Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung EX2F versus konkurence

fricino13 (1)|25.11.2013 21:02
Zdravím,

dopředu řikám, že jsem si zde přečetl dost vláken, ale rád bych se zeptal přímo. Rozhoduji se o koupi svého prvního foťáku (takže jsem foto terminologií totálně nepolíbený). Původně jsem si myslel, že sáhnu po něčem za pár babek (do 3000), ale pak mi došlo, že to už můžu dál fotit na mobil a fotky budou snad i lepší.. Takže jsem začal koukat do segmentu lepších kompaktů do 8 tísíc kč. Víc se mi do foťáku vrazit nechce, občas bych si s nastavením asi i rád pohrál, ale jak se znám tak většina fotek bude pořízena v rychlosti a spíše kvůli zaznamenání okamžiku.

Moje hlavní požadavky jsou:
Vysoká světelnost - ikdyž pořádně nevím proč, libí se mi fotky, kde je trochu mázlé pozadí. Dočetl jsem se, že u kompaktu k tomu pomůže ona světelnost. Je to správně?
Kvalitní video - hlavně pro videa z lyží
Rychlost ostření a vůbec pohotovost rozhraní fotoaparátu

Postupem času mi z nabídky zbyly: Olympusy XZ-2 a XZ-10 a Samsung EX2F.

Je mi jasné, že z hlediska focení jako takového by vítěz byl asi XZ-2 (i když onu světelnost má Samsung dokonce lepší). Ale u Samsungu mi zase příjde, že je video o poznání lepší (pocit z různých samplů co se válejí na netu). Plus mě trochu láká ten full otočný displej, ikdyž je to asi zbytečnost.

Tak bych se rád zeptal na nějakou osobní zkušenost a další srovnání těchto fotoaparátů. A jestli je konkrétního něco čeho bych si měl hlavně všímat konkrétně u těchto dvou resp. tří modelů, až si je půjdu ošahat někam na prodejnu..

Díky moc
Komo (840)|25.11.2013 21:49
Zo Samsungom ale pozadie moc nerozmazes. Nezalezi to len od clony, ale aj skutocnej(nie ekvivalentnej) ohniskovej vzdialenosti. XZ-2 aj XZ 10 budu na tom lepsie.
rousini (738)|26.11.2013 00:54
Mazání pozadí je zjednodušeně funkce ohniskové vzdálenosti (nepřepočítané) dělená světelností. Kolem hodnoty 10 se dá začít mluvit o jakémsi rozmazání pozadí. Kolem hodnoty 20 (tipuju) je už problém zaostřit celý obličej.
Takže potřebujeě světelný objektiv, dlouhé ohnisko a velký snímač. Nic z toho kompakt nenabízí...
Já jsem z podobných pohnutek vyštrachal M42 Pentacon 50/1,8 a Tair 135/2,8 (20 lamel clony:inlove). Přes adaptét se to chystám naroubovat na MTF. Chce to pořádnou stabilizaci v těle a stejně to bude jen experimentál, na akci musím koupit origo sklíčka...
Sakini (1174)|26.11.2013 08:06
XZ2 proti EX2F - to je o osobních preferencích. Oba jsou to výkonné přístroje z vyšší kategorie, cenový rozdíl není moc velký, a v zásadě mají stejný styl. I to "rozmazané" pozadí s oběma dosáhneš, pokud tedy myslíš rozostřenou část snímku (na opravdu velké rozmazání mají moc malý senzor, ale o nějaký profi efekt ti určitě nejde). Světelnost na začátku má Samsung lepší, ale na konci horší a při menším rozsahu - dohromady to nejsou ale žádné zásadní rozdíly, důležitější by mohl být rozsah sám než 1.4 vs 1.8... Ve finále tak asi rozhodnou maličkosti u EX2F - pomalejší zoomování, baterie s nanejvýš průměrnou výdrží, nabíjení přímo ve foťáku (když fotíš třeba na dovolené, nemůžeš dát rezervní baterku nabíjet zatímco jsi na cestách), wifi která ve finále není zase až tak praktická, delší ukládání fotek (o rawech nemluvě) a nemožnost v průběhu ukládání měnit nastavení, občasná tendence k přeexponovávání a podobně. Nejsou to věci které by nešlo přežít, a pokud je ti Samsung sympatický tak s ním určitě uděláš spoustu dobrých fotek, ale čistě pragmaticky když je XZ-2 jen o tisícovku dražší, tak je převaha na jeho straně. Ohledně toho displeje, rychle bys třeba zjistil že ten "pouze" výklopný je naprosto dostačující oproti plně polohovatelnému, a dokonce praktičtější - většinou ho stejně potřebuješ kvůli pod/nadhledu, a je mnohem lehčí ho jen vyklopit než odklopit + otočit, o tom že vyklopený pak mnohem míň zavazí nemluvě. Ve videu pak rozdíl bude minoritní, pokud je to pro tebe důležité tak se nemusíš bát, i Olympusy umí solidní klipy pro soukromé použití.
XZ10 obhlížej pokud ti jde o kapesnost, je to velmi dobré menší řešení s malým senzorem, ovšem pokud nebojuješ o velikost není nutné se jakkoliv uskromňovat a jít do většího přístroje.

Tak Tair, hmmm, to bude bokeh :-) škoda že se s tím nedá fotit na divoko. Ale na aranžované portréty opravdu kvalita.
kultus (1295)|26.11.2013 09:25
na tvem miste bych se taky podival na recenze tady na digimanii a zkontroloval si kvalitu objektivu...pri vyberu-radach se o tom moc nemluvi ale pak to muze zamrzet kdyz budes mit neostre rohy nebo treba cele strany pripadne jsi vysazeny na aberaci a pod...nekdo pak muze uprednostnit kvalitnejsi vystup pred pomalosti pristroje...
olyx (4)|12.1.2014 00:29
Kdysi jsem měl EX1, který jsem prodal známému (nebyl to špatný stroj, ale na prémiový kompakt přece jen pár nedostatků měl). Ten ho pak poslal v rámci rodiny dál a koupil si právě EX2F, ze kterého byl spíš rozčarovaný. Očekával zlepšení kvality fotek, které se však nekonalo a zklamaný byl i horším zpracováním těla - ex1 je přece jen elegán. Já si po dlouhém váhání koupil olympus xz-2 a každý den zjišťuji, že to byla v rámci rozpočtu nejlepší volba (tedy pro moje potřeby). I když je fakt, že EX2F má video rozhodně lepší.