Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

hodnoceni fotek

tomas.lex (14)|26.1.2014 14:56
Nekde jsem cetl,a bohuzel uz jsem to nenasel, odkaz na nejakou stranku, kam davate fotky a ostatni, zkusenejsi fotografove vam je hodnoti a radi vam, jak mate fotit. Existuje nejaka takova stranka, ktera by mi pomohla do zacatku? Diky vsem :)
Begy_cz (537)|26.1.2014 15:18
a nebylo by lepší si o tom něco málo přečíst?
- Pokud nechceš jen práskat momentky od boku tak tě to stejně nemine.
- pokud si pořídíš přístroj který umožní ruční nastavení expozice - bez nějakého nastudování se neobejdeš už vůbec!

něco pro úplné začátečníky: https://www.digimanie.cz/fotime-s-koalou
něco pro zkušenější: http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
tomas.lex (14)|26.1.2014 15:21
tak techto rad jsem precetl asi na 5 strankach dost, ale chci se jen zdokonalovat a znat nazory ostatnich
Pavel Olivík (160)|29.1.2014 08:49
...co tak vyzkoušet zdejší galerii,sice poslední dobou upadá kvalita fotografií,co jsem si tak všimnul,ale zkus tam něco nahrát a třeba nějaké Tvé fotografie někoho zaujmou a napíše tam nějaké poznatky...takže neváhej a určitě to zkus...
tomas.lex (14)|29.1.2014 20:53
ale jdou nahrat jen 3 denne, ale kdyztak mi muzete nejak okomentovat, zkritizovat tyto fotky: http://tom666.rajce.idnes.cz/pokus/ rad bych vedel, treba kdyz tam mam 2 podobne fotky, ktera je z fotografickeho hlediska lepsi, udelal jsem si vylet v ČK a udělal pár fotek, zde je asi tak pulka tech lepsich, zbytek jsem skoro bezlitostne smazal, vetsina je bez upravy v pc, ale nektere to musely podstoupit :) (namodrale kvuli snehu v okoli nebo vybledle) , predem diky vsem, kteri se zucastni :)
Pavel Matějka (394)|29.1.2014 21:39
První častá chyba: středová kompozice.
tomas.lex (14)|29.1.2014 22:23
to ovšem vím, ale třeba u toho pruceli kostelika se mi to zdalo jako nezajimave, a zbytek, no... toho jsem si vedom, ale diky moc, jsem rad za kazdy nazor ;)
Pavel Olivík (160)|30.1.2014 10:51
...jen jsem to proletěl...chce to ještě ujít dlouhou cestu a doporučuji fotit a fotit a zkoušet...
rousini (738)|30.1.2014 14:24
No s tím kompaktem je to v tomto počasí složité a tak bych se zaměřil především na kompozici. Nudnou barevně nevýraznou krajinu fotit s dominantou v popředí, architekturu tak, aby se celá budova nebo její převážná část, když např. nechci vidět sousední architektonicky nebo barevně nevhodný objekt, vešla do záběru. Pokud nejde odzoomovat a odstoupit, tak je lepší se soustředit na polocelek až detail...
Něco by z té fotky mělo poutat pozornost a druhé menší něco dotvářet děj. Třetí a další bezvýznamné něco rozbíjí atmosféru. K tomu patří, že občas se nic zajímavého k zachycení nevyskytuje nebo si to člověk nedovede vyfantazírovat a občas se taky záměr nevydaří. Než cvakneš přemýšlej o tom, jak chceš, aby to vypadalo...
tomas.lex (14)|30.1.2014 21:55
Rousini, diky moc, jsem rad, ze se jeste najdou lidi, co chteji pomoct a ze poradi, cenim si toho :)
Helmuth fon Bukwicz (33)|1.2.2014 20:01
Předně.Jestli čekáš,že ti bude někdo radit,co máš dělat a jak máš fotografovat,tak to hned raději spolkni slinu.Osobně jsem si musel na všecko přijít sám a dodnes nevím nic a učím se pořád a pořád objevuju něco novýho.Dobře to napsal Pavel Olivík.Nechce to nic jinýho,než jen fotit,fotit a fotit.Je to opravdu nekonečný běh fotografickým životem.Hlavně si nemysli něco o tom,že je to něco,co se nechá nabiflovat,nebo koupit.Fotografování není jen o tom přijít k objektu a zmáčknout spoušť přístroje.Asi tak,jak to řekl můj velice oblíbený herec pan Miroslav Horníček : "Fotografie je chodící oko.Klusající zřítelnice.Buď někdo vidí, co se má fotografovat a nebo nevidí.Když to vidí,tak to uvidí i bez fotoaparátu; tím aparátem to jenom sdělí.To je jako když má někdo myšlenky a píše je.Píše už to,co měl dřív,než vzal pero do ruky.Kdežto někdo může mít v každé ruce pět per a když nemá myšlenky,tak nemá co sdělovat". Tak se nad tím zamysli :-)
Antivir123 (81)|1.2.2014 20:25
[QUOTE=Helmuth fon Bukwicz;29078]Předně.Jestli čekáš,že ti bude někdo radit,co máš dělat a jak máš fotografovat,tak to hned raději spolkni slinu.Osobně jsem si musel na všecko přijít sám a dodnes nevím nic a učím se pořád a pořád objevuju něco novýho.Dobře to napsal Pavel Olivík.Nechce to nic jinýho,než jen fotit,fotit a fotit.Je to opravdu nekonečný běh fotografickým životem.Hlavně si nemysli něco o tom,že je to něco,co se nechá nabiflovat,nebo koupit.Fotografování není jen o tom přijít k objektu a zmáčknout spoušť přístroje.Asi tak,jak to řekl můj velice oblíbený herec pan Miroslav Horníček : "Fotografie je chodící oko.Klusající zřítelnice.Buď někdo vidí, co se má fotografovat a nebo nevidí.Když to vidí,tak to uvidí i bez fotoaparátu; tím aparátem to jenom sdělí.To je jako když má někdo myšlenky a píše je.Píše už to,co měl dřív,než vzal pero do ruky.Kdežto někdo může mít v každé ruce pět per a když nemá myšlenky,tak nemá co sdělovat". Tak se nad tím zamysli :-)[/QUOTE]

JE to o zkušenostech, žádnou knihu jsem nikdy nečetl.
tomas.lex (14)|1.2.2014 22:40
diky za každý názor, myslim si, že každý názor mi pomůže se nad tim více zamyslet a "donutit" se k tomu, abych fotil a fotil a fotil :)
rousini (738)|2.2.2014 09:20
Bezmyšlenkovité cvakání není cesta. Pravda je, že fotograf, tím nemyslím sebe, to vidí i bez aparátu a záměr dovede zrealizovat. Taky si myslím, že četba nějaké literatury obzvláště pro začátečníka není rozhodně na škodu. Fotit sice nenaučí, ale minimálně upozorní na nějaké zásady a hlavně čeho se vyvarovat.
Ti, co dovedou udělat superfotku s porušením všech zásad se skutečně vzdělávat nemusí...

Edit: asi dobrou fotoškolou byly časy, kdy se fotilo na filmový materiál. Nikdo si z odpoledního výletu nepřinesl 500 výcvaků a tak se muselo přemýšlet než se zmáčklo.
Antivir123 (81)|2.2.2014 14:20
[QUOTE=rousini;29086]Bezmyšlenkovité cvakání není cesta. Pravda je, že fotograf, tím nemyslím sebe, to vidí i bez aparátu a záměr dovede zrealizovat. Taky si myslím, že četba nějaké literatury obzvláště pro začátečníka není rozhodně na škodu. Fotit sice nenaučí, ale minimálně upozorní na nějaké zásady a hlavně čeho se vyvarovat.
Ti, co dovedou udělat superfotku s porušením všech zásad se skutečně vzdělávat nemusí...

Edit: asi dobrou fotoškolou byly časy, kdy se fotilo na filmový materiál. Nikdo si z odpoledního výletu nepřinesl 500 výcvaků a tak se muselo přemýšlet než se zmáčklo.[/QUOTE]

:) Mě připadá např. životnost baterie K30 úplně v poho:) málokdy vyfotím víc než těch 36 fotek:) a Canon G12 s výdrží cca 600 fotek je víc než dost na celý měsíc cestovaní na moto ale asi už je jiná doba. Rychlejší
Rellik (1136)|2.2.2014 14:31
[QUOTE=rousini;29086]
Edit: asi dobrou fotoškolou byly časy, kdy se fotilo na filmový materiál. Nikdo si z odpoledního výletu nepřinesl 500 výcvaků a tak se muselo přemýšlet než se zmáčklo[/QUOTE] No nevím, myslím, že to jde i dnes v době digitálů. Já kolikrát jdu se záměrem fotit. Vím i co bych chtěl fotit a když přijdu na mmísto (místa), tak kolikrát ani nevytáhnu foťák a domů dojdu bez jediné fotky. šaptné světlo, špatný čas na focení, něco co tam normálně není atd... Ono stačí dobře rozmyslet před cvaknutím, zda to má cenu nebo ne. Naopak pokud jdu bez foťáku, tak se mi stává, že bych udělal hodně fajn snímků, ale zase nemám čím...

[QUOTE=Antivir123;29089] Mě připadá např. životnost baterie K30 úplně v poho málokdy vyfotím víc než těch 36 fotek a Canon G12 s výdrží cca 600 fotek je víc než dost na celý měsíc cestovaní na moto ale asi už je jiná doba. Rychlejší [/QUOTE] Co má zdejsí diskuze společného s výdrží baterky? A nebo sis jen koupil nový foťák K30 a teď tu o něm musíš všude cpát nějaké info?
Milan Šurkala (3381)|2.2.2014 14:31
Vyzkoušej zdejší galerii. Pokud chceš někde sypat desítky fotek denně, tak se ti na to každý vykvákne a do komentářů ti napíše leda tak to, ať už dáš pokoj. Takže zkus vybírat své nejlepší kousky, zkus je tady nahrát a uvidíš, možná se něco dozvíš. Ona je spousta webů, kde buď zdrbou úplně všechno a seberou ti úplně chuť do focení - možná tě to sice naučí všechny poučky, ale pak budeš mít strašně strojové fotky, všecko podle pravidel... a to také není dobré. Člověk by měl pravidla znát, umět je používat, ale zároveň by měl umět je i ve vhodných chvílích porušovat a především,... především by ho focení mělo bavit. No, a pak jsou zase weby, kde je komunita, která na každou pitomost flákne maximální počet bodů, všichni si neskutečně lezou do zadku a nenaučíš se vůbec nic.

Co jsem se díval na ty fotky, tak za prvé si zakaž ve fotoaparátu digitální zoom. Za další si všímej toho, když ti něco leze do fotky z boku (máš tam několik snímků, kdy tam z jedné strany leze větev, která tam naprosto nemá žádný smysl).
Antivir123 (81)|2.2.2014 14:43
[QUOTE=Rellik;29091]No nevím, myslím, že to jde i dnes v době digitálů. Já kolikrát jdu se záměrem fotit. Vím i co bych chtěl fotit a když přijdu na mmísto (místa), tak kolikrát ani nevytáhnu foťák a domů dojdu bez jediné fotky. šaptné světlo, špatný čas na focení, něco co tam normálně není atd... Ono stačí dobře rozmyslet před cvaknutím, zda to má cenu nebo ne. Naopak pokud jdu bez foťáku, tak se mi stává, že bych udělal hodně fajn snímků, ale zase nemám čím...

Co má zdejsí diskuze společného s výdrží baterky? A nebo sis jen koupil nový foťák K30 a teď tu o něm musíš všude cpát nějaké info?[/QUOTE]

Omlouvám se Vám že jsem si dovolil se účastnit diskuze. Nejsem žádný Pentax/Canon/Nikon/Fuji/Olympus/Sony fanboy. Ještě jednou se Vám omlouvám! Přeji pěkný den.