Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Canon slaví - Budete taky?

Petr S. (328)|10.4.2009 09:38
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Canon slaví - Budete taky?


Tento týden jsme vás informovali o oslavách, které nyní probíhají ve firmě Canon. Slaví totiž další jubileum. Jaké jsou ale fotoaparáty této společnosti podle vašich zkušeností? A pokud jste drželi některý z jejich prvních modelů - zlepšují se? Nebo raději dáváte přednost jiným výrobcům? Ať už si o Canonu myslíte cokoliv - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Milan Šurkala (3381)|10.4.2009 12:08
No doslovně slavit nebudu :-) Zrcadlovky mají fajn, ale u kompaktů mě poslední dobou spíše zklamávají. Příliš mnoho marketingu, málo fotografie :-( Kdepak jsou ty světelné objektivy z minulosti? Větší čipy v kompaktech? Doufal jsem, že brutální úspěch modelu A590 IS, který je ještě dnes hojně prodáván, Canonu napoví, že cesta modelu A1000 IS nebyla správná, ale jeho nástupce jen zbytečně přidal rozlišení a pár funkcí. Ale nic, kvůli čemu by mě měly tyto fotoaparáty zaujmout. Takže u mně nikoli, Canon se nezlepšuje, ale zhoršuje, což mě moc mrzí :-( Ale není sám, v poslední době mě podobně zklamávají skoro všechny značky.
Busy (0)|10.4.2009 21:38
Moj jediny prvy a posledny Canon bol full-frame BF300, kupeny v lete 2001, takze aj ja sa tak pomyselne pripajam ku gratulantom. Dlho som si ho ale neuzil, pretoze hned o pol roka som si kupil Olympus C-2. Obidva dodnes mam a funguju.
huky (19)|11.4.2009 21:18
Rád bych také slavil, ale bohužel .Mám zrcadlovku 350 d a toužim po novém přístroji . Ceny se šplhají do závratných výšin a človek si nemůze koupit co by chtěl.
RTeo (65)|12.4.2009 10:32
...Jasanec že budu slavit, hned co si pořídím Nikon D300 !!! :D (už je objednaný) :thumb
Canon není špatný, kvalitativně srovnatelný s Nikonem ale vzhledově a potažmo ergonomicky II. liga :thumbdown.
To je můj názor (na mysli mám samozřejmě zrcadlovky)...
Petr S. (328)|12.4.2009 13:30
Máte někdo zkušenosti s kompakty Canonu? Jaké?
Karlos5573 (269)|12.4.2009 15:25
No nevím, co jsem držel D70 a můj 10D tak ten je na tom ergonomicky mnohem líp :-) Já nemám rád u Nikonu ten červený proužek
RadekG (37)|12.4.2009 19:50
[QUOTE=Petr S.;1704]Máte někdo zkušenosti s kompakty Canonu? Jaké?[/QUOTE]
Já měl pár měsíců Powershot A460 a za ty peníze co stál byl celkem dobrej, tedy asi nejlepší mezi pidi kompaktama co jsem měl. Ano byl trochu těžší ale alespoň byl krapet cejtit v ruce.
Fanagan (7)|13.4.2009 11:40
[QUOTE=Petr S.;1704]Máte někdo zkušenosti s kompakty Canonu? Jaké?[/QUOTE]

Ja mám Powershot SX10IS a napriek nejakým tým neduhom, som s ním veľmi spokojný.
Neregistrovaný (0)|13.4.2009 12:22
myslím, že nie je čo oslavovať, lebo nielen canon, ale aj iní výrobcovia začali kašlať na kvalitu obrazu v kompaktoch. hlavná vec, že tam natrieskali kadejaké nezmyselné funkcie ako detekcia tváre, úsmevu a podobné nezmysly. len dúfam, že podobným smerom sa nevydajú aj pri zrkadlovkách. pripadá mi to tak, ako keby chceli vyrobiť kompakt, ktorý za vás rozhodne aj čo máte odfotiť.
Milan Šurkala (3381)|13.4.2009 20:38
Je to bohužel pravda. Ale jak jsem říkal už několikrát, velmi doufám, že drtivý úspěch Panasonicu LX3 (který na kvalitu rozhodně nekašle) probudí i ostatní výrobce. Např. Olympus by mohl obnovit svou řadu C, místo neustálého zvyšování zoomu u řady SP. O tu je pochopitelně větší zájem, než o profesionálnější kompakty, ale ani na tuto kategorii by se rozhodně kašlat nemělo, když už mainstreamové kompakty všeobecně jdou do kytek. Když testuju dnešní kompakty, nestačím se divit. Jsou možná rychlejší, ale před rokem podávaly lepší výsledky než dnes.
busy (782)|13.4.2009 21:32
[QUOTE=Milan Šurkala;1714]Olympus by mohl obnovit svou řadu C, místo neustálého zvyšování zoomu u řady SP.[/QUOTE]

Tak s tymto absolutne suhlasim. Ked sa objavil model Olympus C50, bol som nim nadseny, lubil sa mi. Potom vysiel model C60, u ktoreho mi trosku vadilo, ze objektiv ma uplne na strane, ale tiez sa mi lubil. C70 ma dizajnovo uplne sklamal, ale zase priniesol konecne zaujimavejsi zoom. Tesil som sa, aky bude C80, dokonca som uvazoval, ze ten si kupim. Ale ake bolo moje sklamanie, ked Olympus zrazu radu C opustil a zacal robit SP, ktore ma (aspon zo zaciatku) vobec nezaujali.

...a tak som si radsej kupil Panasonic FZ28 a som s nim (az na ten sum) v celku spokojny :)
busy (782)|13.4.2009 21:40
[QUOTE=Neregistrovaný;1712]pripadá mi to tak, ako keby chceli vyrobiť kompakt, ktorý za vás rozhodne aj čo máte odfotiť.[/QUOTE]

No pozor, z cisto uzivatelskeho hladiska to nie je zly napad ! Taki dovolenkovi cvakaci by to iste radi uvitali, hlavne taki co neradi fotia. Nemuseli by sa o to vobec starat alebo mysliet na to, proste by len na zaciatku dovolenky zapli fotak, na konci ho vypli a potom si doma vychutnavali dovolenkove fotky :) :) :) No nebolo by to pekne ? :) :) :)
Neregistrovaný (0)|14.4.2009 08:25
[QUOTE=busy;1716]No pozor, z cisto uzivatelskeho hladiska to nie je zly napad ! Taki dovolenkovi cvakaci by to iste radi uvitali, hlavne taki co neradi fotia. Nemuseli by sa o to vobec starat alebo mysliet na to, proste by len na zaciatku dovolenky zapli fotak, na konci ho vypli a potom si doma vychutnavali dovolenkove fotky :) :) :) No nebolo by to pekne ? :) :) :)[/QUOTE]
tento postreh sa mi mimoriadne páči. iste je veľa takých tzv. fotografov, čo by to privítali. len zapnúť a po dovolenke vypnúť. ale také fptenie je mimoriadna nuda. kto sa tomu trocu venuje vie, že nie je nad vlastné nastavenia. predsa len ja viem čo a ako chcem odfotiť.
Neregistrovaný (0)|14.4.2009 15:35
Do nedávna jsem měl canon A610. Nemohl jsem si ho vynachválit. Co mu odepřel výrobce, to mu dopřál CHDK. S CHDK se jen těžko hledalo něco, co přístroji (v rámci technických možností) chybělo. (no dobře - IS by se hodilo). Nedávno jsem ho prodal a pořídil 1000D. První nadšení vystřídala studená sprcha - firmware v přístroji co chvíli zamrzal. Přibližně každých 10 min. prostě přestal fotit. Zaostřil, ale nevyfotil. Našel a sepsal jsem dokonce postup, jak zamrznutí spolehlivě dosáhnout během několika vteřin, a poslal přístroj na reklamaci. Po měsíci se mi vrací z5 s výsledkem - závada se neprojevila. V servise asi neumějí číst. Kdyby s ním 1/4 hodiny fotili, tak by to zatuhlo. Nebo podle návodu za 10 vteřin. Ale pohodlnější je to vrátit.

Před několika lety jsem měl podobně špatnou zkušenost se servisem Canon kvůli tiskárně. Ale to sem asi nepatří.

Takže moje zkušenost - umějí vyrobit fotoaparát, ale pokud potřebujete záruční servis, tak o své peníze přijdete. České zastoupení je ostuda a velké minus.
Neregistrovaný (0)|14.4.2009 15:51
[QUOTE=Neregistrovaný;1718]Do nedávna jsem měl canon A610. Nemohl jsem si ho vynachválit. Co mu odepřel výrobce, to mu dopřál CHDK. S CHDK se jen těžko hledalo něco, co přístroji (v rámci technických možností) chybělo. (no dobře - IS by se hodilo).[/QUOTE]

Co je CHDK ?
Inak, moj kolega ma A610 a mozem potvrdit, naozaj robi vynikajuce a brilantne fotky. 5 Mpix na cipe 1/1.8" (13 Mpix/cm^2) su velmi krasne hodnoty.
Milan Šurkala (3381)|14.4.2009 17:26
[QUOTE=Neregistrovaný;1719]Co je CHDK ?
Inak, moj kolega ma A610 a mozem potvrdit, naozaj robi vynikajuce a brilantne fotky. 5 Mpix na cipe 1/1.8" (13 Mpix/cm^2) su velmi krasne hodnoty.[/QUOTE]

CHDK je speciální neoficiální firmware pro fotoaparáty Canon, který dovolí např. fotit do RAWu i na těch nejlevnějších kompaktech této značky, přidává další manuální možnosti a mnoho dalšího. A610 vypadá papírově velmi dobře, proč dnes nikdo nedokáže udělat rozumný kompakt s 1/1,8" čipem, když to kdysi šlo? A světelnost F2,8-F4,1, také nádhera.
Neregistrovaný (0)|15.4.2009 08:00
CHDK je firmware ADDON - software, který je schopen přidat fotoaparátu další funkce jako živý histogram, zebru, ukládání do RAWu, délka závěrky až 64sec, dokonce možnost scriptování v uBasic, nebo třeba i takovou drobnou užitečnost jako indikátor baterie (což Canon odjakživa nepochopitelně ignoruje).
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
český seriál:
http://www.novaci.org/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=1
http://www.novaci.org/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=1
http://www.novaci.org/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=1

Lidé ho často nazývají firmware kvůli způsobu instalace (jakoby se instaloval firmware), ale ve skutečnosti původní firmware ve fotoaparátu zůstane nedotčen a bude vždy znovu načten po příštím startu. CHDK je uložen na kartě, odkud se spouští buď z menu, nebo i automaticky po zapnutí.
Lark (31)|15.4.2009 11:23
OT: Neexistuje něco jako CHDK pro Panasonic FZ28 ;)
Filcka (300)|16.4.2009 07:37
Tohle je trosku (dost) ujete tema k diskuzi. Naprosto nechapu, proc bych mel slavit (bez ohledu na znacku), ze si na me nekdo namastil kapsu... :D


[QUOTE=Neregistrovaný;1725]CHDK je firmware ADDON - software, který je schopen přidat fotoaparátu další funkce jako živý histogram, zebru, ukládání do RAWu, délka závěrky až 64sec, dokonce možnost scriptování v uBasic, nebo třeba i takovou drobnou užitečnost jako indikátor baterie (což Canon odjakživa nepochopitelně ignoruje). [/QUOTE]

...a u Canonu to zjevne plati dvojnasob...
;)
Petr S. (328)|19.4.2009 21:40
[QUOTE=Neregistrovaný;1718]Takže moje zkušenost - umějí vyrobit fotoaparát, ale pokud potřebujete záruční servis, tak o své peníze přijdete. České zastoupení je ostuda a velké minus.[/QUOTE]

Docela zajímavá zkušenost :( , máte ještě někdo s Canonem podobné trampoty?
p@p@ t. (0)|18.5.2009 16:20
Zdravím všechny diskutující. Dostal jsem od kolegy "Lark" odkaz na tuhle diskusi. Mám totiž doma Canona S5 IS, tak mi řekl o CHDK a poslal link sem. Včera a dnes jsem zkoušel CHDK rozchodit, ale jen se střídavými úspěchy. Mám k dispozici karty SD 32MB (koupená v příslušenství foťáku) 1GB MicroSD a 4GB MicroSDHC. Nejdřív jsem to testoval na kartě 32MB. To jsem rozchodil a tak přišla na řadu 4GB MicroSDHC. Ta se nepovedla :-( Při "instalaci" z příkazové řádky mi skočila hláška, že karta není ve formátu FAT/FAT16. Při konzultaci v práci jsme došli k závěru, že možná může vadit redukování z Micro na SD. To ovšem není pravda, protože jsem právě úspěšně vyzkoušel CHDK na 1GB MicroSD. Z toho my vychází, že na vině zřejmě bude formát 4GB MicroSDHC , a to FAT32. Chci se na základě tohoto svého zjištění všech zeptat, jestli někdo má stejnou zkušenost s nemožností provozu CHDK na SDHC kartách?? Předem díky za odpovědi.