Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Fotoaparát na focení produktů i firemních akcí

Neregistrovaný (0)|30.10.2013 11:00
Tazatel: Tomáš Bařina

Znění dotazu: Dobrý den,
předem bych chtěl deklarovat, že foťákům nerozumím natolik, abych byl schopen je nějak kvalifikovaně hodnotit nebo odhadnout jejich možnosti.

A teď můj problém:
Ve firmě máme fotoaparát Olympus SP-600UZ. Používáme ho hlavně na dvě věci - focení firemních akcí a focení produktů.

Problém je ten, že fotky produktů obsahují vysokou míru šumu a ne příliš ostré hrany. Blesk v tomto případě použít nejde, neboť na kovových a lakovaných produktech vytváří nežádoucí odlesky (a i s bleskem to není žádná sláva). U malých obrázků šum nevadí, ale pokud chci použít fotku na stěně veletržního stánku problém to už je.

U fotek firemních akcí mám stejný problém. Šum a rozmazání při pohybu i za poměrně dobrých světelných podmínek. Ani u interiérových fotkek se mi na žádný režim foťáku nepodařilo zachytit kvalitní snímek např. tančícího páru. Momentky jsou prostě velký problém. Blesk opět použít nechci, protože pak je sice tančící pár ostrý, ale pozadím fotky je temnota...

Vedení firmy se díky nedostatku kvalitních snímků konečně uvolilo koupit nový foťák a pověřilo mne ho vybrat (na základě úvahy "upravuje fotky ve Photoshopu, takže rozumí foťákům"). Cenový limit, který mi dali, je do 5000 Kč. Vzhledem k požadavkům si nemyslím, že to je reálné ani při nákupu foťáku z druhé ruky.

Chtěl bych se tedy zeptat, zda byste mi mohli na základě požadavků nějaké fotoaparáty doporučit, případně říct, jaká je spodní hranice ceny foťáků, které tyto požadavky splňují.

Děkuji mnohokrát.
rousini (738)|30.10.2013 14:31
Firemní večírek s neosvětleným parketem (intimní nebo jen efektové osvětlení) nevyfotí nic. O jaké produkty se jedná, kdo bude mačkat spoušť?
Jinak předběžně Panasonic LX7, ale to bude muset firma počkat až skončí recese a vytáhnot z kapsy cca desítku.
Sakini (1174)|30.10.2013 15:13
Takové úkoly budou vyžadovat za a) větší senzor který si líp poradí s vysokými citlivostmi, b) plně manuální ovládání kvůli produktové fotografii, c) systém s lepším řešením blesku, protože bez něj se firemní akce v interiéru holt zvládnout nedají. Produkty je potřeba fotit s precizním nastavením ze stativu, aby se šlo držet nejnižší citlivosti a vyvarovat se šumu. Při akcích to bez blesku nepůjde (pokud tedy nebudu mít zrovna Nikon D3S za 150 papírů), ale chce to nějaké lepší řešení než vyskakovací blesčík (třeba malý externí který mají některé CSC). Možností je relativně dost, ať už mezi profi kompakty nebo základními bezzrcadlovkami, ovšem nemá cenu to rozebírat pokud není vyšší limit - za pět tisíc to asi vážně nepůjde. Řekněme 8-10 tisíc, třeba Samsungy NX by mohly vyhovět, jejich velký senzor slušně zvládá vyšší citlivosti a ve výprodeji nejsou drahé.
nephilim (353)|30.10.2013 16:00
Add focení produktů bleskem. Nejen proto, že je to kompakt, pro takové focení je vždy nejlepší použít co nejnižší citlivost, což vede k dlouhým časům a tedy potřebě stativu. Pokud jde o blesk a lesklé povrchy. Zde pomůže cokoliv co bude fungovat jako difuzér, rozptýlí světlo. Klidně blesknout přes pauzovací papír, bílé tílko, řídké prostěradlo apod. Kreativitě se meze nekladou. Nejsprávnější je pochopitelně světelný stan a světla rozmístěná kolem dokola.

Add firemní akce za sporého osvětlení. Zde je jediná rada, co největší čip a co nejsvětelnější objektiv. Další možností je použít foťák s menším čipem a externí blesk, protože potřebné světlo by dodal externí blesk. Úplně nejlepší řešení je ale foťák s co největším čipem, na foťáku co nejsvětelnější objektiv a to celé doplněné o externí blesk.

Pět tisíc je ale i na nákup v bazarech silně podhodnocená suma.