Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

adobre RGB a SRGB

Michal11111 (3)|10.12.2013 15:30
zdravim mam menis problem s fotkami asi boli nafotene v adobe rgb a moj prehliadac mi ich zobrazuje inac teda ak ich otvorim v hocijakom prgrame xnview picasa atd tak mi ich zobrazi desaturovanejsie ako prehliadac vo windowse vie mi niekto poradit ako to nastavit aby to zobrazoval aj windows normlane pripadne prehliadac kde si mozem prepinat tieto formaty a ulozit to v spravnom nastaveni aj pre win prehlaidac alebo je mozne ze ich zobrazuje nespravne aj xnview picasa a atd ?
Dakujem
prikaldam obrazok
1459033_620428158015674_699548609_n.jpg
Rellik (1136)|10.12.2013 15:41
Neuděláš to nejspíš nijak, tak aby se to všem zobrazovalo stejně. Většina monitorů umí jen SRGB, takže zobrazení ARGB je jiné. Pokud chceš fotky prezentovat, tak aby fotky viděli všichni stejně, tak ti nezbyde než prezentační fotografie převádět do formátu SRGB. Jinak další info můžeš číst tady: https://www.digimanie.cz/forum/showthread.php/2922-sRGB-IEC61966-21-vybledle-barvy-barvy-na-monitoru
Michal11111 (3)|10.12.2013 18:05
vdaka, zaskrtol som spravu farieb zobrazuje mi to ako je to na lavej strane take saturovane cize to je spravna farba ?
a este napriklad ked pretiahnem ob razok nejakym prehlaidacom napriklad cez fb a nasledne si ho stiahnem spat tak sa mi ulozi to pekne saturovane nastavenie farieb neexitstuje nieco take aj normalne v programe ze to zaskrtnem a uz to nebude menit kazdy jedne program podla spravy farieb ?
Rellik (1136)|10.12.2013 19:06
FB z fotek vyhazuje veškeré informace a fotku celkem degraduje. Takže je možné že se zobrazí líp díky nějakému výchozímu nastavení zobrazovacího programu (jak pracuje s obrázky bez informačních dat). Obrázky z toho linku nějak moc neřeš, jsou jen ukázkové. Jako první SRGB jse o barvu "38acfe" a jako AdobeRGB je tam barva "00aeff". Nicméně minulý týden jsem to řešil s jedním fotografem. Pro potřebu prezentace převáděl fotky do SRGB jinak používá ARGB + má nastavený profil tiskárny na které následně nechává dělat fotky. Takže asi tak no. myslím, že přesné barvy jako pak uvidíš na papírové fotografii nikdy v domácích podmínkách nedocílíš. Pokud teda nebudeš mít speciální monitor, který je pro práci s grafikou a zpracování fotek přímo určený a správně zkalibrovaný. Například http://obchod.fotoskoda.cz/eizo-cg276-bk/ respektive každý který je více než FullHD se zobrazením různých barevných profilů včetně AdobeRGB, což jsou částky mnohdy převyšující samotný fotoaparát. Takže buď se s tím smíříš a nebo budeš fotky dělat v SRGB případně rovnou do SRGB fotit.
bedo. (70)|11.12.2013 10:31
Čo sa týka profilov, pokiaľ nemáš funkčnú správu farieb, je vždy lepšie používať sRGB, lebo to je taký "de-facto" štandard, ktorý v podstate funguje aj bez nej. Zabudovaný prehliadač obrázkov vo Windows správu farieb podporuje, XnView nie (aspoň som to nikde nenašiel), teda správne Ti to zobrazuje Windows. Použitie AdobeRGB má význam len pre zariadenia, ktoré tento (o niečo väčší) farebný priestor podporujú a aj tak je asi lepšie používať programy, ktoré pracujú interne v ešte väčšom farebnom priestore, ako je napr. ProPhoto RGB (to je prípad Adobe aplíkácií) a exportovať z nich obrázky podľa plánovaného použitia, teda na 99% sRGB.

Pokiaľ by si chcel JPEG obrázky už nafotené v AdobeRGB skonvertovať do sRGB, stačí ich natiahnuť napr. do LR a vyexportovať s nastaveným sRGB profilom.
Michal11111 (3)|13.12.2013 17:04
vdaka Bedo spravil som to nakoniec tak ze fotky ktore som potreboval na prezentaciu som natiahol do PS odtial ich prekonvertoval s ARGB do SRGB ulozil a hotovo a tym LR si co konkretne myslel ?
bedo. (70)|13.12.2013 22:03
LR=Lightroom, v podstate si urobil to isté, len pomocou Photoshopu...