Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: žádost o radu při výběru

Neregistrovaný (0)|6.8.2013 09:20
Tazatel: Eva

Znění dotazu: Dobrý den, chtěla bych poradit od pana Šurkaly, který psal i recenze na digitální kompakty, rozhoduji se mezi Sony SDC-HX20V a Panasonic Lumix TZ30. Pořizuji si svůj první kompakt, doposud jsem fotila pouze zrcadlovkou Canon 3000 na kinofilmy, doba jde ale dopředu a tak musím jít s ní. Chci něco malého do kapsy na cesty, i když vím, že nad zrcadlovku není, tu ale nezahodím. Nejprve mi kolegyně půjčila do ruky Olympus SZ31-MR, pak jsem ale do ruky dostala Sony HX20V a zjistila jsem, že nic jiného bez optického stabilizátoru nechci. Optický stabilizátor má i Panasonic TZ 30, ale četla jsem o něm spíše víc záporů. Fotím hlavně zvířata (tedy i v pohybu), krajinu a své kaktusy, tedy budu potřebovat makro. Lepší recenze na makro jsem zase četla o Olympusu SZ 31, ten ale nemá optický stabilizátor, i když má větší zoom (24x). Novější Sony WX300 a Panasonic TZ40 jsou už cenově jinde. Prosím o radu, mezi čím se rozhodnout nebo zda je ještě jiné řešení v cenové relaci 5 – 7 tis. Kč. Děkuji a přeji hezký den.
Milan Šurkala (3381)|6.8.2013 10:17
Olympus SZ-31 má mechanický stabilizátor, který sice funguje na jiném principu než ten optický, ale stále jde o hardwarovou formu stabilizace, navíc u SZ-31MR docela účinnou. Volba mezi optickou a mechanickou stabilizací... to je u kompaktu skutečně naprosto jedno. Sony WX300 bych nekupoval stejně jako cokoli od Panasonicu a při těchto kritériích bych sáhnul po tom Sony HX20V, jen to makro je tam trochu slabší (chce to zoomovat zhruba na 2,5x zoom, kde je makro nejlepší, ale ani tak žádný zázrak).