 hned další volba, a nabídne ti hodně na rozvíjení. Používám ho už tři roky, pořád slouží jako záloha, a vyhoví jak výbavou tak ovládáním. Takže s klidem hurá do toho ;-)
A 18-105 je velice šikovný začátek, bez toho se stejně neobjedeš, leda že bys rovnou mířil na něco dražšího.
Rellik (1136)|5.1.2014 18:29
[QUOTE=Dzany80;28633]Bohuzel jej nabizi jen se setovym objektivem 18-105mm VR[/QUOTE] Proč bohužel? Právě naopak, je to celkem slušný základní objektiv! Takže pokud nedosáhneš na D7100, tak vem D7000 + 18-105. Určitě neuděláš chybu! ;)
Dzany80 (126)|5.1.2014 19:57
A co ten problem s autofocusem?
Sakini (1174)|5.1.2014 20:12
To byla hodně diskutovaná věc, stejně jako olej na senzoru, ale časem to ustalo a prodeje se tím nesnížily. V poměru k prodaným kusům to procento problematických myslím nijak nevybočilo. Já to nikdy nezažil ani s jedním z mnoha nasazených objektivů (a že jsem to schválně sledoval a zkoušel, jestli je na tom něco pravdy), a ani neznám majitele (a že několik znám) který by tohle měl. Kdysi tady na Digimanii jeden byl, co D7000 kvůli tomu prodal, ale ten byl jediný. Nebál bych se toho.
Dzany80 (126)|5.1.2014 20:51
Sakini: Takze doporucis mi ho jako prvni zrcadlovku? Ja doposud jedu na ultrazoomu a bohuzel tam toho moc nevymyslim... Rad bych se zdokonalil a priucil par vecem a trikum...
Sakini (1174)|5.1.2014 21:35
Pokud chceš stroj s lepším ovládáním, dobrým výstupem, který ti na nějaký rok vydrží a bude ti dlouhodobě stačit, tak od Nikonu pak už jen D7100. D90 taky pořád ještě je k dispozici, ale to jen pokud bys chtěl mervomocí ušetřít, není špatný ale oproti sedmitisícovce je prostě jinde, ten rozdíl je značný jak v senzoru, tak v autofokusu. Dnes už ho máš i s objektivem za pěknou cenu - já za něho tehdy dal přes třicet tisíc.
Dzany80 (126)|9.1.2014 07:49
Mam takovy blby dotaz. Myslite si, ze bude D7000 k sehnani i za 3 mesice?
Sakini (1174)|9.1.2014 09:50
Určitě, vyrobili jich opravdu hodně, takže jim jen tak nedojde - podívej na D90, jak se ještě pořád prodává i po těch letech. Tři měsíce by neměly být problém.
Dzany80 (126)|9.1.2014 12:26
Nějak jsem to promyslel a jsem rozhodnuty pro D7000. Bohužel D7100 je jiná cenová skupina, a pro me amatéra i D7000 bude při přechodu z Ultrazoomu, veliký skok. A zase bych z mého pohledu neviděl takový rozdíl mezi D7000 a D7100. Urcite rozdíly jsou, ale já to nepoznam.

A jeste dve otazky:
Obcas jsem pri procitani diskuzi narazil u D7000 na zavadu Backfocusu, je to uz vyresene? Nebo me to muze potkat take? Nerad bych koupil fotoaparat a resil to same...
Jaky objektiv doporucujete, 18 -105mm nebo 18 -140mm, oboje Nikor DX VR f/3.5.?

Jinak mockrat děkuji za vstřícnost a rady.
Rellik (1136)|9.1.2014 16:24
[QUOTE=Dzany80;28725]Urcite rozdíly jsou, ale já to nepoznam. [/QUOTE] Věř, že poznáš. Taky jsem původně chtěl D7000, ale po testu přímo v obchodě, jasně obrazově vyhrála D7100 (focena stejná scéna na stejné nastavení, se stejným objektivem). Po shlédnutí obou fotek na monitoru přímo v obchodě, bylo jasné, že budu muset hlouběji do kapsy :) Jinak ale D7000 bude taky určitě velmi kvalitní stroj a pokud necheš dělat velkoformátové fotky, tak bude úplně postačovat (klidně i ta D90).
o závadách jsem kdysi cosi četl, ale jak se to rychle objevilo, tak to rychle skončilo. Toho by se asi nebál.
Co se týká objektivu, tak bych raději volil osvědčenou 18-105. Co jsem různě sledoval fóra a recenze, tak ta 18-140 není moc echt. Ta 18-105 je supr základ, se kterým jsem nafotil hodně snímků a nikdy mě nezklamal... ;)
Dzany80 (126)|9.1.2014 19:32
No divej, ja mam limit kolem 20 tisic +-2000, ale vic nedam. D7100 je porad o 8tisic vyse. Proto ta D7000.

Fotolab: Nikon D7000 + 18-105 AF-S DX VR + 16GB SDHC + UV filtr HOYA + Brašna + kniha Mistrovství práce s DSLR + 800,- poukaz na CEWE FOTOKNIHU = 21590,-
Fotolab: D7100 + 18-105 AF-S DX VR + kniha Mistrovství práce s DSLR + 800,- poukaz na CEWE FOTOKNIHU = 28000,-

Co bys koupil ty, hmm? :)
Ano je to rozil 6500,-, treba pockam a pak to koupim, nevim (ale zatim vitezi D7000), predpokladany termin nakupu Brezen/Duben :)

A jsi spokojeny s D7100?
Rellik (1136)|9.1.2014 19:51
Tak divej do dubna to máš ještě 4 měsíce - pokud ještě každý měsíc ušetříš 1500,- což saze není tak moc (aspoň podle mě), tak dosáhneš i na tu D7100, která v této kategorii opravdu na špici. Škoda, že jsem už ty testovací snímky smazal. Mohl jsem je sem hodit. D7100 měla větší dynamiku, než 7000, podala věrněji snímanou scénu (uličky v supermarketech). Lepší kontrast a prostě ten snímek byl, dá se říct, úplně jiný. Sice sem se bál těch vysokých Mpx (dle vzoru kompaktů), ale nakonec jsem neudělal vůbec špatné rozhodnutí.
Hodil bych sem nějakou ukázku nějaké standardní scény, na něajké vyšší ISO ze špatných světelných podmínek, ale zrovna nic takového nemám.
A jestli jsem spokojený? Jo maximálně! :)
Dzany80 (126)|9.1.2014 20:31
Budu uvazovat, rozhodne jsem rozdhodnuty, ze to bude 7000 nebo 7100, jinou nechci. Jeste jsem se dival na Sony Sony Alpha SLT-A77, A99, ale po par videich a prectenych clancich, jsem se presvedcil, ze mam zustat u Nikonu! Dekuji za typ, zkusim popremyslet.
nephilim (353)|9.1.2014 22:15
[QUOTE=Dzany80;28753]Budu uvazovat, rozhodne jsem rozdhodnuty, ze to bude 7000 nebo 7100, jinou nechci. Jeste jsem se dival na Sony Sony Alpha SLT-A77, A99, ale po par videich a prectenych clancich, jsem se presvedcil, ze mam zustat u Nikonu! Dekuji za typ, zkusim popremyslet.[/QUOTE]

Před více jak šesti lety jsem si pořídil D300. Fantastický stroj. Zažil jsem obrovský kvalitativní skok, byť jsem přešel ze špičkového Sony F828. Potřeboval jsem začít fotit za opravdu špatného světla, takže jsem musel jít do zrcadlovky. Abych zachytil to co jsem potřeboval zachytit, musel jsem fotit na hranici možností zakoupené techniky (D300 + Nikkor 70-200/2.8; ISO3200, 1/160-1/250, F2.8). Někdo by řekl, že jsem měl jít do D700 a měl by pravdu, ale od toho jsem upustil kvůli crop faktoru. Náhrada za 70-200, tj. 105-300mm a to ještě s F2.8 se nevyrábí, ale i kdyby ano, tak by stál majlant. ;)
Technologický pokrok jde naštěstí vpřed, takže jsem stále pokukoval po nástupci D300. Nejlépe se snímačem s vlastnostmi D3S ;). Po vydání D7000 jsem pochopil, že Nikon ukončil řadu Dx00 a pokud chci něco lepšího, budu muset jít přece jen do FF. Naštěstí se ale objevil D7100 a já začal srovnávat všechna pro a proti. Nakonec jsem zjistil, že o pár vlastností mohu přijít výměnou za jiné, které mi scházely. Nakonec jsem využil možnost koupit set D7100+18-105 za opravdu pěknou cenu a šel do něj. D300 jsem prodal společně s 18-105, protože i přes nesporné kvality tohoto objektivu mě nepřesvědčil, že je lepší než můj dosavadní základní objektiv. Tím je Nikkor 16-85.
Takže, nebojím se o sobě prohlásit, že pokud jde o technickou kvalitu výstupu jsem velmi náročný fotograf. Přesto jsem udělal to co jsem popsal a vůbec nelituji. Díky D7100 mám viditelně lepší fotky než jaké jsem měl z jinak špičkového D300. O některých se nebojím říct, že bych je s D300 neměl.

Pokud toužíš po nějakých testovacích fotkách, které by ti pomohly se rozhodnout, rád ti je udělám. Jakkoliv byl D7000 výborný, osobně bych doporučil došetřit a jít do D7100. Vyplatí se to.
Dzany80 (126)|10.1.2014 07:56
Nephilim:

A muzu poprosit o par fotek krajinek za sera, ci nocni ulici, osvetlenou lampami?

Diky tehle diskuzi zacinam byt na vazkach, jinak moje dosavadni rozdhodnuti byla D7000. Za jakou cenu se ta D7100 da sehnat? Porad je to kolem 28 tisic, ne? Podotykam jedna se o moji prvni zrcadlovku, nemam zadne objektivy. Takze koupit telo bez objektivu nejde.
bedo. (70)|10.1.2014 09:54
Dzany80, hlavne si rozmysli, aké veľké zväčšeniny chceš robiť. Do takej A3 bez problémov vystačíš aj so 6MP (napr. D40 z bazáru za pár korún) a radšej investuj so dobrého skla, lebo tam bude rozdiel vidieť aj na tých 6MP.