Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

ND Filtr

zeloi (79)|12.9.2013 17:40
Zdravím. Mám dotaz ohledně variabilního ND filtru. Měl by to být rozsah ND4-400. Při nižších hodnotách se zdá, že tak nějak funguje, ale pokud se blížím k maximu, tak se už na displeji objevují tmavé fleky a na maximální honotě se objeví takový jakýsi temně fialový kříž přes displej (v hledáčku). Takže toto nastavení je nepoužitelné. :( Pokud jdu s nastavením níže, tak to není tak hrozné (až na tmavší místa na displeji), ale focená scéna je spíše do fialova. neví někdo čím to může být? Špatný ND filtr? :confused: Díky předem.
Sakini (1174)|12.9.2013 17:52
To je u variabilních ND filtrů naprosto běžné, objeví se prakticky až za maximem (to značení na kroužku je hodně orientační). Pokud se ti takový obrazec objeví, musíš ubrat zpátky, on má ten filtr taky polarizační účinek a pak se takhle projevuje. Holt není nad sadu pevných filtrů... Ale nemusíš se obávat, když se objeví tohle, větší účinek už z něj stejně nedostaneš, prostě jen uber zpět až to zmizí.
zeloi (79)|12.9.2013 18:20
Díky za rychlou odpověď... hned jsem klidnější. Docela mě to vyděsilo... :mistake Je to tedy prostě kompromis, když chci mít variabilní filtr místo několika pevných. Stejně se mi ale prostě nelíbí to, že už i kus před tím maximem se začínají objevovat tmavé fleky. Nooo... asi to tak prostě je. Mám i jeden kousek pevný ND8, ale to mi přišlo dost málo, tak jsem pořídil tento. Asi bych uvažoval ještě o nějakém pevném.... mohl bys poradit jakou hodnotu, aby se za denního světla dalo fotit třeba na čas alespoň 2 s? Ještě mě napadlo, jestli nemůžu dát na objektiv ten ND8 a na něj ještě ten variabilní...... :notsure
Sakini (1174)|13.9.2013 09:37
Tak zásadně záleží na jakém objektivu ho používáš, a s jakou clonou chceš protáhnou čas. Podle toho musíš hledat, a pokud chceš několikasekundové časy tak to bude chtít dost silný filtr. Samozřejmě můžeš ty dva dát na sebe (tedy pokud se na sebe dají namontovat), a vyzkoušet naregulovat nějakou hodnotu kde to ještě nebude rušit obrazci. Na hodně dlouhé expozice bys ale potřeboval mnohem silnější typ, s hustotou aspoň 3 (ND1000). Ten ND8 je tak na mírné zpomalení při hodně otevřené cloně na slunci.
zeloi (79)|13.9.2013 15:29
Používám to na strojku Panasonic Lumix FZ200, kde jde nastavit maximální clona na F8. Ten pevný ND8 jsem vzal nedávno na zkoušku, protože mě vyšel na pár kaček, takže mě moc netrápí, že mi je celkem na nic. Tenhle variabilní ND2-400 už je o dost lepší samozřejmě, ale pořád to není úplně ono. Zkusím různé kombinace s tím pevným, popřípadě ještě s CPL a uvidím co to udělá. Pokud to bude na prd, tak se hold budu muset poohlédnout po nějakém tom ND1000. Díky za odpověď. :thumb