Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon 1000D problém

brumla.cz (5)|30.11.2013 17:29
Zdravím všechny.
Mám zrcadlovku, uvedenou v nadpisu. K tomu Sigma 17-70 a Canon 70-200 (nevím, jestli s problémem objektivy souvisí).
Jde o to, že posledních pár dní foťák při namáčknutí buď nechce ostřit, nebo zaostří, ale při domáčknutí nevyfotí a musíme spoušť mačkat znovu a znovu.
Chci tedy poprosit o nějaké rady, zda je možné s tím něco udělat, čím by to mohlo být, případně jestli je potřeba dát foťák do servisu a případně odhad ceny opravy.
Foťák je totiž dávno po záruce, jestli si dobře uvědomuju, tak ho máme něco přes 5 let. Nebyl ale nějak extrémně vytěžovaný, myslím, že teď běží třetí cyklus číslování fotek, čili jsme pořídili jen něco okolo 25000 snímků.
Za každý názor předem děkuju.
Sakini (1174)|1.12.2013 11:27
V první řadě bych zkusil resetovat do továrního nastavení, jestli někde nezůstalo viset nějaké zakopané nastavení. Když se mačká znovu a znovu, tak nakonec vyfotí? Tisícovky určité problémy s propojením mezi spouští a závěrkou měly, takže závada možná je - pokud by šlo jen o samotnou spoušť, mohla by oprava ještě stát za to. Pokud by bylo z nějakého důvodu nutné měnit závěrku, převýšilo by to dalece aktuální cenu toho těla. Děje se to při jakýchkoliv podmínkách, nebo jen při určité rychlosti závěrky?
brumla.cz (5)|1.12.2013 14:29
Děkuju, nastavení zkusím, i když tam bych problém neviděl. Do nastavení rýpu výhradně já a už docela dlouho jsem nic neměnil. Fotíme téměř výhradně na režim Tv, čili manuální čas, ale kvůli tomu problému jsem zkoušel i plnou automatiku a dělalo to taky.
Nicméně, jak píšete, když se mačká znovu a znovu, tak nakonec vyfotí. Vzhledem k tomu, že ale fotíme většinou "momentky", jako např. při Vánocích reakce na dárek, tak mačkání spouště na desetkrát není zrovna ideální :-)
K poslední věci, na Tv používáme rychlost závěrky 1/200 většinou, ale ta automatika si s tím dělala, co chtěla, rychlosti byly různé a dělalo to taky.

EDIT: tak teď jsem zkoušel foťák zatížit znova a zjistil jsem, že když mačkám tlačítko spouště jakoby víc doleva, směrem k objektivu, tak to zřejmě funguje. sice je to takové divné, že mi půl článku prstu přečuhuje k objektivu, ale zdá se, že to fotí zase normálně. tak je jen otázka, jestli to není jen dočasně...
Rellik (1136)|1.12.2013 15:27
Tak to vypadá na vymačkanou dotykovou vrstvu samotného tlačítka. Oprava by v tomto případě nemusela být vůbec drahá (i když ceny u servisů jsou trochu mimo..). Případně by se při troše šikovnosti dalo udělat i svépomocí. Pro opravu poškozených vodivých ploch se používá například vodivý lak http://www.gme.cz/elektrovodivy-lak-elchemco-el-2-p741-002 Ale jak říkám chce to už trochu šikovnosti. ;)
Sakini (1174)|1.12.2013 16:31
Taky myslím že to bude jen samotné tlačítko, to by ještě mělo smysl opravovat. Je to jen o tom jestli to člověk zvládne sám, nebo se svěří servisu - ale pod cenou celého foťáku to bude určitě.
brumla.cz (5)|2.12.2013 10:22
Dobře, děkuju.
No s tou šikovností to u mě zas tak žhavé není, takže na svépomoc si určitě netroufnu :-D
Ale z toho, co píšete, to z ní, že by to nemuselo být až tak složité a tudíž oprava snad ne moc drahá... řekněme, v řádu stovek?
Sakini (1174)|2.12.2013 10:48
Tak v to bych zase nedoufal ;-) AWH si bere tisícovku za spoušť, plus dostat to k nim a zpátky. Leda bys sehnal nějakého nezávislého opraváře podle toho odkud jsi, poradí strejda Google. Ale AWH pracuje dobře a spolehlivě, a zase tak moc drahé to není.
Rellik (1136)|2.12.2013 10:49
No co jsem tak slyšel, tak jen za zjištění závady si servis účtuje kolem 500,- Tlačítko v hodnotě 0,1kč naúčtují aspoň 100,- + nějaká práce. Osobně bych to viděl tak na 1500,- Sice jsem to možná přehnal, ale je lepší počítat víc, než být pak překvapený. Nicméně v servisu si můžeš dohodnout ať zjistí závadu a nacení to (to je těch cca 500,-), pak uvidíš zda se to vyplatí opravit nebo ne. ;)
brumla.cz (5)|11.12.2013 14:05
no, tak by se mi to mělo vrátit z opravy každým dnem, cena prý bude kolem 2000...
čekal jsem teda míň no, ale co se dá dělat...
Rellik (1136)|11.12.2013 15:05
Tak sem se trefil celkem přesně. :) Ale za výměnu jednoho tlačítka je to teda fakt trochu přehnané. Ale zase by měli foťák důkladně otestovat pro případné další chyby, tak ty 2000,- není zase tak moc když to vezmu kolem a kolem... Tak snad ti bude ještě dlouho sloužit... ;)
brumla.cz (5)|20.12.2013 13:37
[QUOTE=Rellik;28371]Tak sem se trefil celkem přesně. :) Ale za výměnu jednoho tlačítka je to teda fakt trochu přehnané. Ale zase by měli foťák důkladně otestovat pro případné další chyby, tak ty 2000,- není zase tak moc když to vezmu kolem a kolem... Tak snad ti bude ještě dlouho sloužit... ;)[/QUOTE]

to jo, doufal jsem, že to teda bude míň :) nabízeli mi ještě opravu sáněk, to prý kolem 100 Kč, ale ty stejně nepoužívám...
tak doufám, že už to bude ok a aspoň dalších 5 let to vydrží :)
jinak děkuju všem za názory a rady
Milan Šurkala (3381)|21.12.2013 20:23
[QUOTE=Rellik;28371]Tak sem se trefil celkem přesně. :) Ale za výměnu jednoho tlačítka je to teda fakt trochu přehnané. Ale zase by měli foťák důkladně otestovat pro případné další chyby, tak ty 2000,- není zase tak moc když to vezmu kolem a kolem... Tak snad ti bude ještě dlouho sloužit... ;)[/QUOTE]

No je to dost, zas na druhou stranu v takových případech se mění více věcí (nám na Panasonicu TZ7 při reklamaci páčky zoomu měnili prý také docela dost věcí - ono třeba u kompaktu se jakákoli vada na senzoru nebo objektivu často řeší výměnou celého modulu, který stojí od 1200Kč více (a to na eBay), vadný port může klidně znamenat výměnu celé základní desky...). Ono také rozebrat a složit fotoaparát není až taková legrace, já jen rozebráním a složením Lumixu TZ8 strávil něco přes hodinu (a displej jsem zapojoval na třikrát, než jsem ho zapojil správně). Takže ačkoli mi na první pohled 500 Kč za diagnózu přijde moc, po vlastní zkušenosti se té ceně už tak moc nedivím.