Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Konvertory, filtry a předsádky: Sluneční clona s polarizačním filtrem Nikon D5100

Neregistrovaný (0)|25.8.2013 21:04
Tazatel: wyllyk

Znění dotazu: Dobrý den,
mám v plánu si pořídit Nikon D5100 se setovým objektivem 18-105mm a zajímalo by mě, jestli na objektivu můžu mít nasazenou sluneční clonu spolu s UV polarizačním filtrem.
Můžete rovnou nějaké konkrétní doporučit, prosím?
Děkuji. Krásný den a ostré fotky.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Nikon D5100 + 18-105 AF-S DX VR
Dan7 (411)|25.8.2013 21:39
UV filtr a polarizační filtr jsou dva druhy filtrů. S UV filtrem + clonou problém není. S polarizačním + clonou už ano. Nasazení sluneční clony na objektivu ve většině případů znemožňuje dobrou práci s polarizačním filtrem kvůli otáčení filtru. Osobně UV filtry skoro nepoužívám a jako polarizační filtr mám Hoya PL-C UV HRT 67 mm (pasuje i na 18-105mm), což je trochu hybrid mezi polarizačním a UV. Je o něco světelnější než polarizační filtry dalších výrobců, ale i tak ho podle potřeby sundávám. Na vyzkoušení pro začátečníka jsou vhodné i levnější filtry (např. výrobci Fomei, Hama).
Neregistrovaný (0)|26.8.2013 02:17
Super, mockrát děkuji. A ještě k té cloně, mohl by mi někdo nějakou doporučit? Nejlépe s bajonetovým uchycením. Objektiv 67 mm.
Dan7 (411)|26.8.2013 09:58
Originální clona od Nikonu je přímo dodávána s objektivem jako součást balení.
Neregistrovaný (0)|26.8.2013 12:35
Super, tak to jo, já jen, že jsem ho nikde neviděl napsaný v součásti balení.
Rellik (1136)|26.8.2013 13:18
Ono UV filtr je na objektivu víceméně zbytečný, jelikož samotný UV filtr je přímo před čipem. UV filtr na objektivu je ale dobrý pro zamezení náhodného poškrábání přední čočky objektivu. Takže co jsem měl taky tento objektiv, rovnou jsem ho osadil UV filtrem B+W. Je totiž levnější vyměnit poškrábaný filtr, než poškrábaný objektiv. ;) Jinak sluneční clona je přímo dodávána s objektivem a nasazuje se na bajonet jak už psal kolega. Pokud ji ale nasadíš nedostaneš se pak na seřizování CPL filtru. Nicméně i tak můžeš používat všechno naráz. Jelikož se tento objektiv při ostření neotáčí, můžeš si CPL filtr natočit nanečisto, nasadit clonu a pak fotit. Nakonec stejně zjistíš, že se ti to nebude chtít pořád tak dělat a přestaneš používat buď clonu nebo CPL. Já přestal používat CPL a vůbec mi pak nechyběl... :)