Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Oprava starého nebo koupě nového

PetrEr (1)|8.1.2014 08:52
Dobrý den,

nedávno mi přestal fungovat můj současný fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ5. Svépomocná oprava by vyšla cca na 500 Kč.

Ale jelikož je to už docela veterán, tak zvažuji, že bych koupil rovnou nějaký nový. Má cenu kupovat kompakt do cca 3 tisíc, nebo je lepší investovat do opravy, protože za ty peníze si stejně nepomůžu?
Uvažuji např. o Canon PowerShot A2400 IS. Jde mi o to, že ten Panasonic co mám je docela velký a trvá než naběhne + pár neduhů kvůli stáří.

Fotím pouze na automatiku, zoom využívám minimálně, fotky netisknu, ale rád bych měl aspoň nějaké zdokumentované vzpomínky na stáří, na kterých bude víc než světlé čmouhy na tmavém pozadí :).

Díky, Petr.
Pavel Matějka (394)|8.1.2014 09:46
Podle mě teď nemá vůbec smysl kupovat foťáky do 3000. Marně se snažím vybrat nějaký, který bych doporučil. Nejlevnější slušně fotící malý kompakt stojí 5990 a je to Olympus XZ-10. Levné hračky jsou dnes nepoužitelné, příliš mnoho megapixelů jim likviduje obraz šumem už na základní citlivosti a k tomu výrobci začali šetřit na objektivech a světelnost 2,8 alespoň na začátku rozsahu ohnisek už taky nenajdete, takže hračky ani na to ISO 100 vlastně nefotí, jen na sluníčku.
Opravovat FZ5 - nevím, jestli to vůbec někde dělají. To už je taky pěkný stařeček.
Na vašem místě bych buď s těžkým srdcem podstatně připlatil nebo prolézal bazary.
Milan Šurkala (3381)|8.1.2014 17:11
FZ5 je hodně dobrý fotoaparát, toho bych se jen tak nezbavoval. Oprava za 500 Kč se dá přežít. Pokud se zoom moc nepoužívá, tak nový kompakt i dává vcelku smysl, o moc líp to ale fotit nebude, pokud vůbec. Jak již bylo řečeno, nejlevnějším kompaktem, který za něco stojí, je Olympus XZ-10 za 6 tisíc, pro laiky bych ještě jakž takž s přimhouřením obou očí doporučil Sony WX200 za 4-4,5 tisíce korun (10x zoom, dobré video, hezké barvičky, dobrá automatika, ale malá výdrž na baterky a silné odlesky v protisvětle). Jinak bych do kompaktu pod 6 tisíc asi nešel.
nephilim (353)|8.1.2014 20:07
Dnešní kompakty umí všechno možné, snad i kafe uvařit, jednu věc ale nezvládají a sice fotit. Někdo řekne, že to je drobnost, když to má přece tolik MPix, klidně až 100x zoom, Wifi, GPS, detekci úsměvu, otevřených očí a snad i upšouknutí. Já jsem ale toho názoru, že primární funkcí foťáku je vytvořit fotografii.

Sdílím názor s Milanem Šurkalou. Pokud lze FZ5 opravit, tak těch pět stovek je slabá daň za to kolik peněz by bylo zapotřebí vynaložit za nový foťák srovnatelných parametrů. A to nemluvím o investici do paměťových karet, pouzdra a potřebě podstatně většího místa v počítači na uložení "fotek".
kulstejnm (2)|9.1.2014 10:24
Dobrý den

Nechci otevírat další téma mám podobné dilema. Mám pokažený lumix FZ-45 nejde blesk. Opravovat se mi ho moc nechce mám ho cca 4 roky, moc nevydržel dal jsem za něho cca 8000. Tak jsem se díval po kompaktech a chtěl bych tentokrát nějaký menší do kapsy.
Po dlouhém čtení všech možných diskuzí jsem došel k závěru, že si sám nevyberu. Myslel jsem, že si koupím něco do 5000. Nejsem žádný fotograf spíš amatér, ale chtěl bych hezké fotky nemusím mít RAW.

Můj výběr:

Fujifilm FinePix F770EXR
Samsung WB800
Nikon Coolpix S9500

A nebo zase raději zainvestovat něco více.

Nikon Coolpix P330
Olympus XZ-10

Prosím poraďte nebo navrhněte alternativu nejvíce se mi líbí WB800.
Děkuji
Komo (840)|9.1.2014 10:46
Momentalne asi najlacnejsi dobry maly fotak, podla mna. Nizsie uz by som nesiel. http://m.heureka.cz/digitalni-fotoaparaty/canon-powershot-s110/
rousini (738)|9.1.2014 10:47
Jestli chceš hezké fotky zapomeň na něco do kapsy. Foťák není peněženka. Foťák musí mít tělo za které se drží a objektiv, který tam pošle SVĚTLO.
CHybu neuděláš s Olympusem (já upřednostňuju XZ-1 před XZ-10 kvůli objektivu) nebo XZ-2 což je dost solidní věc. Všechny mají slušný WB a pěkný JPEG, takže si nemusíš hrát s RAW, když nechceš víc.
Komo (840)|9.1.2014 11:13
Ono je to presne tak, ako tu casto vysvetluje Milan. Ked chce niekto fotak do kapsy a je to prenho priorita, tazko ho budes presviedcat o ergonomii. S tym proste musi pocitat, ze je to nieco za nieco. Ja si ale nemyslim, ze by ten Canon fotil nejak horsie ako Oly. Na dlhsich ohniskach samo rozdiel bude, za horsieho svetla. Ale ludom bezne staci ak si mozu slusne odfotit svetelne narocnejsiu scenu hoc aj len na sirokom ohnisku- bary, vecerne ulice na dovolenke...Beriem to skor tak, ze tazatel sa vo foteni nechce hlbsie vrtat, chce len maly prakticky rodinny fotacik s dobrym vystupom.
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 11:20
Heh, kdyby mi na fotoaparátu přestal fungovat blesk, tak bych se ani nenamáhl ho posílat do opravy, natož uvažovat o novém... ale co, každý máme svůj styl focení :-) Teď ale k tématu. Hlavně se musíš rozhodnout, zda je pro tebe důležitý zoom nebo ne. Pokud ano, vybral sis vcelku přijatelné přístroje, ale holt žádné zázraky. Dnes se už slušný kapesní ultrazoom sehnat nedá, Samsungy a Nikony hodně odšumují, ale o moc lepší konkurence teda není. Fuji by měla mít JPEGy asi o trochu lepší, ale nevím, tyhle nové modely jsem v ruce neměl. Pokud to nemusí mít velký zoom, souhlasím s rousinim a přiklonil bych se k Olympusu XZ-2, příp. XZ-10. P330 je akceptovatelné, ale jen v JPEGu, naopak Canon S110 je zase lepší v RAWu.
rousini (738)|9.1.2014 11:25
Komo já jsem psal příspěvek v době, kdy jsem ještě neviděl ten tvůj, takže to nebyla reakce na tebe. Jinak prioritu něčeho do kapsy dokážu pochopit, ale musí z kontextu vyplývat, že dotyčný ví, co to obvykle znamená.
Canon S110 je slušný, dokonce v kapesním provedení. Trošku tíhne na přepaly a trošku horší světelnost na dlouhém konci. Ale s požadavkem na kapesní formát je určitě doporučitelný.
Komo (840)|9.1.2014 11:33
Dalsia vec je, ako clovek chce prezentovat svoje fotky. To nikdo nikde nezmienuje. A je to jedna z najdolezitejsich veci pri vybere fotaku, podla mna. Cim mensi rozmer, tym viac zanikaju urcite opticke nedostatky. Ine je studovat fotku na velkom vytlacku, alebo specialnom okalibrovanom monitore a ine je prezerat si ju na beznom pc monitore, alebo nebodaj notbuku. A drviva vacsina ludi , rodinnych fotografov prezentuje fotky prave takto. Darmo budes skumat aberaciu a podobne veci, ked na mizernom malom displeji notbuku to asi sotva uvidis. Ja si svoje fotky najradsej prezeram na full hd plazme. Fotky upravim trocha v pc a Tv doladim podla monitora. Teraz som kupil MMC a to ma zasa trocha ine podanie obrazu, takze zasa ladit. Obraz je pekny, ako ked vlozim sd kartu priamo do tv. Predtym som prehraval cez domace kino a satelitny prijimac a to kvalitu dost degradovalo, aj ked som pouzil kvalitne hdmi kable.
Aby som sa zasanehral na mudreho, tiez nie som fotograf a nemam vela praktickych skusenosti.Su to len moje subjektivne pocity.
Begy_cz (537)|9.1.2014 11:52
upřímě řečeno - než sebou tahat kompakt, tak fotím věci mobilem. Většina lidí rozdíl v pořízeném "obrázku" nepozná
Komo (840)|9.1.2014 11:57
sakini: suhlasim. Ja osobne by som si z tu zmienovanych vybral XZ -2.
Komo (840)|9.1.2014 12:03
[QUOTE=Begy_cz;28720]upřímě řečeno - než sebou tahat kompakt, tak fotím věci mobilem. Většina lidí rozdíl v pořízeném "obrázku" nepozná[/QUOTE]
Pri dobrom svetle mozno nie, ale v narocnejsich svetelnych podmienkach uz ano, ci sa mylim? Nie je tam rozdiel medzi napr. S3 a XZ-2?
Begy_cz (537)|9.1.2014 12:42
pokud máš vyšší ambice a řešíš focení za špatných světelných podmínek tak tě XZ-2 taky nijak extra nezachrání. Ve +- stejné cenové kategorii můžeš pořídit CSC nebo DSLR a budeš o řád výš.
Světelný objektiv není ani tak o tom, že umožní fotit za "šera" ale spíš o hloubce ostrosti. Ono je sice paráda že nemusíš použít při cloně 1,8 blesk - ale vše před i za zaostřeným objektem bude velmi rychle rozostřený. Takže třeba na vyfocení skupinky lidí nepoužitelné
rousini (738)|9.1.2014 12:50
Hloubka ostrosti na malém snímači kompaktu v kombinaci s krátkým ohniskem, na skupinku lidí, je spíš velká než malá. Tam se dá s HO pracovat až na delším konci a to jen náznakem...
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 13:07
[QUOTE=Begy_cz;28727]pokud máš vyšší ambice a řešíš focení za špatných světelných podmínek tak tě XZ-2 taky nijak extra nezachrání. Ve +- stejné cenové kategorii můžeš pořídit CSC nebo DSLR a budeš o řád výš.
Světelný objektiv není ani tak o tom, že umožní fotit za "šera" ale spíš o hloubce ostrosti. Ono je sice paráda že nemusíš použít při cloně 1,8 blesk - ale vše před i za zaostřeným objektem bude velmi rychle rozostřený. Takže třeba na vyfocení skupinky lidí nepoužitelné[/QUOTE]

Cože? XZ-2 má 6mm objektiv při F1,8 = 3,33mm otvor při 28mm přepočteném ohnisku. CSC/DSLR s APS-C čipem mají 18mm objektiv při F3,5 = 5,14mm otvor při zhruba 27-28mm přepočteném ohnisku. Takže ta DSLR bude mazat o něco více, nikoli XZ-2. Ono to totiž závisí i na reálné ohniskové vzdálenosti, ne jen cloně. I CSC Micro Four Thirds se 14mm objektivem a cloně F3,5 má 4mm otvor opět při 28mm přepočteném ohnisku - takže i 4/3" má menší hloubku ostrosti než XZ-2, tedy více rozmazané pozadí a popředí. Je to přesně naopak.

Vzhledem k cloně F3,5 musí CSC/DSLR hodit 4krát vyšší citlivost než kompakt s F1,8. Takže zatímco kompakt bude na ISO 200 (což ještě moc nešumí), tak DSLR musí být na ISO 200 (což taky ještě moc nešumí).
kulstejnm (2)|9.1.2014 15:09
Děkuji všem za vyčerpávající odpovědi a ještě jednou se mi podívali na užší výběr a pomohli si vybrat

Canon PowerShot S110
Olympus XZ-10

Prosil bych váš názor ještě na Samsung WB800 te se mi líbi hodně, ale radějí dám přednost lepší fotce než ZOOM.
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 15:19
No ono záleží na tom, co si představuješ pod pojmem lepší fotky. Třeba Samsung má lepší automatiku, pěknější barvičky a pro sociální sítě a podobně nabídne líbivější fotky. Canon naopak sice nemá tak pěkné podání barev (zde pomůže RAW a pohrát si s tím), jednoznačně má ale v JPEGu lepší podání detailů a kresby. Olympus má jak dobrou automatiku, tak se správným nastavením solidní detaily, byť ne na úrovni Canonu S110. Víš jak, laický uživatel chce hlavně pěkné barvičky a zde vedou Samsung a Olympus. Lidé na fóru většinou požadují od fotoaparátů více, a tak upřednostňují detaily a vyhrává tedy Canon a přijatelný je ještě ten Olympus. Musíš se pořádně rozhodnout, do které kategorie patříš. Výborně to tu zhodnotil Komo (Dalsia vec je, ako clovek chce prezentovat svoje fotky. To nikdo nikde nezmienuje. A je to jedna z najdolezitejsich veci pri vybere fotaku, podla mna.). To je naprosto stěžejní - kde ty fotky budou prezentovány a co si představuješ pod pojmem lepší fotka - lidé mají různá kritéria.