Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sum a RAW editor

kultus (1295)|3.12.2013 12:24
Zdarec, kdyz jsem vybiral CSC narazil jsem v jedne zahr.recenzi na testovaci nocni fotky ze Sony NEX-5N. Libi se mi jak dokazali upravit fotku pri ISO3200 nebo ISO6400 postupem RAW->Jpeg + Neatimage + unsharp mask (zrejme v PS). Da se dosahnout lepsiho/stejneho/podobneho vysledku primo pri uprave RAW? Nebo i pri uprave jpegu po konverzi z RAWu ale jednoduzsim zpusobem, s PS se moc nekamosim. Nejlip nejakym freeware programem. S upravou RAWu jen zacinam tak dekuji za trpelivost a rady.

Odkaz na recenzi:
http://www.dcresource.com/reviews/sony/nex5n-review?page=0,2
bedo. (70)|3.12.2013 20:27
Lightroom 4 vie veľmi efektívne potlačiť farebný šum - monochromatický zostane, ale ten obyčajne nepôsobí rušivo.
kultus (1295)|4.12.2013 08:02
lightroom 4.3 mam doma zda se byt docela intuitivni co se tyce obsluhy tech hejblatek pro upravy, ale vsechno mu strasne dlouho trva. Nechapu to sice nemam doma nejake delo ale Core i5 2430 a GTX560 (nevim jestli to umi program vyuzit) neni uplne na prd...
Rellik (1136)|4.12.2013 08:50
LR je celkem pomalý, to už jsem slyšel od hodně lidí. Můžeš vyzkoušet například http://rawtherapee.com/ (zdarma) případně http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4670071&cid=catalog20038&segid=6000006 (za pár korun). Já používám právě ten corel a můžu říct, že veškeré úpravy jsou hned vidět... Dají se tam doinstalovat různé pluginy, mezi nimiž nechybí ani "odšumovač" http://aftershotpro.com/plugins/ ;)
kultus (1295)|4.12.2013 09:32
diky za typ urcite odzkousim, zacnu asi s tim rawtherapee snad se s tim sumem dobre popere... s LR je to des kazda uprava veme 5-7s mozna i vic, v dnesni dobe proste neskutecne...
Rellik (1136)|4.12.2013 11:02
5-7s? Tak to je teda mazec. Já teda můžu říct,že nemám nějak extra výkonné PC (Intel Core2 Duo CPU 2.80GHz + 4Gb RAM, integrovanou grafiku) a v tom Corelu vidím změny přímo online, tak jak hýbu posuvníky. Jinak mě napadl ještě jeden program co je zdarma a sem tam ho využiju pro jisté úpravy http://www.darktable.org/
kultus (1295)|4.12.2013 12:13
je to jen odhad...prislo mi to jako cela vecnost...bude to chtit vyfotit par RAWu a odzkouset ty programy. LR jsem instaloval jen kvuli upravam RAW a nasledne konverzi do jpeg. Sam jsem byl vykonem nemile prekvapen...nevim jestli by pomohla 64bit verze ale preinstalovavat cely notes by se mi stejne nechtelo...
Komo (840)|4.12.2013 12:55
Ja mam posledny Lightroom a tiez to trva asi 4-5 sekund. Ale pocitac nic moc. Inak , s tymi sukromnymi spravami je to strasne. Asi to neviem , alebo co . Hodnu chvilu nieco smolim a kym to odoslem, odhlasi ma to. Alebo teraz som ti nieco poslal a v odoslanych spravach sa mi to nepotvrdilo.
Sakini (1174)|4.12.2013 17:08
No tak nevím, mám LR 5.2 a změny vidím okamžitě, i průběžně když pohnu posuvníkem. A to nemám žádnou extra sestavu, slouží už pět let. Zvláštní, evidentně vyloženě individualistický program.
Komo (840)|4.12.2013 18:57
Kolko bitovu verziu mas? Ja 32. [QUOTE=Sakini;28309]No tak nevím, mám LR 5.2 a změny vidím okamžitě, i průběžně když pohnu posuvníkem. A to nemám žádnou extra sestavu, slouží už pět let. Zvláštní, evidentně vyloženě individualistický program.[/QUOTE]
Sakini (1174)|4.12.2013 21:33
Tak jako já - můj prehistorický procesor je výkonný, ale 64 bitů neumí. Je teda pravda že mi po čase zhořela grafika a nahradil jsem ji o dost silnější, tak to možná má nějaký ten vliv, ale v zásadě to šlapalo vždycky dobře.
bedo. (70)|5.12.2013 01:44
[QUOTE=kultus;28302]lightroom 4.3 mam doma zda se byt docela intuitivni co se tyce obsluhy tech hejblatek pro upravy, ale vsechno mu strasne dlouho trva. Nechapu to sice nemam doma nejake delo ale Core i5 2430 a GTX560 (nevim jestli to umi program vyuzit) neni uplne na prd...[/QUOTE]

sú veci, ktoré trvajú dlho (vytváranie náhľadov po importe, export), ale tie sa dajú pustiť dávkovo, pri úpravách je u mňa reakcia v reálnom čase (notebook i5@2400 MHz, 4GB RAM, grafiku LR zatiaľ nevyužíva). Okrem LR používam niekedy aj Apple Aperture a Capture One 6, len z hľadiska potlačenia šumu mi z nich príde byť LR (hlavne od verzie 4) najlepší, preto som ho spomenul. Ďalšie zaujímavé RAW procesory sú aj už spomenutý RAW Therapee, Darktable, RAW Developer, Photo Ninja, či Corel AfterShot Pro (bývalý Bibble) a určite som ich nevyskúšal všetky. ;)
Komo (840)|5.12.2013 04:23
[QUOTE=bedo.;28312]sú veci, ktoré trvajú dlho (vytváranie náhľadov po importe, export), ale tie sa dajú pustiť dávkovo, pri úpravách je u mňa reakcia v reálnom čase (notebook i5@2400 MHz, 4GB RAM, grafiku LR zatiaľ nevyužíva). Okrem LR používam niekedy aj Apple Aperture a Capture One 6, len z hľadiska potlačenia šumu mi z nich príde byť LR (hlavne od verzie 4) najlepší, preto som ho spomenul. Ďalšie zaujímavé RAW procesory sú aj už spomenutý RAW Therapee, Darktable, RAW Developer, Photo Ninja, či Corel AfterShot Pro (bývalý Bibble) a určite som ich nevyskúšal všetky. ;)[/QUOTE]

Co to znamena, "pustit davkovo"? Respektive co sa s tym da urobit, aby mi to slapalo rychlejsie? Okrem kupy noveho PC.
Sakini (1174)|5.12.2013 08:14
Záasadní úpravy které provádíš u všech fotek (třeba korekce objektivu, redukci šumu, ale můžeš měnit veškeré parametry) můžeš aplikovat hromadně buď na všechny fotky, nebo víc vybraných. Dost to šetří čas, a většina úprav se tak natáhne dopředu a ty už jen odlaďuješ každou individuálně co se týče hodně proměnných veličin jako je expozice nebo ořez. Je to zásadně rychlejší než každou kompletně procházet, hlavně když máš velké série. Ale pokud ti LR přemýšlí nad každým klikem, tak to bude počítačem - některé změny jsou totiž dost náročné, ale některé jdou okamžitě. Pokud ti třeba korekce expozice nereaguje okamžitě, něco je špatně, ta je totiž vidět opravdu ihned.
Každopádně co se týče odšumu je LR opravdu citlivý, 5.2 dostal i posuvník extra na barevný šum, a všechno jde vyladit opravdu opatrně se zachováním detailů.
bedo. (70)|5.12.2013 08:23
Treba si v prvom rade uvedomiť, ako RAW procesory pracujú. RAW súbor obsahuje okrem obrazových dát aj JPEG náhľad v nižšej kvalite. Niektoré RAW procesory ho používajú aj na normálne zobrazovanie a sú takto "rýchlejšie", ale za cenu toho, že zobrazenie nezodpovedá reálnym dátam. LR po importe vytvára nové náhľady priamo z RAW dát (dá sa to vidieť aj na náhľadoch, ako sa postupne menia) a kým nie sú 1:1 náhľady vytvorené, tak ich musí vytvoriť na požiadanie pri zobrazení obrázku ("Loading..."). To vždy pár sekúnd trvá (podľa rozmerov obrázku a výkonu PC). Preto je obyčajne vhodnejšie nechať po importe LR pracovať, kým si vytvorí náhľady, s ktorými je potom práca rýchla.
Komo (840)|5.12.2013 11:54
Vdaka za rady,chlapi. Este som s tym programom velmi nerobil, takze chyba bola u mna. Pokial fotku upravujem len v Knihovni, tak to trva tych 5 sekund. Ale uprava vo Vyvolavani sa prejavi takmer okamzite.
nephilim (353)|6.12.2013 19:17
Já se kvůli výkonové nenáročnosti stále držím Photoshopu CS3, ale protože kompatibilní ACR umí jen omezené množství foťáků, tak RAWy modernějších foťáků konvertuji pomocí Adobe DNG Convertoru a vzniklé DNG načítám do ACR, kde jej už mohu pohodlně editovat. Ušetřím za upgrady na novější a novější Photoshop, ušetřím za výměnu PC a stále pracuji se stejnými nástroji, jejichž výkonnost mi více než bohatě stačí.
kultus (1295)|6.12.2013 20:00
ano je to tak jak rikas, kdyz koukam na cely obrazek, zmeny se zobrazuji do vteriny. Pri 100% nahledu uz to trva hodne dlouho...problem je ze zmeny nekterych funkci nejsou v nahledu videt a je treba koukat 1:1
Komo (840)|6.12.2013 20:58
Ja to mam aj pri 100% okamzite. A to mam asi 5 rocny PC, ziadne delo. Mozno sa mi to len mari, ale som tusim cital , ze posledny Lightroom je rychlejsi. Pc sa velmi nerozumiem.
Komo (840)|6.12.2013 21:02
To je mudre. DTak isto ma nebavi kupovat stale nieco nove a hrat tu ich hru.

---------- Doplněno v 21:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:00 ----------

[QUOTE=nephilim;28325]Já se kvůli výkonové nenáročnosti stále držím Photoshopu CS3, ale protože kompatibilní ACR umí jen omezené množství foťáků, tak RAWy modernějších foťáků konvertuji pomocí Adobe DNG Convertoru a vzniklé DNG načítám do ACR, kde jej už mohu pohodlně editovat. Ušetřím za upgrady na novější a novější Photoshop, ušetřím za výměnu PC a stále pracuji se stejnými nástroji, jejichž výkonnost mi více než bohatě stačí.[/QUOTE]
To je mudre. Tak isto ma nebavi stale kupovat nieco nove a hrat tu ich hru.
kultus (1295)|6.12.2013 22:24
aha tak uz je to jasne...kdyz jsem na zalozce library-zjednodusene upravy tak vse trva jak jsem psal vyse. Kdez se ale prepnu na develop odrazu jde vsechno okamzite a zmeny v realnem case i pri nahledu 1:1 tak diky ze jste mne donutili se s tim trochu pohrat. Nevim proc ale RAWtherapee mi v posledni verzi pro Win7 32bit porad pada takze zatim pro mne nesplehlivy a nepouzitelny jine jsem zatim nezkousel tak se zatim zkusim naucit s tim LR