Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lepsi kompakt do 7500,-

kultus (1295)|3.8.2013 11:35
Zdravim, chtel bych zakoupit kompakt a po sluzebce v rusku obdrzim celkem slusne diety ;) tak jsem premyslel ze nema smysl kupovat levne hracky, na ktere budu akorat nadavat. Na druhou stranu nefotim tolik abych do fotaku vrazel tolik penez napr. za profi a pod. Takze jsem se rozhodl pro hranici 7500,-(vyjimecne 8000,-) ve spolehlivych obchodech. Co se tyce vyberu a typu zarizeni, vzdycky se mi libili ultrazoomy, ale po precteni nekolika recenzi a zhlednuti fotogr.vysledku jsem si srovnal priority a myslim si ze 5x zoom a radeji kompaktnejsi rozmery budou bohate stacit (samozrejme radeji siroky wide a co nejlepsi priblizeni) a co nejlepsi hodnoty svetelnosti (to ale nemusim psat), stativ nemam a pouzivat nebudu a co jsem zkousel tak jeste 4x zoom jsem byl schopen za pomoci opt.stabilizace nejak udrzet. Fotak bude slouzit pro bezne foceni na vyletech a dovolenych a pro foceni makra, taky bych rad zpomalne alespon trochu kvalitni video fullHD/HD a alespon prumerne sekvencni snimani (mam doma pavouky a fascinuje mne jejich rychlost pri lovu a hodi se to i jinde). Vzhledem k typicky slabsimu dyn.rozsahu bych uvital HDR (na mobilu Samsung GS4 paradni zalezitost-zachrani spoustu fotek, ktere navic nejsou vubec rozmazane/zdvojene). Jinak, udelal jsem si domaci ukol a podival se co na trhu cekat a vyber je nasledujici ale klidne si necham poradit diky:

1.Nikon Coolpix P330 (zatim favorit)
2.Sony CyberShot HX20V (trochu mne mrzi rozpatlana kresba a postprocesing, slabsi svetelnost a nemoznost porizovani spomaleneho videa)
3.Canon PowerShot S110 (slabsi zpomalene video horsi displej)
4.Olympus XZ1 (jen HD@30fps video, nastupci NX2 a NX10 jsou uz cenove jinde)
kultus (1295)|3.8.2013 20:25
prosim alespon o doporuceni, p.Surkala Vam prosli rukama snad vsechny, ktery by jste sam doporucil...predem dekuji
rousini (738)|4.8.2013 09:31
Moc požadavků, málo peněz. Žádný z těch aparátů neumí vše, co požaduješ. Nikon P330 je papírový čert, kromě širokého ohniska je světelnost o ničem, Sony bude mít nejlepší video a XZ-1 fotky.
kultus (1295)|4.8.2013 10:49
hmm ono to clovek vi jen to potrebuje slyset i od nekoho jineho ;) krome XZ-1 to bude v tehle cenove hladine s tou svetelnosti na stiru u vsech takze pocitam s kompromisem...to zpomalene video asi taky ozelim VGA@120fps je na prd a HD@60fps stejne nestaci na to co bych rad, skoda ze se vsichni u XZ-1 stezuji na video obecne je to uz docela starik. To by se dalo nahradit mobilem (SGS4 ma celkem slusne fullHD) ale bude chybet zoom mno ale je pravda ze se vic foti nez toci...P330 se mi libil jako nejlepsi kompromis obecne ma pekne video a fotky taky po XZ-1 asi nejprijatelnejsi (viz recenze na zdejsim servru i jinde)...a kdybys bral v uvahu ze to, krome maleho zkouseni starsich fotaku, bude muj prvni fotak co si kupuji vubec, ktery vybral ty osobne? Treba vsichni pisou jak je P330 pomaly fotak, ale co jsem videl test rychlosti ostreni a foceni tak mi to prislo v pohode protoze jsem zvyklej na mobil a ty starsi fotaky, ktere pouzivame i v praci pri revizich takze je to hodne o zvyku...jeste se podivam na XZ-10 jestli se vyplati priplatit...jinak diky za reakci
Milan Šurkala (3381)|4.8.2013 11:28
No, dokázal bych najít argumenty pro kterýkoli ze zmíněných přístrojů a překvapivě ty, které by mým požadavkům vyhovovaly asi nejvíce, bych si nevybral. Osobně fotím většinou do RAWu, což diskvalifikuje HX20V a P330 (ta je v RAWu hustokrutě pomalá, až nepoužitelná, aspoň z mého pohledu). V RAWu nejvíce člověk vytříská asi ze S110, ale ten fotoaparát je mi nesympatický a tak bych asi sáhnul spíše po XZ-1, přestože ten čip je opravdu hodně starý a dost ten fotoaparát limituje. Naopak hodně sympatická je mi HX20V, má to zajímavé technologie, velký zoom, dobrou rychlost, kvalitní video a i přes některé chyby (šílené rozlišení, chybějící RAW), by to byl jeden z fotoaparátů, pro který bych asi do toho obchodu šel.

Ono opravdu záleží na tom, jak má člověk postavené priority... Třeba pro mě osobně je základem to, že mě s tím fotoaparátem musí bavit fotit (což může, ale nemusí zahrnovat třeba rychlost, ale i kvalitu snímků - když to umí hezky fotit, třeba se zajímavou HO, tak mě to baví...). I proto mám fotoaparát, který je pomalý, pomalu ostří, má mizerný dynamický rozsah, nekvalitní video, vysoký šum... ale nástupce, který je ve všem lepší, bych si prostě nekoupil. Objektivně je rozhodně lepší... ale prostě mě to s ním nebaví... je to technika a už nemá tu "duši", už se s ním za tu krásnou fotku nebojuji tak příjemně jako s tím předchozím. Takže osobně bych hledal možnost, jak si ty fotoaparáty vyzkoušet a osahat, který prostě uživateli lépe padne.

Objektivně bych řekl, že v tomto výběru nejvíce nabídne P330 a S110, tyto fotoaparáty rovněž velmi dobře odpovídají mým subjektivním požadavkům na fotoaparát. Kdybych ale byl v obchodě, stejně bych se rozhodoval mezi HX20V a XZ-1, se kterými mě naproti tomu, že mě v mnoha věcech štvou, více baví fotit. A asi bych vzal ten Olympus.
kultus (1295)|4.8.2013 13:59
Ano to je opravdu prispevek cloveka, ktery se foceni dlouhodobe venuje, umi si urcit priority protoze si toho hodne osahal. Bohuzel jak jsem psal, s fotakama pro domaci pouziti (firemni foceni nepocitam) nemam temer zadne zkusenosti, takze ikdyz jsem si precetl a utridil parametry a nasel si recenze a shlednul fotky tak je opravdu hodne tezke si vybrat. Do obchodu se samozrejme taky chystam az budu dostatecne nechytrenej ;) Osobne se mi taky sony libi, rychlost, video a ruzne zajimave moderni funkce (hlavne HDR) by pro takoveho hracicky jako jsem ja byly to prave, na druhou stranu mi prijde ze uz moje SGS4 udela za dobreho svetla kvalitnejsi fotografii (kresba + ostrost + detail) a svetelnost mne odrazuje hlavne kvuli konkurenci (XZ-1/XZ-10), ktera je na tom lepe jinak by mne to asi tak nepalilo. Nevim mozna se Vam to bude zdat zcestne, ale fotky srovnavam jednak pri priblizeni 100% kde jsou nejvic videt artefakty, rozpatlavani a pod. a pak pri velikosti fotky o neco malo vetsi jako fullHD displej meho notebooku a to proto, ze kdyz to budu prohlizet na televizi nebo monitoru nebyly videt prave ty opticke chyby. Samozrejme pak zkouknu celkove podani fotky, no proste jsem pouze mobilni fotograf. Pri srovnani fotek ruznych kandidatu side by side postupuju zhruba stejne. Jestli pouzivate jiny postup, ktery odhali vice z kvality fotaku pripadne zakryje nepodstatne malichernosti rad si necham poradit, je mozne ze pak bude vyber snazsi. Jeste by mne zajimalo jestli ma podle Vas cenu oproti XZ-1 priplacet za ZX-10, ma mirne vyssi rozliseni, lepsi rozsah ohnisek a procesor (nevim jak moc lepsi), novejsi snimac a lepsi video ikdyz taky ne zrovna dokonale. Dekuji i za prispevek vys, ktery neco napovedel.
kultus (1295)|4.8.2013 14:18
Omlouvam se za dvoji prispevek :)
Jirka X (60)|4.8.2013 14:19
Možná jsem trochu ovlivněn faktem, že mám všechny aparáty Sony, ale mimo jiné mám i HX 9V. Což je podobné HX 20V. Na tomto aparátu oceňuji relativně kvalitní objektiv který fotí slušně i na nejdelším konci a stabilizace je schopna to ustát. Sony má u těchto modelů špičkově zvládnuté HDR a video, což jsou Vaše požadavky. Též dobré panorama, osobně mám rád i Sony barvy. Vůbec ty tzv. inteligentní režimy si dokáží poradit s většinou situací. Pokud se nebudou dělat výřezy, tak pro fotky 10x15 a monitor jsou výsledky plně dostačující.
kultus (1295)|4.8.2013 14:30
diky za reakci uz p.Surkala mne na sony jeste vic navnadil a zrovna jsem videl par videi s plnym zoomem a recenzenti prave chvalili stabilizaci u videa. Prekvapilo mne jak jsou ty videa pouzitelne i na nejvetsim priblizeni, zkusim se podivat na jine recenze, jak vypadaji fotky protoze videa jsou min. o tridu lepsi nez u P330, ale prekvapilo mne ze i u Canonu S110 jsou videa dost slusna...

edit: tak jsem prohledl i fotky z jinych recenzi a ikdyz takhle pri prohlizeni vypadaji hezky tak mam ve zvyku delat i malinko vyrezy napr. pro dotvoreni spackane kompozice nebo z jinych duvodu a tady uz sony asi moc neobstoji, nemuzu si pomoct ale to patlani-mozaikovani, na nekterych snimcich je to skoro jako olejomalba, mi prijde nechutne! dokonce co se tyce kvality, pochybuji o bezproblemovem prohlizeni na televizi...takze to bude jeste boj protoze jinak vypada sony presne pro mne a je za slusnou cenu :)

JirkaX: tak to mas stesti, ze mas HX-9 protoze jsem si tedka srovnal fotky vedle sebe a je to nebe a dudy (ve prospech HX-9V), bohuzel uz se HX9 neda sehnat a HX-10 je jen ocesana HX-20 :(
rousini (738)|4.8.2013 16:56
Porovnání XZ-10 (9000Kč) vs XZ-1 (6300Kč) s ohledem na cenu asi neustojí. Já to beru tak: XZ-1 byl Olympusí a v té době skoro globální Top kompakt. Co uměli do něj nacpali a to už nikdo nevezme. Dycky radši jemně olítaný superb než voňavou fabii. Tím nechci říct, že XZ-10 zaostává. Ostatně Milan o něčem podobném snil a tipnul bych, že ho vlastní nebo delší dobu používal.
U řady XZ-1 (2) je výhoda sáněk. Už jsem zupgradoval na VF-2 a začíná se mi to líbit. Ale taky mám k některým věcem nepragmatický vztah. Nemusí to být nejlepší, ale musí mě to bavit, nutit myslet a pochopitelně neomezovat...
Jirka X (60)|4.8.2013 17:09
Tak v tom případě couvám, myslel jsem, že to bude podobné. Tak dalece jsem to nestudoval.
Milan Šurkala (3381)|4.8.2013 17:22
Pokud jde o volbu XZ-1 versus XZ-10, tak osobně bych vzal dražší XZ-10. Kromě manuálního ostření, které u XZ-10 chybí, nevidím pro XZ-1 moc důvodů, pokud to není právě onen cenový limit (pro někoho to mohou být např. ty sáňky).
kultus (1295)|4.8.2013 17:36
rousini: tak kdyz se podivas na me pozadavky tak je patrne ze sanky na ext.blesk jsou mi sumak - budou zavazet a spis u mne neobstoji tragicke video u XZ-1 ;) ano ma lepsi parametry snimace, ale co jsem se koukal na fotky tech dvou tak zase takovy rozdil tam nebyl a kdyz je oddalim a prohlizim na 50% tak rozdily jsou pryc a porad je obrazek pixelove vetsi nez fullHD monitor (jestli mi rozumis) no a je tam moznost uprav prip. vyrezu a pod. Samozrejme jsem laik takze z tveho hlediska to muze vypadat jinak a proto jsem zde na foru abych se neco priucil a nekoupil nejakou blbost takze jestli se chces rozepsat jake nepapirove vyhody ma pri foceni XZ-1 tak budu jen rad...jinak co se tyce fotek tak podobne jako XZ-1 je na tom s kvalitou (detaily, ostrost a celkova prokreslenost) i Nikon S330 :) ale ty mozna vidis i jine veci na fotce, ktere mne unikaji ;)
rousini (738)|4.8.2013 18:04
Hele moc jiných věcí nevidím... Navíc nejsem profík ani recenzent, abych poznal všechny nuance. Já sáňky na blesk u XZ-1 používám, jak už jsem psal, pro připojení EVF VF-2. To mi přišlo jako nejsmysluplnější volba, když jsem si nedávno říkal, že po delší době vyměním "krabičku". Krabičku jsem si nakonec nechal. Globálně poradit nedovedu, píšu svůj pohled a z toho si každý musí najít informaci pro sebe.
A pokud bych měl zaplatit za XZ-10, tak už bych šel do XZ-2, ale to bysme se s navyšováním částky nikdy nezastavili.
kultus (1295)|4.8.2013 18:28
s tou cenou mas pravdu vzdy se najde neco o chlup lepsi a o chlup drazsi...na XZ-2 jsem se koukal ale to uz je dost mimo cenovy rozsah i tak jsem tak nejak naivne zacinal na 5-6K ale kvalitou prokresleni se k ni trochu blizi i ten nikon...jinak na to, aby clovek co se tomu alespon trochu venuje dovedl posoudit fotku z ruznych hledisek (vlastnich), nemusi byt profik ;) ale zase pochybuji, ze se mi tady snazi poradit jen nejaci cvakaci s ultrazoomem za 2000,- ti by si ZX-1 nekoupili a uz vubec ne externi blesk :) takze jsem jen myslel ze se treba dovim na co na fotce krome ostrosti a prokresleni a pod koukat protoze napr. posuzovani barev je hodne subjektivni kdyz tam nikdo fyzicky nebyl. Na druhou stranu recenze jsou tady samozrejme na opravdu vysoke urovni a kazde foto je popsane, takze recenzent vi co v obrazku hledat a da se podle toho ridit. No nic jdu do mesta si ten nikon P330, Olympus ZX-10 a Sony HX-20 osahat, jine kompakty co by stali za to v tehle cenove kategorii jsem uz nenasel...kdyby nekdo jo tak piste vsem zatim dik

edit: tak jsem poradne zmokl :D takovou bourku jsem venku jeste nezazil...jinak jsem si podrzel v ruce na chvili vsechny tri ale zavirali tak jsem vyzkousel nikon a sony. ten nikon je dost sikovny trosicku pomalejsi ale pekny kousek, olympus XZ-10 je uz trosicku vetsi i tezsi a to byl bez baterie takze nebyl cas ho vyzkouset. A sony...mno v datartu meli posledni kousek za 5490,- takze za ty prachy mne to docela nahlodalo jestli ho precejen zitra nevezmu ikdybych ho mel dalsi den prodat kdyz mi nebude vyhovovat, koupen z prodejny mi ho do 14 dnu asi nevemou zpatky...
aarden suliven (5)|5.8.2013 11:29
[QUOTE=Milan Šurkala;27394]Ono opravdu záleží na tom, jak má člověk postavené priority... Třeba pro mě osobně je základem to, že mě s tím fotoaparátem musí bavit fotit (což může, ale nemusí zahrnovat třeba rychlost, ale i kvalitu snímků - když to umí hezky fotit, třeba se zajímavou HO, tak mě to baví...). I proto mám fotoaparát, který je pomalý, pomalu ostří, má mizerný dynamický rozsah, nekvalitní video, vysoký šum... ale nástupce, který je ve všem lepší, bych si prostě nekoupil. Objektivně je rozhodně lepší... ale prostě mě to s ním nebaví... je to technika a už nemá tu "duši", už se s ním za tu krásnou fotku nebojuji tak příjemně jako s tím předchozím. [/QUOTE]

Moje řeč. A nakonec i můj případ .. : )
kultus (1295)|5.8.2013 13:03
[QUOTE=Milan Šurkala;27394] Objektivně bych řekl, že v tomto výběru nejvíce nabídne P330 a S110, tyto fotoaparáty rovněž velmi dobře odpovídají mým subjektivním požadavkům na fotoaparát. Kdybych ale byl v obchodě, stejně bych se rozhodoval mezi HX20V a XZ-1, se kterými mě naproti tomu, že mě v mnoha věcech štvou, více baví fotit. A asi bych vzal ten Olympus.[/QUOTE]

Neda mi se nezeptat, recenzi jsem cetl, ale jako nadsenemu fotografovi by Vam u Sony nevadila ta odsumena rozpatlana kresba? :)
Milan Šurkala (3381)|5.8.2013 13:23
[QUOTE=kultus;27418]Neda mi se nezeptat, recenzi jsem cetl, ale jako nadsenemu fotografovi by Vam u Sony nevadila ta odsumena rozpatlana kresba? :)[/QUOTE]

To víte, že hodně vadila. Ale zase se mi líbí univerzálnost, kvalitní video, HDR, hezké barvičky a mnoho dalších věcí. Jednoduše řečeno, je to strašně individuální a u mě vždy jde o celkový dojem z přístroje. Tak se klidně může stát (kdybych si měl fotoaparát kupovat, tady tedy nemluvím o hodnocení v recenzi, ale opravdu, kdybych za to měl dát své peníze), že patlání u jednoho kompaktů mi osobně bude vadit méně než u dalšího přístroje, kde by to patlání bylo třeba i slabší a třeba i kvůli tomu slabšímu patlání bych si ho nevybral. To se strašně těžko popisuje. Já se prostě do fotoaparátu musím "zamilovat", což klidně může znamenat, že objektivně je to naprostý propadák. A tak se třeba může stát, že focení... např. se Sigmou DP2 mě bavilo právě kvůli těm detailům čipu Foveon a ohnisku (jinak to byl příšerný fotoaparát), zatímco u HX20 mě bavilo kvůli barvám, realistickému HDR a dalším zajímavostem, přestože ty detaily byly proti té Sigmě opravdu brutálně horší (ten je zas dobrý přesně v tom, v čem byla Sigma špatná a bavily mě oba). A pak můžete mít třeba objektivně nejlepší Canon S110, ten je ale ve všem takový nudný a nezajímavý (byť velmi dobrý), že bych za něj ty peníze prostě nedal. Takže ano, rozpatlaná kresba by mi hodně vadila, ale pokud to ten fotoaparát přebije něčím zvláštním, v tom konkrétním případě zajímavým, tak proč ne, klidně mu to odpustím. Prostě pokud si něco kupuji, jsou mi šumafuk objektivní data, zajímá mě jen subjektivní pocit při práci s fotoaparátem a fotografiemi z něj (a tak mi třeba pomalost jednoho fotoaparátu nevadí, zatímco u druhého, objektivně rychlejšího, ano). Samozřejmě, tohle se ale nepromítá do recenzí, kde jsou tyto věci hodnoceny co nejvíce objektivně (subjektivní hodnocení je vždy vyznačeno). Kdyby byly psány subjektivně, tak jak to cítím, to by půlka z nich měla hodnocení úplně jiné :-))
kultus (1295)|5.8.2013 14:20
ano to samozrejme chapu :) ale fotografovani je taky z vetsi casti o vysledku a mam obavu, ze ty fotky nebudou stacit ani pro prohlizeni na vetsim monitoru natoz na televizoru...co me laka je fakt to video s 20x slusne stabilizovanym zoomem a makro + HDR, kdyby mel fotky alespon jako HX-9 tak jdu bez premysleni pro nej. Nejhorsi je, ze nektere fotky jsou obstojne a jine vas uplne zarazi...prijde mi ze i nektere levne kompakty uz maji lepsi kresbu, oproti ale XZ-10 je to velky cenovy rozdil...proto stale vaham
kultus (1295)|5.8.2013 15:02
jeste mne napadlo nasel jsem recenzi na sony HX10 a prijde mi ze ty fotky o neco lepsi, pritom fotak ma krome mensiho zoomu a lehce horsi svetelnosti stejny snimac se stejnym rozlisenim...je mozne ze bude opravdu fotit lepe? prakticky jsou to stejne fotaky co se tyce funkci...nechapu to
rousini (738)|5.8.2013 15:17
Doporučil bych kromě šťourání i nějakou tu akci. Dopoledne heureka nabízela XZ-2 za 8500Kč. To je pak per pixel studium doostřených a desaturovaných výstupů Sony ztráta času...
Milan Šurkala (3381)|5.8.2013 15:49
No, každopádně je pravda, že to rozpatlávání u HX20 jde vidět i na fotografiích 9x13, což je docela síla. Jak se tak dívám, dnes se XZ-1 prodává už od 6 tisíc (v zavedených obchodech), takže bych o tom dost popřemýšlel.
rousini (738)|5.8.2013 16:15
Ono je to fakt těžký. Kdo by nechtěl pěkný video u foťáku, ale pokud se postaví tohle kriterium jako priorita a zároveň požadavek na fotovýstup, tak se zapotí i dražší modely. Video umí soňáky a panáky. S fotkama u nich je to už jak kdy. Výhradu k podání Sony jsem uvedel, Panasonic občas netrefí WB a fotky z přírody jsou jako přes pivní láhev.
Myslím, že dúležité bude si foťáky osahat, vlézt do menu, vyzkoušet si ovládání a udělat pár cvaků na svoji kartu.
Jinak k té XZ-2: nabízela ji panea.cz. Být v bílé barvě, tak je moje...

Edit: Milane, když už jsi na drátě, dá se nějak využít VF-2 při spolupráci s dotykovým displejem? Myslím něco ve smyslu, že dotyk se zobrazí jako bod v EVF a následné uvolnění aktivuje danou polohu. Nevím jestli se vyjadřuju srozumitelně, ale asi to bude utopie, i když existují hledáčkové modely s dotyk displejem...
kultus (1295)|5.8.2013 16:39
No ta cena tam byla uz dele ale z takoveho obchodu bych to po jinych zkusenostech uz nebral...ted jsem byl ve fotolabu XZ-10 je za 8790 tak se zkusim zamerit na ni video je priorita ale jsem ochoten trochu slevit. XZ-10 toci obstojne a ma i ty zpomalene videa. Jak ukazal clanek rozdil mezi vetsim a mensim snimacem neni tak velky jak by se mohlo zdat a pro nekoho kdo nefoti s fotakem to bude i tak slusny skok kupredu bohuzel i cenovy ale takovy je uz zivot
Milan Šurkala (3381)|5.8.2013 18:25
[QUOTE=rousini;27427]Edit: Milane, když už jsi na drátě, dá se nějak využít VF-2 při spolupráci s dotykovým displejem? Myslím něco ve smyslu, že dotyk se zobrazí jako bod v EVF a následné uvolnění aktivuje danou polohu. Nevím jestli se vyjadřuju srozumitelně, ale asi to bude utopie, i když existují hledáčkové modely s dotyk displejem... [/QUOTE]

Člověče, přiznám se, že nevím. Externí hledáček jsem měl zapůjčený jen s XZ-1, ale nepamatuji si, že bych ho měl s XZ-2 nebo jiným podobným dotykovým přístrojem Olympusu. Nicméně asi chápu, jaké ovládání máš na mysli. Řekl bych, že takhle to asi fungovat nebude... ale muselo by se to vyzkoušet.
rousini (738)|5.8.2013 20:06
Milan Š: Narážím na to, jak jsi v recenzi XZ-1 psal o tom, že ti nevyhovuje hledáček bez přepínání pro pohyb v menu. Já s tím vůbec nemám problém, rychle jsem si zvykl stále se dívat do hledáčku a čtyřsměrné tlačítko ovládat pohmatu. Proto by mi přišlo vhod koukat do hledáčku a v něm vidět pohyb prstu po displeji, třeba u XZ-2. Takhle přesně jsem to měl napsat napoprve, ale chápu, že od recenze XZ-1 to už nemáš před očima. Dík.

kultus: Já bych se toho obchodu nebál (přeci jen 3 litry neleží na chodníku, ale chápu i opatrný postoj). Jinak to rozlišení čipů několikanásobně přesahuje full HD, takže zobrazení per pixel se stejně konat nebude. Samozřejmě druhá stránka je kolik informací (barevných bodů) bude v reálu výstup hlavně za horších podmínek obsahovat.
Nebýt toho požadavku na video, tak se cenově blížíme i Fuji X10, což je taky přístroj, který vlastníci nedají z ruky... Nebo třeba nebýt makra, tak výstupem solidní E-PL3 za osmičku...
kultus (1295)|5.8.2013 20:29
no na ten olympus jsem taky koukal na zacatku, ale nema integrovany blesk a z tim "kravskym" objektivem to uz pro mne proste neni kompakt, to uz je jina kategorie na kterou jsem uz pak ani nakoukal, navic podle mne ten objektiv v cene teda nic moc ale to se da vetsinou cekat ;) zrovna jsem docetl recenze P330 a XZ-10 side-by-side a ikdyz se mi kresba P330 libi vic (taky nocni) a mozna nebudete souhlasit, ale vic se blizi XZ-1, tak zrejme pro mne bude nejlepsi opravdu ta XZ-10tka fotky vypadaji prirozene (ikdyz jsem tam nebyl, na mne tak pusobi) a i vycet funkci, vydrz, dotyk.displej a rychlost, nemluve o zrychlenem videu a jinych hrackach mne zrejme bude vic bavit a oproti sony mi bude nejvic chybet opravdu jen ten zoom s peknou stabilizaci hlavne ve videich...cena bude klesat hodne pomalu tak pockam tak 2 tydny pred dovcou nez ho koupim ted to nespecha a budu se koukat dal i na jine pristroje ikdyz uz asi ani moc neni na co :D mozna prijdou nejake akce a muzu z toho trosku ziskat...pripadne na zacatku podzimu zlevni nejake lepsi pristroje mozna budu mit stesti...

edit: bracketing pro HDR asi XZ-10 nema co?
rousini (738)|5.8.2013 20:44
No mě se olympusí barvičky líbí hodně. Chce to mít jakštakš nastavený monitor. WB má Olympus vychytaný, na ten nemusíš v podstatě sáhnout. Na XZ-10 se mi líbí pěkný rozsah zoomu, víc bych nepotřeboval. Pravda je, že PENy dávají smysl až s palačinkama nebo pevným sklem. To je pak o 2 levely jinde (hlavně finančně).
Milan Šurkala (3381)|5.8.2013 20:46
[QUOTE=rousini;27432]Milan Š: Narážím na to, jak jsi v recenzi XZ-1 psal o tom, že ti nevyhovuje hledáček bez přepínání pro pohyb v menu. Já s tím vůbec nemám problém, rychle jsem si zvykl stále se dívat do hledáčku a čtyřsměrné tlačítko ovládat pohmatu. Proto by mi přišlo vhod koukat do hledáčku a v něm vidět pohyb prstu po displeji, třeba u XZ-2. Takhle přesně jsem to měl napsat napoprve, ale chápu, že od recenze XZ-1 to už nemáš před očima. Dík.[/QUOTE]

Ano, tomu rozumím. Chápu, že to lze ovládat na čtyřsměrném ovladači s okem u hledáčku. Sám takto nastavuju některé věci u svého fotoaparátu s elektronickým hledáčkem a divné mi to nepřijde, jen mám rád možnost volby a nebýt obtěžován stiskem tlačítka pro výběr displeje a hledáčku, když mi zrovna přijde lepší nastavovat to přes displej. Ono pokud člověk nastavuje více věcí, tak už je pohodlnější to dělat přes displej, pokud je to jedna věc, je rychlejší to udělat přes hledáček (samozřejmě také záleží na fotoaparátu). Každopádně pokud je u fotoaparátu zapnut hledáček na úkor displeje, očekával bych, že dotykové ovládání displeje bude vypnuté. Ale kdo ví, možná to Olympus udělal jinak.
rousini (738)|5.8.2013 21:01
[QUOTE=Milan Šurkala;27435]Každopádně pokud je u fotoaparátu zapnut hledáček na úkor displeje, očekával bych, že dotykové ovládání displeje bude vypnuté. Ale kdo ví, možná to Olympus udělal jinak. [/QUOTE]
BINGO, jsem já to vůl...
kultus (1295)|5.8.2013 23:17
kdyby byl nekdo zvedavy tady jsou pekne fotky z XZ-10 http://www.ephotozine.com/article/olympus-xz-10-review-21660 , na recenzi p.Surkali to samozrejme nema, ale pro predstavu dobry...
kultus (1295)|6.8.2013 11:58
takze fotolab mi nabidl cenu 8290,- kdyz se vzdam flashky a poukazu na fotoknihu a s moznosti vyzvednuti na prodejne uz asi nemam proc cekat...
rousini (738)|6.8.2013 12:29
Recenzi jsi četl, varianty zvažoval. Důvod v čekání nevidím. Jestli spadne cena, nikdo neví a léto se krátí...
kultus (1295)|7.8.2013 09:50
takze xz-10 je doma, pekny kousek, pevny mozna trochu tezsi ale to se dalo cekat. Vetsi problem bude si zvyknout na vyskakujici blesk :D vzdycky mam na nem jeden prst a branim mu v rozletu...jinak se potvrdilo vsechno z recenze o otocnych koleckach a jejicch tuhosti a ovladani, ale je to o zvyku...co se tyce kvality fotek jsem trochu zmatenej, ale bude to chtit se probrat nastavenimi a zjistit co a jak takze jeste nepanikarim...prijde mi ale, ze uroven detailu neni nejlepsi ani pri snizeni odsumovani na nizke a i muj SGS4 s 13Mpx Exmor R snimacem a mizernou optikou (ve srovnani s olympusem) ho strci do kapsy - pri beznem foceni za dobreho svetla a samozrejme pri srovnani v 100% priblizenim (zatim nehodnotim barvy ani dyn.rozsah). Nevim mozna je to normalni kvalita a ja cekam moc...vcera nebylo moc casu, ale dnes udelam nejake srovnavaci fotky a postnu je k posouzeni...
Milan Šurkala (3381)|7.8.2013 10:44
Jen bych chtěl podotknout, že lepší mobily mají většinou díky pevnému ohnisku opticky kvalitnější objektivy než kompakty (které mají zoom), takže to, že SGS4 má lepší detaily, není vůbec nic divného. Pokud jde o blesk, stačí ho vypnout a vyskakovat nebude (osobně fotím bez blesku a jen výjimečně, když je potřeba, ho zapnu).
kultus (1295)|7.8.2013 10:59
hmm to je pro mne zajimava informace, s tim bleskem to neni nic zavazneho protoze je to o zvyku. S bleskem fotim opravdu jen kdyz musim, takze v hodne tmavych mistnostech, nekdo hospode a pod. no nic budu se dneska hrat tak uvidime...bude to chtit nastudovat nejake tipy a triky jak fotit s ohledem na prioritni a manualni rezimy a pod. a pak zkouset zkouset zkouset, urcite mne to chytne ;)
rousini (738)|7.8.2013 14:13
Jo to tě chytne, ale všechno má svoje limity. Nemá smysl neustále zkoumat per pixel chyby v obraze. Člověk si musí uvědomit velikost posuvníku v prohlížeč a najednou zjostí, ža hledá nedokonalosti v metrové zvětšenině...
kultus (1295)|7.8.2013 18:32
tak musim uznat ze jsem se mylil, myslel jsem, ze jsem stahnul odsumovani, ale asi jsem to nepotvrdil a zustalo stredni ktere je porad dosti agresivni...ted jsem to vypnul radeji si to odsumim sam kdyz bude treba. Pri dobrem svetle skoro neni treba...vim nejsem zvyklej, ale makro ma opravdu paradni...jedine co mi tedka chyby je alespon nastaveni expozice v iauto rezimu precejen ikdyz fotim narychlo jen na automatiku se hodi alespon trochu pohrat s expozici...no a tresnicka na dortu je, ze kdyz mam iauto s vyplym bleskem, prepnu na jiny rezim a vratim se na auto tak blesk vyskakuje, t.j neumi si zapamatovat nastaveni blesku... :)

edit: tak to nebyla moje chyba, v iAuto si nezapamatuje ani nastaveni odsumovani...to je divny!
Jirka X (60)|7.8.2013 19:34
Tak divný to asi nebude. Ten Olympus osobně neznám, ale tyto aut. programy (mimo P) většinou nedovolí nic měnit. Je to logické, aby ten úplný laik něco nezvoral.
kultus (1295)|7.8.2013 20:07
no mel jsem v ruce tri canony a ikdyz mely manualni rezimy tak si i na automatiku pamatovaly nastaveni blesku a dala se menit expozice...to bych jeste ozelel ale ten vyskakujici blesk je docela vopruz. Mozna poradi p.Surkala, ale zda se mi ze to same psal i v recenzi, ze blesk vyskakuje ale nefoti kdyz nema. On vyjizdi motorkem takze se bojim spis o to aby se nepretizil kdyz tam budu mit ruku...dalsi moznost je si nejak nakonfigurovat ten vlastni rezim, ale automatika to holt neni...

edit: aha tak ted jsem si precetl co je rezim "P" tak mozna to bude ten pravy rezim pro rychle cvakani i s nejakym tim dodatecnym nastavenim ;) tak diky obcas staci nakopnout...
Jirka X (60)|7.8.2013 21:09
Tak teď jsem zase pořádně nečetl já. S tím bleskem je to divný. Já měl na mysli expozici, ISO atd.
kultus (1295)|8.8.2013 07:23
tak ta iAuto-matika je uplne dementni, blyska kdyz je min svetla (ale jen obcas) a kdyz je tma tak neblyska vubec a exponuje tmu, tak to jsem jeste nevidel :D udelam reset nastaveni a asi se tomuto rezimu zdaleka vyhnu...ono by mel byt rezim P poloautomaticky nastavy clonu a cas ke spravne expozici a mam jeste moznost menit expozici, ISO, rezimy blesku a pod...to bude asi ideal pro bezne foceni ale ten automat jsem nepobral
kultus (1295)|8.8.2013 18:05
tak uz jsem prisel na to proc neblyska v rezimu iAuto :) zjistil jsem, ze na vine je prave "inteligence" onoho rezimu. Kdyz fotite moc svetle predmety (napr. umyvadlo v koupelne), od kterych se dobre odrazi svetlo, fotak vyhodnoti odraz pomocneho cerveneho svetla do objektivu a automaticky se prepne do nejakeho spec.rezimu, v tomto pripade nocniho rezimu. Takze zvedne hodnoty podle dobre osviceneho cerveneho obrazu (odraz cerveneho svetla od bile plochy) a v nocnim rezimu nezapne blesk. Staci ale ve tme zaostrit treba na cerny zupan o 10cm dale a prepne se do rezimu, ve kterem je blesk zaply. Opravdu inteligentni rezim pro "blbce", ktery udela blbce i ze zkuseneho fotografa (nemyslim sebe) :D
kultus (1295)|8.8.2013 18:13
aaa zase zdvojeny prispevek chjo ten firefox :(
kultus (1295)|10.8.2013 09:05
Nechci zbytecne zakladat nove tema, tak se zeptam tady. Hral jsem si s focenim na delsi casy (nejlepsi mi prisel program "S" , plny manual jsem nebyl schopen poradne nastavit s ohledem na ten spravny vysledek) fotky se stativem bezvadny, hlavne pri delsich ohniscich krasne detailni a to stacil cas do 2s pri clonach do F4-5 (ISO100). Nasel jsem ale par ustrelenych pixelu na setejnem miste u ruznych fotek, ale ne u vsech takze to asi nebude chyba snimace. Da se tomu nejak vyhnout treba zmenou parametru? Podobne jsem videl u vic recenzi jinych fotaku i tady na digimanii, neni to nic hrozneho uz pri prohlizeni na 50% priblizeni nejsou videt, spis bych to chtel jeste vylepsit. Dalsi dotaz se tyka nabijeni, nabijecka ma vystup 5V 500mA coz odpvida USB vystupu na PC/notebooku. Fotak se ale z notebooku strasne pomalu nabiji, chtel jsem pouzit sitovou nabijecku ze sveho SGS4 (reseni od olympusu sitovy kabel->krabicka->USB kabel se mi nelibi) ten ma ale vystup az 2A. Ma fotak nejakou elektroniku, ktera si ten nabijeci proud snizi? Posledni telefonu ji meli a ikdyz jsem mel nabijecku 1A tak si treba SGS3 i SGS4 vzali jen 750mA. Predem dekuji. Jinak to makro je neskutecne fotil jsem pro predstavu displej notebooku a krasne byly videt vsechny subpixely, dokonce zvladl i displej SGS4 (fullHD na 5")...
Milan Šurkala (3381)|10.8.2013 10:25
Ustřelené pixely se objevují u delších expozic na stejném místě, ale při různých délkách expozic mohou být různě jasné. Většinou je tam hraniční čas, kdy se začnou objevovat. U fotoaparátu by měla být funkce odšumování po expozici (trvá stejně dlouho jako samotná expozice), která ty ustřelené pixely odstraní.
kultus (1295)|11.8.2013 08:54
jedna se o stejne odsumovani, o kterem byla rec nedavno v druhem tematu anebo je to jina funkce? protoze to odsumovani se snazim drzet pokud mozno na nejnizsi urovni nebo radeji vypnuto. Jinak vcera prosla XZ-10 ostrym testem v brnenske Zoo a musim uznat ze az na par fotek se spatnou WB prosla na vybornou. fotil jsem vyhradne na ISO100 v rezimu P kde jsem si obcas "posunul" clonu nebo expozici. uvnitr pavilonu jsem musel pouzit sekv.snimani protoze jsem nechtel rusit bleskem a chtel jsem zachovat kvalitu bez sumu, ale stalo to za to, 99% scen tak zustalo ostrych a pomohlo to i venku pri pohybujici se zveri. na ma prekvapeni vydrzel fotak takovouhle zatez skoro 5 hodin i s tocenim trech zpomal. HD videi a 5min mazani zbytecnych fotek...mel jsem uz skoro plnou 8GB kartu takze bravo.
kultus (1295)|12.8.2013 10:06
tak si odpovim sam ;) je to jedine odsumovani co jsem ve fotaku nasel a mam ho vetsinou vyple. Zajimava je funkce automatickeho nastaveni odsumovani, kdy fotak sam rozhodne kdy ho zapne a kdy ne a je mozne nastavit miru odsumovani (treba nizke). coz je zajimavy kompromis. Ustrelene pixely zacinaji byt vic videt od casu 2-4s, zalezi od sceny. To odsumovani spis ale zkazi snimek, takze je lepsi tech par pixelu co jsou nejvic videt vyretusovat doma kdyz uz snimek stoji za to abych ho archivoval.