Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?

Petr S. (328)|20.3.2009 07:31
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Formát RAW - Dar nebo prokletí?

Některé fotoaparáty umožňují ukládat data ve formátu RAW, a tedy přímo v surové podobě bez účasti jakýchkoliv dodatečných úprav firmwarem fotoaparátu. Výhod je jistě mnoho, ale s ohledem na obrovitou velikost snímků, vyplatí se? A jak jste na tom vy? Používáte jej? Ať už je váš názor jakýkoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|20.3.2009 19:24
Zatím s RAWem moc nepracuju. Když už, tak fotím do RAW+JPEG a pak se stejně bavím jen s JPEG soubory :-)
RadekG (37)|20.3.2009 19:26
Velikost RAWů vzhledem k dnešním cenám paměťových karet je myslím malej probém.
Z rawu se jistě získá mnohem více než z jpegu, ovšem chce to znalosti softwaru, postupů, trpělivost a často mnoho času (můj případ) stráveným laborováním nad šoupátky!
Karlos5573 (269)|20.3.2009 20:22
RAW použivám určitě, je lepší než Jpeg dobře se s tím pracuje. Navíc můj foťák dělá 2-3MB Jpegy a 6MB rawy které v sobe ještě mají ukrytý i Jpeg. Takže při velikosti karty 2GB narvu do foťáku cca 240fotek v RAW takže paráda :) RAW je hodně fajn věc a jsem za ní moc rád.
Petr S. (328)|21.3.2009 10:29
Co tedy všechno nejčastěji po pořízení fotky dodatečně v PC upravujete? Využíváte všech možností, které vám RAW nabízí?
HimiX (187)|21.3.2009 11:04
RAW je bomba, dokonce mam pocit, ze kdyz neco vyfotim v RAWu tak nejen, ze si s tim muzu vic hrat, ale prijde mi fotka i o mnoho kvalitnejsi, prijde mi, jpeg ma divne barvy, trochu kostickuje /coz muze byt tim, ze muj fotak proste nezvlada kompresi/ atd...
Raw je proste bomba dnes uz fotim jen do RAWu.

A co upravuju? Vetsinou se kouknu na fotku a upravim kontrast, pak ji popripade nejak oriznu, ted prichazi chvile pro prevod do CB a doladuju kontrast a black point. To je tak nejak vsechno...
Neumim s PS ani GIMPEM :-( takze nemuzu tvorit super obrazy :-(
RadekG (37)|21.3.2009 11:04
Mno jak jsem zjistil tak pouhé "vyvolání" rawu v pc beze změny parametrů získám kvalitnější výstup než z jpg vytvořeným ve fotoaparátu. Ale jinak používám hlavně tonální křivku a s ostatní většinou zkouším co to udělá.
Neregistrovaný (0)|21.3.2009 14:25
Jsem fotograf, který dělal barevné fotografie už doma, pod zvětšovacím přístrojem a potom na labu ,teď je upravuji v skvělém programu , který asi každý zná , a to Adobe Photoshop Lightroom. Je to radost v něm dělat a raw je podle mne výborný formát. Já ale chci poukázat na to , že z praxe vím, že každý má jiná barevná vidění a jěšte míň lidí vidění přiblížející se realitě. Do barevných ůprav by se mněl pouštět jen ten který tomu aspoň trochu rozumí a hlavně měl laboranta, u kterého má kalibrovanou fotografiji,která odpovídá předloze na monitoru , pokud tohle nemáte, tak raději fotografujte do jpg, fotografie ,budou mít uřčitě lepší barevné podání. Jinak doporučuji pokud to jde ve vašem přístroji, fotografovat RAW sJPG současně. Můžete potom porovnat upravenou fotografiji v JPG s tím jak ji zkalibrujete sami . Zdraví Šeba.
Karlos5573 (269)|22.3.2009 11:31
No třeba u mojeho foťáku. RAW není tak ostrý (protože mám u jpegu nastaven větší sharpening) Ale RAW si doostřím v PC navíc mohu měnit délku expozice barvy atd.. a to bez šumu. Když dělám v HDR tak fotky z RAWu mají hezčí barvy a méně šumí (odzkoušeno)
Filcka (300)|23.3.2009 08:01
[QUOTE=Karlos5573;1551]RAW použivám určitě, je lepší než Jpeg dobře se s tím pracuje. Navíc můj foťák dělá 2-3MB Jpegy a 6MB rawy které v sobe ještě mají ukrytý i Jpeg. Takže při velikosti karty 2GB narvu do foťáku cca 240fotek v RAW takže paráda :) RAW je hodně fajn věc a jsem za ní moc rád.[/QUOTE]



No tak muj fotak produkuje RAWy o velikosti 20 - 25 MB, coz rozhodne parada neni. Na superfine kompresi dostanu JPEG o velikosti okolo 10 MB, muzu si customizovat vystup a kvalitativne je to nanejvýs uchazejici. Zivot neni zas tak dlouhy, aby clovek ztracel cas "vyvolavanim" RAWu v PC. :thumbdown
Neregistrovaný (0)|23.3.2009 17:06
Raw je podle mě velice užitečná věc a člověk může zachránit i fotku jejíž expozice se mu neuplně povedla. Zároveň se i z jednoho jedinýho RAWu dá udělat HD fotka, sice to neni tak kvalitní jako z 3 a více, ale jde to.
Jak tady někdo mluvil o barvách kvůli kalibraci monitoru a ploteru ve fotolabu. Tak bych to neviděl tak černě. Když si člověk vyladí monitor podle nějakýho kalibračního obrázku (já to dělal podle tušim 16-ti tónovýho pro barvy i šedou) a potom udělá lehký korektury podle vyvolanejch fotografií (za předpokladu že vyvolávám pořád ve stejnym labu) tak je to v poho. V tomhle směru je mnohem smrtelnější, když vám fotku proženou nějakym filtrem na úpravu barev a vaše klidně půl hodinová práce je ta tam. Proto už rači na CD píšu že fotky jsou jak proporčně tak barevně upravený
Karlos5573 (269)|24.3.2009 08:45
Filcka nevím jaký máš foťák ale je to celkem dost. Pokud nemáš nějakou novou zrcadlovku. Znamý má ultrazoom 7mpix a dělá mu RAW 11MB a přitom kresba je o dost horší o proti mojí zrcadlovce která dělá RAW 6MB.
Filcka (300)|24.3.2009 21:15
[QUOTE=Karlos5573;1593]Filcka nevím jaký máš foťák ale je to celkem dost. Pokud nemáš nějakou novou zrcadlovku. Znamý má ultrazoom 7mpix a dělá mu RAW 11MB a přitom kresba je o dost horší o proti mojí zrcadlovce která dělá RAW 6MB.[/QUOTE]

14,5 MPix zrcadlo s CMOS snímačem.
Karlos5573 (269)|25.3.2009 10:36
[QUOTE=Filcka;1594]14,5 MPix zrcadlo s CMOS snímačem.[/QUOTE]

Tak to jo, mám polovic s CMOS ale i tak 25MB je celkem dost.
Nikolas (0)|27.3.2009 08:56
No jestli umíte díky RAW měnit délku expozice, jste asi jediný na světě, jak se to dělá? :D

K tématu: RAW používám jen tehdy, když chci dělat HDR, nebo vím, že z mi z foťáku nevypadne fotka, se kterou jsem barevně a světelně spokojen ale zároveň nemám možnost scénu ovlivnit a nemohu čekat. Jinak ne.

Co se týče odpovědí, chtělo by to opravdu mít na paměti, jak různorodé jsou výstupy našeho snažení. Od prostého vystavení někde v galerii na webu, přes fotolab, přes profesionální tisk, po velkoformátový tisk. Každá oblast má svoje a od naprosto laického zpracování (citem) to směřuje až k profesionální kalibraci pro konkrétní rozměr výstupu (obrazu) a použité tiskové zařízení. A koneckonců, jak všichni víme, ani RAW dobrou fotku nedělá, tu dělá něco, co je venku za hledáčkem ;-).
Neregistrovaný (0)|27.3.2009 11:41
No ja proti RAWu nic nemam, ale nepouzivam ho z nekolika duvodu:

1. Vetsinu fotek delam pro sebe a pripadne davam na web nebo zalohuju jako dokumentacni - v 95% uz za mesic bych nepoznal zda jsem to vyvolaval z RAWu nebo nafotil do JPG
2. Clovek tom musi opravdu umet - tedy tim nemyslim jen ovladat program praci s RAWem ale hlavne musim met cit a zhodnotit zda vysledkem ma byt "dokonala" fotka po fotograficke strance nebo fotka, ktera odpovida realite snimane sceny.
3. Cas - opravdu, pokud nejsem velky fanousek, pripadne profesional, vetsinou se mi casove vyplati si fotku kontrolovat uz na displeji fotaku (prepaly, histogram, white balance) pripadne udelat vic snimku nez fotit vsechno do RAWu (nejlepe na Auto program) a pak chyby opravovat v PC

Dobry pohled je na: http://www.kenrockwell.com/tech/raw.htm
Karlos5573 (269)|27.3.2009 12:51
Určitě jsem myslel, komenzaci expozice. Né měnit čas, myslel jsem že nikoho nenapadne že bych uměl měnit délku expozice tak jak jste psal. To by byla opravdu blbost :)