Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DSLR/CSC/kompakt okolo 15k

Deee-aN (97)|12.9.2013 21:35
Zdravím!

Kolegyně (realitní makléřka) se na mě obrátila, jestli bych jí neporadil s výběrem nového foťáku. Určitě tomu musím rozumět nejlíp, když mám u nás největší foťák :D:D:D. Tak jsem tady :D.
Fotit se budou interiéry/exteriéry a pozemky. Tzn. rychlost není až tak důležitá. Chtělo by to co nejširší ohnisko, výborný výkon ve špatných světelných podmínkách (pokud možno v JPG, RAWem se zabývat nebude - stejně jako nastavováním čehokoli, pojede na automat). Chtělo by to i slušný vestavěný blesk, existuje-li... A pokud možno malé rozměry. Cena okolo těch 15 tisíc včetně objektivu. Fotky většinou na web nebo maximálně A4.
Kolega se jí pokoušel uvrtat do nějakého Nikona, ale už si nepamatuju, do kterého. Já mám zatím ve výběru Canon 600D + EF-S 18-55 IS II, Sony NEX-3N + 16-50 f/3,5-5,6 OSS SEL a panáka GF6 + 14-42, ale ten mi příjde, že docela patlá.
Jestli někoho něco napadá, sem s tím :). Díky předem za rady!
[h=1][/h][h=1][/h]
Sakini (1174)|13.9.2013 10:25
Při takových požadavcích je možností habaděj - automat a do jpegu, fotky do A4. Takže pokud to má být velice dobré v horším světle - každopádně vestavěné blesky jsou dnes většinou maximálně dostačující, spíš slabé.
Olympus E-PM2 + 14-42 - velice dobrý senzor, možnost nastavit odšumování, a zdařilé zpracování obrazu do jpegu. ISO automatika funguje rozumně, a na špatně osvětlené interiéry bez problému. Nemá blesk vestavěný, ale externí který je součástí balení - není sice nijak extra silný, ale v praxi funguje líp jelikož je trochu dál od objektivu, byl jsem s ním vždy spokojenější než s vestavěnými. E-PM2 je dostatečně kompaktní, a přitom moderní foťák.
Sony NEX-3N + 16-50 - kompaktní řešení s vynikajícím senzorem pro horší světlo. Zvládá i vysoké citlivosti, je používaný i v mnoha zrcadlovkách, takže blesk je jen málokdy třeba (je malý a slabý. Celkově je to hodně pohodový a výkonný foťák, příjemně se ovládá a dává hodně dobré výsledky. Pro interiéry by mohlo být prospěšné i "nadstandartní" 16 mm ohnisko, na širokých se každý milimetr počítá.
Sony NEX-5R + 18-55 - se stejným senzorem jako NEX-3N, trochu větší ale zase se líp drží a ovládá. Objektiv je o něco lepší než 16-50, ale taky větší. Pokud ovšem nejde o pohodlí ovládání, na popsané účely stejně dobře poslouží o třetinu levnější 3N.
Samsung NX1000 + 20-50 - pomalejší, ale kompaktní přístroj s velkým senzorem. Dobře zvládne vyšší citlivosti, jpegy nejsou nejlepší na světě ale bez větších problémů, a objektiv je přímo vynikající (možná by jen byl trochu málo široký na potřebné focení). Hlavním důvodem by byla vynikající doprodejová cena, minulý týden jsem ho koupil v balení s Galaxy Tabem 2 za 6.000,- (ne, není to překlep). I pokud není v akci je za dobré peníze. Blesk má jako Olympusy externí, tedy o něco lépe využitelný než vestavěný.
Panasonic GF6, toť otázka. Je to ještě pořád dost mladý model, a chce to víc praktických poznatků. Osobně bych moderní PENy pořád upřednostnil, i když má spoustu všelijakých fičůrek.

Myslím že na dané požadavky zrcadlovky moc nesedí, a když už tak určitě jsou lepší volby než Canon 600D. Třeba Nikon D5100 (stejný senzor používají NEXy). Nejlepším tipem je ovšem Sony A58, která za deset tisíc nabídne bezkonkurenční výkon (i v horším světle), velmi dobrý setový objektiv, výbornou ergonomii a spoustu výbavy. Ovšem kompaktní to není ani náhodou, a celkově si myslím že zrcadlovka není vhodné řešení pro realitní makléřku, není to ani elegantní ani praktické na cesty.

Profi kompakty dokážou podat taky schopné výkony, a jsou samozřejmě nejskladnější, ale s tím je spojený i generálně nižší výkon při horším světle. Nikon P7700, Canon G15, Panasonic LX7, Olympus XZ-2, Pentax MX-1, to všechno jsou výborné přístroje, ale pokud nejde o nekompromisní "malost" tak CSC je výstupem jednoznačně překonávají a jsou lepší volbou. Nejlepší a nejskladnější je Sony RX100, který ovšem cenově je nad patnácti tisíci - ten dokáže hodně a je opravdu malý. Ovšem za menší cenu se dá koupit CSC s ještě větším výkonem, takže pokud nejde o velikost za každou cenu, malá bezzrcadlovka za míň peněz dá víc muziky.
Deee-aN (97)|13.9.2013 11:32
Teda, to je přímo diplomka :D. Díky moc za rozbor!:)
Předám ke zvážení...
rousini (738)|13.9.2013 15:55
Osobně bych pro daný účel vzal Panasonic LX7. Má 24mm ohnisko a vynikající světelnost. Další oblasti jako barevné podání nebo míra detailů vyjádřená hrubostí omítky se v realitní kanceláři neřeší.
Tím samozřejně nechci shodit Sakiniho rozbor...
Deee-aN (97)|23.10.2013 11:22
Tak kolegyně nakonec podlehla (v mé nepřítomnosti) argumentům kolegy, který se řídí zásadou větší - lepší a pořídila si nějaký entry level DSLR Canon... Komu není rady...
Sakini (1174)|23.10.2013 11:37
No, kdo chce kam :-) na to máme každý svou hlavu a občanku.