Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

jaký foťák

Draken (36)|8.4.2009 13:40
ahoj lidi hodlám pořídit nějaký LOW end foťák a moc se v nich nevyznám...
pořadavky: dobrá kvalita fotek při focení při žárovce ale i focení krajinek apod...
stabilizátor
2xAA baterie
SD,SD-HC nebo MMC karty (raději SD+SD-HC)
dobrá výdrž na nabíjecí baterie (300 fotek apod.)
jednoduché ovládání i jednou rukou
na Megapixelech nezáleží (tak 6-8)
kvalitní nahrávání videa (minimálně 640x480 a 25s .... ideálně i širokoúhle)
kvalitní zpracování...
cena do 2600-2700 kč

vybral jsem zatim:
https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-a590-is-maly-ale-sikovny/2215

ten canon se mi zamlouvá (až na to natáčení videa)
Benq (nenašel jsem žádnou recenzi..tak nevím, parametry jsou ale skvělý ...i když nevim jestli má stabilizátor....?!
Nikon (dobrá a kvalitní značka,i parametry ujdou, ale recenzi jsem taky nenašel...)

každpopádně uvítám jak jiné návrhy tak i zkušenosti s těmi co jsem uvedl...díky
Milan Šurkala (3381)|8.4.2009 20:14
Zdravím.

Kvalitní video ti v této kategorii snad nikdo nenabídne (a co mě mrzí, dost často ani ve vyšších kategoriích).
BenQ jsem sice netestoval, ale tento model má super cenu a poměrně dobrou světelnost (na kompakt). Stabilizaci určitě nemá, jinak pokud se nepletu, mohl by mít manuální nastavování expozice. Kvalita obrazu se dá jen těžko odhadovat, testoval jsem tři fotoaparáty BenQ, jeden fotil docela krásně (E1000), druhý podprůměrně (E1050) a třetí otřesně (T800 - od ISO 200 nepoužitelné ani pro web, do ISO 100 to šlo). Takže těžko říct. Předpokládám, že fotoaparát bude mít problémy s neustále se přenastavujícím menu (jakmile změníš scénický režim a vrátíš jej zpátky, všechna nastavení se vynulují, zde to už BenQ konečně vyřešil, netuším).
Nikon L16 má dobrou světelnost, stabilizace tam nebude. Jinak Nikon je dobrá a kvalitní značka v zrcadlovkách (to bezesporu, ne-li nejlepší), ale bohužel v kompaktech to s nimi jde hodně z kopce. Nevím, co se tam u nich děje, ale čím novější Nikon, tím horší to je :-( Dost mě to mrzí, protože kdysi mě velmi jednoduchý foťáček Coolpix S210 nadhcnul spoustou možností a kvalitními snímky, dnes je něco takového už jen snem. Snad se zase vzchopí. Dnes umí kvalitní kompakt jen málokdo.
Odkaz na Canon ti nefunguje, ale podle počáteční části adresy předpokládám, že jde o A590 IS. Bez diskuzí nejlepší kompakt své cenové kategorie během posledního 1,5 roku. Ještě jsem nezažil lepší, který by za tak málo peněz nabízel tak hodně. Má mé vřelé doporučení.
Pokud nechceš ten Canon, mám ještě dva tipy. Prvním je Panasonic LS80. Má 3x optický zoom od trochu širokoúhlejších 33 mm (vejde se více do záběru, ale zase méně přiblíží). Světelnost je na kompakt docela slušná a má velmi účinnou optickou stabilizaci. Navíc Panasonicy mají v poslední době velmi kvalitní obraz. Je to překvapivé, protože ještě nedávno byly dost podceňovány díky silnému odšumování (přesto stále silným šumem), rozpatlaným obrázkům, ale to je u novějších modelů minulost.
Druhým tipem by mohl být ještě Olympus FE-370 (resp. FE-370). Má 5x zoom (bohužel až od 36 mm) a mechanickou stabilizaci. Kvalita fotek je průměrná (více barevně šumí), ale stále se jedná o vcelku dobrý fotoaparát. Osobně bych všemi dvaceti bral Canon A590 IS.
Karlos5573 (269)|8.4.2009 20:53
Určitě bych šel do toho Canona. Jinak měl jsem nižší model Lumixe tedy LS60 a fotil fakt pěkně na tu cenu.
Draken (36)|11.4.2009 21:41
ano odhadl jsi ten Canon A590 IS přesně, taky mě oslovil a vážně o něm uvažuji...
jinak jsem taktéž včera objevil ten Panasonic lumix LS80E-K
u něj mě oslovilo že umí natáčet video v rozl. 840x480 při 30sn./s

v tuhle chvíli jsem na vážkách Canon zřejmě líp fotí a Panasonic umí vyšší rozlišení videa...opravdu nevím
foťák chci používat na focení sestav a komponent při osvětlení žárovkou a občas do přírody
ovšem nějakéto video bych chtěl taky natočit...nejlíp aby fungoval při natáčení i zoom (nejlíp optický)

mám tedy vzít Canon nebo panasonic....?
díky za rady:thumb
busy (782)|11.4.2009 22:01
[QUOTE=Draken;1699]u něj mě oslovilo že umí natáčet video v rozl. 840x480 při 30sn./s
v tuhle chvíli jsem na vážkách Canon zřejmě líp fotí a Panasonic umí vyšší rozlišení videa...opravdu nevím
foťák chci používat na focení sestav a komponent při osvětlení žárovkou a občas do přírody
ovšem nějakéto video bych chtěl taky natočit...nejlíp aby fungoval při natáčení i zoom (nejlíp optický)
mám tedy vzít Canon nebo panasonic....?
díky za rady:thumb[/QUOTE]

Ja som si kupil Panasonic FZ28 a som s nim v celku spokojny. Vie natacat video nielen 840x480 ale aj 1280x768 pri 30 fps, a popri tom este aj aj opticky zoomovat a kontinualne zaostrovat.
Draken (36)|11.4.2009 22:09
no dobře ale to je trošku jiná třída....můj limit je tak 3000kč...zas tolik nefotim
Lark (31)|12.4.2009 16:00
Pro manželku jsem asi před rokem koupil Panasonic LS80 (po špatné zkušenosti a vrácení BenQ). Fotky jsou z něj i na plný automat moc pěkné, jen by mu slušel trošku větší rozsah zoomu. Video s ním natočené 840x480p 30fps (16:9) a po sestřihání ve Vegasu a resamplu na 1024x576p je velice slušné i na 42" plazmě. Jediný nedostatek je, že nedokáže během natáčení zoomovat. Dokonce bych řek, že má i lepší záznam zvuku než moje FZ28 :(
Draken (36)|12.4.2009 22:13
děkuji za reakci...mohl byste nějaké byť několika sekundové video někam uploudnout?
stejně tak jako nějakou fotku....jen pro představu? předem díky
pietroba (14)|18.4.2009 09:54
Ja stojim uplne tesne pred nakupom. Povodne som chcel (asi donekonecna) cakat na schopny EVF model so sankami na blesk (nemam rad fotky integrovanym bleskom - svieti obeti rovno do oci). Uplne konkretne na Canon SX1, alebo 10. Ale ked som videl testovacie fotky, hned som stratil horuceho kandidata (aberacia). Oci mi potom otvoril moj mlady syn, ktory si kupil Canon EOS450D a urobil krasne fotky s integrovanym bleskom tak, ze si na blesk vyrobil z papiera nastavec, ktory odrazil svetlo do stropu (biela stena) a krasne rozptylene svetlo nadherne a difuzne osvetlilo scenu. Takze, hoci mam dobry blesk davno kupeny, asi ho ozeliem. Z istych dovodov (vozim fotak casto sebou, bike, lyze) nechcem zrkadlovku (hoci som na analogovu roky fotil), takze ostava EVF, ostatne kompakty som vypustil pre moznosti ovladania, ako je manual a pod.
Podla informacii, ktore mam hlavne z digimanie som sa zameral na Panasonic FZ28. Viem ho pomerne lacno kupit, ale na sklade, bez predvedenia. A strasne sa bojim toho displaya. Mal som v ruke Sony H50. Ma velmi pekny display. Ale vraj nefoti tak dobre ako FZ28 (info z diskuzii na digimanii). Sumu u FZ28 sa nebojim - nastavim napevno ISO 100 a bude - ked som fotil na film, vzdy som to takto mal a nikdy mi to nevadilo. Okrem toho, pri nocnych scenach zrno posobi ako niekedy ako vytvarny prostriedok celkom dobre (ak je homogenne). V obchode som obzeral FinePix 2000hd, je este mensi ako FZ28 (to sa mi paci), ale nefoti do raw a ktoviecovsetko vsetko mu este chyba (moznosti nastavenia FZ28 mi imponuju). Navyse mam pocit, ze FinePixy v poslednej dobe hodne aberuju.
Este som rozmyslal, ci nemam cakat na Sony HX1. Ale bude stat mozno 15000 a to je uz dost. Mal som moznost kupit novu zrkadlovku Olympus E420 s dvomi ojektivmi za 11, to je nepomer.
Takze, poradi mi niekto? Mam sa ozaj tak velmi obavat toho displaya FZ28? Inak, ja som zvyknuty pouzivat EVF hladacik, aj ked v nom moc nevidno, na zameranie staci. Ale ked clovek foti pri zemi, chcelo by to nejaky dobry display, mozno prave nieco take, ako ma ten Sonak.
A keby sa tu nahodou objavil pan Surkala, nechystate prosim recenziu Sony SX1? A mate aj skusenosti s FZ28...
Dakujem za rady.
Lark (31)|18.4.2009 11:50
S FZ28 jsem maximálně spokojený, ale s tím displayem tě musím zklamat. Není výklopný a pro focení nad hlavou se dá přepnou do režimu, kdy je ještě použitelný, ale při pohledu shora (focení u země) je nepoužitelný v jakémkoli režimu. Škoda! Jediné řešení, zaujmout polohu ležícího střelce ;)
Já fotím taky většinou s hledáčkem.
pietroba (14)|18.4.2009 12:41
Dik za odpoved, Larku. Ten hladacik FZ28 som tiez nikdy nevidel, ale videl som hladacik napr v Canone (SX1), alebo v Sony (H50). Nic moc, malinkate, ale Lumix bude asi to same, rozlisenie tiez cca 200 000. Vcera som si v obchodaku nechal predviest novy Lumix G1 a ten ma EVF hladacik !!! Nechapem, preco taky neni vo vsetkych EVF-kach...
Pocul som, ze v FX28 je hladacik mizerny, na stranke Digineff som dokonca nasiel doporucenie EVF vobec nepouzivat :). Lenze ja som kedysi mal fotak FinePix Z4900 (2,5 Mpix !!!), tam bol EVF hladacik so 110 000 bodmi! A bol pouzitelny celkom dobre. Predpokladam, ze v hladaciku vidno vsetky nastavenia a funkcie ako na displayi (?) O tom nikdo nepise.
pietroba (14)|18.4.2009 12:47
Sory, mam samozrejme na mysli FZ28, nie FX28.
Este ma napadlo, ze by sa s nim mohlo fotit dole hlavou. Teda - fotak by bol dole hlavou, nie fotograf :) a pouzilo by sa nastavenia displaya pre fotenie nad hlavou. Vsak to nemoze vadit, ze fotka je vo fotaku na hlavu :)
Milan Šurkala (3381)|18.4.2009 13:04
Zdravím. No s tím focením u země je na tom FZ28 fakt špatně. Nechápu proč má Panasonic speciální režim displeje nad hlavou, když většinou potřebujete fotit spíše seshora. Jednoduše takové focení s FZ28 je o akrobatice fotografa nebo ve víře v to, že to poslepu nějak nastavíte. Jinak FZ28 snad nemá chybu. Ten nápad s otočeným fotoaparátem vzhůru nohama není špatný, bude to sice nepohodlné a nelze použít stativ, ale mohlo by to posloužit dobře. Jinak ač FZ28 nemá kdovíjak skvělý hledáček, dá se dobře používat. Na manuální ostření u této kategorie můžete zapomenout tak či tak, tudíž to máte stejně jedno. Ono je to těžké, protože např. SX1 a SX10 mají sice výklopný displej, což je super věc, ale na druhou stranu Panasonic má při přímém pohledu poněkud hezčí obraz (alespoň co si pamatuju). Nějak mi ani nepřipadalo, že by Canony měly rozlišení přes 200.000 bodů. Jejich výhodou je velmi dobrá kvalita nočních fotografií, méně šumí, sáňky na blesk,... Osobně bych koupil FZ28.
Co se týče Sony HX1, tak tu mám zařazenu na seznamu "chtěných" fotoaparátů na předním místě, ale těžko říci, kdy ji dostaneme na test. Podle specifikací může být HX1 velmi dobrý fotoaparát, zatím se mi nelíbí cena, která je příliš vysoká. S napětím také čekám, zda bude zas tak příšerně aberovat jako H50, nebo s tím Sony už něco udělalo. Každopádně HX1 vypadá slibně a doufám, že bude co nejdříve na test.
pietroba (14)|19.4.2009 09:34
Diky za odpoved.

Ked tak nad tym dumam, pride mi, ze je blbost az tak velmi sa snazit vybrat idealny model. Taky totiz neexistuje a kym clovek caka, hlada a spekuluje, tak NEFOTI, iba browsuje po webe. Holt stoji to nejake prachy, ale treba nieco kupit a casom snad upgradovat. Ina moznost je nanic. Z toho dovodu to vidim tak, ze idem do FZ28, je to napokon dnes uz celkom levne. Ked ma po roku nadchne nieco ine a budem na to mat, pokusim sa FZ28 predat do bazaru a ked na tom stratim 2/3 ceny, nebudem si mlatit hlavu o stenu :). A niekto iny pride k levnemu fotaku pre svoje decko; taky hezky.
Inak co sa tyka Sony HX1, este ani sonaci (predajci v Sony centrach) o nom nic nevedia. Zrejme este neexistuje. Predavac bol sokovany, na co sa to pytam a chcel to hladat na internete. Fotak iste bude krasny, ked uz bude, ale na specifikacii ma zaujalo par veci. Napr podla sony.cz nebude HX1 disponovat funkciou 'priorita clony'. Co mi pride ako strasna blbost, toto predsa kazdy fotak potrebuje. Mozno je to iba preklep :). Podla mna tahakom HX1 bude snimac. Som velmi zvedavy na recenziu. Ale ked pride recenzia, to uz ja snad budem mat, aj kvoli cene, v pocitaci desiatky fotiek z FZ28 :)

Este raz diky vam vsetkym za pomoc.
Milan Šurkala (3381)|19.4.2009 14:29
Tak ať vám FZ28 dobře slouží. K tomu Sony HX1, na Megapixelu.cz hlásí dostupnost pravděpodobně od zítřka, tak jsem zvědav. Jinak na stránkách Sony (http://www.sony.cz/product/dsc-h-series/dsc-hx1) je i 3D pohled na fotoaparát a priorita clony tam je (na otočném ovladači). Na těch stránkách, co jsem dal odkaz skutečně je napsáno, že prioritu clony nemá, ale manuální nastavení clony ano, tak to je trochu divné.
busy (782)|20.4.2009 07:22
Ja osobne som si kupil FZ28 par dni pred vianocami, a som s nim vcelku spokojny.

Ta viditelnost displeja zhora a zdola je skutocne katastrofalna a ani specialny rezim displeja tomu moc v praxi nepomoze. Ale pokial clovek potrebuje fotit nieco vysoko nad hlavou alebo uplne pri zemi, da sa pouzit jeden trik. Z obidvoch bokov je viditelnost obrazu na displeji celkom dobra, preto staci fotoaparat obratit na vysku, aby tym padom clovek pozeral na displej "z boku". Fotka sice bude orientovana na vysku, ale zase vdaka velkemu poctu 10 Mpix nie je problem si z toho vyrezat fotku na sirku (aspon na nieco je ta megapixelova vojna dobra:) ).

EVF hladacik ma celkom v pohode, na presne manualne zaostrenie to moc nie je, ale inak sa cez neho foti celkom dobre.

Takze ja osobne FZ28 doporucujem.
Draken (36)|21.4.2009 19:15
tak canon je doma a tady jsem udělal jednu takovou povedenější fotku...mno a pak fotka po úpravě...
nevim jsem amatér tak snad to ujde...
IMG_0019.jpg IMG_0019x.jpg
pietroba (14)|22.4.2009 21:54
Tak som si ten FZ28 kupil. Zatial som sa s nim hral jeden dlhsi vecer a moj prvy dojem je, ze prachy, ktore Matsushita investoval do vyvoja, snazi sa usetrit pri vyrobe. Teda - dobre vymysleny fotak, ale osekany vo finale. Telo z plastu, ktore sa smyka v ruke a ktory vyzera velmi lacno, USB kablik tvrdy, neohybny, pohlad do hladacika je fajn kym clovek pozera na EVF, ale ked sa pozrie trocha bokom, pripomina to pohlad do detskej napodobeniny fotaku. Nicmenej vsetko dobre funguje. Len sa bojim, ze mi vypadne z ruky, grip je trocha maly a trocha malo 'pogumovany'. 'Negativny grip' (na palec) by tiez mohol byt vacsi.

Co ma vsak 'potesilo' najviac je, ze Lumix ma zas trocha iny USB konektor, ako je bezne. Takze ked niekam pojdem (dovolenka), aby som sebou bral 3 rozne USB kable. A potom (ale to je uz moja chyba) som zistil, ze moj starsi prenosny disk s citackou nepodporuje SDHC karty, mal som si to zistit skor a kupit Micro SDHC a SD adapterom. Neporadite mi niekto, ci existuje adapter SDHC -> SD ???

No ale aby som iba nefrflal, musim pochvalit funkcie a funkcnost fotaku. Vsetky funkcie, ktore su potrebne pre kreativny pristup k foteniu, su na dosah, niektore aj roznou cestou dostupne, co je prijemne. Celkovo manipulacia s nastavenim je velmi prijemna. Nic netreba studovat, vsetko sa da najst intuitivne (manual naozaj aj tak chyba). Navyse vsetky nastavenia (zda sa) funguju tak, ako by clovek ocakaval. Zda sa mi, ze Matsushita vedel presne, pre koho 28-ku navrhuje (s dorazom na cenu) a v zasade sa mu to podarilo.

Fotograficke vysledky zatial nemam, nebol cas :(
Milan Šurkala (3381)|23.4.2009 00:53
[QUOTE=pietroba;1790]
Co ma vsak 'potesilo' najviac je, ze Lumix ma zas trocha iny USB konektor, ako je bezne. Takze ked niekam pojdem (dovolenka), aby som sebou bral 3 rozne USB kable. [/QUOTE]

Pokud se nepletu, tak FZ28 má standardní USB kabel, který používá většina výrobců. Ale ty standardní USB kabely jsou hned dva (malý a velký), ještě k tomu se přidává Olympus, který má u některých fotoaparátů opět jiný kabel a Sony, které má pro jistotu úplně něco jiného.
busy (782)|23.4.2009 05:55
Skoda ze to nie je klasicke Mini-USB, ktore pouziva vecsina zariadeni. Pred casom ho pouzivali aj Olympus a Sony, skoda ze od toho upustili.
busy (782)|23.4.2009 06:00
[QUOTE=pietroba;1790]Tak som si ten FZ28 kupil.[/QUOTE]

Gratulujem, takze si budeme moct vymienat skusenosti :)

[QUOTE=pietroba;1790]Neporadite mi niekto, ci existuje adapter SDHC -> SD ???
[/QUOTE]

Obavam sa, ze take nieco neexistuje. Myslim ze SD ma iny protokol ako SDHC, a zariadenia pre SD vedia pracovat s maximalnou kapacitou karty len do 2 GB. Najjednoduchsie a najlacnejsie je kupit novu citacku kariet, dnes je to otazka par eur.

Ja mam zase opacny problem - moj stary Olympus C-2 pouziva SmartMedia karty, ale dnes uz citacku co by vedela aj SmartMedia skoro nikto neponuka...
Filcka (300)|23.4.2009 11:32
[QUOTE=Draken;1780]tak canon je doma a tady jsem udělal jednu takovou povedenější fotku...mno a pak fotka po úpravě...
nevim jsem amatér tak snad to ujde...[/QUOTE]

Když se dívám na tu kresbu v rozích, tak si říkám - panebože proč Canon??? :shut
pietroba (14)|23.4.2009 12:51
[QUOTE=busy;1793]
Obavam sa, ze take nieco neexistuje. Myslim ze SD ma iny protokol ako SDHC, [/QUOTE]
Jasne, SDHC sa inak adresuje. Ale adapter Micro SDHC -> SD existuje, ponuka je velka, je to podla mna skor rozmerovy problem. Micro SDHC sa strci lahko do adaptera, ale SDHC je velka, adapter by musel byt este vacsi....
[QUOTE=busy;1793]Najjednoduchsie a najlacnejsie je kupit novu citacku kariet, dnes je to otazka par eur.[/QUOTE]
Iste, ale mna uz to stve, uz mam tolko kablov a redukcii a... A citam, ze uz sa pripravuje novy standard odvedeny z SDHC...
Navyse, ja mam prenosny disk 40GB, na baterky, ma sloty na rozne karty, len nie SDHC. Ale na ten tvoj stary Olympus by sa hodil, slot na SM ma :). Pouzival som ho na stary FinePix 4900, aj ten mal SM. Teraz si mam kupit novy disk s SDHC ? Ved je kriza !!! :)
Inak, taky disk je dobry na cesty. Precita a ulozi kartu a ta sa moze vo fotaku vymazat. Navyse sluzi aj ako citacka ked sa pripoji k PC cez USB. Nema chybu. Len to SDHC...
[QUOTE=Milan Šurkala;1791]Pokud se nepletu, tak FZ28 má standardní USB kabel, který používá většina výrobců. Ale ty standardní USB kabely jsou hned dva (malý a velký), ještě k tomu se přidává Olympus, který má u některých fotoaparátů opět jiný kabel a Sony, které má pro jistotu úplně něco jiného.[/QUOTE]
No mame doma este Sony DSCW5 a ten ma klasicky MINI USB. Ten moj prenosny disk ma nejaky micro, ale FZ28 ma este iny micro. Mozno Fz28 ma standard, ale moj disk ne. Neviem. Navzajom total nekompatibilita. Neorientujem sa v tom, iba viem, ze mi to stazuje zivot. Uz mam doma roznych kablov plnu velku krabicu. A ked kupim cokolvek, dostanem k tomu zas novy kabel. Mam pocit, ze kable sa vyrabaju len preto, aby boli ludia zamestnani.
Milan Šurkala (3381)|23.4.2009 14:20
[QUOTE=pietroba;1796]No mame doma este Sony DSCW5 a ten ma klasicky MINI USB. Ten moj prenosny disk ma nejaky micro, ale FZ28 ma este iny micro. Mozno Fz28 ma standard, ale moj disk ne. Neviem. Navzajom total nekompatibilita. Neorientujem sa v tom, iba viem, ze mi to stazuje zivot. Uz mam doma roznych kablov plnu velku krabicu. A ked kupim cokolvek, dostanem k tomu zas novy kabel. Mam pocit, ze kable sa vyrabaju len preto, aby boli ludia zamestnani.[/QUOTE]

Vzhledem k tomu, kolik fotoaparátu testuji, se také divím, kolik různých kabelů dokáže vůbec existovat. Navíc je zajímavé, že i v rámci jedné značky mohou mít modely různé kabely.
Draken (36)|23.4.2009 18:09
několik fotek s canonem A590
IMG_0027.jpg IMG_0088.JPG IMG_0034.jpg IMG_0055.JPG
pietroba (14)|23.4.2009 22:14
[QUOTE=Draken;1798]ve focení jsem amatér,upřímě o focení vím kulový...ale pokud máte problém s hardwarem neváhejte napsat na SHW, tam vám mile rád poradím... [/QUOTE]
Ahoj Drakene, fotky su fajn. Mas pekne auto, aj pocitac. Len porad, ako ten SDHC do SD. Si odbornik...
busy (782)|23.4.2009 22:15
[QUOTE=pietroba;1796]Jasne, SDHC sa inak adresuje. Ale adapter Micro SDHC -> SD existuje, ponuka je velka, je to podla mna skor rozmerovy problem. Micro SDHC sa strci lahko do adaptera, ale SDHC je velka, adapter by musel byt este vacsi....[/QUOTE]

Problem vidim skor v tom, ze ten disk s citackou podporuje SD karty pravdepodobne iba do velkosti 2 GB. A Micro SD -> SD adapter ktory ma vnutri Micro SDHC kartu, sa navonok tiez bude spravat ako SDHC karta o takej istej velkosti ako Micro SDHC v nom, takze si myslim, ze toto nevyriesi problem.

Inak, ten novy standart bude nejaky SDXC, uz tu aj bol clanok, treba pohladat. Inak, zda sa ze dovod, preco sa zase zavadza novy standart, je obmedzena adresovacia schopnost SDHC iba do 32 GB. Klasicke "mamutie" CF karty su na tom o kusok lepsie, pretoze tie maju poctive IDE rozhranie (ako klasicke Paralel ATA disky), a pri LBA adresacii mozu adresovat lubovolne kapacity az do 137 GB.
Filcka (300)|23.4.2009 22:45
[QUOTE=busy;1800].... obmedzena adresovacia schopnost SDHC iba do 32 GB. .[/QUOTE]

Bohužel teoretická podpora SDHC zařízení karet až do kapacity 32GB zůstává v některých případech pouhou teorií...V úterý jsem vracel 16GB kartu, se kterou foťák nedokázal korektně pracovat... :thumbdown
Draken (36)|24.4.2009 13:05
mno z SDHC karty SD kartu neuděláš...už jen kvůli tomu že jsou stejně velké a jakýkoliv adaptér by ti kartu zvětšil, což je nepřípustné...(karta by se ti do slotu nevešla:D)

co ti mohu poradit...no kartu můžeš bez udání důvodů do 14 dnů vrátit...

ještě co přesně je to za kartu a foťák....