Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-pl1 šum

Al84 (4)|27.11.2013 18:05
Dobrý den, chtěl bych vás zde poprosit o radu. Pořídil jsem pro své rodiče starší Olympus e-pl1 a dnes jej po koupi vyzkoušel. Jsem však zhrozený ze šumu ve stínech, který fotoaparát i na nízké citlivosti produkuje. Přiložená fotografie i ve zmenšeném vykazuje ve stínech spoustu šumu a pozůstatku po jeho "odstraňování". Je to problém a) automatické gradace b) snímač má již svůj život za sebou? Podobné problémy ve stínech mám skoro na všech fotografiích. Přitom zde nešlo o žádné vysoké iso. 1/30, F4, ISO pouze 250! gradace automatická, ostření i odšumování standartní. Kromě srovnání horizontu není fotografie upravená. Je takový projev tohoto fotoparátu normální? Děkuji za odpovědi.
PB270539A.jpg
Pavel Matějka (394)|27.11.2013 19:56
Není náhodou "automatická gradace" přisvětlování stínů? To se dělá tak, že se obraz ve stínech zesílí - a tím samozřejmě zašumí. Zkuste to vypnout.
Sakini (1174)|27.11.2013 21:57
Přesně to tady gradace je, zkusil bych nastavení normal - "auto" může tlačit na stíny a prosvětlovat je. A pak bych experimentoval s redukcí šumu při dlouhých časech, a možná i o stupeň snížil normální odšumování.
Al84 (4)|27.11.2013 22:19
Děkuji za odpovědi, zítra vyzkouším znovu. Sám používám nex5n, jehož snímač je někde jinde, ale nečekal jsem až takové problémy ve stínech. Na tmavých plochách jsou už při středních citlivostech (400) barevné fleky a ustřelené pixely, tak mě napadlo, že je třeba snímač po letech opotřebovaný, přece jen koupil jsem to za cenu levného kompaktu i s objektivem. Zkusím gradaci nastavit na normální a snížit odšumování, nižší stupeň by měl odstraňovat pouze barevný šum.
Sakini (1174)|27.11.2013 22:49
To stármutí možné je, ale Olympusy na ně zase tolik netrpí, a u E-PL1 by to do ISO 800 mělo být v pořádku - budeme zvědaví na výsledky.
bedo. (70)|28.11.2013 10:31
Nevidím na tom obrázku nič nezvyčajné, "auto" gradácia adaptívne prisvetľuje tiene (a v tomto konkrétnom prípade bola asi zbytočná), odšumovanie doporučujem celkom vypnúť a najlepšie fotiť do RAW-u. Aj keď je v normálnych podmienkach JPEG výstup z Olympusov veľmi kvalitný, za takýchto ťažších svetelných podmienok sa rozdiel prejaví. Ale ani tak nebude nikdy úroveň šumu tak nízka ako u NEX5, s tým treba počítať.
nephilim (353)|28.11.2013 10:47
Na předvánočním výletě ve Vídni jsem byl několikrát, takže vím jaká tma je na foceném místě před radnicí. Člověka zvyklého na české veřejné osvětlení to zarazí. Z uvedeného místa fotí snad každý. Nebyl jsem výjimkou. Musím souhlasit s názorem bedo., že díky opravdu špatným světelným podmínkám může projasňování stínů v kombinaci s odšumováním vyrobit něco podobného.
Al84 (4)|28.11.2013 17:36
Děkuji za odpovědi a názory, problém byla skutečně automatická gradace, normální neprosvětluje stíny tak, jak je vidět na fotce před radnicí. Jinak je možné bez problémů jít na iso 800. Jasně, že z rawu se dá dostat víc, ale jeho použití u rodičů neočekávám.
Sakini (1174)|28.11.2013 18:07
Tak hlavně že to dobře dopadlo, i jpegy jsou v tomhle případě solídní - a lepší než levný kompakt je to určitě, že.
Al84 (4)|1.12.2013 14:01
Ano, výstup je opravdu pěkný a hlavně, kresba není rozpitá, odšumování se dá snížit i vypnout. Co se mi velmi líbí je skvělé rychlé menu, kde je možnost ihned změnit velké množství parametrů. Toto mi přijde lépe vyřešené jak u nexe. Když jsem ho kupoval, tak zvítězil proti e-pl3 díky chipu, hdr a gripu.