Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon nebo Canon na rychlé a přesné ostření v cenové relaci za tělo 20-30tis?

cebrusak (5)|20.10.2013 15:50
Ahoj,
mám zatím jednoho kandidáta a tím je D7100 + sklo 24-70 a 70-200mm f2,8 s tím, že hlavním kriteriem je rychlé a přesné ostření sportu,ale třeba i reportážních akcí, krajinek nebo případných portrétů. Vestavěné video se hodí určitě taky i když není hlavním kriteriem,ale ušetří vyndavání mobilu z kapsy ;)

Kamarádi Canonáci mi od Nicona zrazují i když mi D7100 pěkně padne do ruky a mám z něj celkově dobrý dojem, ale prý co co má Canon tak Nikon teprve dohání, od skel např třeba lkové profi sklo 200-400 s extenferem, profi telo 1DX, nebo EOS Cinema kamery...
To prej Nikon nemá ani náhodou, jejich skla jsou k tomu drahá a těžká..............a pokud kresleji aspon srovnatelne tak spíše zaostávají.

Jde mi o to, kdyby byla obdoba u Canonu a vyšla celkově cenově příznivěji, tak není co řešit.
Myslel jsem, že EOS 7 D bude rovnocenný D7100 se system ostření Multi-CAM 3500DX jako D300 , ale i kdyby tak bych musel v případě nutnosti točit video mobilem z kapsy.

Jaký máte na to názor?
Přecházím z ultrazoomu, ale občas zrcadlo držím v ruce a to jak Nikon, tak i Canon. Eos550D a D300
Díky
Sakini (1174)|20.10.2013 18:03
:-))) opět ta pohádka o levných objektivech od Canonu, a příšerně drahých od Nikonu. Každá značka má své, a oba systémy pro a proti, ale zásadní je to co ty potřebuješ. EOS Cinema nebo brutální Mark X jsou pro tebe irelevantní, když chceš něco jiného. A po pouhém pohledu do ceníků zřetelně vidím, že současné verze 24-70 i 70-200 2.8(stab.) jsou u Canonu viditelně dražší, jen o několik desítek gramů lehčí, a podle mnoha testů a měření jsou Nikkory co se týče optické kvality bezkonkurenční (nové Canony se jim bez problému vyrovnají, ale určitě nejsou o řády dál, ať se optiky nebo ostření týče, o účinnosti stabilizace nemluvě - VR od Nikonu je jedno z nejlepších řešení). Canon 200-400 (což je naprostá novinka) je pěkný argument, ovšem dvakrát tak drahý jako Nikkor 200-400 - a při ceně tří set tisíc je to spíš argument teoretický (i když má zabudovaný konvertor) pro někoho kdo vybírá v APS-C tělech.
A co se pokročilých APS-C těl týče, to taky není tak jednostranné. EOS 7D bude ještě dlouho platný sportovní foťák, a na video je to známý přeborník, ve své době dal tenhle model Nikonu docela zabrat, ale dnes už určitě není to nejlepší co se dá sehnat. Fakt je, že D7100 má ještě lepší AF (lepší se od Nikonu ani nedá koupit), jeho senzor ten v 7D přebíjí jak detaily tak dynamickým rozsahem, a nabízí pro sport dodatečnou crop funkci která jednak prodlouží dosah a jaednak pokryje celou užívanou plochu AF body. 7D je o něco lepší v rychlosti snímání - 6 vs 8 sn./s - a vejde se mu do vyrovnávací paměti víc snímků. Taky je odolnější, ovšem D7100 je taky utěsněný a mechanicky velice odolný, oba mají závěrku testovanou na 150.000 spuštění. Roky jsou už přece jen znát, a Nikon má přece jen ve většině parametrů navrch, a ve zbytku je rozdíl jen částečný (šest nebo osm snímků za sekundu, kdo to bude řešit). Navíc je aktuálně stále D7100 o několik tisíc levnější. Co se týče sportovní fotografie, v top FF třídě bych kdykoliv upřednostnil Mark X před D4, ale ve vyšší APS-C skupině má dnes Nikon hodně navrch. To o dohánění vývoje u Nikonu se říká už od doby kdy za Canonem na sportovním poli zaostal, jenže to už bude za chvíli třicet let a je to docela pasé. Dnes naopak Canon hrubě zaostal v APS-C zrcadlovkách, nový EOS 70D je velice pokročilý typ, ovšem používá stejný původní AF systém jako 7D, a jeho hybridní ostření na senzoru je pro sportovní fotografii většinou irelevantní (mimo cyklisty na startu focené přes hlavy davu před tebou a podobné situace). Jeho senzor je zcela nový ovšem pomalu se začíná ukazovat že nějaký výrazný kvalitativní skok nenastal, a nemálo tradičních uživatelů Canonů dokonce mluví neskrývaně o zklamání. I tento nový model od Canonu D7100 celkově překoná, přece jen Multi-CAM 3500 to je opravdu věc, hlavně ve verzi kterou obsahuje.
Je to o tvých preferencích, pokud začínáš od základu máš tu možnost zvolit si to co ti bude reálně vyhovovat, a co ti přinese potřebné výhody. Co se objektivů týče neuděláš chybu ani s jednou značkou. U těla je Nikon momentálně dál, u Canonu bys musel volit buď 7D nebo novou 70D která se sedmičce schopnostmi a povahou dost podobá - zvol to co ti reálně líp poslouží svými schopnostmi.

Každopádně čistě cenově - tělo + 24-70 + 70-200 v 2.8 (aktuální verze): EOS 7D cca 150 tisíc, D7100 cca 130 tisíc. Samozřejmě u Canonu je možné jít do nestabilizované 70-200, pokud bys cítil že stabilizaci nepotřebuješ, ta je o dost levnější, a 24-70 ti může stačit v f/4 ta je taky výrazně levnější. Takové objektivy Nikon nemá.
Rellik (1136)|20.10.2013 18:18
No konkrétně u těch skel bych řekl, že nikon je na tom o moc líp než canon. Canon u těch levnějších skel dost pokulhává. S D7100 a 51 ostřícími body s technikou vzatou z profi zrcadlovek nikonu je myslím D7100 jasná volba. Zejména pokud se mu dodá kvalitní objektiv. Ono kolegové canoňáci prominou, ale koluje takové přísloví, že kdo chce fotit koupí si nikon a kdo chce točit, koupí si canon... Jinak abych se ještě vrátil k objektivům. Canon má sadu levných a méně kvalitních objektivů, pak dlouho nic a pak má sadu drahých a kvalitních objektivů. Nikon má to samé, ale mimo to má ještě střední vrstvu objektivům která je mezičlánek mezi těmi "nekvalitními" a kvalitními, které u canonu chybí...
Když srovnáš třeba Canon 70D a Nikon D7100 v šumu, tak jasně vítězí Nikon http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_70D/RAW_noise.shtml Canon už viditelně dost šumí už na ISO200, což není zrovna fajn. To samé můžeš porovnat v ostrosti http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_70D/RAW_quality.shtml kde zase vítězí nikon (až na tu první fotku, která je evidentně mázlá pohybem). A i tady je vidět celkem šum v obloze už i na ISO100.

V každém případě je hlavně na tobě pro co se nakonec rozhodneš. :)
Sakini (1174)|20.10.2013 18:27
[QUOTE=Rellik;27959]Zejména pokud se mu dodá kvalitní objektiv.[/QUOTE] D7100 s 24-70/2.8 VR jsem testoval ještě před uvedením typu do prodeje, a kontinuální ostření je jednak přímo instantní, a jednak se drží na sledovaném objektu jak známka na koberci. Na sport naprosto vynikající.
nephilim (353)|20.10.2013 20:28
Kamarád má Canon 7D se 70-200/2.8 L IS. Měl jsem možnost s tím fotit. Sám mám D300 se 70-200/2.8 VR. Oba fotíme prakticky totéž, tj. více méně sportovní reportáž (parkur, krasobruslení, scénický tanec v divadle a podobné rychlé děje ve špatném osvětlení) Nemohu říct, že bych pozoroval zásadní rozdíl mezi oběma sestavami. Co by ale mohl Nikon od Canonu okopírovat je práce s ostřícími body. Je báječné jak se při přetočení foťáku mezi vertikální a horizontální polohou vcelku logicky přesune ostřící bod či body.
Sakini (1174)|20.10.2013 21:06
Ještě k objektivům - u těch lepších se není třeba bát bazaru, na Nikon víceméně není problém sehnat 70-200 VRI který je taky výborný, a jelikož půjde o APS-C nabízí se brilantní a rychlý 17-55/2.8, který bude mít vhodnější rozsah než 24-70. Ušetří to dost peněz. Pro Canon se pak nabízí na začátek 70-200/4L (světelnost 4 u tohoto objektivu není žádný problém), který se dá sehnat za hodně rozumné peníze, jde o výborné tele a pokud bys měl později tendenci k 2.8, zase ho dobře prodáš protože neztrácí moc hodnoty. A na kratší rozsah 17-55/2.8, který sice není L ale má jejich kvalitu. I na těch se ušetří hodně, a výborně poslouží. Není nutné pro začátek kupovat to nejdražší.
cebrusak (5)|20.10.2013 21:20
Takže to vypadá pořád na D7100.
Sklo zoom nebo pevné?
Když za jeden Nikon 17-55mm f/2,8 AF-S DX koupím : 35mm F1.8 AF-S DX za 5tis a 50mm f/1,8 AF-S NIKKOR G taky za 5tis, tak mi ještě zbude na další
Sakini (1174)|20.10.2013 21:36
Podle toho co budeš v tom krátkém rozsahu fotit. Třeba na koncerty a jiné akce, kde je menší jasně ohraničený prostor, jsou pevná skla vyloženě šikovná. Pokud se ti cíle budou víc pohybovat, posloužíš si zoomem líp. Navíc 17-55 je opravdu hodně ostrý, takže za pevnými skly nezaostává, a ostří rychleji. Ale zase je pravda že za něj můžeš mít tři pevné - 35, 50 a ještě bys sehnal starší 85/1.8 D, všechno výborné kousky. Takže podle preferencí si zvol...
Sakini (1174)|21.10.2013 23:22
To se naprosto nedá říct, jaký vliv by na takové fotky měly technické parametry diskutované výbavy (každopádně levnější pevná skla nejsou dělaná na rychlé ostření, protože mají sloužit pro jiné účely u kterých to není třeba, a chce to jisté umění je použít na akční scény). Nemáme k dispozici zcela konkrétní kompletní údaje o použitých přístrojích a objektivech, nemluvě o vlivu schopností uživatele který nakonec rozhoduje o výsledku, ať už jde o vyfocení scény nebo postprocessing. Volšový ruce znemožní jakoukoliv techniku, bezpodmínečné snahy o panning často vedou k absolutnímu zmršení snímku, a když není ta správná představa nepomůže nic. Opravdu se nedá říct jak jinak by vypadaly, čistě technicky dostaneš větší možnosti díky AF a schopnostem senzoru, a když použiješ rychlý objektiv hodně ti usnadní snímání akčních scén, budeš mít mnohem větší šance na úspěšné výsledky, ale ve finále to bude ve tvých rukách - můžeš to mlátit jak Baťa cvičky, nebo z toho dostat maximum.
hkstaripraha (2)|9.11.2013 22:43
Vybíral jsem dva roky svou první digitální zrcadlovku(DX), přecházel jsem také z ultrazoomu(Panasonic FZ-7) a za tu dobu se objevilo mnoho potencionálních modelů, ale já stále váhal nad základním rozhodnutím, jestli budu canonista či nikonista. Nakonec přišel NIKON D7100 a já se konečně rozhodl. Mám zatím jen pevnou portrétní 50mm/1,8G, ale budu kupovat základák Nikon 16-85mm a tele Tamron 70-300mm. Rychlost a přesnost ostření jsou právě u tohoto Nikonu na výborné úrovni a nemám s tím žádné problémy, konečné rozhodnutí bude jen na tobě, ale já jsem s Nikonem spokojený.
nephilim (353)|10.11.2013 09:34
Včera jsem čistě jen pro svou zábavu fotil na módní přehlídce. Seděl jsem v čele přehlídkového mola. Dělal jsem snímky, kdy modelka šla po molu proti mě. Zastavila se nade mnou a jak se otáčela do stran, tak jsem si vybíral pózy pro fotky. Střídal jsem Nikkor 16-85 a Nikkor 70-200/2.8 VR. Jakkoliv Nikkor 16-85 stíhal, oproti 70-200 byl citelně pomalejší. Vím to, protože s nimi mám šestiletou zkušenost a tak vím kdy si mohu dovolit fotit s jedním nebo druhým. Pokud by ale někdo požadoval i od 16-85 stejnou rychlost jako od 70-200/2.8, pak by mohl být nákupem 16-85 zklamaný z jinak skvělého objektivu.
Na druhou stranu nutno přiznat, že se tam motala i paní s D3100 a 18-105 a i ona byla schopná dát to. Sice to byla víc loterie která fotka se povede a která ne, ale i tato sestava šla použít.
hkstaripraha (2)|11.11.2013 21:25
[QUOTE=nephilim;28101] Střídal jsem Nikkor 16-85 a Nikkor 70-200/2.8 VR. Jakkoliv Nikkor 16-85 stíhal, oproti 70-200 byl citelně pomalejší. Vím to, protože s nimi mám šestiletou zkušenost a tak vím kdy si mohu dovolit fotit s jedním nebo druhým. Pokud by ale někdo požadoval i od 16-85 stejnou rychlost jako od 70-200/2.8, pak by mohl být nákupem 16-85 zklamaný z jinak skvělého objektivu.[/QUOTE]
Srovnávat oba objektivy podle mne objektivně moc nelze, protože jsou to jak rozdílné kategorie objektivů, tak markantních cenových rozdílů i technických parametrů. Na rychlosti ostření bude mít vliv i tělo(D300-D7100) a i když jde o hardwarově stejný autofokus, tak funguje líp u D7100, protože má firmware z profi D4, viz. testy srovnávání. Neberte to jako nějakou reklamu Nikonu, ale toto téma má řešit výběr samostatného těla a v současné době ve formátu APS-C/DX je převaha v technické kvalitě obrazu(kvalita senzorů=barevná hloubka, dynamický rozsah a výše ISO) na straně Nikonu. Pokud preferuješ cebrusak jiné vlastnosti bude tvůj výběr složitější, ale já osobně bych volil mezi srovnatelnými Nikon D7100 či Canon EOS 70D.
cebrusak (5)|11.11.2013 21:46
Tělo už jsem vybral.
D7100 mi oproti 70D lépe padne do ruky. Ted už jen objektiv.
Zatím můj favorit s čím bych chtěl začít je Sigma 17-70 http://www.hama.cz/sigma-17-70mm-f2-8-4-dc-macro-os-hsm-nikon-rada-contemporary-/ . Není až tak cenově vysoko a fotky z něj nevypadají taky špatně.
Sakini (1174)|12.11.2013 07:32
Inu proč ne, jako univerzální základ postačí - i když cenově 16-85 od ní už opravdu není daleko, nemluvě o momentální bohaté bazarové nabídce. Pokud máš dobrý pocit, tak je to dostatečný objektiv pro D7100.
cebrusak (5)|12.11.2013 20:48
nephilim:
ani bych tomu nevěřil, kdyby to někdo nezkusil, že bude 70-200 při focení takhle z blízka a navíc né přímo za ideální světelnosti rychlejší než 16-85. Čekal bych ohnisko 80, že bude optimum a navíc víc ze široka oproti teleti a ono je tomu naopak ...