Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D7000 - problémy a zkušenosti

Tremor (41)|7.8.2013 14:50
Nenašel jsem zde téma které by se věnovalo pouze Zrcadlovce Nikon D7000.
Myslím že je to natolik rozšířený a oblíbený fotoaparát, že si svůj vlastní prostor k diskuzi určitě zaslouží.
Ať už se jedná o zkušenosti, či problémy stávajících majitelů, nebo dotazy pro zájemce bazarového kousku,
zde je prostor právě pro vás.

A hned rozvinu téma na funkci časosběrného videa.
Máte s tím někdo zkušenosti?

Poškodil (rozšlápnul :) ) jsem si drátovou spoušť a tak jsem se rozhodl využít tuto funkci.
Sice nemá tolik možností nastavení jako drátová spoušť, ale určitě je to funkce která se může hodit.
Bohužel po nastavení a spuštění se po několika snímcích sám zastaví a netuším proč.
Nevím jestli je to ve špatném nastavení, nebo chybě firmwaru.

Pokud jsem nastavil manuální režim na krátký čas 1/2000s a pauzu mezi snímky 5s, počet snímků: 100, tak foťák nacvaká 100 snímků a je to v pořádku.
Ale pokud potřebuju delší čas 30/1s a co nejkratší pauzu, už je problém.
Pauza mezi snímky jde nastavit minimálně na 1s. Zkoušel jsem i 2s, v domnění, že je to pro uložení snímku moc krátká doba, ale výsledek je stejný.
Prostě se nacvaká něco kolem 10ti snímků a konec.

Máte s tím někdo zkušenosti, nebo podobný problém, či nápad co s tím?
Sakini (1174)|8.8.2013 23:54
Nedalo mi abych to hned neotestoval. Krátké časy šlapou jak mají, s pauzou 1s dává sto snímků ze sta ještě závěrka 1/2. Jednosekundová závěrka už udělá jen padesát snímků při sto nastavených. Počítadlo prostě běží rychleji než snímání, a to musí být vyřazená všechny zdržovadla. Čím delší závěrka, tím míň snímků oproti nastavení, zřejmě to není ideálně vyřešený nástroj. A nemluvě o faktorech které ještě víc zdržuji - focení do RAWu při sto snímcích narazí před koncem na plnou vyrovnávací pamět. Úplně nejlepší je pak zapomenout vypnout autofokus, to dokáže snížit reálný počet na čtvrtinu. Počítadlo každopádně jede dál bez ohledů na realitu, při několikasekundových expozicích je to třeba jen deset fotek na sto nastavených.
S vypnutým autofokusem a dostatečně rychlou kartou zvládá D7000 100 ze 100 snímků s 1s pauzou maximálně na závěrku 1/2 s. S delší už se počet snímků snižuje, a zapnutý autofokus, pomalá karta nebo focení do RAWu ho dokážou ještě dál snížit. Podařily se mi dokonce i pouhé čtyři na sto nastavených. Prodloužení pauzy nijak zvlášť nepomůže, tedy pokud ta pauza není delší než doba expozice. Tahle funkce má své limity.
Tremor (41)|9.8.2013 07:15
To nějak nechápu, vždyť v nastavení se dá nastavit jen čas pauzy mezi snímky a počet.
Jak je dlouhá doba expozice se šteluje nastavením času, clony a citlivostí ISO, ne?
Tak přece musí počkat až přístroj doexponuje, zavře závěrku, začne počítat pauzu a po skončení pauzy se proces opakuje,
dokud nedojede přednastavený počet snímků.

Nebo jak to tedy funguje?
Sakini (1174)|9.8.2013 08:10
To je asi otázka spíš na inženýry z Nikonu. Taky jsem na to docela zíral, mělo by to tak fungovat že odpočítává až po ukončení, ale v reálu si prostě odpočítává jak kdyby se nechumelilo i když třeba ještě není ani doexponované (když je doba expozice delší). Buď je to generální nedostatek téhle funkce, který by se musel řešit ve firmwaru, nebo máme oba nějakou závadu. Musel by to zkusit ještě někdo. Ale vzhledem k tomu že v "normálních" rozsazích to funguje bezchybně, bude to asi nedomyšlené přímo od tvůrců, nebo nějak omezené podstatou přístroje (možná za určitou mezí procesor prostě nestíhá). Když se dost natáhne pauza, není problém ani s delšími časy, ale to už musí být opravdu velká.
Tremor (41)|9.8.2013 09:51
Teď mě napadlo, jestli to nepočítá trochu jinak.
Jestli se pauza nepočítá od začátku expozice.
Otevře závěrka a už běží odpočet pauzy, takže pro 30s expozici by se měla nastavit pauza 31s (nebo více) a pauza mezi snímky by byla 1s.
Jestli to není kvůli režimu priority clony, kdy se mění čas expozice, v závislosti na světelných podmínkách.
Takže díky tomu by byly snímky cvakány vždy ve stejných intervalech, což mě přijde logické.
Teď nemám u sebe foťák, ale doma to vyzkouším.
Sakini (1174)|9.8.2013 11:02
Zní to zajímavě a stojí to za vyzkoušení, i když by to bylo hodně speciální. Taky to zkusím.
Tremor (41)|9.8.2013 22:25
Tak to tak bude.
Dal jsem expozici 10s a pauzu 11s.
Prodleva mezi snímky byla 1s
Po zvednutí pauzy na 12s byla prodleva 2s. :)
Při pauuze 13s se už stihl zobrazit i náhledový snímek.

Oni v tom Nikonu nebudou úplně hloupí :D

A ještě mě tak napadlo, že by možná stačilo přečíst si manuál, ono to tam určitě někde bude :D :D
Sakini (1174)|9.8.2013 22:36
Rafinované - tak ale zase se člověk nečím zabaví a podpoří si logické myšlení :-D kam by ten svět spěl kdyby všichni četli návody ;-)
Tremor (41)|23.2.2014 21:03
Tak jsem nahrál novou verzi firmwaru a oni to tu šulini změnili. Teď je to tak že čas udává pauzu mezi expozicemi.
Co je horší, tak mě to udělá 15 snímků a vypne se to. :(
Tak teď už nechápu nic. :(
Sakini (1174)|23.2.2014 21:17
Moc pěkné, ty jejich nové firmwary opravdu stojí za to. Nejdřív vyblokování alternativních akumulátorů, a teď tohle. Vyzkouším to taky, dokud to tělo ještě mám.
kubusf (49)|13.9.2014 11:19
[QUOTE=Sakini;27511]Rafinované - tak ale zase se člověk nečím zabaví a podpoří si logické myšlení :-D kam by ten svět spěl kdyby všichni četli návody ;-)[/QUOTE]

Ahoj Sakini. Mám na Tě dotaz, jestli by jsi mi mohl doporučit nějaké chytrosti ( odkazy) na webu ohledně využívání tohohle aparátu, jeho nastavení ...a nebo ....jako jindy jsem odsouzen naučit se manuál zpaměti, případně ho tahat sebou v batohu :-)) Něco se asi dočtu na Nikon klubu, ale hledám trošku ucelenější info než je krátké téma - jako tady. Je mi jasné, že chytřejší budu, až si popáté přečtu manuál, ale přece...existuje něco podobného ?
Dík za odpověď

Kubus
kubusf (49)|14.9.2014 17:26
Ahoj.
.. k firmwarům.. Když jsem si to zobrazil v aparátu, tak teď tam mám A :1,03 B :1,09 a taky L : 1,009... Víte někdo co je co? tedy....co se pod kterou položkou skrývá a co to opravuje? Třeba je lepší si nechat starší a používat aku. dle libosti, než si to "spravit" a pak si drbat hlavu... ( u toho "L" mně napadlo, že by to mohly být soubory pro nové objektivy..? to by pak bez jejich užívání nemělo ani smysl instalovat...drobet mi to připomíná záplaty do OS...taky půlka k ničemu..) Předpokládám, že takové ty echt potřebné záplaty z důvodu že něco se nepovedlo už jsou vychytané..
kubusf (49)|14.9.2014 17:36
apropo..
U Nikonů již žijou v novém tisíciletí a tedy nové FW nemusí běžet na starším OS W-XP..ale pouze na Win 7 a novějších... viz http://www.nikonimglib.com/dcdata2/index.html.en#anc003 čímž si odpovídám na část svého dotazu výše.. :-)
Sakini (1174)|14.9.2014 17:58
Zrovna u D7000 se firmwarem nic nespravovalo, a upřímně řečeno pokud nemáš v plánu pořídit některý z nejnovějších drahých objektivů tak se ani nemusíš namáhat s aktualizací. L jsou opravná data zkreslení objektivů, tam se průběžně přidávají nové objektivy. A samozřejmě aktualizace A 1.04 obsahuje tu známou restrikci pro neoriginální baterie, které tělo už pak nevezme. Pokud bys chtěl za každou cenu nejnovější kontrolní data, musel bys nejdřív updatovat firmware na 1.04.
kubusf (49)|14.9.2014 18:15
chi...děkuji.....zůstanu u 1.03...potřebuju novou baterku do gripu...... :-D
Rellik (1136)|14.9.2014 19:05
[QUOTE=kubusf;33529]apropo..
U Nikonů již žijou v novém tisíciletí a tedy nové FW nemusí běžet na starším OS W-XP..ale pouze na Win 7 a novějších... viz http://www.nikonimglib.com/dcdata2/index.html.en#anc003 čímž si odpovídám na část svého dotazu výše.. :-)[/QUOTE]

Trochu OT: Ten firmware se nijak nespouští. Ten exe soubor s firmwarem je pouze samorozbalovací archiv, což je podle mě u těchto věcí pěkná krávovina. Například já nepoužívám ani Windows ani Mac. Používám linux a konkrétně tyto samorozbalovací archivy jsou trošku problém. Pokud by to byl normální program, tak by to bylo v pohodě, s tím problém není. Takhle jsem si to musel stáhnout v práci, rozbalit na flešku a pak to nakopírovat na SD do foťáku. Kdyby to nechali v obyčejném zip archivu, tak nemusí řešit rozdíly mezi žádnými OS...

Jinak myslím, že baterky v gripu jsou jedno jaké tam dáš, tam je to připojení trochu jiné, protože pak by tam nešly používat ani obyčejné AA baterky...
Begy_cz (537)|14.9.2014 20:29
ten .EXE nejde znásilnit přes wine?
Rellik (1136)|14.9.2014 20:48
[QUOTE=Begy_cz;33540]ten .EXE nejde znásilnit přes wine?[/QUOTE]

No bohužel nejde. Nebo aspoň mě se to nepovedlo. Chvilku poskakuje ikonka, jako že se to spustí, pak zmizí a nic se neděje... :)

EDIT: přeinstaloval jsem wine64 (64 bitová verze) na wine (32 bitová verze) a už to šlo hned... Škoda, že mě to nenapadlo dřív... :)
Sakini (1174)|14.9.2014 20:49
[QUOTE=Rellik;33536]Jinak myslím, že baterky v gripu jsou jedno jaké tam dáš, tam je to připojení trochu jiné, protože pak by tam nešly používat ani obyčejné AA baterky...[/QUOTE] Přesně tak, gripu se to netýká.
Begy_cz (537)|14.9.2014 20:59
takže grip musí obsahovat nějaký "čip" pro komunikaci s tělem? Což mne vede k další otázce - aby to fungovalo třeba i u levných handmade by CHINA z Ebay
Rellik (1136)|14.9.2014 21:10
[QUOTE=Begy_cz;33543]aby to fungovalo třeba i u levných handmade by CHINA z Ebay[/QUOTE] Funguje - mám grip made in PRC (objednán z UK - je to rychlejší) v hodnotě kolem 1100,- (i s dopravou) a funguje v pohodě, a to jak na tužkovky, tak i na další baterku co je ve foťáku.. (mám D7100). Myslím, že tam moc elektroniky nebude a bude to všechno jen o X drátkách k různým čudlíkům...
Begy_cz (537)|14.9.2014 21:28
hmmmm to mě přivádí k hříšné myšlence, že by mělo teoreticky stačit zrušit nějaký kontakt na origo baterce. Pravděpodobně tím přijdu o info o jejím stavu ale... Alespoň se nebudu přes zimu nudit :D
Když jsem si dokázal vyrobit vlastní GPS modul, tak tohle by počítám neměl být až tak velký problém
Begy_cz (537)|16.9.2014 09:07
koukám po nový SD kartě. D7000 dle stránek Nikonu nepodporuje UHS, takže má smysl kupovat karty s rychlostí zápisu přes 60Mb/s?
Doteď jsem měl na D5000 16GB tuším s 30Mb/s (class 10) a při sekvenčním focení to teda dost nestíhalo zapisovat.

ono dát za 16Gb UHS (90Mb/s) 540Kč, nebo 16Gb (45Mb/s) 305Kč je při těchle cenách asi jedno. Víceméně mě jde o to, jestli D7000 dokáže pracovat s UHS kartama (i když nevyužije jejich potenciál)
Sakini (1174)|16.9.2014 09:27
30Mb/s kartu jsem používal, 7k má lepší vyrovnávací paměť a i rychleji vypisuje takže v sériích po třech snímcích rychle po sobě se dá fotit nepřetržitě, maximálních nekomprimovaných RAWů zvládne 12, jpegů několik desítek - nebylo to skoro nijak omezující. UHS-I karta už nebyla nijak extra poznat, rychleji zapisovat ten foťák stejně nedokáže.
Begy_cz (537)|16.9.2014 18:04
tak je doma... jsem nečekal že to bude tak velký rozdíl oproti D5000. Vypadá to, že se pár dní bez manuálu nehnu :D
Begy_cz (537)|18.9.2014 09:55
mám dotázek
lze nějak nastavit aby se mazaly najednou soubory na obou kartách? Pokud si nastavím např. zálohování na druhou kartu, tak musím mazat každý soubor zvlášť, to samé když třeba na první kartu posílám RAW a na druhou JPG
Sakini (1174)|18.9.2014 10:26
Pokud máš druhou kartu nastavenou jako zálohu, samozřejmě nemůžeš smazat oba najednou - proto je to záloha. Pokud máš nastavenou na RAW + jpeg, taky nemůžeš mazat obě protože to tak není udělané a nikdy to firmwarem nespravili. RAW + jpeg jdou mazat společně pokud fotíš v takovém nastavení snímání, a druhou kartu máš nastavenou na Přeplnění, jinak ne.
Begy_cz (537)|18.9.2014 11:32
takže jdem si nastavil přehrávání souboru na "přehrát následující" - takže to zobrazuje soubory z první karty a druhou jako zálohu tedy budu semtam celou formátovat/mazat.

Před chvílí jsem si hrál a jsem dost zaskočenej prapodivným chováním autofokusu. Na pravidelných vzorech není vůbec schopen zaostřit, nebo zaostří totální krávovinu.
Pokud ručně zostřím na jakýkoli kraj, foťák ani nezačne ostřit, nebo jen lehce hne ostřením a zaostří blbost viz fotky. Obvykle ho musím ručně předostřit, pak už se chytna a OK

první fotka je záclona a druhá žaluzie v okně. Podotýkám že předchozí D5000 v tomhle směru neměla žádný problém.
BGY_0147.JPG BGY_0148.JPG
crashpc (541)|18.9.2014 15:26
Ano, takové scény jsou náročné, a zaostřit na žaluzii, pokud není sklo zrovna dobře nastavené, jsem měl neuvěřitelný problém také, a s několika těly Canonu. To pravděpodobně není vada fotoaparátu jako kusu, jako spíš těžká situace pro AF, a je to tedy svým způsobem normální - ničemu se nediv, nemáš rozbitý foťák.
Rellik (1136)|18.9.2014 15:35
[QUOTE=Begy_cz;33665]Před chvílí jsem si hrál a jsem dost zaskočenej prapodivným chováním autofokusu. Na pravidelných vzorech není vůbec schopen zaostřit, nebo zaostří totální krávovinu.[/QUOTE] Tak tato věta mě upoutala natolik, že jsem to hned musel vyzkoušet. U mé D7100 to ovšem dopadlo na výbornou, jak žaluzii, tak i záclonu to vzalo napoprvé...


A jen pro upřesnění - používám k ostření pouze jeden bod... ;)
crashpc (541)|18.9.2014 16:35
To máš jako s moire - musíš být na onom místě, objekt musí mít takovou opakovatelnost struktury, takové pozadí, atd. Cvaknout žaluzii samozřejmě jde. Kdybyses ale víc snažil, také tu D7100 asi nějak dostaneš do problému...
Begy_cz (537)|18.9.2014 17:09
tak jsem si hrál trošku víc.
Pokud obraz rozostřím natolik, že se slije vpodstatě do "homogenní kaše" tak je autofokus v háji. Klidně stojí na opačném konci (jsem dva metry od okna a zaostřeno je na nekonečno) a nehne se... Když mu trochu pomůžu, tak se klidně vrátí zase na nekonečno a zastaví se.
Nebo se pohne jen o kousek a pípne že OK - ale obraz je rozostřený podobně jako na fotkách výše.
Aby správně zaostřil, musím mu prakticky pokaždý ručně skoro "dokonale" předostřit.
Když mu pomůžu málo, je schopen obraz rozostřit ještě víc a pípnout že je OK

zkoušel jsem to i na jiných pravidelných vzorech. Venku na plotě, síti kolem trampolíny, kleci pro morče, žebrování topení, maska u auta atd... a prakticky pokaždý AF selhal...


ostření přes LiveView je bez problémů

jinak taky používám jen jeden bod (centrální)
Rellik (1136)|18.9.2014 17:18
Jo ještě jsem mohl zmínit, že před pokusem jsem ručně "roostřil" co to jen dalo. Možná záleží na světelných podmínkách, možná na vzdálenosti od okna (v mém případě cca 2,5-3m), možná záleží na objektivu.... Proměnných je hodně... Nicméně můžu říct, že minimálně 8x z 10 pokusů byl úspěšný, jak na žaluzii, tak na zácloně...

Jinak jeden bod nemusí být jen centrální. Jde s ním libovolně pohybovat v celém rozsahu bodů (u D7100 51) ;)
Begy_cz (537)|18.9.2014 17:26
zkouším to s 18-105 a taky jsem zkoušel různě měnit body, automat atd... Jinak výsledek máme podobný, jen u mě 8x z 10 pokusů selže :D
Světelné podmínky.. ať jsem do ma nebo venku - žádná změna
crashpc (541)|18.9.2014 17:28
Ano, chtělo by to kontrolované podmínky dvou strojů se stejným rozlišením atd atd. Ale jak jsem psal, do tohodle stavu jsem běžně dokázal dostat i pár Canonů, a už jsem s tím seznámen, nepřijde mi to tolik divné. u STM objektivů dokonce ostření neskončilo NIKDY -tedy dokud jsem nepustil prst ze spouště. Věci se dějí... :-)

// ano, a právě nyní se mi to povedlo s Canon EOS M a Canon EF 50mm f/1,4. Specifická vzdálenost, žaluzie zatemnělé, za nimi hodně světla. Pokud žaluzie otočím aby se dalo dívat skrz, fotoaparát někam (na ně nebo za ně) normálně zaostří. Prostě haluz :-D
Begy_cz (537)|18.9.2014 17:39
tak jsem nasadil 55-200VR a dle očekávání stejný výsledek. Jinak žaluzie jsem taky roztáhnul, takže teď je to vpodstatě "mříž".
I přes silně rozostřený obraz AF klidně pípne zaostřeno
Rellik (1136)|18.9.2014 17:54
[QUOTE=Begy_cz;33686]žaluzie jsem taky roztáhnul, takže teď je to vpodstatě "mříž"[/QUOTE] no a já tuto mříž fotil a zaostření ok... Jinak u špatného zaostření mám nastaveno aby se snímek nedal vyfotit, takže buď je dobře zaostřeno a vyfotím a nebo je špatně (není zaostřeno na nic) a nevyfotím... Pokud ovšem pípne, bere to jako zaostřeno a tak asi vyfotit dovolí... Je to prostě jen technika, která je závislá na obsluze. Je to prostě trochu náročnější na uživatele než obyčejný kompakt (nebo LV)...
Begy_cz (537)|18.9.2014 18:02
pokud zajedu ručně ostřením těsně před konec - tak AF obvykle potom jen dojede k tomu konci a zastaví se - nepotvrdí zaostření.
pokud předostřím mizerně obvykle to rozmázne ještě víc a pípne - potvrdí zaostření

nejvíc mě se..e ta druhá varianta. V podstatě se tomu zaostření nedá pak věřit.

Jak jsem psal, na předchozí D5000 jsem nacvakal kolem 10tis snímků a nepamatuju jediný problém s AF.
crashpc (541)|18.9.2014 18:17
Hoší to jste mi tak nakrkli, až jsem se rozhodl, že alespoň na něco musím příjít. A na něco jsem přišel! Pokud fotím žaluzky vodorovně, tak loví a loví. Pokud je vyfotím s fotoaparátem sice v pravém úhlu s žaluziemi, ale o 45 stupňů pootočeným "našišmo", nebo dokonce 90 stupňů "na portrét" AF lock je okamžitý, a vše funguje. Zdá se, že některé AF systémy prostě na vodorovné "patterny" nezaostří. Jenže jak jsi psal ten plot, to by musel mít plaňky taky vodorovně, a to není úplně standard. Každopádně tohle zkus, zajímá mě to.
Begy_cz (537)|18.9.2014 18:34
různě ho natáčet jsem zkoušel taky - bez efektu.

třeba tuhle síť má taky problém zaostřit. Klidně odpípne totální rozšmudlanost
BGY_0175.JPG
kubusf (49)|19.9.2014 06:40
...jak dorazím odpoledna dom , zkusím to se svým.... výsledek mně zajímá....
Hele Begy a jinak to na všechno ostří normálka? Já s tím na 5000 taky nikdy nemusel kličkovat...ale pravda...nefotil jsem nikdy žaluzky.....
ahoj
Begy_cz (537)|19.9.2014 06:46
jj vše ostatní ostří naprosto normálně. Zkoušel jsem to třeba na trávě - bez problémů. Prostě tomu zřejmě opravdu vadí pravidelné vzory (třeba ta síť mě zaráží už oprvadu hodně)
kubusf (49)|19.9.2014 07:19
no...já to na D 5OOO měl taky obráceně...děcko v trampošce....dycky na manuál, jinak jsem měl krásnou síť... :-))). ale asi u nikonů o tom vědí ( a zřejmě nejen tam ) takže na str. manuálu 93 na obrázku dle vlevo je vysloveně uvedeno, že na žaluzie je AF alergický.... Dokonce v popisu nahoře je napsáno, že v takových podmínkách to klidně pípne a dovolí to cvaknout...
Ale zarazilo mně to taky... Uvidíme kolik je v tom rozdílů...to chce praxi ;-))). Kolikrát už jsi přečetl ten manuál ??

---------- Doplněno v 07:19 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:17 ----------

u takových vzorů to bude to chtít zaostřit vedle a překomponovat.. a nebo jít na manuál...našrěstí je fakt tom hledáčku vidět líp, než v 5000 tak to pude.... ( přinejhorším se odnaučíme spěchat :-D )
Pavel Matějka (394)|19.9.2014 07:23
A jak se to chová při otočení foťáku na výšku? Tedy na těch žaluziích?
kubusf (49)|19.9.2014 07:58
no Crashpc tady píše, že na výšku a našikmo to jede normálně ( viz 39)...to bude nějaký fígl s měřením a výpočtem vzdálenosti pro AF...proto to taky jede v žvém náhledu normálně..používá se jiný způsob měření pro AF .. dle mého soudu to odstranit nepůjde....budeme se s tím muset naučit žít...
kubusf (49)|19.9.2014 09:42
a ještě takový malý nápad ohledně ergonomie.. Nevím, jestli D 7000 používá hybridní AF a do ostření nekecá taky náhodou infrapřijímač... ( v manuálu se píše jen o dálkovém ovládání ) Ale pokud ano tak aby to dobře ostřilo tak musí být volná cesta mezi objektem a infrapřijímačem AF . On je tak umístěný...no...ostatně - kam ho dát, aby to fungovalo. Nicméně je vepředu hned pod voličem režimů...jen taková placka černá - hned vedle tl. pro BKT blesku. Když se vezme do ruky tělo tak se před něj můžou dostat částečně prsty a pak to bude zlobit samo o sobě..ale to je jen nápad k vyzkoušení....
crashpc (541)|19.9.2014 15:22
Může být. Jinak Mko má prakticky JEN živý náhled, a chová se to stejně jako EOS 100D a jiné stroje, aj se spolu jmenovanýma Nikonama. Prostě hlauz. Nebo spíš "Žaluz" :-)
Cejpatka (220)|19.9.2014 15:52
[QUOTE=kubusf;33711]Nevím, jestli D 7000 používá hybridní AF a do ostření nekecá taky náhodou infrapřijímač...[/QUOTE]
D7000 ani jiné DSLR Nikonu žádný "hybridní" AF nemají. Infrapřijímač je opravdu jen pro dálkové ovládání.
kubusf (49)|19.9.2014 21:39
jojo...nic to s tím nedělá...zkoušel jsem to zakrýt a je to furt stejný. Taky se mi povedlo AF "zmást" pletivem v brance...jezdilo to sem tam a pak se to prostě zastavilo...rozostřené. A klidně to tu rozostřenou plochu cvaklo. No...pofotíme a uvidíme...Nakonec s různými aparáty jsem našel společnou řeč - nepochybuju, že to bude stejné.
Rellik (1136)|20.9.2014 16:13
Tak jsem si dal práci a dnes na dvoře zkusil různé mříže, síta, pletivo... /spěšnost správného zaostření byla 80%. Nejhůž se fotilo klasické pletivo na plotě - tak jsem musel opětovně namáčknout nejvíce 4x. Sito na křesle vodorovně bylo vždy napoprvé, svisle nejvíce na podruhé. Síť na trampolíně nejvíce napotřetí. [ATTACH=CONFIG]1229[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1230[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1231[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]1232[/ATTACH]

Tady je pak jedna z fotek ve velkém rozlišení - http://sigma.dv-foto.cz/014_6237_1.jpg

Ostření mám nastaven jeden bod, jinak žádné další nestandardní nastavení... Jinak myslím, že nejde ani tak o obrazec jako spíš "simulaci clony" I lidské oko od určité vzdálenosti například od záclony v okně ostří na prostředí venku a ne na záclonu. Takže u fotoaparátu bych to neviděl nijak negativně... ;)
014_6248.jpg 014_6247.jpg 014_6239.jpg 014_6237.jpg