Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rychly pes v temnem lese a synchronizace externiho blesku

raaaaraaaa (9)|17.11.2013 22:47
Ahoj, nedavno jsem fotil v docela temnem prostredi rychle beziciho psa. Mam Pentax K-30 a blesk Metz 52 AF-1.

Blesk jsem umistil tak aby osvetloval prostor kudy pes pobezi a fotil sem z druhe strany. Problem je ze maximalni sync na vestaveny blesk mam na svem Pentaxu na 1/180 coz je na beziciho psa dost malo.
Pohybovat objektivem ve smeru beziciho objektu jsem zkousel ale poradne to neslo, je fakt rychlej a vzdycky se to mazne. Jeste je dulezite doplnit ze vestaveny blesk pouzivam pouze jako controller a Metz
mam jako remote slave.

Jak to mam technicky zvladnout pokud me limituje ten max sync cas - rozhodne si nebudu porizovat druhy externi blesk.

Diky za tipy

ISO : 800
Aperture : F/3.5
Exposure time ; 1/180s (0.0056)
Focal length : 18.0mm (35mm equivalent: 27mm)

[ATTACH=CONFIG]959[/ATTACH]
195338d1384715782-k-30-1-180-sync-limit-when-using-flash-imgp8955.jpg
nephilim (353)|18.11.2013 11:08
On ten Pentax neumí vysokorychlostní synchronizaci? Měl jsem za to, že to umí kdejaká zrcadlovka.
Sakini (1174)|18.11.2013 11:44
To umí, dokonce i s tím konkrétním Metzem, ale jen když je na foťáku - proto je v takové pasti. Aby mohl využít HSS, potřeboval by druhý takový blesk (proto to zmiňuje), nebo lepší rádiový odpalovač. Ten Metz řídí na dálku interním bleskem (Pentaxy a Nikony to umí už dost dlouho), a ten synchronizaci neumí, 1/180 je pro něho mez. Ona to je docela past, nejdostupnější řešení by byl odpalovač co to zvládá, to jsou tak dva tisíce, ale pořizovat ho kvůli tomuhle konkrétnímu případu...
raaaaraaaa (9)|18.11.2013 12:29
Ano je to takova technicka past, kazdopadne radiovou spoust budu kupovat protoze hlavne v exterierech ta synchronizace (ani optical slave) mezi blesky nefunguje poradne - nekdy se ty blesky nemusi ani vzajemne videt.

Vypada to ze hlavni problem je v tom ze Pentax udajne neposila signal o odpalu blesku na hotshoe pokud je sync time vetsi nez 1/180 (nemluvim ted o HSS blesku). Ten cas 1/180 je pry urcen tim ze pri kratsim se neodkryva cely senzor - nez se zaverka otevre uz a zacina najizdet ta zaviraci.

Puvodne sem totiz myslel ze si radiovou spoust nasadim na hotshoe a nastavim si v rezimu jakoby 'bez blesku' libovolne rychly sync cas a ono mi to spusti ten trigger, to pry ale nelze. Ale u Canonu a Nikonu pred par lety slo, profik to diskutuje zde : http://strobist.blogspot.cz/2008/01/control-your-world-with-ultra-high-sync.html

Technicky jina cesta by byla dat delsi expozici klidne 0,3" a vyssi clonu a pak by blesk (odpaleny mym prstem) v pravy okamzik udelal vetsinu te expozice na snimku. Schvalne to pak s tou radiovou spousti zkusim takhle udelat.

Vim ze je to bazirovani nad specialnim pripadem ale 1/180 se mi nejak nechce smirit :) Az mi dorazi radiove spouste a nejaky univerzalni hotshoe nastavec budu s tim dal experimentovat.
raaaaraaaa (9)|22.11.2013 10:21
Abych to uvedl na pravou miru tak cele je to o tom ze sem mel fotit psa na 1/4 vykon blesku ktery trva pouze 1/2000 nikoli na plny vykon blesku ktery trva 1/128. V tom spocivala hlavni chyba :)