Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RX100 vs xz-2 vs X-20

noskowski (11)|8.1.2014 11:30
Dobry den.
Uz pol roka zvazujem kupu noveho fotoaparatu.
Doterajsi model kompaktu (outdoor Olympus mju 6020) ma vazne nedostatky v beznej
fotografii.
Moji traja kandidati su:
Sony RX 100
Olympus xz-2
Fuji X-20
Mate niekto prakticke skusenosti s týmito kompaktami? pripadne nejake galerie nafotene tymito fotakmi?
Hlavne ma zaujmaju fotky v horsich svetelnych podmienkach.
Vecer, pri svieckach, koncerty, barove osvetlenie, tlmene lampove svetlo v interieri...

Ak mate nejake vhodne argumenty pre konkretny fotak, tak sem s nimi. Aj negativne.
Osobne som sa najviac zameral na RX100, avsak trocha sa obavam toho, ze uz je to
2 rocny fotak, pricom jeho cena je stale velmi vysoka a uz ubehlo dost casu, aby konkurencia
s niecim prisla.

Casto budem fotit turistiku, vylety, deti, rodinne foto,
ziadne specializovane fotografie.

Este raz dakujem za rady, pripadne linky na zaujmave odkazy ohladom tychto pristrojov.

Noskowski
kultus (1295)|8.1.2014 12:21
no do sera a spatneho osvetleni bych o XZ-2 ani nepremyslel, jestli mas prachy na ty dva ostatni. Sonak i fuji maji cca stejnou svetelnost na kratkem konci, ale fuji ji ma na dlouhem o dost lepsi, na druhou stranu ma sony do slabsiho osvetleni lepsi snimac...takze zalezi jak ho budes pouzivat. Jestli ale potrebujes-vyuzijes hledacek, tak fuji ho ma. Kdybych v dobe kdy jsem kupoval XZ-10 mel 15K koupil bych sony RX100, ma slusne video i displej a objektiv taky neudela ostudu...navic ted se uz da sehnat i pod 13K. Rozhodne bych si tady na digimanii precetl recenze obou a podle toho se rozhodl...
noskowski (11)|8.1.2014 12:37
dik za odpoved.
recenzie som precital vsetky mozne, samozrejme aj tieto na DM. Precital som vsetko mozne aj na anglickych weboch.
Presne takyto typ odpovede potrebujem.
Od niekoho, kto niektory fotak ma a vie povedat aj realne klady/zapory z bezneho zivota
Komo (840)|8.1.2014 13:00
Rx 100 vidim na heureke za 410€. To sa mi zda dobra cena.Ze ma dva roky? Stale je na spici. V iso vykone ho predci len jeho mladsi brat Rx 100 2. Z tych troch pri tvojich narokoch by som ja vybral Sony. Prakticke skusenosti ale nemam, iba co som vyse roka snoril na webe. Nakoniec som aj tak vybral inu kategoriu. Co sa tyka Xz2 , tak tu je dost podrobny uzivatelsky test, ktory ma myslim 4 casti. Citaj aj diskusie. Ide to aj cez prekladac.http://robinwong.blogspot.sk/?m=1

---------- Doplněno v 13:00 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:57 ----------

Dufam, ze sa kultus nenahneva, ale myslim, ze on tiez prakticke skusenosti nema.
noskowski (11)|8.1.2014 13:27
ano, cena je cca 410€, ale v pre mna v neznamom obchode... na nete nakupujem u overenych predajcov, najlepsie takych, ktori maju
aj kamennu predajnu, kde sa da tovar doniest a otrieskat im ho ohlavu v pripade reklamacie :)
(alza, hey...) tam uz je ta cena 550-590€
Diskusie som precital, pomohol translator. Stale som nastaveny na RX100 len by ma mrzelo po zakupeni zistenie , ze za polovicnu cenu som mohol kupit rovnako kvalitny iny pristroj...
Komo (840)|8.1.2014 13:40
Interstore je tu uz davnejsie a tusim su aj velky obchod.Su tam na nich recenzie. Maju aj kamennu predajnu. Ja by som sa toho nebal.
kultus (1295)|8.1.2014 15:38
Chlape v zivote jsem ho nedrzel v ruce :-D nicmene ma za sebou spoustu recenzi, diskuzi a doporuceni, ale tobe doporucim jit do obchodu si ho zkusit a garantuji ti ze co se tyce kompaktu za polovicni cenu nic lepsiho natoz podobneho nesezenes...zalezi na tobe kolik obetujes ale i ta fujina neni spatna a bezne kompakty lehce smete...
Milan Šurkala (3381)|8.1.2014 17:25
To je strašně těžké.

Sony RX100 jako jediný strčíš do jakékoli kapsy, na širších ohniscích fotí jako zrcadlovka (beru focení z ruky, kdy používáš vyšší citlivosti), a to i za horšího světla (má totiž o 2 EV lepší světelnost, takže čtvrtinovou citlivost), 20MPx rozlišení za dobrého světla je výborné, za horšího se v tom snáze schová šum. Hůře se drží, mizerné makro, čím víc zazoomuješ, tím menší náskok proti XZ-2 a X20 má (proti XZ-2 má o 2 EV horší světlnost, takže si umíš představit, co to asi udělá).

Olympus XZ-2. Výborný poměr ceny a výkonu, s ND filtrem se tam dá krásně hrát (panning za dne), dobře se ovládá, dá se tam nastavit neuvěřitelně moc věcí, slušné JPEGy, když se to dobře nastaví. Dotykový displej, fajn pro dotykové ostření.

Fuji X20. V rukách jsem měl jen X10, nicméně velmi příjemný objektiv s manuálním zoomem, výborné ostré JPEGy,...

No prostě ani jedním neuděláš chybu. Já třeba už dva roky kupuju malý kompakt do kapsy, jen se mi pořád nechce rozbíjet prasátko :-D Mám jasno, chci RX100, ale to proto, že potřebuji fotoaparát skutečně co nejmenší do kapsy, což ty další dva nesplňují.
noskowski (11)|9.1.2014 07:46
:) tak to som rad, ze tento moj problem sa javi ako zapeklity oriesok aj panovi redaktorovi :)
uz si pripadam ako nejaka pubertacka, co nevie co chce a kazdych 5 minut si vymysli nieco ine.
Ale mas s jednym pravdu, aj ja potrebujem fotoaparat do kapsy. Na hory, na koncerty, na dovolenku... nechcem mat na krku nieco zavesene.
Cize zase o krok blizsie k RX100
a este jedna otazka Milan, oplati sa priplatit k RX100II alebo za cenu cca 500€ radsej zobrat RX100?
Pri cenach prislusenstva (hlavne opticky hladacik za cca 300€) nepredpokladam, ze niekedy sanky vyuzijem, vyklopny display tiez nepotrebujem, otazkou zostal len novsi cip. Je hoden toho priplatku?
rousini (738)|9.1.2014 09:36
Adepty máš vybrané pečlivě a při situaci, kdy každý něco má a naopak mu zároveň oproti konkurenci něco chybí, by bylo vhodné se zamyslet nad zužitkováním té možné kvality. Jak velké budou tisky, v jakém rozlišení budou zobrazovány? Asi nikdo neprezentuje výtvory na monitoru 1:1 s tím, že by přetahoval obraz po monitoru... Velikost bych v této kategorii neřešil. Jsou to profikompakty, je normální ho nosit na krku nebo v brašničce přes rameno. V kapse mám mobil.
Sony bude bezpochyby nejlepší na širokých ohniscích, ale já bych tu profi mýdlovou krabičku bez náznaku gripu nechtěl. Vzhledově je to pro mě chlívek. Fuji X20 už nemá X-trans senzor, ale oproti předchůdci rychleji ostří a má lépe editovatelné RAWy. Olympus toho dovede hodně, i když v extrémních podmínkách nebude vítěz. Focení není jenom výstup z aparátu, ale taky radost z focení a tu dovede nabídnout plně kustomizovatelný foťák s dobrou ergonomií a logickým ovládáním.
Osobně bych velice silně uvažoval o setu XZ-2 + VF-2 za 12 000Kč. To už je jiné focení než s nataženýma pazourama... Zajdi si do obchodu a vem si je do ruky. Vybírej podle toho, jak ti sednou.
Sakini (1174)|9.1.2014 09:37
Tak bych si dovolil taky přihodit nějakou zkušenost...
RX100 jsem měl k dispozici před docela dlouhou dobou (přesně řečeno měsíc před zahájením prodeje, jen šťastná náhoda). Působivý výkon v malém balení, a ta kapesnost hodně láká, ale chybělo mi dobré makro a ta světelnost hrozně rychle klesá. Na všemožné obecné focení ovšem skvělá záležitost která je vždycky po ruce. Momentálně jí trochu šlape na paty Fuji XQ1 s dost podobnými parametry a rozměry, která obsahuje základ z X20, tedy X-Trans senzor s hybridním ostřením, má podobný objektiv včetně světelností a dají se očekávat schopné výsledky. Navíc má velmi dobré makro, a je levnější. Ale to už jsem opravdu odbočil, RX100 je každopádně velice zdařilý kompromis.
XZ-2 jsem měl teď k dispozici dva týdny. Opravdu podařený, intuitivní ovládání, ohromně široké možnosti nastavení, ND filtr se dost hodí, vyloženě rád jsem měl až šedesátisekundovou expozici. S ISO se nedá moc lézt nahoru, 800 je taková slušná hranice, ale ten objektiv to dost kompenzuje. A za současnou cenu (sehnal jsem ho při "crazy hour" E-worldu za sedm tisíc) opravdu velká hodnota, na většinu focení bohatě stačí a ten výklopný dotykový displej je k nezaplacení. Nevím ale nakolik by vyhověl při tom slabším světle, tam je přece jen vyšší ISO potřeba, to by asi bylo spíš na pocitu jednotlivce, někomu můžou ty výsledky stačit a někomu nemusí. Já s ním byl spokojený, dneska už ho má někdo jiný ale neměl bych problém ho používat. Pár zpracovaných fotek z krátkého zkoušení http://www.flickr.com/photos/theadventurouseye/sets/72157639579246463/ světlo tomu teď moc nepřeje ale aspoň informativně to může pomoct. Ten objektiv je opravdu výborný.
X20 prostě není kapesní foťák, ale zase má jiné výhody. Jak si všechno musím nejdřív vyzkoušet, tak jsem ji touto dobou před rokem objednával na slepo, tuše že to bude fajn stroj - a opravdu je. Jen není pro každého, chce to přemýšlet, a kdo chce fotit s co nejmíň nastavováním ten nebude potěšený. Mě všechny ty možnosti štelování ohromně vyhovují, stejně jako manuální zoom a aktivní hledáček. Objektiv je opravdu vynikající, operace rychlé, stejně jako ostření - nosím ji každodenně už rok, a nemůžu říct ani ň. Pokud bych měl srovnat třeba s XZ-2, tak Fuji je o trošku rychlejší třeba v ukládání fotek (ale burst 12 jpegů s UHS-I kartou uloží za 2s, opravdu svižně), trošičku rychlejší v ostření (dá se to při současném zaostření obou vypozorovat, ale je to opravdu zanedbatelný rozdíl), a zásadně rychlejší v zoomu (zazoomuju na konec třikrát rychleji než s Olympusem, holt manuál). X10 byla vždy jpeg přeborník, X20 umí solidní jpegy taky ale už to není tak výrazné (odšum je potřeba úplně vypnout, jinak hodně maže), a hlavní síla je v rawu. Pak jde hodně vytáhnout i s vysokými hodnotami ISO, vzhledem k světelnému objektivu jsem i v hodně tmavém interiéru nepotřeboval víc než ISO 1000, jen je potřeba si s tím pak trochu pohrát. Dvacítka prostě umí hodně dát, ale taky chce své a není pro každého, a vzhledem k tvému požadavku rozměrově je už trochu náročnější - já třeba zvládám mít ji úplně všude nenápadně sebou, ovšem ospravedlňuji si to tím co mi dává. Velkou výhodu vidím v hybridním AF, který opravdu slušně funguje a dokáže sledovat vozidlo jedoucí osmdesátkou aniž by ho ztratil, umožňuje to dynamičtější použítí - třeba tracking XZ-2 taky docela funguje, ale rychle se dokáže ztratit nebo vůbec netrefit. Tady jsou nějaké vybrané fotky za uplynulý rok http://www.flickr.com/photos/theadventurouseye/sets/72157633476792475/ jelikož to nebyly žádné zkoušky a fotím naprosto většinově do rawu, tak jsou to všechno rawy zpracované v počítači je to spíš pro představu co se z toho dá vytáhnout a co se s tím dá podnikat. XQ1 je do určité míry její kompaktní forma, takže výsledky by měly být velice podobné v malém balení.

Pokud se cítíš na RX100, tak do ní klidně jdi, chybu neuděláš. Dvojka by měla být dostatečně rozdílná aby to ospravedlnilo cenový rozdíl, ale netroufám si tvrdit jak je to v reálu protože jsem se s ní ještě nepotkal. Testři se v názorech rozcházejí, většinou spíš tvrdí že ten příplatek za to malé zlepšení obrazové kvality nestojí a starší model stačí.

Apropos - X20 právě má X-Trans, na rozdíl od X10 s EXR senzorem. Ale pro LR od verze 4.4 není zpracování rawů vůbec problém (jiné, hlavně free konvertory to je jiná, ale Fuji dodává s foťákem vlastní program který to taky v základu zvládá a na převod do jpegu s běžnými úpravami stačí).
rousini (738)|9.1.2014 09:54
[QUOTE=Sakini;28704]Apropos - X20 právě má X-Trans, na rozdíl od X10 s EXR senzorem. Ale pro LR od verze 4.4 není zpracování rawů vůbec problém (jiné, hlavně free konvertory to je jiná, ale Fuji dodává s foťákem vlastní program který to taky v základu zvládá a na převod do jpegu s běžnými úpravami stačí). [/QUOTE]

Je to tak...:mistake
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 11:11
[QUOTE=noskowski;28701]oplati sa priplatit k RX100II alebo za cenu cca 500€ radsej zobrat RX100?[/QUOTE]

To záleží také na úhlu pohledu. Vedle CSC, které mám, bych chtěl i kompakt, který si můžu vzít kdykoli s sebou do kapsy, aniž bych musel vzít brašnu (NX11 s 30mm pancakem se sice vejde do zimní bundy, dá se s tím krásně lozit po horách, když je ukrytý pod zapnutou bundou - v Západních Tatrách na skalnatých hřebenech se to hodně osvědčilo, ale jinak je to moc velké na to, aby si to člověk vzal třeba cestou, když jde něco vyřídit). Proto mi jde o rozměry a z tohoto pohledu je RX100 II horší. Jednak má sáňky (což ale při jejich velikosti není žádný problém), jednak má výklopný displej. Jo, výklopný displej by se mi i vcelku líbil na NX11, se kterou se teď snažím fotit makro, ale u RX100 II, kde jde o rozměry, shledávám 3 mm v šířce navíc jako kontraproduktivní. Kdyby to Sony mělo aspoň dobré makro, tak OK, ale s tím mizerným makrem si moc neumím představit, k čemu ten výklopný displej vlastně může být v praxi dobrý (pár situací bude, to jo, ale třeba mnohem větší logiku by mi dalo přidání polohovatelného displeje do Canonu G15/G16 než do RX100 - i když i právě G15/G16 jsou díky absenci výklopného displeje konečně "kapesní"). Takže dva minusové body pro RX100 II proti RX100 v mém případě - zda budou i pro tebe, to už si musíš rozhodnout sám. Co bych u RX100 naopak uvítal a byl bych ochoten kvůli tomu oželet i větší rozměry, by byl závit pro filtry (ty lepené magnetické se mi moc nezamlouvají)- třeba kvůli makropředsádkám a podobným blbostem.

Takže zůstává senzor a cena. Pokud ty výsledky nového čipu jsou, já nevím, možná o polovinu EV lepší v šumu, tak mi to nepřijde jako důvod přihazovat asi 5 tisíc korun (naopak kdo ocení výklopný displej, tak proč ne). RX100 se dneska dá v solidních obchodech (tzn. česká distribuce) sehnat pod 14 tisíc korun, což je fajn. Jak tady bylo nakousnuto, zajímavou volbou by možná mohlo být i Fuji XQ1.
noskowski (11)|9.1.2014 11:23
Vdaka za fotky aj za prinosne nazory.
Pomaly uz vyradujem olympus z vyberu (ak by som k nemu prikupoval elektronicky hladacik, tak sa dostavam na cenu RX100 a v tom momente olympus traca najvacsiu vyhodu oproti ostatnym a to relativne nizku cenu...
Fuji ma velmi laka dizajnom (ten fotak na mna dycha + ma hladacik) mam vsak obavu z pouzitia priatelkou. Bude to "rodinny" fotak, cize nebude to len moja hracka, potrebujem aby to malo nejaku rozumnu automatiku, ked to dam priatelke do ruky aby mohla rovno cvakat a neriesit vsetky tie nastavenia a pod.
Ok, ludia, asi vas uz nebudem dalej trapit touto diskusiou. Trocha ma potesilo konstatovanie, ze ziadnym z nich nespravim chybu, zatial stale vyhrava RX100. Ked budem mat finalny produkt v ruke, pridem sa podelit o skusenosti :)
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 11:29
Tak pokud jde o automatiku, u Olympusu a Sony rozhodně není problém, tuším, že i Fuji je docela slušný. Horší automatiku mají většinou např. Canony, ale občas selže prostě všecko. Každý fotoaparát včetně většiny zrcadlovek mají automatiku, takže ji lze používat.
Komo (840)|9.1.2014 12:25
Ak ma clovek jeden fotak na vsetko, vyklopny displej oceni hlavne pri nakrucani videa. Aj pri beznom foteni je to pohodlnejsie, pri street nenapadne a potom fotky z podhladu,nadhladu. Pre mna ma vyklopny displej velky vyznam.
Jraid (6)|9.1.2014 17:30
Momentalne som presne v rovnakej situacii.Do uzsieho finale postupili RX100, XZ-2 a LX7.Kedze Olympus ani Panasonic nikde v okoli nieje skladom vybral som sa cez sviatky osahat Sony.Neviem cim to bolo ale ani jeden z 3 kusov co som drzal v ruke nebol v poriadku, dva bysom prakticky okamzite musel reklamovat. Takze RX100 jedine s kamenej predajne a to znamena priplatok 180 eur oproti internetu. Takze mi zostali na vyber XZ-2 alebo LX7, co je tak vyrovnany duel, ze mi asi nezostane nic ine len si hodit mincou...
Komo (840)|9.1.2014 17:41
Ako neboli v poriadku? Mohol by si to objasnit?
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 17:42
[QUOTE=Jraid;28742]Neviem cim to bolo ale ani jeden z 3 kusov co som drzal v ruke nebol v poriadku, dva bysom prakticky okamzite musel reklamovat.[/QUOTE]

Decentrovaný objektiv? Půlka fotky mázlá, druhá v pořádku?
Jraid (6)|9.1.2014 18:24
Presne jeden kus mal na vsetkych ohniskach lavu polku rozmazanu, v druhom obchode boli obrazky pekne ale objektiv z nejakeho dovodu odmietal ist dalej ako na 70 mm ohnisko, proste sa tam zasekol. Beriem ze su to predvadzacky a mozu mat uz za sebou nejaku prihodu, ale u tak draheho kompaktu to proste nie je ok. Treti kus bol v pohode okrem najsirsieho ohniska tam bola pri plne otvorenej clone dost makka kresba, po pricloneni na 5.6 sa to hodne zlepsilo, ale naco mi je kompakt so svetelnostou 1.8 ked prakticky je na otvorenych clonach moc nefunguje ?
rousini (738)|9.1.2014 18:32
F1,8 nefunguje ani na zrcadlovkách. Tady si nepomůžeš. Důležitý je, co píšu už dlouho..., nezaměřit se na kvalitu per pixel, ale na kvalitu pro předpokládanou velikost tisku nebo rozlišení při prezentaci na monitoru. V pohlednicovým formátu bude F1,8 břitva na A3 bláto...
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 18:33
No, decentrovaný objektiv je u RX100 docela častý problém, jak koukám. Ten, co jsem měl na test, měl slabší jen cca 70mm ohnisko, jinak byl naprosto OK. Druhý kus, který se mi dostal do ruky, byl špatný od cca 70mm až po konec a mnohem výrazněji než ten první. Bez vyzkoušení a otestování fotoaparátu (konkrétního kusu) bych RX100 rozhodně nekupoval.
Jraid (6)|9.1.2014 18:46
njn lenze ono tieto drahe kompaktu obvykle predajne drzia v pocte tak 1 kus, ak ich teda vobec maju , aj to sa tyka len velkych a specializovanych firiem.
Milan Šurkala (3381)|9.1.2014 18:53
To záleží. Třeba v Megapixelu mají v Praze přes 5 kusů a v Ostravě 4. Nebo pak to koupit a když to nebude OK, vrátit/reklamovat. Já bych teda po zkušenostech preferoval cestu nejprve si to vyzkoušet, ale fungují obě.
rousini (738)|10.1.2014 10:51
Kup si něco od firmy, která umí dělat optiku. Až budu potřebovat televizor, klidně zvolím Sony, protože umí elektroniku. Pokud je ti XZ-2 výstupem málo, což do specifických podmínek může být, tak vem Fujinu. Bude to pecka a radost fotit.
kultus (1295)|10.1.2014 13:34
zase bych to tak nezevseobecnoval...sony zase v tech televizorech neni zase takova trida... ;) kazda firma ma dobre a spatne vyrobky a to mluvim z vlastni zkusenosti. Jraid: Proste ani s jednym chybu neudelas, pokud se ti nechce zkouset RX100 a nekolikrat ho treba vracet kup si fujinu a budes spokojeny...
Milan Šurkala (3381)|10.1.2014 13:42
Myslím, že kusová variabilita je problém takřka všech výrobců, ne jen Sony. Zrovna Fuji u kompaktů s tou vyrovnanou kvalitou také není žádná výhra. Nicméně je pravda, že nějakou výraznou kusovou neostrost u Olympusu si snad ani nepamatuju, a to ať vemu kompakty, DSLR nebo CSC.
noskowski (11)|10.1.2014 15:46
je to pre mna dost zlozite... uz ked sa priklonim k nejakemu rieseniu, tak ma nahloda nejaka informacia, alebo nazor. Dost ste ma vystrasili tym, ze RX100 mozno bude uplne nie v najlepsom optickom stave... desi ma predstava, ze kupim fotak a potom budem schyzofrenicky sledovat fotky, ci nahodou tam nevidim nejaku vadu. A urcite nie som profik, aby som to vedel z fotiek nejak diagnostikovat...
Chystam sa do Prolaiky kde maju tieto fotaky (dufam, ze aj fyzicky na prevadzke) a chcem si ich zobrat do ruky a osahat si ich. Predpokladam, ze tam pracuju odbornici, cize si necham co to vysvetlit aj tam. Kazdopadne vam vsetkym dakujem za ochotu podelit sa o nazory a skusenosti.
Komo (840)|10.1.2014 18:14
[QUOTE=noskowski;28768]Chystam sa do Prolaiky kde maju tieto fotaky (dufam, ze aj fyzicky na prevadzke) a chcem si ich zobrat do ruky a osahat si ich. Predpokladam, ze tam pracuju odbornici, cize si necham co to vysvetlit aj tam. Kazdopadne vam vsetkym dakujem za ochotu podelit sa o nazory a skusenosti.[/QUOTE]
To urobis dobre, ale aj ked su to mozno odbornici, v prvom rade su to obchodnici.Necakaj, ze ti niekto bude hovorit o decentrovanom objektive.Plati to tak vseobecne, cest vynimkam.Asi najlepsie kupit cez internet aby si to mohol pripadne vratit, ked si to doma otestujes.
olyx (4)|11.1.2014 23:52
Před dvěma týdny jsem si pořídil olympus xz-2 a jsem nadšený. S vánočním bonusem u jednoho e-shopu mě vyšel na 7700,- a za ty peníze nemá chybu. Beru ho sebou častěji než sony nex5-n, u kterého jsme si nezvykl na krkolomné ovládání a tragický seťák. Měl jsem dřív i samsung ex-1, který měl perfektní objektiv, super rychle ostřil i v naprosté tmě, ale s olympusem xz-2 je focení mnohem větší požitek. Robustní, super ovladatelný, ostrý jak břitva, výborný dynamický rozsah pobere snad úplně všechno a pokud si náhodou člověk nedá pozor a pod či přeexponuje, fotky mají překvapivě velkou rezervu ve stínech i světlech na další úpravy v PC. Pochopitelně má i nedostatky - iso nad 400 je horší, ale osobně na náročnější focení beru zrcadlovky, takže pro mě žádný problém. No a pak to video - neustále při něm naprosto zbytečně přeostřuje, což je pak i slyšet v nahraném zvuku. Jedinou možností je vypnout autofokus a spoléhat, že to díky velké hloubce ostrosti foťák nějak pobere. Na sony rx100 mám velké ruce :) a fotky z fuji x-20 mi proti olympusu rozhodně nepřipadají o tolik lepší, aby to ospravedlnilo ten cenový rozdíl. Tolik slovo amatéra ;-)
avrs (7)|27.1.2014 13:05
XZ-2 byl i můj favorit, akorát to video je tragédie... Hledám rychlý foťák na focení "akčních" dětí a souběžně nahrávající kvalitní video, který splní mé očekávání hračičky a zároveň s ním zvládne manželka udělat pěkné fotky na automatiku. V zásadě se jedná o náhradu za zrcadlovku, něco co se prostě vleze do kapsy a je to pohotové...

Kompakty:
- Fuji X-20
- Panasonic LX-7
- Sony RX-100

Případně nějaký CSC:
- Panasonic Lumix DMC-GF5
- Nikon1 J3
- Sony NEX 5R
- Fuji X-A1

Nějaká doporučení či zkušenosti majitelů těchto strojů? Něco mám už "osaháno" ale tady na Ostravsku je v obchodech tragický výběr a z megapixelu mě asi taky za chvíli vyrazí :-D
kultus (1295)|27.1.2014 13:28
hmm tak NEX neni zrovna do kapsy, tedy nevim jake mas ty kapsy velike :D ne vazne, s tim 18-55mm uz je docela prostorove vyrazny, automatiku ma dobrou a video taky supr, ale treba uz ma pomalejsi nabeh, pak uz je docela rychly, ale na nikony rychlosti zaostrovani a cvakani nema...ani fuji neni zrovna drobecek. Dobre videa maji panasonicy. Nevim ja mel olympus XZ-10 a video mi prislo dobre, asi mas vetsi naroky...ja bych bral RX-100, ale pry je docela slusna variabilita kvality objektivu tak to muze odradit, jinak vystup supr a ma 1" snimac a celkem svetelny objektiv na sirokem konci, pak uz svetelnost vyrazne klesa...mas slusny rozptyl, takovy p.Surkala ti urcite lip poradi fotil asi se vsema tema profikompaktama, na tvem miste bych projel recenze tady, tim bych zacal kdyz uz jsi si tak pekne vybral. Uvidis jake maji prednosti a slabiny (vystup v jpg, objektiv, vykon za spatneho osvetleni, videa, ovladani a pod.)
avrs (7)|27.1.2014 13:42
U videa mi jde primárně o zostřování, zkoušel jsem olympuse PEN a nic moc (děti si hrály se psem a video bylo dost rozostřené jak běhali po dvorku a blbli, foťák to nestíhal...)
kultus (1295)|27.1.2014 13:45
docela rychle ostreni ve videu ma dle recenzi NEX, ale jeste jsem nezkousel tocit treba pobihajici decka...je pravda ze i XZ-10 obcas zbytecne preostroval, ale zase tak casto to nebylo
Komo (840)|27.1.2014 15:02
Najlepsi v rychlosti ostrenia u videa bude asi Nikon 1. Nex 5r ,t je pomalsi. Mozno aj lx 7 bude rychly. Tie male cipy maju v tomto vyhodu, asi.Kdesi som videl priame porovnanie Nex 5 r a Nikon 1 J2 tusim a Nex bol znatelne pomalsi. Oba mali setaky.
Komo (840)|27.1.2014 17:05
avrs (7)|27.1.2014 21:43
[QUOTE=Komo;29009]http://m.youtube.com/watch?v=EQQHn1Y-ytg
Toto je ono. Posud sam.[/QUOTE]

Díky, ta nízká hloubka ostrosti je u sony příjemná ale co se týče přeostrování tak je to, v porovnání s Nikonem, celkem omezující. Jsem zvědavý jak se ukáže X20, vyzkouším ho tenhle týden a uvidím...
nephilim (353)|27.1.2014 22:22
Bude to kompromis. RX-100 je parádní hračka, ale hoši u Sony to zazdili světelností objektivu. Dobrým, ale ne kapesním kompromisem by mohl být právě ten Nikon J. Je spíš pro lidi používající automatiku. Pro nastavování se trochu víc leze do menu. Ne, že by se to nedalo. Foťák je prostě cílen na určitou skupinu lidí a tomu odpovídá jeho ovládání. Obecně, všechny uvedené modely mají svá pro a proti. Kvůli rychlosti ostření bych ale lovil spíš ve vodách těl s fázovým ostřením.
avrs (7)|28.1.2014 10:06
Tak fázové ostření má pokud se nepletu jen ten Fuji X-20...

Ještě jsem narazil na kombinaci Panasonic Lumix DMC-GF5 + 14 mm(f2,5) + 14-42 mm za 11 990 Kč, co vy na to?
Sakini (1174)|28.1.2014 10:06
Jo jo, pokud má něco malého spojit dostatečně dobré fotky a pěkné video, pak jsou to právě Nikony 1. X20 je velice rychlá, a to včetně ostření, ale i jako spokojený uživatel bez váhání řeknu že video je špatný vtip - na víc než krátký hooodně nenáročný klip bych ho nikdy nepoužil, ostření lítá sem tam a nedá se vypnout. Panas LX7 má video na velmi dobré úrovni, stejně jako RX100 - a oba na kompakty i hodně dobře fotí. Panasonic GF5, to je jasné, na video oni jsou odborníci, a vzhledem k velikosti senzoru i fotky mají dobrou úroveň (i když moderní PENy jsou znatelně lepší), ovšem pokud to nespojíš s powerzoomem tak objektivy to zvětšují daleko mimo kapesní míru. Video NEXů je na velmi dobré úrovni, a jako foťáky jsou ještě lepší co se týče malých přístrojů (APS-C je poznat), ale už jsou to taky pořádně velké kusy techniky proti kompaktům. Fuji X-A1 výborně fotí, i díky kvalitní optice, a ve výsledku bude i o něco lepší než NEX-5R/T (i když je velice podobná, lepší seťák se projeví), ale ve videu se Fuji ještě má co učit a zrovna u áčka je to takové nemastné neslané, pomalu to ostří, a na většinu konkurence zatím nemá.
Minulý týden jsem jako dárek koupil Nikon 1 J2 s 11-27,5 (poslední kus v kšeftu za pět tisíc, no neber to), a byl jsem mile překvapený pokrokem oproti první generaci jedniček. S tím malým zoomem je to pěkně kompaktní (ne kapesní, ale do větší kapsy bez problému), video na tradičně vysoké úrovni a optimalizovaný objektiv nemá s ostřením problém, ovládání se zlepšilo (třikrát hurá za tužší aretaci otočného voliče, který už jen tak lehce palcem neotočím aniž bych chtěl), dá se fotit "pokročile" s veškerým nastavením a současně to s prioritou clony a auto ISO do 3200 vrazit začátečníkovi do ruky a nechat ho cvakat bez nastavování. Přesto že senzor je stále jako u první generace, výstup se o něco zlepšil a i do jpegu produkuje koukatelné fotky včetně vyšších citlivostí. Je to rychlé, malé (se složeným objektivem není větší než X20), schopné, a dneska za "pár babek". Při těch požadavcích asi nejvíc splní co se očekává.

Panasonic 14/2.5 není zrovna přeborník v rychlosti ostření - Panas má optimalizované snad všechny zoomy pro ostření při videu, ale levnější pevné objektivy určitě ne. To spíš sestava GF5 s 14-42 PZ, ale za ten objektiv chtějí docela horentní sumy, opticky to není žádný zázrak a na focení nemusí každému vyhovět ovládáním.
A fázové ostření mají i NEX-5R/T a všechny Nikony 1 (ty hlavně, byly s ním první mezi CSC).
Komo (840)|28.1.2014 10:13
Fazove ma aj Nikon 1. Aj Nex ho sice ma, ale vraj funguje len pri kontinualnom ostreni. Z osobnej skusenosti mozem lovedat, ze keby ho aj nemal, nic sa nestane. Je to o nicom.
Komo (840)|28.1.2014 10:21
Mne by u toho Nikonu J2 s pancake zoomom chybala pri videu stabiliacia. Predsa len je to v tomto pripade znacny handicap oproti stabilizovanemu objektivu.
nephilim (353)|28.1.2014 10:35
[QUOTE=Komo;29025]Mne by u toho Nikonu J2 s pancake zoomom chybala pri videu stabiliacia. Predsa len je to v tomto pripade znacny handicap oproti stabilizovanemu objektivu.[/QUOTE]

A výjimkou pevných skel má Nikon všechna stabilizovaná. To je ale věc principu. Buď je stabilizace v objektivu nebo na čipu. Já bych tu na čipu nechtěl, byť by znamenala, že budu mít stabilizovaný jakýkoliv objektiv. Což by se mi u pevných ohnisek líbilo. Hodně líbilo.
Pokud tedy někdo potřebuje mít stabilizaci za všech okolností, má výhodu v hodně zúženém výběru značek. Jsem líný se podívat na prvotní dotaz, ale pokud si správěn vzpomínám, tak prakticky ani jeden z uvedených modelů nespadá do této kategorie. Takže by by tazatel musel zalovit v jiných vodách a je otázkou, zda najde něco, co by bylo alespoň trochu "kapesního provedení".
Komo (840)|28.1.2014 12:45
Te pancake zoom u Nikonu J 2 nie je stabilizovany. Vykupuje to malymi rozmermi.
nephilim (353)|28.1.2014 18:32
[QUOTE=Komo;29028]Te pancake zoom u Nikonu J 2 nie je stabilizovany. Vykupuje to malymi rozmermi.[/QUOTE]

Pokud máš na mysli Nikkor 11-27,5 pak ano, tento objektiv je skutečně jediným nestabilizovaným zoomem určeným pro CX systém. To, zda někomu stojí rozměry za ztrátu tak klíčové vlastnosti jakou je stabilizace si musí rozhodnout každý sám. Není to tedy vada, ale vlastnost.
bedo. (70)|28.1.2014 20:12
Tak sa dá miesto 11-27.5 kúpiť s 10-30 a tá stabilizovaná je. Funguje to dobre, na foťák až veľmi dobre, čo by mohlo trochu vadiť je, že video je 1080i alebo 720p, nemá teda 1080p. Osobne by som sa asi rozhodoval medzi LX7 (cena), RX-100 (kompaktnosť) a J1/J2/J3 (možnosť ďalších objektívov), fotiť aj točiť zvládnu všetky v dobrej kvalite.
avrs (7)|29.1.2014 11:26
Díky moc za názory, sice jsem se zamiloval do X20 (ovládání, hledáček, design) ale fakta jsou jasná a vzhledem k tomu videu od něj asi upustím. Favoritem je Nikon1 J2 + 10-30, zrcadlovku mám od stejného výrobce, akorát mi (a hlavně manželce) ubude tlačítek a ta cena je momentálně velmi příjemná. Ještě jej na prodejně porovnám s LX7 s ohledem na ovládání, fotky a video a pak se ozvu.


Díky a dobré světlo přeji ;o)
Komo (840)|29.1.2014 13:47
http://www.dpreview.com/forums/thread/3103334

Tu je nieco ohladom nastavenia najdlhsieho casu zavierky pri videu.
avrs (7)|5.2.2014 08:42
Ahoj, tak sestava Nikon 1 J2 + objektiv 10-30 + karta Transcend 16GB Class10 600x je od včerejška doma a zatím převládá spokojenost.

Před zakoupením jsem si v obchodě porovnal Nikon s protivníky (Nex-5, RX100, LX-7, X-20) a Nikon má bezkonkurenční poměr cena/výkon, příjemný obrazový výstup, je extrémně rychlý a pokud netrváte na manuálním nastavování tak se i rozumně ovládá.

Dá se s ním samozřejmě fotit na prioritu času, clony atd, ale chce to vlést do menu, začátečníkům ovšem postačí automatické režimy (což mi včera potvrdila manželka, která nadšeně cvakala děti :)). Hloubka ostrosti je u Nikonu trochu vyšší, fotil jsem s ním až za šera a doma při umělém osvětlení a při horším světle je na vyšší ISO trochu vidět šum, každopádně na klasické rodinné fotky rozumné velikosti a domácí videa je to naprosto dostačující mašinka.

Velikostně je to fakt drobek, ale v rorovnání s RX-100 se drží výrazně lépe, já si na něj hned připevnil popruh, přece jen oproti zrcadlu je to úplně někde jinde a nechci jej hned upustit na zem. Ještě zvažuji koupi gripu, to se ale ukáže časem...

Každopádně za celkovou cenu cca 6.400,- mu není moc co vytknout a mohu jej jen doporučit.

//Radim
Komo (840)|5.2.2014 10:10
Tak parada. Mozno by stal za,zvazenie este objektiv 18mm. Do zleho svetla , aj HO sa zmensi.