Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký kompakt do 5000,-?

kultus (1295)|24.6.2014 12:27
Tak na tom olympusu budes muset nastavit rezim P a pak podle potreby zapinat blesk. Na nikonu nebudes muset krome zacatecniho nastaveni nic menit, to ze ma vymenny objektiv nic neznamena.Spousta lidi si koupi zrcadlovku a foti na automat a ani objektiv si zadny nekoupi...takze tak. Je to na tobe, olympus XZ-10 jsem mel a je to dobra hracka.
Milan Šurkala (3381)|24.6.2014 12:39
Tak on hlavně ten Olympus má mnohem lepší světelnost než běžné kompakty, takže odpadnou některé případy, kde ten blesk ani nebude potřebovat. Ale samozřejmě záleží, někdo prostě ani ten blesk zapínat nechce (podle mého názoru jej obecně automatiky většiny přístrojů zapínají zbytečně moc často).
Komo (840)|24.6.2014 13:29
Ak nejde o kvalitu a ma to mat nevyskakovaci blesk, tak jej kup hocico, vyberaj podla vzhladu. Trebars za tych 4000.
solfan (28)|25.6.2014 11:18
ok, takze trosku zmenim pristup. mam cenu do 4500,- max, ziadne priplacanie :-)
co by ste doporucili?
na vyber je toho spuuuuuusta...
Pavel Matějka (394)|25.6.2014 11:37
Pak je to jedno - kup nejlevnější křáp, co seženeš a bude vyhovovat základními vlastnostmi, třeba typem napájení. Například Canon A2500 nebo Canon Ixus 132.
solfan (28)|25.6.2014 11:49
to fakt nie je ziadny rozdiel medzi fotakom za 2000 a 4000?
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 11:53
[QUOTE=solfan;31431]to fakt nie je ziadny rozdiel medzi fotakom za 2000 a 4000?[/QUOTE]

V takových blbostech jako je zoom (a od toho odvíjející se vlastnosti jako makro...)... Snímače to má stejné, světelnosti plus minus stejně mizerné, funkce většinou také... rozdíl je tak mezi CCD a CMOS kompakty, kde ty CMOS kompakty mívají např. navíc Full HD video a některé funkce navíc. Kvalitou snímků je téměř jedno, zda koupíš fotoaparát za 1500 nebo za 5000.
kultus (1295)|25.6.2014 12:02
Bohuzel soucasna situace...canon SX510 za 4800,- i s 16GB kartou a dopravou zdarma a jestli ani to ne pak uz opravdu cokoliv co se babci bude libit treba za 2000,- ;) za ty prachy bych ale radeji zkusil bazar! Sam jsem prodaval za litr starsi 8Mpx canon co mel fotky skoro jako olympus XZ-10, dnesne premegapixlovane fotaky foti hur nez lepsi fotomobily...

Jeste jsem ho nasel za 4900,- s 8GB kartou a brasnou...softcom.
solfan (28)|25.6.2014 12:10
a zhodneme sa aspon na tom, ze kazdopadne si polepsim oproti A430 (rychlost, kvalita fotiek, vydrz fotaku a pod), nech vyberiem v podstate cokolvek?

---------- Doplněno v 12:10 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:09 ----------

canon SX510 uz nie je mydlova krabicka...to sa proste ma nosit bezne v kabelke a vytiahnut, ked treba odfotit vnucata :-)
Komo (840)|25.6.2014 12:19
Jednoducho kup fotak za ten financny strop a budes moct spavat s kludnym svedomim, ze si pre nu urobil vsetko co sa dalo.

---------- Doplněno v 12:19 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:15 ----------

S tym polepsenim kvality fotiek by som si nebol isty.
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 12:20
[QUOTE=solfan;31434]a zhodneme sa aspon na tom, ze kazdopadne si polepsim oproti A430 (rychlost, kvalita fotiek, vydrz fotaku a pod), nech vyberiem v podstate cokolvek?[/QUOTE]

No, těžko říct.

Rychlost... asi ano (byť zrovna tu mám jeden úplně nový fotoaparát, který rychlostí ustrnul tak v roce 2005, tak většina levných přístrojů bude svižnějších).
Kvalita fotek... no, možná více detailů v ostrých detailních plochách (budovy, auta), méně barevného šumu, ale zase více patlání. Viz zajímavý test starého 3MPx fotoaparátu versus 14MPx nové kompakty (https://www.digimanie.cz/recenze-stary-vs-novy-aneb-megapixely-k-nicemu/4123), kde ty nové neměly zrovna nějak dramatický náskok - ten byl vidět u těch ostrých ploch, naopak tráva, stromy vypadají nezřídka lépe u starších.
Výdrž fotoaparátu... ta bude spíše horší, menší fotoaparáty = malý akumulátor = malá výdrž, obecně u malých kompaktů tak 200-250 snímků.

Jestli má smysl si kupovat nový levný fotoaparát (kompakt), tak snad jen kvůli videu (HD nebo Full HD). Kupovat CCD kompakt je šílenost a zbytečnost, CMOS kompakt nabídne aspoň Full HD video, občas HDR a podobné funkce.
solfan (28)|25.6.2014 12:28
jasne...osobne si myslim, ze co sa tyka rychlosti, tak si polepsim, predsa len, je to 7 rokov.
ked si dam filter na stroje okolo 3000,-
co by ste teda z toho vybrali?
kultus (1295)|25.6.2014 12:34
[QUOTE=solfan;31434]a zhodneme sa aspon na tom, ze kazdopadne si polepsim oproti A430 (rychlost, kvalita fotiek, vydrz fotaku a pod), nech vyberiem v podstate cokolvek?

---------- Doplněno v 12:10 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:09 ----------

canon SX510 uz nie je mydlova krabicka...to sa proste ma nosit bezne v kabelke a vytiahnut, ked treba odfotit vnucata :-)[/QUOTE]

Co ja vim jakou ma kabelku? :) z mydlovych krabicek se mu vyrovna SX280, ale to uz je min. za 5000,- co jsem videl recenze A430 tak s SX510/SX280 si urcite polepsis, min. v kvalite fotek a vydrzi + nemusis resit tuzkovky. Podle mne ani ten sum neni tak hrozny, otazka spis zni jestli to stoji za tech 5K. Protoze jestli si s SX510 za 4700,-polepsis treba o 50% tak s nikonem 1 J2 za 5000,- si polepsis treba o 100% a u tech mydlovych krabicek si mozna polepsis ve vydrzi mozna v rychlosti, ale co se tyce vystupu kdyz ty 16-20Mpx fotky zmensis na 4Mpx co ma A430 mozna se dostanes na stejnou kvalitu, ale takhle se to tezko srovnava bez zkusenosti. To bys musel mit nafocenou stejnou scenu nekolika fotakama a primo je srovnavat...
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 12:34
Z tohohle, co ti vyhodilo, jen tu SZ3 od Panasonicu. Pak za 4000 Kč tam vidím Fuji F660, která by nemusela být úplně marná.
solfan (28)|25.6.2014 12:44
jasne...a preco je ccd silenost?
s cmos je tam este olympus vh-520...

---------- Doplněno v 12:43 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:43 ----------

jo, ten fuji ma vyskakovaci blesk...a to moc nechcem...

---------- Doplněno v 12:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:43 ----------

[QUOTE=kultus;31438]Co ja vim jakou ma kabelku? :) z mydlovych krabicek se mu vyrovna SX280, ale to uz je min. za 5000,- co jsem videl recenze A430 tak s SX510/SX280 si urcite polepsis, min. v kvalite fotek a vydrzi + nemusis resit tuzkovky. Podle mne ani ten sum neni tak hrozny, otazka spis zni jestli to stoji za tech 5K. Protoze jestli si s SX510 za 4700,-polepsis treba o 50% tak s nikonem 1 J2 za 5000,- si polepsis treba o 100% a u tech mydlovych krabicek si mozna polepsis ve vydrzi mozna v rychlosti, ale co se tyce vystupu kdyz ty 16-20Mpx fotky zmensis na 4Mpx co ma A430 mozna se dostanes na stejnou kvalitu, ale takhle se to tezko srovnava bez zkusenosti. To bys musel mit nafocenou stejnou scenu nekolika fotakama a primo je srovnavat...[/QUOTE]

jasne...chapem, ze sa to tazko porovnava, kazdopadne si to zlepsim aspon v ergonomii, tak apson nieco :-D
kultus (1295)|25.6.2014 13:00
no po tolika letech a za ty prachy to teda neni zadna vyhra zejmena kdyz to srovnas s dostupnou konkurenci jen o maly peniz drazsi ;) nic, vem nakou mydelnicku...
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 13:10
[QUOTE=solfan;31440]jasne...a preco je ccd silenost?[/QUOTE]

Protože CCD ti právě nepřinese nic nového proti starému kompaktu. Nic proti kvalitě obrazu CCD čipu, problém je ale v tom, že CCD senzory jsou pomalé. A z toho plyne to, že obvykle zvládají jen HD video, zatímco CMOS ti dá už Full HD (snad jen Panasonic měl CCD s Full HD videem). CCD bude mít sekvenční snímání s rychlostí někde okolo 0,5 až 1 fps, zatímco CMOS se může klidně vyšplhat až někam k 10 fps v plném rozlišení. CCD díky své pomalosti pomalu vyčítá pixely z čipu a protože kompakt ostří pomocí kontrastního ostření (porovnávání jednotlivých jinak zaostřených snímků), tak pomalý snímač samozřejmě dává snímky pomalu a ostření je obvykle pomalejší. CMOS snímač může mít kvalitnější panoramata (ta se vytváří z videosekvencí, takže je jasné, že z Full HD videa můžeš udělat kvalitnější panorama s více detaily než z HD videa), obvykle CMOS kompakty mívají i HDR (byť nic nebrání tomu, aby to umělo i CCD a některé to umí)...

Když už chceš vysolit ty peníze za nový fotoaparát, tak prostě nevidím smysl v tom, kupovat si to, co už mám... Když už to nebude fotit nějak dramaticky lépe, tak ať to umí aspoň něco nového.
solfan (28)|25.6.2014 14:16
super odpoved, dik moc :-)
takze z toho mi vyplyvaju tieto alternativy:
http://obchod.fotoskoda.cz/panasonic-lumix-dmc-sz3-cerny/
http://obchod.fotoskoda.cz/olympus-stylus-vh-520-fialovy/

a ono to ma byt darcek, proste z toho stareho canona uz nie je dobry pocit, tak proste po x rokoch vymena :-)
solfan (28)|25.6.2014 14:28
jo a zistil som co to ma nahradit: canon A460, 5mpx
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 14:43
No, pokud se nepletu, tak ten Olympus možná bude mít "slavný" 14MPx MOS snímač z FZ100, který opravdu dost šuměl... Jenže on ani ten 16MPx Panasonic není nějaký zázrak. No, uvidíš. Za ty tři tisíce jsou to takoví jednoocí s 15 dioptriemi bez brýlí mezi slepými.
solfan (28)|25.6.2014 15:00
no ja rozumiem, ale vy to tu beriete z pohladu ludi, ktori sa s fotkami radi hraju a riesia to.
ja to chcem pre osobu, ktora si bude fotit vnucata a potom fotky prezerat na PC a sem tam niektoru da vyvolat do standardneho formatu (10x15...)
a ma to byt nahrada za tu A460.

hlavny rozdiel medzi tym olympusom a panasonicom je asi v HD (panasonic) a fullHD (olympus) videu.
Komo (840)|25.6.2014 15:16
Nie je to celkom tak. Pri dobrom svetle foti dobre vsetko( dost zjednodusene povedane). Naroky na kvalitu fotoaparatu rastu so zhorsujucimi sa svetelnymi podmienkami. Rozdiel medzi fotkou z lacneho kompaktu a lepsieho kompaktu zhotovenou v narocnejsich podmienkach uvidi aj laik. Otazne je, kolko si je kto ochotny za ten rozdiel priplatit .
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 15:25
Takže pozor, chyba... SZ3 nemá CMOS, ale CCD, proto má jen HD video. Takže SZ3 rušíme z výběru. Samozřejmě otázkou je, zda chceš vůbec Full HD video... Prostě v této kategorii může koupit jen špatný fotoaparát a hodně špatný.
kultus (1295)|25.6.2014 15:27
Ale konkretne tady uz ten rozdil tak velky nebude stejne tak mezi treba SZ3 a SX510 kdyz nebude svetlo. Ale rozdil mezi SZ3 a olympusem XZ-10 bude za zhorsenych podminek-interier, exterier za sera obrovsky! A ani tak kvuli samotnemu snimaci jako spis svetelnemu objektivu. Komo tim chce rict, ze zatimco z XZ-10 budes mit na vanoce u stromecku pri horsim osvetleni obstojnou fotku, z SH3 dostanes bez blesku jen patlaninu kde sotva rozeznas tvare kdyz to prezenu :) kup ten olympus a mas klid
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 15:37
On je vtip také v tom, že všichni strašně rádi nechávají tu automatiku blesku (ostatně tazatel o tom už psal), a pak ta světelnost nehraje až tak velkou roli, protože je to všecko tím bleskem zabité.
solfan (28)|25.6.2014 15:48
no pri tom sz3 pisu ze cip mos, takze neviem :-)
a ano, rozumiem, ze rozdiel vo fotakoch je hlavne pri zhorsenych podmienkach.
a ano, rozumiem, ze pri lacnych fotakoch je to o samych kompromisoch.

s tym fullHD to nie je take horuce, asi by stacilo aj HD (nie som si isty, ci to prehra na PC, a su tam uz aj vacsie naroky na kartu a pod...takze toto podstatne nebude...)

---------- Doplněno v 15:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:47 ----------

pre mna je podstatne, ci je to zlepsenie oproti A460 :-)
Milan Šurkala (3381)|25.6.2014 16:00
[QUOTE=solfan;31460]no pri tom sz3 pisu ze cip mos, takze neviem :-)[/QUOTE]

Je tam chyba, SZ3 má rozhodně CCD a ne CMOS (MOS). Zlepšení to bude ve větším zoomu, kvalitnějším videu, přítomnosti stabilizace.
solfan (28)|26.6.2014 14:04
takze! :-)
dufam, ze ma neukamenujete, ale po domacej porade mam par updates:
cenova hladina noveho fotaku sa este prebera a preto vas chcem poziadat o radu a trpezlivost :-)
v podstate naroky na fotak ostavaju:
- bude sa fotit a tocit na automatiku
- fotky budu v PC, sem tam sa nieco vytlaci
- jednoduche ovladanie
- fotit sa bude vsetko okolo, hlavne rodina
- fotak sa bude nosit v kabelke, ale nakoniec to nemusi byt uplne mydlova krabicka, kazdopadne nechcem nieco co sa uz podoba na zrkadlovku
- bolo by fajn, ak by to bolo fotak, ktory nema uplne titerne tlacitka a da sa v pohode obsluhovat aj s dlhymi nechtami :-)

ale chcel by som vybrat par zastupcov v dajme tomu troch cenovych relaciach:
lacny fitak (cca 3000 KC): http://obchod.fotoskoda.cz/olympus-stylus-vh-520-fialovy/
fotak cena okolo 5000 KC: olympus XZ-10 http://obchod.fotoskoda.cz/olympus-stylus-xz-10-cerny/
fotak v cene okolo 7000 - 8000 KC: http://obchod.fotoskoda.cz/olympus-stylus-xz-2-cerny/ ???

alebo mate ine napady?
kultus (1295)|26.6.2014 14:17
Tak jestli byl doted dobry fotak za 3000,- tak nevidim duvod kupovat XZ-2 nebo EPM2. Takze za mne porad Olympus XZ-10 nebo Nikon 1 J2, jeste treba Nikon P330, budou dobrym kompromisem ceny-kvality.
Komo (840)|26.6.2014 14:46
Za osem uz je tusim e pm 2.
solfan (28)|26.6.2014 15:30
stale plati, ze je to pre 60 rocnu babicku :-)
takze pokial nie je nutne, tak zbytocne platit viac nemusim. proste ak medzi dvoma fotakmi bude rozdiel len vtedy, ak pouzijem iny objektiv, alebo nejake manualne nastavenia, tak to zmysel nema...
Komo (840)|26.6.2014 15:42
No ved epm2 je vraj prave pre 60 rocne babicky.
kultus (1295)|26.6.2014 15:50
to je reklamni slogan electroworldu? :D
Komo (840)|26.6.2014 15:59
kultus:asi nie, ale mohol by byt.
Solfan, ty si nepoucitelny.
kultus (1295)|26.6.2014 16:13
tady bych to uz tak nehrotil, jestli bude mit za cenu kolem 5000,- nikon 1 J2 nebo XZ-10 bude to o dost mensi pruser nez kupovat za 3-4000 nejakou mydlovou krabku...

komo: mezi nama, dneska je uz skoro kazdy fotak jak pro babicky, chytnu cvaknu na automat a z tech lepsich pristroju uz mam hotovou fotku jak vino...tady uz nema takovy smysl to hnat cenove nahoru...
solfan (28)|26.6.2014 16:24
[QUOTE=Komo;31498]kultus:asi nie, ale mohol by byt.
Solfan, ty si nepoucitelny.[/QUOTE]

preco nepoucitelny?

proste sa mi od vcera zmenilo zadanie...napisal som nejake moznosti pre tri cenove alternativy.
a len sa pytam, aky je najvacsi rozdiel medzi napriklad xz-10 a xz-2 s ohladom na uvedne preferencie.
kultus (1295)|26.6.2014 16:40
A proc se nepodivas na srovnani tady na digimanii, srovnavali se primo XZ10 a XZ2...a z recenzi se taky lecos dovis, dela je tady jeden clovek jednym zpusobem takze je k dispozici spousta fotek stejnych scen primo srovnatelnych...zase vsechnu praci za tebe delat nebudem. Nez jsem si koupil XZ10 stahl jsem si desitky fotek v plnem rozliseni abych zjistil jak se chova v praxi...
solfan (28)|26.6.2014 16:47
jasne, ja urcite pozeram aj nejake detaily. a rozhodnutie si spravim sam. moje navrhy som uviedol ale rad si necham ukazat aj nieco ine, co by mohol byt tiez prima.
a len sa pytam na vas nazor, ci laik dokaze ocenit xz-2 vs. xz-10 (kludne ine fotaky s roznych cenovych relacii), este raz podotykam, laik.
ano, pochopil som,, ze rozdiel pri fotaku za 3000 vs fotak za 5000 uz laik pozna, otazka ako je to vyssie...
Komo (840)|26.6.2014 17:46
[QUOTE=solfan;31501]preco nepoucitelny?

proste sa mi od vcera zmenilo zadanie...napisal som nejake moznosti pre tri cenove alternativy.
a len sa pytam, aky je najvacsi rozdiel medzi napriklad xz-10 a xz-2 s ohladom na uvedne preferencie.[/QUOTE]
Napriklad preto ,ze nikto ti lacnejsi fotak ako XZ10 nedoporucil a ty si znova zahrnul do svojho vyberu lacnu kategoriu. Chapes , podla tvojich slov, rozdiel medzi fotakom za 3000 a XZ10, ale stale nad nim uvazujes(nad tym lacnym). Ked uz ti nieco doporucime, spochybnis to argumentom, ze ci to nebude zbytocne drahe pre 60 rocnu zenu. A preco by bolo? Ona nema pravo na pekne fotky? Tazko sa radi niekomu, kto nema vyhranene aspon nejake priority. Obratil si sa na skupinu ludi, ktorych fotenie a fotaky viac menej bavia, zaujimaju. Necakaj preto, ze ti pozehnaju nieco proti svojmu presvedceniu. Ale naroky na kvalitu su indiviualne a realita moze byt ina. Kupis jej nieco za 3000 a ona bude stastna , vraj co ti to tam ti blazni rozpravali o nekvalitnych fotkach.
solfan (28)|26.6.2014 17:55
tak len aby som to uviedol na spravnu mieru a beriem, ze to vyznelo divne, ten moj novy poziadavok (aj preto som pisal, aby ste ma nekamenovali) :-)
tu kategoriu za 3000 kc som tam uviedol preto, aby som zhrnul doterajsiu diskusiu. bavili sme sa o tom, tak to tam pisem (moze to niekomu pomoct, kto by si to tu niekedy cital...).

nechajme uz OT.
je teda este nejaka zaujimava alternativa k xz-10 a xz-2? zatial mam nikon 1 J2 a Nikon P330.

detailne porovnanie si uz spravim sam a aj sa sam rozhodnem...
Komo (840)|26.6.2014 18:12
Snad Canon ps s 110.
solfan (28)|30.6.2014 22:15
pani, este sa opytam, nasiel som tuto recenziu a podla nej sa mi ten fotak paci, lenze uz nie je v predaji...
https://www.digimanie.cz/recenze-sony-cyber-shot-hx20v-umi-snad-vsechno/4510

je k nemu aktualne nejaky nastupca?

pripadne co hovorite na:
https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-cerven-2014/5594-2
kultus (1295)|1.7.2014 07:18
HX20V dela rozpatlane fotky...nevim proc jsem ho chtel taky koupit. HX50 na tom o moc lepe neni a nevim proc bych priplacel takove prachy za olejomalby ikdyz ma mozna dobre video a velky ohn.rozsah. drzel bych se doporuceni
solfan (28)|1.7.2014 09:45
ja by som sa rad drzal doporucenia, a verim, ze xz-10 a p330 robia super foto, ale bol som to pozriet real a ta ergonomia je celkom zla (viem, ze som riesil mydlovu krabicku, ale to som si stale myslel, ze to bude lepsie...nemal som prehlad), zle sa to drzi a pod.
pride mi, ze tie co som pisal, bude co sa drzania a ovladania tyka o cosi lepsie...
ale ano, zatial som rozhodnuty pre p330 alebo xz-10, a asi viac ten xz-10. ak mate realne skusenosti s obidvoma, ktory je z uzivatelskeho hladiska lepsie spracovany - mam na mysli drzanie hlavne a fotenie (navigacia v menu ma nezaujima)
kultus (1295)|1.7.2014 11:00
proc se nejdes podivat nekam kde maji XZ-10 nabizi ho snad kazdy obchod vc. fotolabu, ktery je pomalu ve vic mestech nez electroworld a datart...ergonomie je dobra a zpracovani taky, ovladani jednoduche
solfan (28)|1.7.2014 11:36
pisal som vyssie, ze som to obzriet real bol...ale polhodina skusania fotaku nie je nic, co by ukazalo realne problemy/vyhody po par dnoch pouzivania (viem o com pisem, par fotakov som uz vyskusal - kompakty, ultrazoomy, zrkadlovky...)
kultus (1295)|1.7.2014 11:56
tak z tveho prispevku jsem mel pocit, ze je zla ergonomie tech mydlovych krabicek (chce to napsat jasne) coz bych jeste chapal ikdyz tam to neni moc na miste, kdyz se hraje na velikost a zenske maji vetsinou mensi ruce a ty fotaky jsou tak lehke, ze chybejici grip vubec nevadi...jestli jsi mel XZ-10 v ruce pul hodiny, tak nechapu co vic chces poradit na drzeni fotaku. Bud ti do ruky sedne nebo nesedne, budto se ti s nim dobre foti nebo ne. A za pul hodiny se toho da pozkouset hoooodne vc.ovladani. Behem par minut zjistilm, ze blesk na Auto porad vyskakuje! Ja ti sotva reknu, ze se ti bude drzet a ovladat dobre :D Tak se uz konecne rozhodni jakou formu toho fotaku vubec chces jestli kapesnou nebo "bridge" (canon SX510) nebo bezzrcadlovku...vis vubec co chces? Z tvych prispevku jsem uz docela zmateny...
solfan (28)|1.7.2014 12:05
ok, pokusam sa najst fotak, ktory by mal telo podobne ako toto:
https://www.digimanie.cz/nikon-coolpix-l620-se-14-optickym-zoomem/5155
s dobrymi fotkami, ak teda take nieco existuje :-)

preto sa mi celkom paci sony cb HX20V, pretoze telo pripmona aspon trochu dobry grip na drzanie a podla recenzie vyzeral zaujimavo...a teda je tu hx50, ktory ma telo podobne, takze ma celkom zaujima, ale je pravda, ze ten som nazivo este neskusal, takze musim skusit...
solfan (28)|1.7.2014 12:10
a ano, moje prispevky su trochu zmatene, pretoze som presiel vyvojom :-) na zaciatku som si myslel, ze ten vyber bude jednoduchsi a postupne prichadzam na to co by to malo byt :-)
Komo (840)|1.7.2014 12:53
Sranda bude, ked uz konecne budes s vyberom spokojny a ta 60 rocna pani , pre ktoru je fotak urceny , ti ho ofrfle.Ty to zbytocne riesis. Aka ergonomia?Co chces od takeho fotaka? Ved to je viac menej vec zvyku. Snad nema ruky ako lopaty? Ved ona bude len cvakat a nefotit v pracovnom nasadeni ako profesional. Este sa mi nestalo, ze by mi niektory fotak nesedel, co sa tyka ergonomie. Ked to pocujem z ust takeho amatera ako si ty, alebo ja a viem, ako sa s tym bude fotit, tak sa musim smiat.