Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký další objektiv k Olympusu E-pm1?

Dudgeon (6)|16.9.2013 09:54
Dobrý den,
potřeboval bych poradit, jaký by byl vhodný další objektiv k setovému 14-42 mm.
Bohužel budu mit i do budoucna dost omezený finanční limit.
Určitě by se mi libil univerzální Olympus 17mm/1,8, portrétní 45mm/1,8 a telezoom 40-150mm.
Bohužel kromě toho telezoomu jsou poněkud dražší.
Objevil jsem, že existuje Sigma 60mm, která v zahraničních testech dopadla výborně a je za výbornou cenu.
Uvažuji, že by mohla zastat jak pozici portretniho objektivu, tak částečně i telezoomu.

Máte někdo s tímto objektivem zkušenost? Nebo co si myslíte o ohnisku 120 mm?
Telezoom to není, ale myslím, že by mi docela rozšiřil rozsah ohnisek proti seťáku,
plus je i slušná světelnost 2,8, zvlášť když podle testů krasně kreslí na plnou clonu.
Díky za rady.
Sakini (1174)|16.9.2013 11:04
Sigma 60/2.8 DN je z těch tří pevných objektivů snad vůbec nejlepší, jednoznačně schopná jako portrétní díky ohnisku (2.8 dnes není nějak extra světelné, ale není to ani špatné a pro normální fotky je to akorát). Ovšem pevných 120 mm není zase takový dosah (seťák má 84), a v roli víceúčelového teleobjektivu bude dobrá maximálně na trochu lepší přiblížení, naprosto nedostatečná bude v okamžiku jakékoliv akce kvůli pevnému ohnisku. Ale v tomhle směru je 40-150 dostupný, bazarově nové kousky z dvojsetů za cca tři tisíce (sehnal jsem dokonce za dva, stačilo jen to trochu okecat), a za ty peníze je to nečekaně dobrý objektiv. Telezoom ta Sigma nenahradí, ale jinak je to velice dobrý objektiv jak na portréty tak na nějaké ty detaily. A vyjde levněji než 45/1.8 - což je bez diskuzí parádní kousek, jen o něco nákladnější. Tou šedesátkou chybu neuděláš, otázka je jestli tolik fotíš portréty, ono nějaké to oddělení od pozadí a detaily ta 40-150 taky zvládá, cca na 60 mm. A na běžné focení je šedesátka zase docela dlouhá, musíš od všeho být dál. Na mnohem víc situací se hodí třicítka, pracuje se s ní hodně přirozeně a má taky slušné výsledky.
Je to na rozhodnutí, co vlastně fotíš nejvíc. Každopádně na větší vzdálenosti bych nejdřív pořídil 40-150 a pak řešil něco pevného.