Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt okolo 10.000,-Kč

Majkl69 (6)|27.9.2013 19:30
Zdravím, dostal jsem možnost si do 8.000 koupit foťák. Teď mám Panasonic DMC-TZ10. S tím jsem v podstatě spokojený. Teď bych se chtěl zase posunout o kousek výš. Jsem ochoten si něco připlatit, třeba tak na 10.000, v opravdu hodně odůvodněném případě i na 12.000. Jsem obyčejný amatér, který fotí hlavně rodinné věci (výlety, oslavy, dovolená...). A hlavně jsem si oblíbil natáčení videa. Měl jsem totiž jakousi kameru JVC (drahou jako čert), u které byl výsledek v interiéru při umělém světle apod. naprosto katastrofální. Celé video bylo do oranžova, takže nešlo použít. Vzpomínám si, že mi tehdy v prodejně řekli, že to je normální, že bych musel mít přisvětlení. A když jsem si pak pustil nahrané video z TZ10, tak jsem se nestačil divit. Na poměry, co jsem byl zvyklý, bylo video parádní. Začal jsem tedy všude nosit jen foťák. Na něm fotím i natáčím. A teď bych chtěl jednoduše zase něco lepšího (pokud je to možné). Zkoušel jsem si samozřejmě nejdříve pročíst nějaké diskuze, ale vždycky jsem měl pocit, že tam není vše tak jako v mém případě. a taky jsou pořád nové a nové přístroje a u starších diskuzí jsem se bál, že už nejsou úplně aktuální. Ještě bych chtěl dodat, že docela rád používám foťák s co nejmenším nastavováním, protože tomu nerozumím. Taky jsem chvíli uvažoval o foťáku s výměnným objektivem (asi se to nazývá CSC). Že bych si nechal starý na ty výlety apod. a na "lepší" focení bych měl ten nový. Z přečtených diskuzí jsem ale dostal pocit, že už bych měl s tím foťákem opravdu aktivně pracovat, aby mělo smysl si ho pořizovat. A na to se moc necítím. Díky za případnou pomoc
Rellik (1136)|27.9.2013 19:50
Neřeš rady tipu, když si pořizuješ drahý foťák, nauč se s tím pořádně pracovat. I na zrcadlovce za 100 000,- můžeš fotit na plný automat, pokud nechceš používat jiné režimy. K tomu tě nikdo nutit nemůže. Takže klidně uvažuj o CSC foťáku. Má větší čip a tím pádem lepší "citlivost" v horších podmínkách. Tady na stránkách je několik recenzí na pár těchto přístrojů https://www.digimanie.cz/csc-fotoaparaty/ tak koukni i tam. Jaký vybrat neporadím, v těchto krajinách se neorientuju. Určitě ale poradí někdo kdo tyto přístroje aspoň částečně zná... ;)
rousini (738)|27.9.2013 22:16
Panasonic umí docela dobře video. Pokud se chceš někam dál posunout, tak budeš muset začít řešit techniku focení a svůj pohled skrz sklo. Na automat se nikam neposuneš, jen můžeš dosáhnout technicky lepších snímků (ale zároveň nikdy nevyužiješ možnosti aparátu). Takže s tebe bude furt jen cvakálek, i když i ten může udělat dobrou fotku, ale k tomu na druhou stranu nepotřebuje ten lepší foťák.
Lepší foťák je o tom, že má lepší parametry a především lepší možnosti nastavení. pokud tyto možnosti neumíš nebo nejsi ochoten využít, tak se vlastně nikam neposuneš.
Analogii bych dal řidiče se starým autem bez všemožných asistentů, který se musí svými schopnostmi vypořádat s nástrahami jízdy. A druhý řidič s lepší současnou top technikou (ABS, ESP, hlídání odstupu, jízdního pruhu, únavy vířek...). Oba dojeli do cíle. Kdo z nich lépe ovládá své řemeslo? Jak by to dopadlo, kdyby si techniku vyměnili???

Edit: pokud jde o video, tak zapomeň v dané cenovce na Olympus. Zbude Nikon1 a to zase s fotkama a vůbec ergonomií taky není extra festival. Panasonic G5 se seťákem by ušel, ale osobně v to vidím především nárůst objemu v porovnání s kvalitou.
Ponech si TZ10 na video a fotky řeš přes CSC nebo profikompakt. Osobně bych u CSC volil starší tělo a nějaký slušný pevný objektiv. To bude konečně smysl CSC a navíc tě to chytne...
Majkl69 (6)|28.9.2013 10:19
Tak nad tím přemýšlím a asi jste mně udělali radost. Přece jen mě svým způsobem láká zkusit něco trochu jiného. Teď jenom uvidím, jestli se mi povede to rozvinout a přesunout se k něčemu trochu jinému. Budu rád za každý další příspěvek, který mi pomůže se nějak rozhodnout. Zkusím projet i něco sám.
Majkl69 (6)|1.10.2013 13:26
Po dlouhém studování jsem se snad posunul. Zdá se, že jsem rozhodnutý zkusit CSC (i když poznámky typu "pokud ti nevadí horší světelné podmínky" apod. mě trochu děsí, protože fotím vše, tak jak jsem psal na začátku). Rozhoduji se mezi Olympus PEN E-PM2, Panasonic Lumix DMC-LX7 a Sony NEX-3N. Odbírám dTest a tam celkem jasně vyhrál NEX. Mám ale obavy, jestli to má u takto technických věcí nějakou hodnotu. Přesto i v souvislosti s cenou bych asi volil tento. Ještě mě trochu překvapilo, že málo přístrojů má GPS, což má i můj starý. Tak snad mi nebude chybět. Co byste zvolili?
rousini (738)|1.10.2013 14:08
CSC je o objektivu. Bez znalosti tohoto nelze komentovat... Pokud je málo peněz, tak bych si ponechal v hledáčku i něco od Samsungu. Když si pohraješ s RAWem, tak bude výsledek velmi dobrý. Jejich seťáky jsou asi best. Vadou je všeobecně velký datový objem snímku a tudíž delší ukládání na kartu. Pro rodinné foto, krajinku, architekturu je to nepodstatný údaj.
E-PM2 je dost osekaná na ovladače na těle. Kup E-PL3 a zbytek investuj do skla. Až se za dva roky budou vyprodávat za pár šušňů E-P(L)5, tak koupiš i dobré tělo.
Majkl69 (6)|3.10.2013 14:24
Moc díky za radu, ale já moc nechci přemýšlet co bude za dva roky. Nevím co přijde za technologie, nevím jestli mě bude třeba bavit si s foťákem hrát apod. Není to ani tak o tom kolik je peněz, spíš o tom, že z všelijakých referencí mám pocit, že není třeba, abych v mém konkrétním případě utrácel nějak víc než jsem avízoval. Když se učím na housle, tak si je taky hned nekupuje za 100tis.:). Chci tím jen říct, že nevím, jestli budu chtít někdy dále investovat do dalšího příslušenství apod.. Mám pocit, že aparáty, které jsem si předvybral, nejsou špatné. Alespoň podle názorů vás znalých. Co ale vím, je to, že když už někde budu, tak chci tahat na rameni jen jeden aparát na foto i na video. Proto bych se ještě zkusil zeptat, který z následujících je schopen udělat nejlepší video (s fotkama budu, myslím, takjaktak spokojený).
Sony NEX-3N
Olympus PEN E-PM2
Panasonic Lumix LX7
Canon PowerShot G15
Vím, že dva jsou kompakty a dva CSC, ale já prostě nevím pro co se mám rozhodnout.
rousini (738)|3.10.2013 14:51
V tom případě bych šel do profikompaktu. Oproti seťáku bude vždy lepší rozsah ohnisek a obrazová kvalita nebude výrazná (větší čip CSC je devalvován horší světelností). Pokud tě to někdy chytne, tak dobrý kompakt pro focení žánru na který momentálně nemáš objektiv a výbavu (makro, video, ND filtr...) se vždycky hodí jako doplněk.
LX7 má myslím lepší video než G15, ale chce si to ověřit.

Jinak to není o utrácení. Utrácet znamená nakoupit a nebýt spokojen... Navíc spousta objektivů se dá při troše trpělivosti natrefit z bazaru. Sice ty dobrý skla jsou furt dost drahé, ale výsledek se nedá porovnávat...
Sakini (1174)|4.10.2013 09:50
Pokud chceš být s něčím spokojený, tak hlavně se nemůžeš dívat na to co by mohlo přijít za rok, a jaká bude někdy nová technologie ;-) ještě bude trvat dost let než foťáky budou umět fotit s nekonečným ISO a nebudou potřebovat objektiv, takže je to spíš o momentální potřebě a o tom co ti bude celkově stačit. Nákup potřebného zařízení pak není jen nějaké utrácení, ale určitá forma investice - za peníze dostaneš určitou schopnost.
Ty čtyři vybrané modely ti všechny dají možnost komplexního ovládání, manuální režimy apod. CSC mají sice nesvětelné objektivy, ale dohánějí to velikostí senzoru, takže to taky není zásadní otázka. U profikompaktů je rozsah trochu větší (delší), ale nijak kriticky.
LX7 má oproti G15 světelnější, ale i kratší objektiv, a je trochu slabší v barvách (co se jpegu týče). Rozdíl ve videu by se asi hledal těžko, možná je Panasonic v číslech o něco lepší ale reálně to asi nepoznáš. Každopádně oba umí velmi dobré video.
E-PM2, jako ostatně většina PENů, je co se videa týče takový dnešní standart, v průběhu natáčení tedy nelze nic měnit. Kvalita je víc než dostatečná a autofokus funguje dobře, ovšem mikrofon pobírá poměrně dost zvuků.
NEX-3N taky natáčí solidní video, a se setovým objektivem je autofokus opravdu neslyšný. Ovšem přesto že objektiv je powerzoom a měl by zajišťovat plynulé zoomování, je to spíš takový trhavý pohyb, a navíc motorický přenos zoomu je často solidně slyšet nahraný ve zvukové stopě (možná jsem měl nějaký hlučnější kousek).

Pokud by šlo čistě o fotky, sám bych sáhl po NEXu - z toho APS-C senzoru vytáhnu na ISO 4000 mnohem víc než na co se profikompakty vůbec zmůžou. Ale pro tvé potřeby bude právě profikompakt nejlepší řešení, jelikož spojuje schopnosti několika objektivů na bezzrcadlovce (lepší seťák, makroojektiv, částečně teleobjektiv, pevný portréťák), obrazová kvalita je velice dobrá, a i v budoucnu se může jako příruční hodit. Ať už to bude LX7 nebo G15, získáš dostatečně všestranný přístroj který udělá hodně práce.

A k těm Samsungům: momentálně mám NX210 s 18-55 (za šest tisíc jsem ho v obchodě prostě nemohl nechat, na vánoce z něho bude pěkný dárek) a je to velice talentovaný malý přístroj. 20 MPx APS-C už je prostě poznat, kvalit Sony senzorů nedosahuje ale dá se z něho opravdu hodně vytřískat, a to i při focení přímo do jpegu. Modifikace firmwaru docela popostrčily rychlost ostření a podle všeho je upravená i velikost obrazových souborů, protože se po upgradu ukládají rychleji (foťák měl po koupi základní, nejstarší firmware) a už se s tím dá i normálně pracovat. Video mě ovšem moc nepřesvědčilo, na běžný malý videoklip je dostatečné a autofokus pracuje solidně, ale nedejbože aby šlo o dynamičtější situaci, to je hned na hranici možností. Velkým plus je opravdu dobrý seťák, proti tomu nemůžu říct ani ň, opravdu příjemný a kvalitní objektiv. Za výprodejové ceny to je hodně dobrý kup, i vzhledem k cenám objektivů - 30/2 za čtyři tisíce, tele za pět, a za patnáct tisíc má člověk najednou pěkný set (ale to není doporučení k Majklovu dotazu, spíš všeobecná informace)
http://sakini.rajce.idnes.cz/Samsung_NX210_18-55_III
Majkl69 (6)|4.10.2013 18:13
Ještě jednou díky Vám oběma. Snad se dostávám do konečné fáze. Vypadá to, že bych pořídil G15. Jen ještě dva dotazy. Mělo by pro mě nějaký opravdový smysl, kdybych začal uvažovat i o nové G16? A ještě jednu informaci bych rád měl k NEXu. Mělo by vliv na kvalitu video dokoupení jiného objektivu? Nebo ty ovlivňují hlavně focení? Pokud by totiž video nebylo u NEXu "vylepšitelné", tak už opravdu není co řešit. Rozum mi říká jednoznačně, abych koupil kompakt. Ale to druhé já láká zkusit něco nepoznané.
Sakini (1174)|4.10.2013 18:56
Pevný světelný objektiv umožní natáčet s malou hloubkou ostrosti, a opticky se určitě projeví, ale základ videa zůstává stejný takže nějaký zásadní obrat nenastane. A 18-55 pro video žádný kvalitativní rozdíl neznamená.
Nový procesor, ještě o něco rychlejší sériové snímání, time lapse - je otázka jestli ti tohle za ten nemalý příplatek stojí. Co se všeho zásadního týče (objektiv, ergonomie, ovládání), je G16 to samé dobré jako patnáctka.
Majkl69 (6)|7.10.2013 10:24
Právě jsem objednal G15. Ještě naposled Vám velký dík. Moc jste mi pomohli. Michal
Sakini (1174)|7.10.2013 10:35
Pěkná volba - kdyžtak se poděl o první dojmy...