Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon G15 nebo Olympus XZ2 nebo Nikon 7700 ?

horizont (3)|5.11.2013 10:35
Zdravím všechny.Řeším zatím pro mě nerozlousknutelné dilema.Rozhoduji se mezi těmito přístroji.Všechny jsou podobně dobré a také stojí podobně.Takže se člověk při rozhodování a pročítání recenzí zaměřuje na čímdál větší detaily,až si tím pěkně zamotá hlavu.Co se týče požadavků na focení,tak kromě běžných výletních fotek(výlety na motorce=kompaktní přístroj) potřebuji dobré makro,Manželka dělá nehty a jezdí po soutěžích(a já sní)takže dobrá ostrost z blízka a zvládání světelných podmínek veletržních hal je jedním z požadavků.Doposud jsem fotil kompkatním dědečkem Kodak c875.Má ale man.režm který hodně využívám,takže se dovolím nepovažovat za úplného cvakače.

U G15 se mi líbí jeho kompaktní tělo,140mm zoom,barevné podání fotek.Zárověň ale dost tíhne k přepalům a jeho funkční vybavení je chudší nežli u soupeřú.Olympus mě zpočátku zaujal svým elegantním vzhledem a fotkami(barevností).Má výklopný a dotyk.displej atd.Fotky mě ale v původním rozlišení trochu zklamaly šumem a kresbou.Tady si myslím že mají konkurenti navrch.Také zoom 112mm není nic moc,žít bych s tím ale dokázal.V reálu mě překvapilo že je dost velký a trochu neskadný.V součesnosti ale stojí 7990,- a to je taky argument.Na Nikonu mě zaujala ostrost fotek i při max rozlišení,zoom 200 a hodně funkcí vytažených na tlačítka.Naopak co mě odrazuje,je dle mého úsudku barevná nevýraznost,fotky v mnoha případech na mě působí mdlým dojmem a také je ze všech nějmohutnější.S canonem má dnes prakticky stejnou cenu cca 9200,-.

Co se týče kvality fotek tak musím přiznat že moje dojmy vycházejí pouze z prohlížení všemožných sample images na různých serverech.Je mi jasný že se u těchto přístorů dá mnoho vecí korigovat.
Ze všech vlastností je samozřejmě nejdůležitější kvalita fotek o osobní zkušenost kterou samozřejmě s výše zmíněnými nemám,takže bych byl rád kdy by jste mi svými názory alspoň trochu pomohli se rozhodnout.Dík.
rousini (738)|5.11.2013 11:06
Já to cítím podobně, jak jsi to popsal. Asi nejlepší fotky 1:1 má G15. Jde o to, že asi do formátu A4 to nepůjde poznat. Naopak přepaly poznat půjdou vždy. Neříkám, že se s tím nedá bojovat. Hlavní protiargument G15 je lamelový kryt objektivu náchylný na poškození a ani si nedovedu představit otírání prachu z čočky.
Naproti tomu výklopný dotykový displej XZ-2 je věc, která vypadá lákavě a taky objektiv má tuším lepší průběh světelnosti.
Makroschopnosti neposoudím, ale to není problém vygooglit. Hodně doporučovaný bývá Fuji X10, ale mě by vadila absence ND filtru a nemožnost nastavit kratší čas jak 1/1000 v režimech S a A (v režimu M lze plný rozsah...).
V Megapixelu ti za denní poplatek zapůjčí libovolný aparát. Dohodl bych se s nimi, že v případě ponechání přístroje jej odečtou z kupní ceny. Asi nejlepší cesta, jak se rozhodnout.
nephilim (353)|5.11.2013 13:37
Mám P7700 a tak vím jak malá vychází hloubka ostrosti v režimu makro a že je často zapotřebí přiclonit. Světelnost objektivu rázem přestane hrát klíčovou roli.
horizont (3)|5.11.2013 14:10
rousini:dík za tip s půjčením v megapixelu,nemám ale v rozumném dosahu ani jednu prodejnu,ještě by připadalo v úvahu Brno,ale i tak je dobré vědět že je tahle možnost.Z toho co píšeš se miska vah spíše převrací k XZ2 už dříve jsem byl k němu nakloněn,ale poté co jsem si G15 a XZ2 osahal v prodejně byl jsem nadšen z kompaktních a uhlazených tvarů G15,ale zase je tam ta problematická krytka.Kromě menšího zoomu zatím XZ2 vypadá asi jako nejlepší kompromis mezi allraundery.

nephilim:taky mi přišlo na mnoha vzorových fotkách že potřebují buď přiclonit a nebo korigovat do mínusu.To ostatně asi není přímo překážka.Ale pořád mám strach z vycmrndlých barev.Když se při porovnávání podívám na fotku např. z XZ2 tak má prostě uplně jinou šťávu.Ale pořád vycházím jenom z nějakých virtuálních informací.Ty když máš P7700 doma tak nejlíp víš jak fotí.Takže je možné že vhodným upravením saturace apod.jsou fotky jiné než na testovacích serverech.Ale to jen odhaduji.
nephilim (353)|5.11.2013 14:31
2 horizont: P7700 jsem si pořídil coby obrazový záznamník pro vláčení na kolo, lyže apod. Na solidní focení mám D300. Díky tomu ale mám srovnání a musím říct, že já jsem se základním nastavením barev P7700 spookojený, protože dělá přesně to co D300, tj. snaží se zachovat reálný vzhled scény. Samozřejmě, že si mohu přepnout na Vivid a rázem mám vše sytější. Stejně tak si lze vytvořit nový profil s opravdu silně saturovanými barvami a vysokým kontrastem, tedy výstup alá kompakty.
rousini (738)|6.11.2013 09:20
Horizont: pokud zapůjčení z Megapixelu nepadá v úvahu, tak zbývá jen návštěva obchodu (třeba Fotolab je v každém okresním městě) a nafotit si tam pár snímků na svoji kartu a doma vyhodnotit...
Jinak k výběru se těžko radí, sám jsem o něčem přemýšlel a nakonec jsem jen zupgradoval hledáček k XZ-1. To je třeby výhoda Olympusu, že můžeš časem dokoupit. Kromě dobré kvality fotek, což asi splní všechny profikompakty bych požadoval snadnou dosažitelnost korekce EV, přepínání AF-MF_macro, bracketingu...
Naopak po zkušenostech se starší generací profikompaktů bych se nebál šumu na vyšší ISO, protože pokud nepotřebuješ fotit pohyb v interiéru, tak k tomu bude docházet jen vyjímečně. ISO 400 je i na mém XZ-1 (starší generace snímače - víc šumí) bezproblémové na pohlednicový formát a kdybych chtěl větší tisk, tak pomůže trochu si pohrát s RAW v editoru.
nephilim (353)|6.11.2013 18:10
2 rousini: Když jsem se já rozhodoval, tak jsem požadoval hledáček. Ty v G řadě Canonu jsou trapnou parodí na hledáček. Totéž platilo o P řadě Nikonu. P7700 jej už nemá, stejně tak XZ-2. U mě zvítězil Nikon, protože k němu mohu použít přísluženství, které mám k D300, má největší rozsah zoomu a také proto, že mi vyhovuje ovládání Nikonu. Rozdíly mezi zmíněnými třema foťáky jsou minimální. Proto jsem se soustředil na ostatní vlastnosti.
rousini (738)|6.11.2013 19:26
nephilim: však jo, on žádný není nejlepší. Je jen nejlepší pro mě nebo pro tebe. Podle toho si musí každý vybrat...
nephilim (353)|6.11.2013 20:23
Přesně a proto se tu svěřujeme se svými preferencemi. Každý nechť se najde v tom, co jeho oslovuje.
horizont (3)|7.11.2013 06:29
Pro mě osobně hledáček zase tak důležitý není,přecházím z obyč.kompaktu.Naopak,jak píše rousini líbí se mi rychlá dostupnost korekce EV a to má Canon i Nikon pěkně nahoře na kolečku.Nevím přesně jak je to u XZ2.Nic méně já nevim proč,ale nějak mě to furt táhne k tomu Olympusu a to i přes menší zoom.Všude chválej jak rychle zaostřuje a líbí se mi jaký s tohzo lezou fotky,i když malinko víc šuměj.No nic uvidím.

Jo ještě dotaz na displej u Canonu g15.Myslel jsem že není dotykový ale teď,tuším na aaronu jsem se dočetl že dotykový je.Nevíte jak to je?
rousini (738)|7.11.2013 09:31
Z hlavy to nevím, ale pro tebe bude nejlepší, když si přečteš recenze přímo tady na digimanii. Všechny 3 zde najdeš. Jinak na hledáček (EVF) jsem měl podobný názor dokud jsem ho nevyzkoušel. Těma atrapama hledáčku (okýnlo z plexiskla) se nenech ošálit...
K tomu zoomu se musíš rozhodnout, jestli radši větší s horší světelností nebo naopak (jejich průběhy tady taky najdeš v recenzích). Osobně bych radši širočinu 24mm, ale tu nabízí např. LX7 v kombinaci s opačným koncem cca 90mm. To je taky přístroj, který stojí za úvahu. Barvy mu táhnou do zelenohněda, ale to je snad jen problém JPEG za horšího světla. Navíc má panasoňácky kvalitní video.
U P7700 si lidi ztěžují na pomalost přístroje. Nvím jestli už to odstranil nový FW. Pro někoho, kdo dlouho aranžuje scénu a pak udělá jeden povedený cvak to neznamená problém, ale když se něco začne dít, tak to může iritovat.Pravda jeho barvy jsou na můj vkus příliš suché.
Moc mě mrzí, že ti neporadím, protože bohužel ani jeden není nejlepší, každému něco chybí. Já osobně vím, že už si nic bez hledáčku nekoupím...
Osobně ti radím, udělej si výlet do Prahy do Megapixelu nebo Fotoškody. Tam ti to naservírují, vše nechají v klidu vyzkoušet, přinesou jiný aparát a furt dokola. Nakonec si odneseš co chceš a ne zajíce v pytli ze srovnávače cen...
Komo (840)|7.11.2013 19:26
S tym hladacikom som bol na tom podobne. Tiez mi nechybal. Az pokym som sa cez jeden slusny nepozrel. Uplne iny svet. Ked raz budem velky, kupim si fotak s poriadnym hladacikom. Alebo aspon ten hladacik k Nexu. Ale kdesi som cital, ze je na figu, tak neviem.
rousini (738)|7.11.2013 20:06
Ano aky jsem četl, že hledáček k NEXu je nanic.Ale protože NEX nemám, tak to šlo jen kolem mě a už si nepamatuju proč. Slušný EVF má zobrazeny všechny údaje z displeje vč. korekce expozice. Není to to nejdůležitější, ale dost to foťák posune. Na NEXu máš zase APS-C což bych taky bral...
Komo (840)|7.11.2013 20:32
Teraz som si precital hodnotenia na amazone a celkom kladne, na ten FDA-EV1S. Tak casom uvidim. Ked sa tu hovori o XZ-2, ten som chvilu skusal v obchode a oslovil ma. Okrem ineho pekny velky naklapaci displej a exponovanie dotykom.