Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

CPL

zeloi (79)|30.9.2013 17:47
Zdravím. Pořídil jsem si polarizační CPL filtr. Dnes při focení jsem zjistil, že když ho nastavuji vůči obloze kvůli zvýraznění mraků, tak mi vybarví oblohu do krásné modré (což je fajn), ale jen v části snímku. Nikoliv na celém. Takže ve výsledku je krásně modrá obloha například jen na středu snímku.[ATTACH=CONFIG]940[/ATTACH] Dělám něco špatně nebo mám divný filtr??
f.jpg
Hupp (225)|30.9.2013 23:05
Ahoj, to je normální. Dost záleží, pod jakým úhlem svítí slunce. Možná by se na tuhle scénu hodil líp přechodový filtr.
zeloi (79)|1.10.2013 05:53
Díky. Jsem rád, že je to rukama a ne filtrem. Takže pořídím ještě nějaký ten přechoďák. Jaký byl použitý na to tvém snímku, prosím ??
Hupp (225)|1.10.2013 13:59
Nepoužívám ho tak často, taky je otázka, jestli se ti vyplatí ho pořizovat. Záleží, jak moc se tomu člověk věnuje. Já mám polarizák i přechod'ák Marumi. Žádný další filtry kromě UV nemám (nejspíš by stejně ležely doma v krabici :-) )
Rellik (1136)|1.10.2013 19:05
[QUOTE=Hupp;27839](nejspíš by stejně ležely doma v krabici :-)[/QUOTE] Přesně tak. Já už upustil i od používání polarizáku... :) Jen mám nasazené UVčko jen jako ochranu objektivu... :)
zeloi (79)|1.10.2013 19:39
Takže místo CPL je lepší použít přechodový filtr, aby byl efekt na celém snímku? :confused: UV mám taky, ale ten je opravdu jen jako ochrana skla objektivu - bez efektu.
Rellik (1136)|1.10.2013 20:26
[QUOTE=zeloi;27842]Takže místo CPL je lepší použít přechodový filtr, aby byl efekt na celém snímku?[/QUOTE] V podstatě jo. Polarizák už podle názvu polarizuje určitou vlnovou délku světla. Pokud není světlo v ideální konstalaci, tak polarizák může vykazovat různý účinek v různých místech na ploše snímku - viz tvůj případ. Pokud použiješ přechoďák, tak ten v podstatě jen omezí průchod jakéhokoliv světla a tak je jeho účinek stejný po celé ploše (podle jeho natočení). Takže může být lepší než polarizák, někdy naopak. Každý filtr má své pro a proti... Já měl několik barevných přechodových snímků včetně toho CPL, ale nakonec jsem jejich použití úplně eliminoval, jelikož jsem zjistil, že než se s tím nastavovat a řešit pro a proti, za to snad ani nestojí a tak fotím bez použití jakýchkoliv filtrů a když se koukneš na mé snímky ,tak mi jejich používání vůbec nechybí...
zeloi (79)|1.10.2013 20:42
Díky za vysvětlení. Asi bych zkusil pořídit nějaký ten přechoďák. Jen se hloupě zeptám: to je takový ten rozpůlený,část stmavená a část čirá?
Hupp (225)|1.10.2013 21:13
Jo, to je on. Jde o to, že když máš např. tmavší popředí a jasnou oblohu - nebo mraky, které se přepalují, tak přechod'ák sníží rozdíl jasů popředí a oblohy, což by jinak čip nemusel pobrat (dynamický rozsah). I tak ho ale používám spíš málo. A když už ho použiju, tak mám většinou i verzi fotky s polarizákem
zeloi (79)|1.10.2013 21:17
díky.... tak zkusím ještě pořídit ten přechoďák, když CPL už mám a budu zkoušet a zkoušet a zkoušet..... :notsure
Warior (4)|31.5.2016 11:25
Pokud jde o mne polarizační filtry sem tam užívám, ale moc jde o cit, vhodný úhel a kompozici, tyto tři veličiny když jsou v harmonii, tak to jde. Jinak si myslím, že přechodovým třeba Hoya filtrem se správnou hodnotou je to docela jednodušší :-)) ale jak píšete vyplatí se mít obojí, obojí má svoje kouzlo