Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

sRGB IEC61966-2.1 = vybledlé barvy barvy na monitoru

MrPierc (3)|9.9.2013 13:10
Dobrý den,

tento problém již řeším několik let a stále nevím, co s tím dělat. Ve Windows 7, 64 bit mám nastaveno ve Správci barev sRGB. Monitor nijak nekalibrovaný - jak přišel z výroby, pouze jsem si upravil Brightness atd. Monitor nepoužívám k profesionální práci ani na úpravu profesionálních fotografií.
Používám k zobrazení na PC Fujitsu AMILO SL3260W 26" a všiml jsem si že když pracuji v Photoshopu nebo CorelDraw, tak v programu se zobrazuje například modrá velmi vybledle, když jí porovnám s exportovaným JPG či PNG. Několikrát jsem se dočetl v článcích o "sRGB vs nebo Adobe RGB", že fotky a obrázky je lepší zobrazovat sRGB. Že prý Adobe RGB 1998 zobrazuje vybledlé barvy oproti sRGB. U mě je to přesně naopak. Modrá s profilem sRGB je vybledlá, modrá s profilem ARGB 1998 je více intenzivní/saturovaná.

Mám tedy nyní ve Photoshopu i CorelDraw nastavený profil na ARGB 1998 a již se nemusím stále divit, že po exportování do PNG či JPG je výsledek zcela jiný. Problém jsem začal pořádně řešit až když jsem před několika dny předělával svůj web (a ještě jsem měl vše nastaveno na sRGB). Vyexportoval jsem obrázky sociálních ikon a zjistil, že v každém webovém prohlížeči se zobrazuje jinak:

1) Opera = PNG uložené v sRGB - modrá je krásně výrazná (Browser asi nepouživá sRGB).
2) IE 10 = PNG uložené v sRGB - modrá je krásně výrazná (Browser asi nepouživá sRGB).
3) Chrome = PNG uložené v sRGB - modrá je vybledlá (Browser použivá sRGB).
4) Firefox = PNG uložené v sRGB - modrá je vybledlá (Browser použivá sRGB). = zde jsem nainstaloval plugin "Color Management" a vypnul sRGB profil, aby se mi modrá zobrazovala výrazně.

Jak to tedy sjednotit? Jak nastavit, aby v sRGB byly také sytější barvy? Nebo si mám vše předělat v programech a ve Win 7 na ARGB 1998? Nebo mám pouze nekvalitní monitor, který špatně podává sRGB? Nebo špatně nastavený kontrast atp.?

*Nyní jsem se díval také do specifikace a monitor SL3260W = no predfined color temperature to choose (such as 6500K, 9300K or even sRGB) = je to tedy vlastnostmi monitoru?

Děkuji za tipy a rady.

[ATTACH=CONFIG]939[/ATTACH]
sRGB vs ARGB 1998.png
Rellik (1136)|9.9.2013 16:06
Tak jsem to schválně vyzkoušel ,co bude říkat můj monitor. Při nastavení sRGB byla barva taky "vybledlá", při nastavení teploty 6500K byla o něco lepší. Pak jsem zkusil nastavení "Original color" a barvy byly "barevnější". Takže pokud má monitor v nabídce tuto možnost, vyzkoušej. Jinak nastavení monitoru nemá na ukládání obrázků v jakémkoliv programu vůbec vliv, takže možná trochu řešíš něco co je navzájem neřešitelné... ;) Jo ještě dodatek AdobeRGB má větší rozsah zejména v zelených barvách, tím pádem částečně i v modrých, tak ARGB bude v těchto odstínech vždy "trochu barevnější".
http://www.lakelandphotography.net/OPF/Colorspace.png
MrPierc (3)|9.9.2013 16:58
Děkuji za reakci: v monitoru mám možnost měnit pouze barevné nádechy - modrá, červená zelená atd. nebo profily Office, Kino, Gamer, User. Moc to nastavení nepomáhá nebo je to na úkor nečitelnosti písma.

Je tedy standardní vybledlost u sRGB? A pokud ano a já ji nechci nebo jí nebudu využívat k profesionálnímu užití (jako např. grafická korektura pro zákazníka nebo příprava pro tisk) nebude lépe si všude to sRGB vypnout? Monitor používám na hry, filmy, přípravu grafiky. Nepoužívám na fotky. sRGB je tedy pouze pro kontroly, kde mají kalibrované monitory na tiskařské věci atp.? :confused:
Rellik (1136)|9.9.2013 20:08
Pokud děláš fotky sám a nebo si je necháš někde tisknout, můžeš si nakalibrovat monitor podle nich. Nech si vytisknout fotku tohoto stylu:
http://www.fotomorava.cz/files/downloads/1169488971_kalibracni_tabulka.jpg (Klidně si vytvoř vlastní, ale je to celkem jedno)
Pak barvy na monitoru nastav co nejpřesněji podle té fotky a nemusíš dál řešit rozdílnost některých odstínů barev. ;) Já mám tak vytvořené dva profily: Jeden co tisknu doma a druhý, který používám u fotek, které si nechám dělat... ;)

Jinak tady si můžeš něco málo přečíst o barvách na monitoru a vlastním oku...
http://www.root.cz/clanky/uvod-do-teorie-barev/
MrPierc (3)|9.9.2013 21:38
[QUOTE=Rellik;27707]Pokud děláš fotky sám a nebo si je necháš někde tisknout, můžeš si nakalibrovat monitor podle nich. Nech si vytisknout fotku tohoto stylu:
http://www.fotomorava.cz/files/downloads/1169488971_kalibracni_tabulka.jpg (Klidně si vytvoř vlastní, ale je to celkem jedno)
Pak barvy na monitoru nastav co nejpřesněji podle té fotky a nemusíš dál řešit rozdílnost některých odstínů barev. ;) Já mám tak vytvořené dva profily: Jeden co tisknu doma a druhý, který používám u fotek, které si nechám dělat... ;)

Jinak tady si můžeš něco málo přečíst o barvách na monitoru a vlastním oku...
http://www.root.cz/clanky/uvod-do-teorie-barev/[/QUOTE]

Děkuji a ještě se zeptám. Nebude pro mě lepší používat jen ARGB 1998 na celém PC? Nebo má i pro laika sRGB nějaké výhody? Protože tisknu pouze černou na tiskárně a na práci nevím jak bych to jinak využil. Prostě bude mě absence sRGB nějak limitovat při běžném užívání laika?