Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jaký byl váš první digitální fotoaparát?

Petr S. (328)|3.4.2009 11:51
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jaký byl váš první digitální fotoaparát?

Počátek digitálního snímání fotografií datujeme do roku 1961, kdy byl poprvé popsán proces snímání digitálních fotografií. Navzdory tomu byl ale první funkční prototyp "digitálu" představen až mnohem později. Jaký byl ale ten váš první a co všechno dokázal? Jak jste s ním byli spokojeni? Ať už jste v rucou drželi jakoukoliv unikátnost - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|3.4.2009 12:06
Prvním digitálem u nás doma byl Hewlett Packard 635. Když jsem s ním fotil naposledy, měl jsem dojem, že ho okamžitě vyhodím do kontejneru. Beznadějně pomalé, pořád si to všecko přenastavovalo na defaultní hodnoty (toto fakt nenávidím), spotřebu elektrické energie to mělo snad jak stolní PC. Ať tam dal člověk jakékoli baterie jakékoli kvality jakéhokoli nabití, přes 40 snímků se nebylo téměř možné stabilně dostat. Opravdu jsem ho neměl rád, nemám a nikdy nebudu :-) To druhý fotoaparát Panasonic Lumix FZ7, to už bylo jiné kafe :-)
Filcka (300)|3.4.2009 12:18
Tak ten si vybavuju naprosto presne : Umax AstraPix 420 a kdykoliv si na nej i na firmu Umax a jejich Hot Line vzpomenu, naskakuji me na hyzdich pupinky. Umax vydal tomuto uzasnemu technickemu zazraku aktualizovany firmware, ktery vylepsil vlastnosti fotaku tak, ze se na kazdem snimku objevil na leve polovine obrazu fialovy pruh. Nikdo se pak k tomu neznal, servisni technik Umaxu me dodnes dluzi .bin soubor s puvodni verzi firmwaru, ktery me slibil cca pred 7 nebo kolika lety poslat. :D Po zhruba roce pouzivani uz fotak nesel ani zapnout... Od Umaxu uz nikdy nic ani zadarmo... :thumbdown
Neregistrovaný (0)|3.4.2009 12:41
Ano taky jsem používal aparát značky Umax byl to Astrapix 560. Bylo to něco neskutečného, ale před cca 8 lety to byl opravdu výkřik moderní techniky, spíš teda nic moc jiného se za rozumnou cenu koupit nedalo. Fotky při jakémkoliv nastavení vyvážení bílé (byli na výběr asi čtyři možnosti, ale ve výsledku to bylo úplně jedno) byli silně nažloutlé, takže výsledky byli kolikrát velmi zajímavé. Pevný fokus byl taky velice zajímavý :) Potom jsem pořídil Kodak DX6490, ale to už je jiná pohádka :)
Petr S. (328)|3.4.2009 12:51
To můj první byl ten, který stále používám - Panasonic Lumix FZ5, takže jsem žádné trampoty se starými foťáky nezažil. Nicméně vím o kamarádce, která měla nějaký starý HP, který proto, aby vůbec fotil musel být přelepen izolepou :-) Když jsem ji do něj vložil 2GB kartu (divil jsem se, že to ten foťák vůbec utáhnul), tak byla ráda, že se ji na ni vejde několik tisíc fotek...
Filcka (300)|3.4.2009 13:16
[QUOTE=Neregistrovaný;1632]Ano taky jsem používal aparát znaèky Umax byl to Astrapix 560. Bylo to nìco neskuteèného, ale pøed cca 8 lety to byl opravdu výkøik moderní techniky, spíš teda nic moc jiného se za rozumnou cenu koupit nedalo. Fotky pøi jakémkoliv nastavení vyvážení bílé (byli na výbìr asi ètyøi možnosti, ale ve výsledku to bylo úplnì jedno) byli silnì nažloutlé, takže výsledky byli kolikrát velmi zajímavé. Pevný fokus byl taky velice zajímavý :) Potom jsem poøídil Kodak DX6490, ale to už je jiná pohádka :)[/QUOTE]

AstraPix 420 tusim ani zadne moznosti vyvazeni bile nemel, bylo to stejne jako fix focus - fix white na zelenofialovo... :p
Csorky (0)|3.4.2009 14:42
moj prvý je stále kodak Z740...som s nim velmi spokojny ale uz pomaly pokukujem po druhom...
mickaelb (0)|3.4.2009 15:16
Prvni fotoaparat s kterym sem mel co docineni byl Olympus C-1400L, nekdy v roce 1999, jednalo se vlastne o DSLR :) nemuzu si moc stezovat, na svou dobu dobry stroj, jenom ta spotreba baterek byla ponekud horsi, clovek si pripadal jakoby prebijel kazdou chvili delostrelecky kanon, baterie vzdy vyletely z fotaku uplne horke :D
Obrazek pro ilustraci:
http://www.olympus-global.com/en/corc/history/camera/popup/image/pop67_c1400l.jpg
Neregistrovaný (0)|3.4.2009 15:48
před x lety jsem se nechal zlákat reklamou a koupil 3Mpx foťák Twingate, to že ty fotky z něj vypadaj dobře mi vydrželo asi 2 měsíce, po dalším půl roce šel z domu a já se stal věrnej značce canon, a jsem stále až do dnešních dnů.
Petr S. (328)|3.4.2009 17:45
Twingate? Exotická to značka :-)
mensa (3)|3.4.2009 18:08
Můj první byl Canon PowerShot A510 s tímto fotoaparátem jsem byl velice spokojen a do teď slouží zbytku rodiny bez problému.
T(h)om (0)|3.4.2009 18:09
Můj první digitál byla Konica Minolta Z1. Pamatuji si jak jsem byl pyšný když jsem si ji v lednu 2005 nesl z obchodu domů. 3MPix a 10x zoom! Kdyby mi tenkrát při poryvu větru nespadla za skály i se stativem, možná bych ji měl dodnes. Čest její památce! Vystřídal ji Olympus SP-500UZ, ale k Minoltě jsem přilnul více nehledě na to, že se mi na obrázcích z Olympusu neustále zdál rozostřený levý spodní okraj a ani reklamace to neřešily. Proto když mi jeden prodavač v Egyptě nabídl, že ho ode mě koupí (za velmi rozumné peníze), neváhal jsem a zbavil se ho. Následoval Panasonic Lumix FZ-50. Pravda, šuměl (šumí) jak sviňa, ale člověk už se s ním opravdu dobře vyblbne a ten objektiv od Leiky... no slintám ještě teď.
Před třemi týdny jsem opět inovoval a tentokrát už snad na delší dobu naposled. Pořídil jsem si zrcadlovku Nikon D60. Ještě si k ní hodlám dokoupit nějaké ty lepší objektivy a přestat měnit saloony. Právě procházím fází "deziluze z DSLR", kterou na digimanii už někdo trefně popsal. Věřím ale, že tuto deziluzi brzy proměním v euforii a neudělám Nikonu ostudu.
nigi (0)|3.4.2009 18:49
Tak já jsem si přesně před 5 lety koupil svůj první digitál Olympus C-720 UZ. V té době teprve ultrazoomy začínaly a 8x optický zoom byl opravdu hóóódně moc a byl jsem na to právem pyšný. Dodnes foťák dobře slouží mým známým, kterým jsem jej prodal a když porovnám fotky z něj ze současnými z kompaktů, tak jsou kupodivu velmi dobré. Asi díky tomu, že 3mpix byly pro jeho snímač ideální a ani při ISO400 nějak výrazně nešuměl. Také kresba objektivu byla více než dobrá. Dokazuje to jen to, že 10 a více mpix na dnešních kompaktech je špatná volba.
Ještě taková kuriozitka. V té době jsem s fotografií začínal a dlouho jsem věřil, že vlastním pravou digitální zrcadlovku, jak tenkrát hrdě hlásal e-shop, kde jsem jej kupoval :-)
Fanagan (7)|3.4.2009 19:14
Môj prvý bol Olympus Cammedia C-310. Keď si naň spomeniem tak plačem od radosti, že ho už nepoužívam. Pán Šurkala píše že max 40 snímok na tom svojom. Mne pri novo nabitých baterkách 2500 mAh a viac vykazoval že sú slabé, po cvaknutí s bleskom minimálne 15 sekúnd, kým bol schopný nejakej činnosti. Vláčil som zo sebou 4 páry bateriek a nebol som schopný vydržať s nimi 1 deň. Tie isté baterky používam teraz v Canone SX10 IS a to je balada s výdržou, neviem čo sú vybité baterky a to fotím dosť.
Milan Šurkala (3381)|3.4.2009 20:03
[QUOTE=Fanagan;1642]Môj prvý bol Olympus Cammedia C-310. Keď si naň spomeniem tak plačem od radosti, že ho už nepoužívam. Pán Šurkala píše že max 40 snímok na tom svojom. Mne pri novo nabitých baterkách 2500 mAh a viac vykazoval že sú slabé, po cvaknutí s bleskom minimálne 15 sekúnd, kým bol schopný nejakej činnosti. Vláčil som zo sebou 4 páry bateriek a nebol som schopný vydržať s nimi 1 deň. Tie isté baterky používam teraz v Canone SX10 IS a to je balada s výdržou, neviem čo sú vybité baterky a to fotím dosť.[/QUOTE]

No asi tak nějak :-) Měl jsem tři sady plně nabité a s těmi dvěmi lepšími sériemi to bylo sotva těch 30 snímků. S horšími bateriemi se mi paradoxně povedlo překonat 40 snímků (ale jen o trochu). Přišel jsem domů, hodil tyto údajně vybité baterie do novějšího kompaktu Canon a povedlo se mi pořídit 650 snímků. Už se ani nedivím, že to HP v této oblasti vzdalo. Jinak fotograficky to nebyl špatný fotoaparát. Na to, že nic neuměl, dělal vcelku dobré fotky. Jen byl ukrutně pomalý.
Neregistrovaný Frydous (0)|3.4.2009 20:11
Tak také přispěji svou troškou. Můj první digitál byl Canon Power Shot A50 s 1,3 Mpx a 8 MB CF kartou. Před 9 lety bomba, aspoň u nás na venkově :-) Jinak pokud si vzpomenu na stahování plné 8 MB karty do PC pomocí sériového kabelu, které zabralo cca 20 minut, to se člověk dlouho těšil než si mohl prohlédnout výsledky jeho snažení. Natož pak když jsem si pořídil první čtečku a nestíhal mrkat na tu rychlost stahování. Vyhrabal jsem ho teď z šuplíku a je teda znát, že něco držíte v ruce, žádný plasťák :-) Jo to byly časy.
RadekG (37)|3.4.2009 21:47
Koncem roku 2002 jsem si vypůjčil od známého Olympuse C-něco. Byl to 2megovej kompakt a tenkrát to byl superstroj.

V roce 2003 jsem si pořídil Olympuse C720UZ 3mega 8*zoom(za hříšný peníze), ten po pár letech začal zlobit, tak jsem narychlo sehnal Nikon L6 po něm hned Canon A430.

No a poslední kompaktík byl paňáček FZ8(škoda, že tak šumí) ten jsem po půl roce prodal a koupil jsem si své první zrcátko nikon D60. (A zjistil jsem, že jsem zase na začátku!!!)
Neregistrovaný (0)|3.4.2009 22:39
Prvý digitál ktorým som fotil bol sinar s digitálnou stenou 4MPx s cenou asi 6 miliónov českých korún. Potom dlho-dlho nič až som si v 2002 kúpil jeden z prvých kusov Nikon D100 a to bola hrôza. Každý obrázok som musel vypiplať v počítači a len výroba jepegov z RAWov trvala vždy veky. Keď som musel nafotiť viac záberov chytalo ma šialenstvo. Potom Nikon D70s, ten už bol ako tak použiteľný a teraz fičím na Canone
bumago (20)|3.4.2009 23:45
Můj první byl HP 735, v létě 2004. Byl sice dost žravý a líný, ale celkem se s tím dalo existovat. Zajímavé bylo, že baterky které označil jako vybité byly po 1/2 až 1 hodině zotavení schopné udělat dalších asi 10-15 snímků. Takže jsem tahal dva páry a tak 2x až 3x je protočil než šly na nabíječku. Na druhou stranu fotky dělal většinou dobré, občas se povedla i velmi dobrá. Po roce dostal ještě z výprodeje (za asi 1/3 původní ceny) dokovací stanici se síťovým zdrojem. Na vánoce 2005 ho dostala sestra a já si koupil Canon PS A510, který mám dodnes (teď už jako doplněk k Nikonu D40).

HPčko fotí dodnes, i když má za sebou koupel v Lužnici, kam si ho v létě 2006 vzal synovec. Pak bylo asi dva roky odloženo na půdě, kde se mu povedlo dokonale vyschnout a ukázalo se, že přežilo.
Neregistrovaný (0)|4.4.2009 12:19
[QUOTE=Milan Šurkala;1643]No asi tak nějak :-) Měl jsem tři sady plně nabité a s těmi dvěmi lepšími sériemi to bylo sotva těch 30 snímků. S horšími bateriemi se mi paradoxně povedlo překonat 40 snímků (ale jen o trochu). Přišel jsem domů, hodil tyto údajně vybité baterie do novějšího kompaktu Canon a povedlo se mi pořídit 650 snímků. Už se ani nedivím, že to HP v této oblasti vzdalo. Jinak fotograficky to nebyl špatný fotoaparát. Na to, že nic neuměl, dělal vcelku dobré fotky. Jen byl ukrutně pomalý.[/QUOTE]

Mozno ze HP pri navrhu detekcie vybitych bateriek nepocital s tym, ze by niekto miesto baterii 1.5V mohol v tom pouzivat aj baterie 1.2V. T.j. ze akonahle napetie baterie kleslo pod (napr.) 1.3V, uz hlasil ze su vybite a nechcel pracovat :)
Busy (0)|4.4.2009 12:43
Moj prvy digital som si kupil v decembri 2001, bol Olympus Camedia C-2:
http://busy.speccy.cz/tmp/camedia-c2.jpg
http://www.olympus.cz/consumer/29_C-2.htm
cip 2 Mpix 1/2.7", objektiv fix 36 mm F2.8. Bol to vynikajuci fotacik, robil vyborne fotky - moji znami casto nevedeli pochopit, ako je mozne, ze ten moj "stary kram" robi lepsie fotky, ako ich moderne 5-6 megapixelove novinky s velkym zoomom a neviemakymi vymozenostami.

Medzitym som mal moznost robit s mnozstvom inych fotakov (od "pseudofotakov" od HP, cez canony, dokonca aj s Olympusom C8080), ale moj stary C2 vzdy ukazal, ze "ma na to" a rozhodne do srotu nepatri. Dodnes ho mam a stale mi verne a dobre (az na zopar hotpixelov) sluzi :)

Neskor (december 2008) som si kupil Panasonic FZ28 (co bol vtedy (a este dlho potom) podla mna najlepsi kompakt), ale aj napriek jeho ovela pokrocilejsim technologiam, jeho skvelym technickym moznostiam, v niektorych situaciach este stale C2 urobi lepsiu fotku ako FZ28 ...
Milan Šurkala (3381)|4.4.2009 13:45
[QUOTE=Neregistrovaný;1649]Mozno ze HP pri navrhu detekcie vybitych bateriek nepocital s tym, ze by niekto miesto baterii 1.5V mohol v tom pouzivat aj baterie 1.2V. T.j. ze akonahle napetie baterie kleslo pod (napr.) 1.3V, uz hlasil ze su vybite a nechcel pracovat :)[/QUOTE]

To je možné :-) Ale zase fotoaparát, který bude dobře schopen pracovat pouze s nenabíjejícími bateriemi, to není nejlepší řešení. No každopádně bylo s tím foťákem opravdu veselo :-)
Neregistrovaný (0)|4.4.2009 14:11
môj prvý foťák bol canon powershot a 75. bol som s ním maximálne spokojný, mal aj manuálne režimy. doteraz ho používa moja sestra. a olympus by som nechcel ani zadarmo.
relais (23)|4.4.2009 16:33
Tak to já v roce 2003 Kodak DX6490, mám dodnes (mimo jiných), baterka cca 80%. Udělal mně velmi mnoho radosti. Občas ho vyndám dodnes.
relais (23)|4.4.2009 16:38
[QUOTE=Milan Šurkala;1651]To je možné :-) Ale zase fotoaparát, který bude dobře schopen pracovat pouze s nenabíjejícími bateriemi, to není nejlepší řešení. No každopádně bylo s tím foťákem opravdu veselo :-)[/QUOTE]
Ono je to tak. Je foťák hlavně pro Ameriku (USA) a tam jsou primární články (nenabíjecí baterie, chcete-li, neskutečně laciné a to tak, že zákazníci jim dávají přednost před neustálou péčí o akumulátory. Stejně tak Kodak - řada Z812 a výš.
Bofh (1)|4.4.2009 21:31
Taky přihodim něco málo do mlýna :)
v pre-DSLR éře to byl Fuji FinePix S5600 a v DSLR éře to byl (a stále je) Canon 350D (má svoje mouchy, ale nejdřív skla a pak se uvidí :D)
jerryczech007 (1)|4.4.2009 22:25
Asi v roce 2002 jsem si za 12.500 Kč (!!!!!!!) koupil svůj první digitál 5Mpix Olympus C5000Zoom. Perfektní stroj, ještě dnes s ním fotí již druhá dcera a fotky jsou stále pěkný.
David Kužel (25)|5.4.2009 08:54
Můj první digitál byl vynikající Canon A60. V té době se táta chystal kupovat digitál a já mu doporučoval právě A60. Nedal na mě a koupil Olympus C-360. Tak jsem si na truc koupil A60, abych mu dokázal, že udělal chybu :) Ale to samozřejmě trochu přeháním.
Petr S. (328)|5.4.2009 19:00
[QUOTE=David Kužel;1658]Můj první digitál byl vynikající Canon A60. V té době se táta chystal kupovat digitál a já mu doporučoval právě A60. Nedal na mě a koupil Olympus C-360. Tak jsem si na truc koupil A60, abych mu dokázal, že udělal chybu :) Ale to samozřejmě trochu přeháním.[/QUOTE]

A udělal chybu? ;)
Busy (0)|5.4.2009 19:59
[QUOTE=Petr S.;1662]A udělal chybu? ;)[/QUOTE]

To neviem, ale v prenesenom zmysle slova, ja som kupou svojho Olympusu C-2 urobil chybu. Chyba spocivala v tom, ze C-2 nasadil latku kvality fotky velmi vysoko, a ked som si chcel po case kupit nejaky podobny (ale novsi) kompakt, velmi tazko sa hladal iny, co by robil aspon tak kvalitne fotky... :)
Petr S. (328)|5.4.2009 21:11
Tak takové problémy by se mi také líbily :)
monikash (5)|6.4.2009 08:04
Já začínala s 2MPx Trustem před 7 lety. Nefotil špatně, ale časem, při slabých baterkách občas uložil několik snímku do jednoho souboru, takže vznikaly zajímavé mozaiky (ale třeba za to mohla už stará MMC karta). Nahradil ho Kodak C330, a u téhle značky jsem už zůstala (co se týče dgfota).
jeninicicek (8)|6.4.2009 19:53
Nikkon, přesný typ si nepamatuju. Docela obyčejný, 3x zoom, 4mpx. Po půl roce spadl sestře z výšky cca 40 cm na postel do peřin a sekl se objektiv. Reklamace nešla, cena za opravu = novému. Ted mám Canon 520, přežil již několik pádu, sníh, vodu, atd. Ale až budu mít peníze, začnu uvažovat o novém, chtěl bych ted zrcadlovku...
Neregistrovaný (0)|7.4.2009 23:33
Já jsem začínal tenkrát s digitálem od firmy Umax, typ si nepamatuji. Byl jsem nadšený, můj první digitální fotoaparát. Měl 3Mpix, 10x zoom no paráda. Fotky z něj byly celkem povedené, jenže co se nestalo? Foták mi začal zlobit, na plně nabité baterie dlouho nevydržel a kolikrát se mi ho nepovedlo ani zapnout. Tak jsem ho někam zašil a více jsem se tomu nevěnoval. Až nedávno jsem se znovu začal zajímat o fotoaparáty, konkrétně o digitální zrcadlovky. I kouknul jsem se po nějakých a shlédl jsem pár recenzí. Na základě toho jsem si objednal Canon 50D a teprve s ním jsem pochopil jak vypadá skutečná fotografie. Fotografování mě teď baví a stále se učím něco nového. Jsem maximálně spokojený a mohu ho všem vřele doporučit.
Neregistrovaný (0)|8.4.2009 09:57
Můj první byl Olympus mju 700. Když měl dost světla tak fotil celkem slušně, za umělého osvětlení to bylo horší. Do snímku se vkrádalo plno šumu (červené puntíky) a při ostření často "přejel správné nastavení" a zaostřil někam do volného prostoru. Letos v lednu v něm cosi umřelo. Můžu si leda prohlídnout fotky, pokus přepnutí na jiný režim nebo připojení k PC končí něčím jako BSOD. Na help lince jsem popsal stav a dostalo se mi universální rady "To bude asi rozbitý, dejte to do servisu". No alespoň funguje funkce budík. Dokonce dvojitý - večer ve 22:44 vysune a zasune objektiv a tím zavrčením mi dá znamení, že už je čas jít spát. Kde k týhle funkci přišel nemám tušení.
Busy (0)|8.4.2009 17:28
[QUOTE=jeninicicek;1667]Nikkon, přesný typ si nepamatuju. Docela obyčejný, 3x zoom, 4mpx. Po půl roce spadl sestře z výšky cca 40 cm na postel do peřin a sekl se objektiv. [/QUOTE]

Mne moj Olympus C-2 spadol uz viackrat - a to aj na tvrde dlazdice, z dost velkej vysky, ze sa mu odstiepil kus plastoveho puzdra z rohu a tam, kde su dve casti puzdra spojene, to uz dost odstava. Ale aj napriek tymto "ranam osudu" stale (musim zaklepat) slape ako hodinky.
Petr S. (328)|8.4.2009 22:26
[QUOTE=Neregistrovaný;1681]No alespoň funguje funkce budík. Dokonce dvojitý - večer ve 22:44 vysune a zasune objektiv a tím zavrčením mi dá znamení, že už je čas jít spát. Kde k týhle funkci přišel nemám tušení.[/QUOTE]

No tak to je skvělá funkce, ne? :-)
Neregistrovaný (0)|9.4.2009 07:47
[QUOTE=Petr S.;1688]No tak to je skvělá funkce, ne? :-)[/QUOTE]

Jo, je to prima. Ale možná bych přece jenom víc ocenil původní účel :)
Juravsetin (3)|14.4.2009 19:08
První digitál byl HP 735. Docela slušný, až na spotřebu. Po 2 letech jsem sáhl ke Kodaku a zakoupil Kodak DX 7440. S tím se dalo vyhrát, protože měl i manuální nastavování, které jsem u jiných značek nenašel. Nyní mám další Kodak a to Kodak Z1015IS. Prozatím jen pár měsíců, ale doufám, že bude spokojenost. Video natáčí super a zoom při natáčení se dá použít také. Hlavně děti.
kolecko (1)|16.4.2009 16:16
Nokia N73, ale ta sa asi nepocita,
takze Sony α200.
FotoZemek (77)|5.5.2009 17:21
2Mb kodak koupil sem si to v bazaru za tehdá 1000,- že na kolo. A jel sem s ním Rumunsko a Ukrajinu. Nebudu se šířit.
pak Canon 710is ten mám doteď a chodím s ním snad i na záchod.
No a od té doby sem film ani neoprášil.
pak dvě zrdcadla a skla 9-300mm
Ale stejně mám nejrači ten kompakt. Je to malé, lehké a redy furt.
KEOSAN (49)|7.5.2009 13:34
Asi koncom roku 1998 som kupil moj prvy digitalny fotoaparat - Relisys Dimera DC-3500. Neviem, ci v nom bola 2 alebo 4MB pamatova karta /v maximalnom rozliseni pojal cca 8 fotiek/. Fotil rozlisenie maximalne 640x480 a video nahraval ciernobielo v nejakom podstatne mensom rozliseni. Mam ho funkcny doteraz. Dal sa pripojit na adapter /s ktorym som fotil najviac/, pretoze donho sla jedna specialna foto baterka. Nenabijatelna a ta stala cca 200-300 korun. Jednorazovka a nenasiel som ziadnu dobijaciu, co ma neuveritelne stvalo...

Clovek sa trochu nacakal, kym cez seriovy port prehnal tie obrazky. Na druhu stranu, urobil som nim niektore fotky, ktore by som inac nemal a teraz po rokoch mi to pripada, ako taka dokumentaristika, pretoze vela toho, co bolo fotene uz neexistuje, alebo je uplne inak, co sa za tu dobu zmenilo. Kvalita fotiek, ked to porovnavam teraz, tak mal mizernu. Vtedy sa mi to nezdalo az take zle. Dnes mobily fotia omnoho lepsie.

Co sa tyka kvality fotiek, po rokoch si clovek povie - lepsie nejaka i mizerna fotka, nez ziadna :-) Z toho, co sa zda teraz na technickej urovni sa aj tak o 10-20 rokov bude clovek smiat rovnako, ako ked vidi inu starsiu techniku dnes :-)
Filcka (300)|7.5.2009 19:22
[QUOTE=KEOSAN;1979]

Co sa tyka kvality fotiek, po rokoch si clovek povie - lepsie nejaka i mizerna fotka, nez ziadna :-) Z toho, co sa zda teraz na technickej urovni sa aj tak o 10-20 rokov bude clovek smiat rovnako, ako ked vidi inu starsiu techniku dnes :-)[/QUOTE]

Protoze starsi technika stoji za starou backoru, proto se dnes delaji filtry imitujici "Fuji Provia Film". :D:D:D Stara technika v kvalite strci do kapcy tu novou a jeste se pritom bude dloubat prstem v nose. :thumb
Digitalni technika je jen o rychlosti, o nicem jinem. Stara technika je poctiva rucni prace, remeslo, ktere ma svoji hodnotu...je podstatny rozdil jet v rucne vyrobenem Morganu anebo v seriove vyrobenem vozidle...dnes je dulezitejnsi naflakat seriovym snimanim co nejvic fotek, hlavne aby tam nechybel nedejboze nejaky megapixel...:thumbdown
KEOSAN (49)|7.5.2009 21:22
[QUOTE=Filcka;1986]Protoze starsi technika stoji za starou backoru, proto se dnes delaji filtry imitujici "Fuji Provia Film". :D:D:D Stara technika v kvalite strci do kapcy tu novou a jeste se pritom bude dloubat prstem v nose. :thumb
Digitalni technika je jen o rychlosti, o nicem jinem. Stara technika je poctiva rucni prace, remeslo, ktere ma svoji hodnotu...je podstatny rozdil jet v rucne vyrobenem Morganu anebo v seriove vyrobenem vozidle...dnes je dulezitejnsi naflakat seriovym snimanim co nejvic fotek, hlavne aby tam nechybel nedejboze nejaky megapixel...:thumbdown[/QUOTE]

Ten Relisys bolo asi to najlacnejsie, co sa vtedy dalo zohnat. Tusim stal 7500 korun. Je to lacny plastovy krap.:) Fotky to robilo horsie, nez niekolko rokov stare mobily. Ziadna poctiva rucna praca.... Seriova vyroba je tu uz desiatky rokov, ci storocie od fabrik Forda.

Brat si kupil potom o par rokov neskor Trust 820 LCD Megapixel
http://www.zive.sk/Spravy/Trust-820-Digitak-pod-osemtisic/sc-30-a-255660/default.aspx

Fotil lepsie nez ten Relisys. Vtedy sa mi to tiez zdalo dobre. Az ked nezacal fotit niekde v miestnosti, fotky su zasumene. Samozrejme, ked to porovnam po rokoch s novsimi fotakmi, tak to bol hnus tiez....
Filcka (300)|7.5.2009 23:18
[QUOTE=KEOSAN;1994]Ten Relisys bolo asi to najlacnejsie, co sa vtedy dalo zohnat. Tusim stal 7500 korun. Je to lacny plastovy krap.:) Fotky to robilo horsie, nez niekolko rokov stare mobily. Ziadna poctiva rucna praca.... Seriova vyroba je tu uz desiatky rokov, ci storocie od fabrik Forda.

Brat si kupil potom o par rokov neskor Trust 820 LCD Megapixel
http://www.zive.sk/Spravy/Trust-820-Digitak-pod-osemtisic/sc-30-a-255660/default.aspx

Fotil lepsie nez ten Relisys. Vtedy sa mi to tiez zdalo dobre. Az ked nezacal fotit niekde v miestnosti, fotky su zasumene. Samozrejme, ked to porovnam po rokoch s novsimi fotakmi, tak to bol hnus tiez....[/QUOTE]

Rucni praci jsem spis myslel klasickou, chces li analogovou, fotografii... :)
HimiX (187)|17.5.2009 17:55
Fuji 6500fd, super fotak az na tu rychlost, nebo spis pomalost :-) ostreni.
Neregistrovaný (0)|11.12.2009 14:21
První digitální aparát, který jsem měl byla (a je) stále výtečná K. Minolta Dimage A2 (2004), s kterou (ač dávno běžně používám DSLR aparáty) fotím stále a krom "kompaktních" výhrad (pomalejší ostření, výraznější šum...), se jí dodnes vyrovná jenom málokterý zrcadlový poloprofesionál, co se týče vybavení, pak ani v nejmenším (ani nemluvím o velice kvalitním objektivu minoltí třídy GT). Byť fotoaparáty za oněch pět let udělaly obrovský pokrok, A2 byla, je a bude světlou výjimkou mezi pokročilými EVF přístroji.
stalak (162)|14.12.2009 19:49
Můj 1.digitál byla Minolta Dimage S414,nedám na ni dopustit a občas s ní fotím i dnes.Je sice těžší a větší a jen tak na každodenní nošení není,nicméně si ji občas do terénu beru.A asi budu brát častěji,chci ji zkusit na makro,jak si povede.První testy slibné.Objektiv GT jak je psáno výše,je super.
Na tahání po kapsách,krom foto mobilu,jsem si pořídil Olympus FE 4000 ;)
vstek (1)|26.12.2009 11:07
Můj první "milášek" byl v roce 2004 Panasonic FZ-1. V té době to bylo neskutečné dělo s obrovskou světelností a kvalitní optikou. Dodnes funguje a na focení venku nemá chybu.
Ostatní členové rodiny si ho občas půjčují, ale je na ně prý moc velký :-)).
Dnes fotím se Samsungem GX-1S a občas se mi při vláčení teleobjektivu stýská po stabilizovaném kompaktu s 12x zoomem.
sumida (15)|27.12.2009 16:51
Můj první digitál byl Panasonic FZ5. Pořídil jsem ho když jsem se po létech vrátil k fotografování. Oplýval většinou užitečnými funkcemi - pro mne zejména režimy P,A,S,M a na tu dobu, a popravdě stále solidním rozlišením 5Mp. Byl jsem s ním spokojen, i když při ISO400 na můj vkus až nestydatě šuměl a snímky mi připadaly studené. Zato optika neměla po všech stránkách chybu. Přes veškerou spokojenost jsem byl rozhodnutý vrátit se k zrcadlovce, s kterou jsem vždy fotil. Tak se také stalo, nyní mám D60 od Nikonu s k tomu pár objektivů a filtrů. I když je to pro mne úžasný kvalitativní skok, té FZ5 jsem vděčný za to že mi pomohla poznat, že digitální foto má smysl.