Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Který kompakt? Nebo raději něco jiného?

Lukyn89 (4)|11.12.2013 18:47
Dobrý den,
hned z kraje se chci omluvit za otázku, která je tu mnohokrát rozváděna, ale i po přečtení recenzí, názorů a příspěvků v otázkách jsem nedošel k rozhodnutí.

Vybírám pro sebe, amatéra a raději řeknu začátečníka, který se chce učit fotit a dělat kvalitní snímky vhodný fotoaparát.
Z prvu jsem byl rozhodnutý pro Olympus XZ-10, pak přišlo dilema s XZ-2 a Canonem G15. Nakonec jsem se podíval ještě do kategorie CSC a teď už vůbec nevim a ztrácím se. Stále jsem nahnutý k XZ-10, ale rád bych si pořídil rozumný foťák, který bude splňovat mé očekávání a nebudu ho po pár měsících měnit.. Využívat jej budu převážně venku, v přírodě nejvíce a to i za sníženého světla. Krajina, rybářské úlovky i detaily, které při pobytu v přírodě prostě potkáváte a litujete, že je nemůžete zvěčnit. Je pro mě tedy důležité, i jak rychle se dokáže přístroj spustit a fotit, někdy jsou to jen momenty, které nečekají, ale to všichni znají. Neznamená to však, že chci využívat automatiky a jen mačkat, rád se prokoušu nastavením. Dále to budou fotky z oslav a různých sešlostí.. Kvalitní video využiji. Díky za rady, osobní postřehy i návrhy jiných možností, u kterých budu vděčný za vysvětlení, proč právě tento. Cenový strop jsem nastavil G15 na 10 000Kč. Děkuji
rousini (738)|11.12.2013 19:01
Z kompaktů bych taky volil mezi XZ-2 a G15.
G15 má delší zoom a problematickou lamelovou krytku objektivu. Myslím si, že profikompakt je dobrá cesta k amatérské fotografii, k naučení se ovlivnit výsledek.
CSC vyžaduje vyšší investici a koupit něco v setu znamená oproti profikompaktu hodně podobný výsledek se ztrátou univerzálnosti...
Lukyn89 (4)|11.12.2013 19:09
To rád čtu, říkal jsem si v podstatě to samé, když jsem přemýšlel o profikompaktu vs. CSC, ale nevědomost nebo spíše nulová praktická zkušenost dělá své. Hodně tu lidé v předešlích otázkách navrhovali XZ-2 nebo XZ-10, cenový rozdíl je 2000Kč, vyplatí se..?
Pavel Matějka (394)|11.12.2013 19:26
Vyplatí.
rousini (738)|11.12.2013 19:36
[QUOTE=Lukyn89;28378]To rád čtu, říkal jsem si v podstatě to samé, když jsem přemýšlel o profikompaktu vs. CSC, ale nevědomost nebo spíše nulová praktická zkušenost dělá své. Hodně tu lidé v předešlích otázkách navrhovali XZ-2 nebo XZ-10, cenový rozdíl je 2000Kč, vyplatí se..?[/QUOTE]
Zajdi si do footolabu pro registraci a druhý den tam koupíš XZ-2 za 7500. Časem bazarový hledáček VF-2 a budeš těžko zvažovat pozdější upgrade (loučit se...).
Milan Šurkala (3381)|13.12.2013 15:21
[QUOTE=Lukyn89;28378]To rád čtu, říkal jsem si v podstatě to samé, když jsem přemýšlel o profikompaktu vs. CSC, ale nevědomost nebo spíše nulová praktická zkušenost dělá své. Hodně tu lidé v předešlích otázkách navrhovali XZ-2 nebo XZ-10, cenový rozdíl je 2000Kč, vyplatí se..?[/QUOTE]

Jak se to vezme. XZ-10 je univerzálnější co do zoomu, je menší a vleze se do každé kapsy. Menší snímač se ani moc neprojevuje, každopádně XZ-2 má opticky lepší objektiv (XZ-10 na nejširší ohniskové vzdálenosti dost aberuje). Já osobně bych šel třeba do XZ-10, protože chci něco malého kapesního, což XZ-2 není. Pokud ti ale nevadí větší rozměry XZ-2, vzal bych spíše jej.
kultus (1295)|13.12.2013 15:55
s tou aberaci je to u XZ10 na nejsirsim ohnisku opravdu nekdy tezky, clovek uz pred focenim mysli na to,ze se bude muset nekdy prizoomovat aby se aberaci predeslo protoze ani pricloneni coz u tak svetelneho objektivu vetsinou venku nevadi, moc nepomaha. Nekdy to ale nejde, na druhou stranu je XZ-10 opravdu siroky tak to neni takova tragedie...Jestli mas ale vetsi toleranci pro velikostni limit, budes to mit asi tezsi ;) jak jsi psal do vyberu se uz dostanou CSC-cka. Sam jsem si tim prosel, nejdrive XZ-10 a kdyz jsem zjistil, ze za slusne penize neni problem koupit i APS-C, problem a svedeni prstu na penezence byl na svete...projdi si diskuze k Nikonum J1/V1 ktere jsou jeste porad za slusnou vyprodejovou cenu, nebo treba samsung NX1000/2000 uz jsou taky v cenove relaci.
Lukyn89 (4)|13.12.2013 17:00
Jak jsem psal nahoře, jsem začátečník.. Větší rozměry mi vadit nebudou, i tu cenu jsou ochotný přejít, je tam pak ještě G15, která je ještě o další 2000Kč dražší, ale tahle střední cesta se mi zamlouvá. Nejdříve jsem byl rozhodnutý jít a koupit si XZ-10, pak jsem si řekl, že za zeptání člověk nic nedá a jsem rád, půjdu tedy do X-2. CSC asi zatím raději vynechám.. Na rozmyšlení je čas do úterý, to si pro něj zajdu.. Díky za názory a rady
Juraj_K (17)|13.12.2013 21:39
Moje rada: něco jiného například http://www.datart.cz/Digitalni-fotoaparat-NIKON-D3100-18-55-AF-S-DX-VR.html#id-anchor-attributes

Důvod - protože si začátečník, kompakty bych nechal profíkům, vážně... JK
Komo (840)|13.12.2013 23:24
[QUOTE=Juraj_K;28401]Moje rada: něco jiného například http://www.datart.cz/Digitalni-fotoaparat-NIKON-D3100-18-55-AF-S-DX-VR.html#id-anchor-attributes

Důvod - protože si začátečník, kompakty bych nechal profíkům, vážně... JK[/QUOTE]

Tu poslednu vetu som nepochopil.
Komo (840)|13.12.2013 23:34
http://robinwong.blogspot.sk/p/olympus-gear-review.html
Tento pan foti Olympusmi a je tam aj XZ-2.
Juraj_K (17)|14.12.2013 12:45
Lukyn89 se chce naučit fotit a dělat kvalitní fotky, zatímco profík už ví na co si dát pozor, jak dohnat nedostatky menšího čipu, možná i dynamického rozsahu, jinou práci s hloubkou ostrosti, jak zlepšit kontrast v Rawu aby fotka vypadala "hezky", zatímco ze zrcadlovky vypadne vetší % fotek, ze kterých bude nadšený a může bez zbytečného znechucení z výsledků přejít z automatického režimu na manuál a zaměřit se na obsah fotek. Osobní zkušenost. A zrcadlovky dnes stojí skutečně tak málo... JK
Komo (840)|14.12.2013 13:15
Logiku to ma, ale moze to platit aj opacne. Kompakt ho moze svojimi nedostatkami nutit k horlivejsiemu uceniu sa. Nedostatky mensieho cipu a pripadneho dynamickeho rozsahu sa nicim dohnat nedaju, ci?
Tymto ho nechcem odradzat od zrkadlovky.
Lukyn89 (4)|22.12.2013 19:44
Tak XZ-2 je doma, zatim se s nim jen poznávám, ale mám z toho dobrý pocit, díky za příspěvky a doporučení.