Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jaký profikompakt jako náhradu za Samsung WB2000?

kykloop (3)|10.11.2013 19:30
Ahoj,

přemýšlím, že bych si po 3 letech co mám Samsung WB2000 (čip 1/2,3), toho času jeden z lepších kompaktů za 7tis., pořídil něco nového. Prvotní otázka, na kolik si vlastně pomůžu? :) Parametry mi foťák vcelku sedí a vysloveně si u něj na nic nestěžuju. Nicméně technologie zase o něco pokročily.


moje preference:
menší velikost=profikompakt
dobré výstupy fotografií v JPEG (RAW nepoužívám a fotografie v PC neupravuji)
Kvalitní nebo alespoň slušné Full HD video
Rozumné ovládání (můj samsung má např focení HDR hluboko v menu, čímž je v praxi skoro nepoužitelné)
objektiv nejlépe začínající na 24mm, ale snesl bych asi i 28mm
v rámci možnosti použitelné na portréty - rozmazané pozadí
dobrá světelnost je výhoda
docela používám i režim panorama

bez čeho se naopak obejdu:
výklopný displej
hledáček

Po pročtení recenzí mám mezi favority Panasonic LX7, Nikon P7700, Olympus XZ-2.. možná i Canon G15. Některé z nich jsou už ale rok staré modely. U Sony RX100 mi již přijde nárůst ceny neadekvátní.
Docela mne zaujala novinka Fujifilm XQ1, který se ale u nás ještě nezačal ani prodávat, takže moc informací není.
No, na koupi nespěchám, ale chci vybírat pečlivě :-)
Komo (840)|11.11.2013 11:53
S XQ1 ale pozadie velmi nerozmazes,vdaka kombinacii zlej svetelnosti na dlhom ohnisku a kratkej skutocnej ohniskovej vzdialenosti. LX7 a RX 100 su v tomto smere na tom lepsie.RX 100 ma krajsi bokeh, asi vdaka vacsiemu cipu. A XZ-2, P7700 a G15 rozmazu pozadie este viac. Celkom dobre na pomery kompaktov je na tom v tomto smere aj XZ-10. Canon G 16 si nespominal. Ten by mal byt este lepsi ako G 15, v ISO vykone, rychlosti,videu, ale cena je este vysoka. Ja osobne by som si priplatil za RX 100.
Bezzrkadlovky Nikon J s pancake 10 mm su tak isto kompaktne, kvalitne video, aj panorama tam tusim je.Cip to ma velkosti RX 100. K rozmazavaniu pozadia by si ale musel prikupit Nikkor 18,5 f 1,8. Ako je to s HDR u tychto fotakov neviem.
Komo (840)|11.11.2013 12:06
Tvojim kriteriam asi najviac zodpoveda LX 7. A este ma napadla jedna vec , ohladom panoram. Neviem ako to tieto fotaky skladaju, ale myslim, ze tento rezim je pouzitelny iba pri klasickom, vodorovnom drzani fotoaparatu. Vtedy ale dostanes casto ako vysledok iba tenky pruh cez monitor. Lepsie to vyzera, ked sa foti zvislo. V nejakom programe to potom zlozis. Napriklad Zoner to vie pekne.Je to uplne jednoduche. Vysledok stoji za to.
kykloop (3)|11.11.2013 23:17
LX7 mám zatím jako favorita... jinak focení portrétů není vysloveně podmínka, většina fotek bude klasických dovolenkových, tedy hlavně příroda, ale to obvykle zvládají všechny foťáky :)
Foťáky se sundavacími objektivy jsou sice tělem malé, nicméně s objektivem v podstatě 2x takové, v tom už mam jasno, že chci skutečně klasický kompakt.
Každopádně díky za postřehy.
Komo (840)|12.11.2013 10:49
Jasne, ty si rozumies. Ale nie vzdy plati, ze bezzrkadlovka je vacsia a tazsia ako kompakt. http://camerasize.com/compact/#350,364,124.40,369.369,ha,t
kykloop (3)|12.11.2013 23:25
hmotnost až tak neřeším, nicméně z toho odkazu mi přijde, že ty rozměry jsou skutečně jen rozměry těla bez objektivu (u těch sundavacích), protože třeba Nikon 1 J1 má uvedenou hloubku 29,8mm a LX7 45,6mm, což vážně nesedí...
Komo (840)|13.11.2013 09:58
Su tam fotaky aj s objektivmi. K sirke tela musis pripocitat dlzku objektivu. U Sony to ale sediet nebude, lebo bajonet zacina vo vzdialenosti mensej, ako je sirka tela. Aj tak je ale vidiet, ze P7700 , Sony a J1(s nasadenymi pancakmi) su priblizne rovnako siroke, Lx 7 je asi o 6mm tensi. Ked si tie fotaky otocis displejom k sebe, tak Sony je najmensi, a pritom ma najvacsi cip. Celkovo ma teda v kombinacii s pancakom najkompaktnejsie rozmery.
Tymto vsetkym len chcem povedat, ze za urcitych okolnosti sa bezzrkadlovka a kompakt mozu rovnat aj rozmermi. Podla mna aj tak najlepsi pomer vykon_rozmery ma RX 100.
padluke (11)|22.2.2014 11:29
Ahoj co vy na Olympus E-P3?
rousini (738)|22.2.2014 11:50
Ptej se!
Begy_cz (537)|22.2.2014 14:36
měl jsem E-PL3 což je to samé jen s externím bleskem. Co potřebuješ vědět?
Sakini (1174)|22.2.2014 22:38
Extrémně dobře stavěný, pořád ještě dostatečně kompaktní foťák se solidní kvalitou výstupu, velmi rychlým ostřením, obrovskou nastavitelností a dobrou základnou objektivů. Za dnešní cenu pořád zajímavá nabídka, několik zajímavých dostupných objektivů, a pokud nepotřebuješ fotit hodně rychlé scény ve sportu tak ti dá všechno co potřebuješ. Doporučuji alternativní zvětšený grip, zlepší se s ním držení.
Ostatně ostření je natolik rychlé, že se s trochou šikovnosti dají zachytit i pohyblivé objekty (zkoušení, se setovým 14-42, bez předostření, náhlý AF přes dotykový displej):
padluke (11)|24.2.2014 21:48
No koukal jsem nanej a prisli mi ze by to byla super nahrada za toho meho wb2000.
Jenze jsem si nejak zvykl na video co lezlo ze samsungu a bojim se aby to ta ma budouci nahrada take tak hezky zvladala. Vim, ze resit video u fotaku je prazvlastni, ale obcas si neco kvalitne natocit neni spatne. Co se obrazove kvality tyce jsem si jisty ze Olympus bude prevazovat v kazdem detailu :-)
Sakini (1174)|24.2.2014 22:38
Stačí se kouknout po vzorcích videa na netu, je jich tam jako máku...
[video=youtube_share;p6OcarZo2eQ]http://youtu.be/p6OcarZo2eQ[/video]
Můžeš ve videu používat i veškeré filtry, to si hodně vyhraješ.